Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Komplikácie po BCG vakcíne

Lekársky expert článku

Reumatológ, imunológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Komplikácie po BCG sa považujú za lokálny tuberkulózny proces a mal by ich liečiť pediatrický špecialista TB. Ďalšie očkovania počas liečby kvôli komplikáciám sú prísne zakázané.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Tuberkulózna chemoterapia

Deti s komplikáciami BCG majú predpísané tri lieky:

  1. streptomycín 20 mg / kg (podávaný v jednej injekcii),
  2. izoniazid 15-20 mg / kg (2-3 perorálne pred jedlom, po 30 minútach sa vitamín B6 podáva vo vekovej dávke),
  3. Pyrazinamid 25 mg / kg - jedno perorálne podanie 30 minút po jedle. (Toto odporúčanie nie je nepopierateľné, pretože existuje dôkaz BCG rezistencie na pyrazinamid).

Potreba špecifickej liečby generalizovaných komplikácií BCG je nepopierateľná, avšak kontrolované štúdie preukázali nedostatok vplyvu špecifickej liečby (vrátane makrolidov) na priebeh BCG lymfadenitídy a frekvenciu jej hnisania. Zmätený a odporúčania na použitie pyrazinamidu, pretože kmeň M. Bovis BCG, ako aj M. Bovis rezistentný voči nemu.

Limfadenitы

Terapia tromi liekmi, s fistuóznou formou u detí do 3 rokov, izoniazid 15 mg / kg / deň, perorálne a 5 mg / kg ako 10% roztok, odreže lymfatické uzliny v 1 injekcii každý druhý deň - celkovo 10 injekcií. Pred zavedením izoniazidu sa hnis odsaje injekčnou striekačkou. S pokračujúcim hromadením hnisu po 2 týždňoch. Opakuje sa priebeh injekcií, okrem toho sa počas 5 - 7 dní použije stlačenie roztokom pripraveným z 0,45 g rifampicínu, 15,0 ml dimexidu a 85,0 ml destilovanej vody.

Po 1,5 až 2 mesiacoch s poklesom lymfatickej uzliny sa streptomycín zruší, do úplného vyliečenia sa injektujú 2 lieky. V neprítomnosti dynamiky sa po 3 mesiacoch rozhodujú o odstránení lymfatických uzlín modifikovaných kazeínmi. Veľký kalcinát (> 10 mm) sa tiež odstráni počas liečby 2 liekmi.

Infiltráty s ulceráciou v strede> 20-30 mm a studenými abscesmi> 20 mm sa liečia 1 mesiac s 3 liekmi, potom s dvomi na dokončenie resorpcie. Lokálne s abscesom do 20 mm - prepichnutie saním hnisu; Podá sa 20 mg / kg streptomycínu. Absencia> 20 mm otvorená, obväzy s hypertonickým roztokom sa menia každý deň.

trusted-source[11], [12], [13], [14],

Vredy

Vnútri 2 liekov, lokálne s granulátmi, práškový izoniazid prášok 0,1-0,3 g 2-krát denne, hydrokortizónová masť na noc.

Dispenzačné skupiny detí s BCG-itami

 

Typ komplikácie

Frekvencia prieskumu

Obdobie pozorovania

VA

Perzistentná a diseminovaná infekcia BCG, vr. Osteitída, prípadová lymfadenitída (2 alebo viac skupín)

Ako chorý, ale najmenej 1 krát za 10 dní

Nie je obmedzená

V-B

Skupina 1, lymfadenitída bez fistuly, studený absces, vred, infiltrácia> 1 cm, rastúci keloid

Ako chorý, ale najmenej 1 krát za mesiac

Najmenej 12 mesiacov

VB

Neaktívna BCG infekcia: lymfadenitída vo fáze kalcifikácie; nezvyšuje sa keloid; Osoby prevedené zo skupín VA a V-B.

Najmenej 1 krát za 6 mesiacov.

Nie je obmedzená

Keloidné jazvy

Neexistujú žiadne radikálne metódy, ich chirurgické odstránenie je absolútne kontraindikované, pretože vedie (po 3 mesiacoch) k rýchlemu rastu keloidov. Kontraindikovaná je aj kryoterapia. Absorpčná terapia zahŕňa intramuskulárne podávanie pyrogénneho s následným obkalyvanie lidzoy, ako aj vystavenie ultrazvuku (US), po ktorom nasleduje elektroforéza tiosíranu sodného. Vplyv liečby - zastavenie rastu jaziev.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21]

Dispenzárne pozorovanie

Klinický dohľad nad deťmi, ktoré majú komplikácie po BCG vakcíne, sa vykonáva podľa schém.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26]

Skúmanie komplikácií očkovania BCG

Algoritmus činnosti lekára pri vyšetrovaní komplikácií po očkovaní BCG alebo BCG-M zahŕňa nasledujúce kroky:

  • Stupeň 1 Každé očkované dieťa vyšetruje pediater vo veku 1, 3, 6 mesiacov pred hojením lokálnej očkovacej reakcie: zaznamená sa stav miesta vpichu a regionálne (axilárne, supra- a infraklavikulárne, krčné) lymfatické uzliny.

Lokálna ulcerácia viac ako 10 mm alebo zvýšenie lymfatickej uzliny o viac ako 10 mm, alebo. \ T

Odporúčania vychádzajú z ustanovení vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie č. 03. 03.2003, ako aj z podkladov Príručky na prevenciu komplikácií tuberkulózy, lekárov, Ministerstva zdravotníctva a sociálneho rozvoja Ruskej federácie, 2005, absencia hojenia lokálnej reakcie po dobu dlhšiu ako 6 mesiacov je indikáciou pre odporúčanie pediatrickému špecialistovi na TB. Ukazuje sa ďalšie vyšetrenie a deti s lymfadenitídou, zistené náhodne pri vyšetrení na "otočenie" tuberkulínových vzoriek atď. V klinike pre deti sa vykonávajú testy krvi a moču, reakcia Mantoux s 2TH (12 mesiacov alebo viac po podaní BCG), röntgenové vyšetrenie hrudníka.

  • Stupeň 2 Odborník na TB určuje množstvo diagnostiky na potvrdenie diagnózy.
  • Fáza 3 Po vyšetrení sa dieťa so systémom protivzdušnej obrany pošle do tuberkulóznej dispenzárky na overenie diagnózy a predpisovania liečby.

Ak je podozrenie na BCG-osteitídu, röntgenové lúče sa odoberajú v 2 projekciách a (alebo) počítačovou tomografiou na detekciu regionálnej osteoporózy, atrofie, zamerania deštrukcie, sekvestrácie, zúženia kĺbového priestoru a ďalších kĺbových zmien.

Diagnóza generalizovanej BCG infekcie sa overuje izoláciou kultúry Mycobacterium bovis BCG. Ak nie je možné identifikovať kmene v teréne, mali by byť odoslané do Petrohradského výskumného ústavu Phthisioghulmonology alebo Ústredného výskumného ústavu tuberkulózy Ruskej akadémie vied (Moskva).

Hospitalizácia v špecializovanej nemocnici je preukázaná v prípade nemožnosti adekvátnej liečby antituberkulózy na ambulantnom základe.

Posledný štvrtý krok algoritmu po overení diagnózy „komplikácie po BCG“ informuje vyššie orgány a vypracuje „Zákon o vyšetrovaní komplikácií po očkovaní vakcínou proti tuberkulóze“.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.