Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Jodid sodný (131I) na injekciu

Lekársky expert článku

Internista, pulmonológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Medzinárodným názvom tejto drogy je jodid sodný (131I), ktorý vyrába Národné centrum pre jadrový výskum (Poľsko). V našej krajine je známy ako injekčný jodid (131I), účinný liek používaný na skenovanie a liečbu nádorov. Účinnou látkou lieku je chlorid sodný (131I).

Zníženie kvality životného prostredia, zhoršenie imunitného systému tela väčšiny ľudí - to všetko je najmenej priaznivé pre dobré zdravie. A predovšetkým negatívne účinky "zasiahli" najslabšie miesto v tele. Často - je to štítna žľaza. Injekčný roztok jodidu (131I) je spoľahlivým pomocníkom pri diagnostike a liečbe patológie prvkov štítnej žľazy. 

trusted-source[1], [2], [3]

Klasifikácia ATC

V10X Радиофармацевтические терапевтические препараты прочие

Aktívne zložky

Натрия йодид [131I]

Indikácia Jodid sodný (131I) na injekciu

Táto droga bola špeciálne vyvinutá vedcami a lekárnikmi. Indikácie pre použitie Jodid sodný (131I) na injekciu je dosť špecifický.

 • To pomáha pri postupnom sledovaní prvkov štítnej žľazy.
 • Možnosť získať obrazy orgánov a tkanivovej štruktúry pacienta pomocou gama kamery, ktorá zaznamenáva žiarenie emitované zabudovaným rádionuklidom (štítna scintigrafia).
 • Liečba tyreotoxikózy alebo hypertyroidizmu (zvýšené množstvo hormónov produkovaných štítnou žľazou v tele pacienta).
 • Kupirovanie malígnych novotvarov, vrátane prítomnosti metastazirovaniya.
 • Terapeutická terapia pre anatomickú stolicu.
 • Preventívne opatrenia na zabránenie reťazcom, ktorý sa vyvíja na pozadí silnej rádioaktivity.
 • Rozpoznávanie príznakov v prípade bronchiálnej astmy.
 • Ako súčasť komplexnej liečby na terapiu syfilismi.
 • V prípade katarakty, hubových lézií očnej rohovky.

trusted-source[4], [5], [6], [7]

Formulár uvoľnenia

Poľské výskumné centrum vyrába jodid sodný na výrobu roztokov, ktoré sa potom používajú na ošetrenie. Forma prípravku je mierne slaný prášok bielej farby s jemnou disperznou štruktúrou. Balené v 15 ml fľašiach. Ďalšou formou uvoľnenia je číry, bezfarebný roztok, utesnený v 10 ml ampuliach. Celkový obal prípravku spĺňa všetky požiadavky na prepravu rádioaktívnych látok č. 1.

Rozvinutý prášok sa vyznačuje vynikajúcou rozpustnosťou ako vo vode a alkoholom alebo glycerínom.

Farmakodynamika

Selektívna akumulácie jodidu sodného (131 I) v štítnej žľaze umožňuje odborník nielen prípravok používať na určenie stavu pacienta, štítnej žľazy vizualizáciu anatomické rysy bitmapového skenovanie tela, ale aj na liečenie niektorých chorôb, vrátane nádorových ochorení, zhoršené metostazirovaniem. Farmakodynamika Injekčný sodík (131I) na injekciu umožňuje priame účinky na syntézu hormónov. Ak konkrétne sa spomaľuje proces vytvárania thyrotropin zónu hormónu hypofýzy. Preto jodid sodný (131I) priamo ovplyvňuje syntézu štítnej žľazy. 

Liečivo má antiseptické a proteolytické vlastnosti. Jodid sodný blokuje kumuláciu jadra rádioaktívneho jódu a chráni telo pred ožarovaním.

trusted-source[8], [9], [10], [11]

Farmakokinetika

Na vykonanie nevyhnutných opatrení alebo ako liečebný liek sa jodid sodný užíva na prázdny žalúdok. Prášok lieku je zriedený v 25-30 ml špeciálnej sterilnej lekárskej vody (väčšinou používaná destilovaná tekutina). Farmakokinetika Injekčný jodid (131I) pre injekcie vykazuje dostatočne vysokú mieru absorpcie a vstup do krvi pacienta. Primárnym miestom akumulácie izotopov 131I je štítna žľaza. V tomto prípade je T1 / 2 iba osem až desať minút. Kinetická sekvencia absorpčných priemerov: po dvoch hodinách - 14%, štyri hodiny po vstupe do tela - 19% a po jednom dni - 27% podaného množstva lieku.

Prevažne sa liek vylučuje z tela pacienta v spojení s močom a teľatami. V priebehu dňa využívajú telové systémy až 60% liečiva. Farmakokinetika jodidu sodného (131 I) pre vstrekovanie závisí na hodnote hodnôt akumulačných, rýchlosť vylučovania liečivá z orgánov a tkanív, závisí od veku a pohlavia pacienta, patrí, ako aj funkčného stavu štítnej žľazy.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16]

Používajte Jodid sodný (131I) na injekciu počas tehotenstva

Klinické štúdie a sledovanie typických situácií sú jednoznačné vo svojom rozhodnutí - použitie jodidu sodného (131 I) pre injekciu v priebehu tehotenstva je prísne kontraindikovaný, lebo zvýšená radiácia má negatívny vplyv na vyvíjajúci sa plod. Existuje vysoká pravdepodobnosť takejto orientácie v účinkoch lieku - narodenie dieťaťa so signifikantnými odchýlkami fyzicky a psychologicky. To znamená, že sa už dieťa môže narodiť neplatné. Vysokým percentom rizika je zmrazené tehotenstvo alebo spontánny potrat.

Kontraindikácie

Táto droga je dostatočne agresívna. Preto existujú významné kontraindikácie pre použitie injekčného jodidu sodného (131I).

 • Zvýšená citlivosť tela pacienta na deriváty jódu.
 • Thyrotoxický adenóm (patológia charakterizovaná zvýšeným množstvom hormónov štítnej žľazy v krvnej plazme).
 • Goiter s rôznou lokalizáciou: euthyroid, zmiešaný toxický, retrosternálny, uzlový.
 • Akútna forma peptického vredového ochorenia žalúdka a dvanástnika.
 • Žihľavka.
 • Počiatočná fáza tyreotoxikózy.
 • Renálna dysfunkcia.
 • Patologické zmeny krvného zloženia: trombocytopoéza, hemopoéza, leukopoéza.
 • Tuberkulóza.
 • Intenzívna symptomatológia hemoragického syndrómu.
 • Doba nosenia dieťaťa.
 • Dojčenie.
 • Kontraindikované pri používaní injekčného jodidu (131I) na injekciu pacientom mladším ako 20 rokov.
 • Akné vyrážky a iné zápalové prejavy na pokožke.

trusted-source[17], [18]

Vedľajšie účinky Jodid sodný (131I) na injekciu

Akákoľvek chemická zlúčenina môže vyvolať odpoveď od tela. Vedľajšie účinky jodidu sodného (131I) na injekciu sa môžu znížiť:

 • Na vzhľad za studena.
 • Kožné vyrážky alergickej povahy.
 • Výskyt a progresia zápalu na sliznici ústnej dutiny, nosných priechodoch, v oku, ako aj v dýchacom systéme.
 • Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť angioedém.

trusted-source[19], [20], [21], [22]

Dávkovanie a podávanie

Liečivý prípravok Jodid sodný (131I), dostupný vo forme roztoku, je určený na podanie do žily. Spôsob aplikácie a dávky závisí priamo od výsledku, ktorý sa má dosiahnuť. Úroveň normálnej pracovnej kapacity štítnej žľazy sa hodnotí na základe schopností jódovej akumulácie. Predpokladá sa, že indikátorová aktivita sa rovná 37 až 148 kBq. V prípade terapeutickej diagnózy, ktorá zahŕňa scintigrafiu a skenovanie, je tento údaj označený číslom 1,5 MBq (1500 kBk), ktorý sa podáva pacientovi s telom jeden deň pred odhadovaným časom štúdie. Ak onkológ navrhne prítomnosť metastáz, aktivita indikátora sa zvýši dvojnásobne a je 3 MBq (alebo 3000 kBk).

V prípade diagnózy patologických zmien, najmä rakoviny s metastatickým ochorením, terapeutická aktivita dávka vybraná veľmi starostlivo a individuálne v každom prípade. Iba vysoko kvalifikovaný odborník je schopný vykonávať prísny dozimetrickými štúdiu o výbere kvantitatívne zložky, ktorý je schopný poskytnúť maximálnu žiarenia na špecifickú lézie tkanív, a zároveň minimalizuje vplyv tohto žiarenia na iné orgány a systémy v tele pacienta pískať na minimálne percento komplikácií.

Posúdenie funkčného stavu gotiky môže byť spôsobené kvantitatívnou zložkou liečiva, ktoré sa akumuluje v plazme kontrolným časom po podaní. Priemerná norma je, ak niekoľko hodín po požití jodidu sodného (131I) v tele, v jeho krvi, odhalí 14% podanej dávky. Po štyroch hodinách by tento ukazovateľ mal byť takmer 19% a za deň by mal dosiahnuť 27%.

Úroveň funkčnosti lekára sa tiež odhaduje počtom jódových iónov viazaných na krvný proteín. Pre toto hodnotenie 48 hodín po podaní sa od žily odoberá až 10 mililitrov krvi v lakte, čo umožňuje ďalšie spracovanie. Normálny index proteínu viazaného jodidom sodným by nemal prekročiť 0,3% / l.

Rádiometria všeobecného stavu ľudského tela sa tiež vykonáva. V neprítomnosti choroby, koncentrácia 131 I (nepočítajúc úrovni štítnej žľazy) v ľudskej krvi v deň vypršania by mala byť v rozmedzí od 10 do 25% po troch dňoch od 1,5 do 9,7%, ale po ôsmich dňoch - to ukazovateľ by sa mal líšiť v číslach od dvoch do dvanásť percent.

V prípade terapeutickej liečby malígnych nádorov štítnej žľazy, zvážených metastázami, sa postup opakuje raz za tri mesiace. Pred každým postupom však nevyhnutne existuje komplexná štúdia aktivity jódu absorbujúcej metastatické bunky a tkanivá.
 

trusted-source[23], [24], [25], [26]

Predávkovať

Je nevyhnutné opatrne pristupovať k injekčnej dávke daného lieku, jeho predávkovanie môže spôsobiť:

 • Symptómy jódizmu.
 • Tachykardia.
 • Vzhľad zvýšenej citlivosti na denné svetlo.
 • Poruchy spánku.
 • Podráždenosť.
 • Rast telesnej teploty.
 • Manifestácia hypotyreózy.
 • Inhibícia normálnej funkcie buniek kostnej drene.
 • Môže sa objaviť nevoľnosť.
 • Zriedka dosť, ale tam sú zvracanie.
 • Môže sa vyskytnúť symptóma bolesti za hrudnou kosťou.
 • Manifestácia alergickej reakcie na liek.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31]

Interakcie s inými liekmi

Existujú lieky, ktoré "nerobia priateľov" s derivátmi jódu. Preto, aby sa nepoškodil pacient, je potrebné poznať zvláštnosti interakcie jodidu sodného (131I) na injekcie s inými liekmi.

Kategoricky nepoužívajte jodid sodný (131I) spolu s liekmi, ktoré sú založené na zlúčeninách dusíka, alkaloidných solvátoch a salicylátoch .

Pri príjme komplexu jódu a chloristany alebo chlorečnany alebo Tiokyanatan, alebo bromidy alebo jodičnanu , ktoré sú podobné ako v akcii, farmakokinetiku a farmakodynamiku jodidu sodného (131 I) trochu inhibovaná.

Metamazol (Tapazol), glukokortikoidy, PTU a progesterón sú tiež schopné znížiť schopnosť jódu absorbovať pacientovo telo. A tyrotropín, naopak, pomáha zvyšovať hladiny jódu. Opíšte tento indikátor a látky, ktoré sa používajú ako rádiokompatibilné chemické zlúčeniny.

Pred kombináciou dvoch alebo viacerých liekov musí lekár starostlivo prečítať pacientovu anamnézu, opýtať sa na jeho lieky a urobiť úpravy. Je potrebné striktne dodržiavať podmienky zrušenia bez toho, aby ste ich chýbali.
Nezmiešajte jodid sodný v jednej nádobe s inými liekmi.

trusted-source[32], [33]

Podmienky skladovania

Tento liek patrí do zdrojov žiarenia, a preto by podmienky na uchovávanie jodidu sodného (131I) na injekciu mali byť jasne zachované v rámci pravidiel prijatých na ochranu ionizujúceho žiarenia a rádioaktívnych zdrojov. Bez otvorení obalu, uchovávať pri teplote najviac 25 pre S.

trusted-source[34], [35], [36], [37]

Čas použiteľnosti

Po výrobe liek spĺňa všetky potrebné terapeutické parametre na jeden rok. Dátum exspirácie lieku musí byť uvedený na obale. Posledné obdobie používania sa neodporúča (prísne zakázané).

trusted-source[38], [39], [40], [41]

Farmakologická skupina

Диагностические и терапевтические радиофармацевтические средства

Farmakologický účinok

Противоопухолевые препараты
Диагностические препараты

Populárni výrobcovia

Национальный центр ядерных исследований, Польша

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Jodid sodný (131I) na injekciu" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.