^

Zdravie

Faktor XIII (faktor stabilizujúci fibrín)

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 20.11.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Referenčná hodnota (norma) aktivity faktora XIII v krvnej plazme je 100%.

Faktor XIII (faktor fibrín stabilizujúce, fibrín stabilizujúca faktor) sa týka p 2 -glikoproteidam. Je prítomný vo vaskulárnej stene, krvných doštičkách, erytrocytoch, obličkách, pľúcach, svaloch, placentách. V plazme je vo forme proenzýmu, ktorý je spojený s fibrinogénom.

Faktor XIII pod vplyvom trombínu sa premení na aktívnu formu XIIIa, ktorá počas tvorby fibrínovej zrazeniny zaisťuje tvorbu zosieťovaných foriem fibrínu. Tromby tvorené v prítomnosti fibrinázy sú veľmi pomaly lyzované. S poklesom aktivity faktora XIII sa zrazeniny veľmi rýchlo rozpadajú, aj keď fibrinolytická aktivita krvi je normálna. Ak dôjde k poškodeniu steny cievy, faktor XIII sa podieľa na procese agregácie a adhézie krvných doštičiek. Bolo zistené, že zníženie aktivity fibrinázy je sprevádzané znížením priľnavosti a agregácie krvných doštičiek, a keď sa aktivita fibrinázy zvyšuje, tieto vlastnosti krvných doštičiek sa naopak zvyšujú.

Faktor XIII charakterizuje III fázu koagulácie krvi: zníženie alebo zvýšenie aktivity fibrinázy sa považuje za faktor hemoragického alebo trombotického rizika.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Vrodený nedostatok faktora XIII

Je zdedený autozomálnym recesívnym typom hlavne mužmi. Prvým klinickým znakom nedostatku fibrinázy u 80% pacientov je dlhodobé (počas dní, niekedy aj týždňov) krvácanie z pupočnej rany. Krvácanie petechiálneho typu je charakteristické. Možné krvácanie v mozgu. Pomaly sa uzdravuje rany, často sa tvorí pooperačná kýla, zlomeniny sú zle zhromaždené. Všetky parametre koagulogramu, okrem zníženia koncentrácie faktora XIII v krvnej plazme, zostávajú v normálnych hraniciach.

Pri tomto ochorení, zrážanie krvi (koagulácia podľa) pokračuje normálne, ale fibrínové zrazeniny je štrukturálne nestabilná v dôsledku nedostatku faktora XIII. Prvá upozorňuje na krvácanie z pupočnej rany po páde alebo jeho excízii kordu, s krvácaním môže byť mierne, ale nie nevyhnutne dlhodobé, pre 2-5 týždňov, takže ďalší faktor XIII nedostatok sa nazýva "krvácanie žalúdok." Okrem toho sú možné dlhodobé gastrointestinálne a intrakraniálne krvácanie.

Diagnóza je potvrdená stanovením obsahu faktora XIII (významný pokles). Ostatné ukazovatele koagulogramu, ako aj počet krvných doštičiek sa nezmenia.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Liečba

Liečba je založená na náhradné terapiu lieky koagulačný faktor VIII: antihemophilic plazma v množstve 10-20 ml / kg intravenózne alebo kryoprecipitát (1 dávka obsahuje 75 jednotiek faktoru XIII) výpočet dávke 0,3 / kg telesnej hmotnosti intravenózne detí.

Získaný nedostatok faktora XIII

Zistené u pacientov s avitaminóza C, choroba z ožiarenia, leukémie, cirhóza, hepatitídy, rakoviny s metastázami do pečene, lymfóm, s DIC, podstúpili adrenalektomie, po prijatí nepriamych antikoagulanty. Redukčný faktor XIII v krvi u týchto chorôb je spôsobená porušením jeho syntézy alebo výdavky počas DIC.

Pri dlhej a zle sa hojacich rán a zlomeniny sa odporúča vykonávať výskum aktivity faktora XIII, ako je v niektorých prípadoch, môžu byť tieto javy, spojené s nedostatkom (faktor XIII stimuluje vývoj fibroblastov).

Minimálna hemostatická hladina aktivity faktora XIII v krvi na zastavenie krvácania je 1-2%, s nižším obsahom zastavenia krvácania bez zavedenia pacienta s faktorom XIII je nemožné.

Pacienti s tromboembolických komplikácií, aterosklerózy, po operácii, pôrod, po podaní epinefrínu, kortikosteroidy, pituitrina fibrín stabilizujúci faktor aktivity je často zvýšená.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.