^

Zdravie

D dimér

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 20.11.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Keď sa fibrínové vlákna štiepia, vytvoria sa fragmenty D-diméry. Pri určovaní obsahu D-dimérov pomocou špecifických antisér sa dá posúdiť, do akej miery je fibrínolýza, ale nie fibrogenolýza, exprimovaná v testovanej krvi.

Referenčné hodnoty (normálne) koncentrácia D-diméru v krvnej plazme - menej ako 0,25 g / ml (250 mg / l), alebo 0,5 ug ekvivalenty fibrinogénu / ml (500 mg ekvivalentov fibrinogénu / l).

Určenie D-diméru v plazme sa používa na vylúčenie trombózy akejkoľvek lokalizácie a diagnózy DIC syndrómu. Pri pľúcnej embólii obsah D-diméru v plazme zvyčajne presahuje 0,5 μg / ml (500 μg / l).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Komu sa chcete obrátiť?

Dôvody na zvýšenie D-diméru

Zvýšený obsah D-dimérov - je jedným z hlavných markerov aktivácie hemostatického systému, ako sa odráža ako tvorbu fibrínu o štúdium krvi a jeho lýze. Doba odstraňovanie D-dimérov z obehu je 6 hodín, čo je výrazne lepšia ako iné markery aktivácie koagulačný kaskády (fragment 1 + 2 - produkt proteolýzy protrombínu, trombín-antitrombín komplexu, fibrinopeptidu A). V súvislosti s tým sa vzorky krvnej plazmy nemôžu skladovať dlhšie ako 6 hodín.

Zvýšené hladiny D-diméru v krvnej plazme môže byť v ischemickej choroby srdca, infarkt myokardu, rakovinu, ochorenia pečene, aktívnym zápalovým procesom, infekčných chorôb, rozsiahlych hematómov, trombolytickej terapiou, tehotenstvo, pacienti starší ako 80 rokov.

Zavedenie heparínu spôsobuje ostrý a okamžitý pokles koncentrácie D-diméru v plazme, ktorý pokračuje pomalšie a neskôr pri liečbe priamych antikoagulancií. Menovanie nepriamych antikoagulancií je sprevádzané aj znížením obsahu D-diméru, ale je hladšie. Zvyčajne sa v kontexte liečby nepriamymi antikoagulanciami dosiahne koncentrácia D-diméru pod 500 μg / 1 po 3 mesiacoch.

U pacientov s deficitom tkanivový aktivátor plazminogénu, alebo vysoká aktivita inhibítora aktivátora plazminogénu (čo znižuje fibrinolytickú aktivitu krvnej plazmy) koncentrácia D-dimérov nemôže byť zvýšená aj v prítomnosti hlbokej žilovej trombózy alebo pľúcnej embólie.

U pacientov s infarktom myokardu a mazať aterosklerózy dolných končatín zvýšené koncentrácie D-dimérov v plazme je spojená so zvýšenou pravdepodobnosťou vzniku komplikácií. Zvýšenie hladiny D-diméru a fibrinogénu u pacientov s konštantnou formou atriálnej fibrilácie sa považuje za predzvescu tromboembolických komplikácií.

Infekcia, zápalové procesy, hemoragické komplikácie, prítomnosť reumatoidného faktora v krvi, tvorba fibrínu pri hojení pooperačnej rany môže byť sprevádzané zvýšením koncentrácie D-dimérov.

Diagnostická citlivosť detekcie D-diméru pre diagnostiku pľúcnej embólii, je 90%, špecificita - menej ako 50% pre diagnózu hlbokej žilovej trombózy - 60 až 100% a 29 až 91%, resp.

Koncentrácia D-diméru v krvnej plazme sa zvyšuje v počiatočných štádiách tehotenstva a dosahuje 3 až 4-krát vyššie ako pôvodný. Významne vyššie koncentrácie D-diméru sú zistené u žien s komplikáciami tehotenstva (gestóza, preeklampsia), ako aj u tehotných žien s diabetes mellitus a ochorením obličiek.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.