^

Nízka carb diéta pre ženy, mužov, diabetes

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 19.10.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Sacharidy sú organické zlúčeniny a sú prítomné vo všetkých bunkách a tkanivách živých organizmov. Bez nich je život nemožný. Podľa ich štruktúry sú rozdelené na jednoduché a komplexné, a to na prvý - rýchly, s vysokým glykemickým indexom, okamžite rozštiepené, nemajú čas premeniť sa na energiu a ukladajú sa pod kožu vo forme tukových zásob. Diéta s nízkym obsahom sacharidov má za cieľ saturovať diétu proteínmi a minimalizovať v nej sacharidy.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Indikácia

Nadváha nielen nepriaznivo ovplyvňuje vzhľad osoby, ale prináša aj zdravotné riziká. Znamená to riziko kardiovaskulárnych ochorení, rozvoj diabetu, nadmerné zaťaženie kĺbov a chrbtice, čo vedie k ich patológiám. Preto sú výhody nízko-sacharidových diét zrejmé - schudnúť, zabrániť riziku vzniku chorôb alebo podporiť ich liečbu.

trusted-source[5], [6]

Nízko-sacharidová diéta pre diabetes typu 2 a typu 1

Absorpcia proteínov a tukov je omnoho pomalšia ako sacharidy. Pomáha znižovať uvoľňovanie inzulínu a používa sa pri liečbe diabetu 2. Typu. Prvé odporúčania pre pacientov pri identifikácii ochorenia - schudnúť a jesť správne. Ukázalo sa, že diéta s nízkym glykemickým indexom je účinná pri znižovaní hladín glukózy v krvi.

Hoci diabetes typu 1 je závislý od inzulínu a umožňuje pomocou hormónu upraviť cukor v závislosti od spotreby sacharidov, je najlepšie vyhnúť sa jeho skokom cez výživu. U diabetikov tejto skupiny sa pankreas nevyvoláva vôbec, preto je potrebné určiť jeho dávku spočítaním sacharidov.

Pri použití diéty s nízkym obsahom sacharidov pri diabete 1. Typu je potrebné zohľadniť túto okolnosť, aby sa nevyvolala hypoglykemická kóma.

trusted-source[7], [8]

Nízkosacharidová diéta s vysokým cholesterolom

Cholesterol je mastný alkohol, z ktorého 80% tvorí telo, zvyšok pochádza z potravy. Je rozdelený na zlúčeniny s vysokou a nízkou hustotou. Tieto sa nazývajú "zlý cholesterol", pretože sú uložené na vnútorných stenách nádob a blokujú ich. To vedie k mŕtvici a infarktom. Aktívny životný štýl, znižovanie zlých návykov a znižovanie konzumovaných tukov, najmä tukových mliečnych výrobkov, masla, mäsa pomáha znižovať ich pomer, znižuje škodlivé návyky. Veľmi užitočná surová zelenina a ovocie, šťavy s vysokým obsahom sacharidov. Preto nie je možné aplikovať diétu s nízkym obsahom sacharidov s vysokým cholesterolom. Pozri tiež:  Diéta s vysokým cholesterolom

trusted-source[9], [10]

Nízka carb strava pre hypertenziu

Hypertenzia sa vyznačuje zvýšeným krvným tlakom a spôsobuje, že pociťuje bolesti hlavy, hluk v hlave, závraty, nevoľnosť, predné zraky, rýchly srdcový tep. Okrem zlého stavu, je plná nebezpečenstva pre život, pretože znamená zlyhanie srdca, krvácanie.

Príčiny ochorenia sú rôzne: od dedičného po nesprávny životný štýl, výživu, nadváhu. Pre chudnutie v hypertenzii, môžete použiť krátku low-carb stravy v prípade, že choroba nie je sprevádzaná vysokým cholesterolom, nie je zaťažený aterosklerózou.

Žiaduce produkty na stole hypertonické sú sušené marhule, hrozienka, banány, med, zelenina. Obmedzenia sa vzťahujú na živočíšne tuky, soľ, alkohol.

trusted-source[11], [12], [13]

Nízka carb diéta pre chudnutie

Odborníci na výživu vyvinuli mnoho výživových systémov založených na obmedzení príjmu sacharidov. V niektorých z nich sa kladie dôraz na proteíny - bielkoviny s nízkym obsahom sacharidov, v iných na tuky - s vysokým obsahom tuku. Predstavte si niektoré z najpopulárnejších.

Všeobecné informácie nízka carb diéta

Strava s nízkym obsahom sacharidov posúva úlohu zdroja energie na tuk. Zvyčajne sa čerpá z glykogénu, do ktorého sa v dôsledku výmenných reakcií premieňa glukóza. Vyčerpanie jej zásob vedie k tomu, že začínajú využívať vlastné tukové rezervy.

Podstatou diéty je eliminácia rýchlych sacharidov zo stravy, minimalizácia komplexu, nasýtenie tela proteínmi, vláknami a živinami. Medzi jeho ďalšie pravidlá patria zlomkové a časté jedlá, hojné pitie (nevyhnutná podmienka na asimiláciu proteínov), prvé jedlo, ktoré sa organizuje hodinu po prebudení, posledné 2 hodiny pred spaním. Sladká, múka, sóda, rýchle občerstvenie, sladké plody a ovocie, marinády, majonéza, údené výrobky sú úplne vylúčené zo stravy.

Atkins Low Carb Diéta

Jeho hlavná fáza je navrhnutá na 2 týždne, ale trvá oveľa dlhšie, sľubuje chudnutie až do 10 kg. Jeho autor, americký kardiológ Robert Atkins, založený na výskume, bol špeciálne vyvinutý na boj proti jeho nadváhe. Strava je tiež nazývaný "Hollywood", pretože jeho úspešné použitie mnohými celebritami.

Hlavným pravidlom takejto výživy je úplné vylúčenie sacharidov z menu. V skutočnosti je to proteín, pretože dominujú mu proteíny, ale tuky nie sú vylúčené. Predpokladá sa, že v tandeme prispievajú k chudnutiu.

Atkinsova diéta sa skladá zo 4 stupňov. Trvanie prvých 14 dní, počas ktorých sa príjem sacharidov zníži na 20 g za deň. V tomto štádiu dochádza k významným zmenám v metabolizme, začína sa proces ketózy, t.j. Telo nevytvára dostatok glukózy na vytvorenie inzulínu.

V nasledujúcich štádiách sa sacharidy postupne pridávajú do ponuky každý týždeň, pričom sa kontroluje telesná hmotnosť. Akonáhle prestal klesať, vezmite posledný počet z nich na mieru spotreby.

Výhodou tejto diéty je absencia hladu, pretože proteíny sú dobre nasýtené.

trusted-source[14], [15]

Dr. Bernstein je Low Carb Dieta

Určený pre diabetikov a je návodom na normalizáciu hladiny glukózy v krvi. Pôvodne bol vyvinutý pre seba pokusom a omylom, pretože trpel touto chorobou. Vďaka výrobe prvých glukometrov v továrni, kde pracoval, bolo možné sledovať hladinu glykémie v rôznych časoch dňa, identifikovať jej zmenu v dôsledku stravovania a po podaní inzulínu.

Ukázalo sa, že udržiavaním glukózy v krvi môžete žiť a pracovať v plnej miere. S cieľom dosiahnuť uznanie svojej metódy sa musel Bernstein učiť od lekára, publikovať jeho teóriu a ako dôkaz dokázať žiť s ťažkým diabetom až po zrelé starnutie.

Jadrom diéty s nízkym obsahom sacharidov je úplný zákaz potravín, ako sú obilniny, cukor, nízkotučné mliečne výrobky, bobule a ovocie. Súčasne sa používa inzulín (pre diabetes typu 1), lieky znižujúce cukor, dynamika indexov cukru sa sleduje, dávky liekov sa individuálne upravujú.

trusted-source[16], [17], [18]

Nízka carb diéta Enheld

Enkheld je západný odborník na výživu, ktorý napísal viac ako jednu knihu o chudobnej strave, ktorá sa stala skutočným bestsellerom. Lekár praktizujúci tvrdí, že neexistuje lepší spôsob, ako sa zbaviť kíl navyše, ako konzumovať tuk a že neexistuje spojenie medzi kardiovaskulárnymi ochoreniami a tukovými potravinami.

Diéta Enhalde zakazuje cukor a sladidlá, potraviny obsahujúce škrob (zemiaky, ryžu, biely a čierny chlieb, dokonca celé zrná), raňajkové cereálie, nealkoholické nápoje, pivo, margarín, sladké ovocie a sušené ovocie.

Môžete však použiť akékoľvek mäso, všetky druhy rýb, vajcia, zeleninu, ktorá rastie nad zemou, maslo, mlieko (okrem skim) a mliečne výrobky, syry, orechy, kyslé bobule. Prípustný je primeraný počet takýchto koreňových rastlín ako mrkva, repa a reďkovka.

Pre sladké zuby, dobrá správa je posolstvom o výhodách čokolády s obsahom najmenej 70% kakaa, a milovníci alkoholu môžu občas dovoliť nejaké suché víno, brandy alebo whisky, hlavná vec je, že v nich nie je cukor.

trusted-source[19], [20]

Dukan Low-carb Diéta

Zaobchádzanie s výživou, aby pomohol svojmu priateľovi bojovať proti obezite, Ducane vyvinul diétu, ktorá mu umožnila stratiť viac ako tri kilogramy týždenne. To mu dalo impulz pre ďalšie aktivity ako odborník na výživu. Jeho práca bola úspešne aplikovaná veľkým počtom ľudí v mnohých krajinách.

Jeho strava je bielkovina s nízkym obsahom sacharidov, zoznam povolených potravín zahŕňa až 72 položiek, neexistujú prísne obmedzenia na množstvo jedených potravín, možno použiť aj koreniny.

Tiež sa uistite, piť veľa, po celú dobu zahrnúť do stravy ovsené otruby, mierne zaťaženie sa s cvičením, aby pešo.

Diéta Dukan sa skladá z niekoľkých fáz, ktorých trvanie závisí od toho, akú váhu musíte stratiť. Aby sme sa zbavili 5 kg, prvá fáza „útoku“ trvá 2 dni, druhá „striedanie“ trvá 15 dní, tretia „fixácia“ trvá 50 dní. Ak chcete stratiť 10 kg, budete potrebovať 3, 50 a 100 dní atď. Existuje aj posledná "stabilizácia", ktorá obsahuje odporúčania pre ďalšiu riadnu organizáciu ich potravín, aby sa neznížila stratená hmotnosť.

Prvá etapa zahŕňa čisto proteínové menu, bez tukov a sacharidov, ako aj 1,5 lyžice otrub denne, dostatok tekutín.

Na druhej strane sa proteínové produkty a proteíny striedajú so zeleninou. Môže to byť schéma 1/1, 3/3 alebo 5/5 v závislosti od toho, koľko potrebujete stratiť kilogram. Väčšia medzera, resp. Viac odstránení.

V tretej fáze - výrobky z predchádzajúceho a malé množstvo predtým zakázané, napríklad cestoviny, ryža, zemiaky, pohánka, hrášok, bravčové mäso, niekoľko plátkov chleba.

"Stabilizácia" by sa mala považovať za ďalší spôsob výživy, aby zostala v novej váhe: bohatý nápoj, niekoľko lyžíc otrúb, neobmedzené množstvo bielkovín a zeleniny, stredne 2 akékoľvek škroby obsahujúce výrobky denne.

trusted-source[21], [22]

Nízka carb vegetariánska strava

Je dieta s nízkym obsahom sacharidov vhodná pre vegetariánov, pretože obvyklý zdroj bielkovín (mäso, ryby, vajcia) je pre nich neprijateľný? Pravidlom je, že táto kategória ľudí nemá nadváhu, ale môže existovať neznášanlivosť sacharidov, čo ich núti minimalizovať ich spotrebu.

Vegáni zvyčajne dopĺňajú svoje telo proteínmi z fazule a obilnín, ale sú bohaté na sacharidy. Úplná výmena týchto produktov môže urobiť semeno konope. Pri 28 g, jej hmotnosť 16 g sa skladá z bielkovín, a majú tiež prospešné omega-3 mastné kyseliny.

Ďalšie produkty v menu zahŕňajú orechy, avokádo, listové šaláty, špargľu, rastlinný olej, morské riasy.

trusted-source[23], [24], [25], [26]

Nízka carb diéta pre tehotenstvo

Aby sa dieťa mohlo plne rozvinúť v maternici, nastávajúca matka musí jesť správne a vyváženým spôsobom. Každá diéta trpí svojou jednostrannosťou, čo znamená, že ovocie niečoho dostane menej. Preto diéta vyžaduje rôzne skupiny potravín: tuky, bielkoviny, sacharidy, stopové prvky, vlákninu, vitamíny. Preto je diéta s nízkym obsahom sacharidov pre tehotné ženy kontraindikovaná.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31]

Menu pre týždeň s low-carb stravy

Okrem potravín bohatých na sacharidy, veľký zoznam tých, s ktorými môžete diverzifikovať svoje menu s low-carb stravy. Každý energetický systém ponúka svoju vlastnú schému, ale menu pre tento týždeň môže byť toto:

1. Deň: 

 • raňajky - 2 varené vajcia, grapefruit, čaj;
 • 2. Raňajky - kúsok syra, listy šalátu;
 • obed - varené kuracie prsia, zeleninový šalát;
 • popoludňajší čaj - jogurt;
 • večera - pečené ryby.

2. Deň: 

 • raňajky - tvarohový kastról, naliaty kyslou smotanou, kávou;
 • 2. Raňajky - kapusta a mrkvový šalát;
 • obed - ryby, špargľa;
 • popoludňajší čaj - kefír;
 • večera - mäso a grilovaná zelenina.

3. Deň: 

 • raňajky - omeleta so zeleninou;
 • 2. Raňajky - šalát s avokádom a krevetami;
 • večera - hríbová polievka bez zemiakov so zakysanou smotanou, plátok celozrnného chleba;
 • obed - tvaroh;
 • večera - varené teľacie mäso, zelenina.

4. Deň: 

 • raňajky - ovsené vločky bez cukru a masla;
 • 2. Raňajky - pečené kyslé jablká;
 • obed - karbonátky, šalát;
 • Ovocie;
 • večera - zeleninový guláš.

5. Deň: 

 • raňajky - tvaroh, káva;
 • 2. Raňajky - uhorkový šalát, paradajka, korenie, olivový olej;
 • obed - kuracie mäso, brokolica, karfiol;
 • popoludňajší čaj - jogurt;
 • večera - 2 vajcia, zeleninový šalát.

6. Deň: 

 • raňajky - mliečna pohánková kaša;
 • 2. Raňajky - grapefruit;
 • obed - polievka z kuracích vývarov, toastový chlieb;
 • popoludňajší čaj - kefír;
 • večera - grilovaný baklažán, ryby.

7. Deň: 

 • raňajky - šalát z vajec a chobotnice, jablko;
 • 2. Raňajky - grécky šalát;
 • večera - červený boršč, malý bochník;
 • popoludňajší čaj - grapefruit;
 • večera - pečená makrela so zeleninou vo vnútri.

trusted-source[32], [33], [34]

Diabetes typu 2

V prípade diabetu typu 2 by mali byť rýchle sacharidy vylúčené z menu, pretože vedú k prudkému skoku glukózy v krvi. Všetky produkty, ktorých glykemický index presahuje 50-55 jednotiek, by nemali byť prijímané. Vyššie uvedené menu sa dá dobre použiť na kŕmenie diabetikov. Tiež príslušné metódy varenia stravy, nízkotučné odrody rýb a mäsa, mliečne výrobky.

Nízke carb diétne menu po dobu 2 týždňov

Pre milovníkov tvrdých metód na dosiahnutie úbytku hmotnosti v krátkom období, existujú prísnejšie diéty. Menu low-carb diéta po dobu 2 týždňov (potraviny denne sú rozdelené do niekoľkých jedál).

Dní:

 • 1. - 200g kuracieho mäsa, 300 ml šťavy zo zeleniny, 2 šálky vody, pohár zeleného čaju, odvar byliniek (harmanček, melissa, šípky). Pitie je dôležité pre každý deň celej diéty;
 • 2. - hrsť orechov, pol grapefruitu, paradajok, kúsok varených rýb, kefír;
 • Dusené mäso z 3. Jabĺk;
 • 4. - časť zeleninového gulášu, parných mäsových guličiek s chudým mäsom;
 • 5. - varené vajcia, hrachová polievka, 150g kurča, jogurt;
 • 6. - 2 pomaranče, pohár mlieka, omeleta 2-vaječných bielkovín;
 • 7. - 200g červenej ryby, zeleninový šalát, káva bez cukru;
 • 8. - niekoľko plátkov tvrdého syra, varené kurča;
 • 9. - zeleninová polievka, miešané vajcia, kefír, káva;
 • 10. - orechy, grapefruit, divoká ryža bez ryže;
 • 11. - 150g hovädzieho mäsa, kapusty a mrkvového šalátu;
 • 12. - šošovicová polievka, 100 g šunky, banán, káva;
 • 13. - vegetariánska polievka, bochník;
 • 14. - bohaté nápoje, kefír, orechy.

Táto diéta je vhodná len pre zdravých ľudí. Pre ešte dlhšie diéty s nízkym obsahom sacharidov, napríklad mesiac, môžete použiť systém Dukan a držať sa jeho menu.

trusted-source[35]

Nízka Carb Diéta recepty

Ako variť s nízkym obsahom sacharidov diéta výzva mnoho receptov.

 • Polievky. Môžu byť pripravené ako na vode, tak vo vývare.

Zelenina obsahuje také zložky: brokolica, karfiol, malá mrkva, paradajka, cibuľa (zemiaky sa nepoužívajú). Hlavy sú rozdelené na kvetenstvo, zvyšok je rezaný, máčaný vo vriacej kvapaline, pripravený na pohotovosť.

Polievka so šampiňónmi: nakrájané šampiňóny, drvený syr, cibuľa sa vloží do vývaru, nakrájaný kôpor je na konci varenia.

Polievka s kapustou: drvená kapusta, sladká paprika, zelený hrášok varený vo vode, oblečený s lyžičkou olivového oleja.

 • Kasha. Dôležité v diétne menu, pretože sú zdrojom vlákniny a mnohých živín. Pre nízkosacharidové diéty si musíte vybrať obilniny s najvyšším obsahom bielkovín. Patrí medzi ne pohánka, ovsené vločky, nie veľmi bežné v našej oblasti quinoa. Varenie sa vykonáva na vode alebo prírodnom mlieku bez cukru.

trusted-source[36]

Vitamíny s nízkym obsahom sacharidov stravy

Byť na diéte s nízkymi hladinami sacharidov, telo trpí nedostatkom vitamínu C. Spolu s vitamínmi B, pomáha rozkladať sacharidy. Bez D sa vápnik neabsorbuje. Chróm a zinok sú tiež potrebné pre výmenné reakcie. Preto, sedí na low-carb stravy, nemôžete používať jednotlivé vitamíny, a vyzdvihnúť vitamín-minerálne komplexy. To pomôže konzultácii s lekárom.

Nízka carb strava a metformín

Metmorphine - liek, ktorý znižuje hladinu cukru v krvi. On je opitý diabetikmi, a niekedy vziať na chudnutie. Ak diéta už obsahuje málo sacharidov, potom čo metformín? Odporúča sa použiť ju na chudnutie v prípade cukrovky s obezitou, zhoršenie ochorenia s hypertenziou, zvýšených hladín cholesterolu, porušenia kardiovaskulárneho systému av ďalších osobitných prípadoch.

Použitie lieku môže byť bezpečné, ak kalorický príjem neklesne pod 1200kkal denne, zatiaľ čo alkohol by nemal chýbať, hoci alkoholické nápoje s nízkym obsahom sacharidov (suché víno, whisky, bezkarbónové pivo) nie sú pri diéte bez metformínu zakázané.

Metmorphine začne piť s malou dávkou - 500 mg denne v noci, po večeri. Po 1-2 týždňoch sa zvyšuje a postupne upravuje na 1500-2000mg.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41]

Čo môže a čo nemôže?

Mnohé výrobky, ktoré sa dajú použiť s diétou s nízkym obsahom sacharidov, už boli spomenuté mnohokrát predtým, ale na zhrnutie si spomíname:

 • mäsové mäso, hovädzie mäso, králičie mäso, morčacie mäso, kuracie mäso a droby;
 • zelenina - listová, kapusta, cuketa, sladká paprika;
 • vajec;
 • ovocie - grapefruity, pomaranče, citróny, ríbezle, brusnice, jahody, granátové jablká, zelená jablká;
 • orechy - orech, mandle, borovica, tekvicové semená, slnečnicové semená, sezam;
 • mliečne výrobky - jogurt bez plniva, kefír, tvaroh, kyslá smotana, plnotučné mlieko.

Čo nemôže jesť? Pri pozorovaní stravy s nízkym obsahom sacharidov je kategoricky nemožné jesť rôzne klobásy, cukrovinky, chlieb a buchty, zemiaky, ryžu, krupicu, cestoviny, banány, hrozno, dátumy, figy, cukor. Rovnako ako v každej diéte, solenie, fajčenie, sladké nápoje, kisel, majonéza, kečup, tučné omáčky sú neprijateľné. Spôsoby varenia, ako je vyprážanie v oleji, vyprážanie nie sú vhodné.

Kontraindikácie

Diéta s nízkym obsahom sacharidov sa neodporúča pre tehotné, dojčiace ženy, deti, dospievajúcich.

trusted-source[42], [43], [44], [45]

Možné riziká

Nedostatok sacharidov môže viesť k dehydratácii, ktorá ohrozuje pečeň a obličky. Tam je tiež nedostatok vlákniny, kvôli tejto zníženej črevnej motility, tam sú zápcha. Riziká spojené so stravou zahŕňajú zníženie aktivity mozgu, nedostatok vápnika a zvýšenie cholesterolu.

Ďalšou nepríjemnou stránkou diéty s nízkym obsahom sacharidov je ketóza. Vyznačuje sa nárastom ketónov - fragmentov sacharidov, produktu rozkladu tukov. Sú tvorené v pečeni z mastných kyselín. Možné komplikácie sú spojené s pravdepodobnosťou intoxikácie, poškodením životne dôležitých orgánov: pečene a obličiek.

trusted-source[46], [47]

Recenzia

Podľa recenzií tých, ktorí používali diétu s nízkym obsahom sacharidov na chudnutie, sa im vlastne podarilo schudnúť. Niekedy výsledok dosiahol 10 kg mesačne. Mnohí si všimli, že je daná oveľa jednoduchšie ako iné, pretože neobmedzuje sa na proteíny alebo tuky (v závislosti od toho, ktorý z nich bol vybraný).

Ako dôstojnosť si všimli, že po dokončení sa nezaoberáte jedlom. Pozorovaním moderovania môžete dlhodobo udržiavať existujúcu váhu.

trusted-source[48], [49], [50], [51]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.