Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Kobalt

Lekársky expert článku

Internistické infekčné ochorenie
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 01.06.2018

Kobalt, rovnako ako všetky mikroelementy, je veľmi užitočný pre ľudské telo. Ovplyvňuje hemopoézu, zúčastňuje sa syntézy biologických látok. Ale aby sme sa naučili všetky svoje užitočné vlastnosti, spoznajme ho lepšie.

Všeobecné informácie o kobalte

trusted-source[1], [2]

Všeobecné informácie o kobalte

Začiatok dvadsiateho storočia znamenalo udalosť: vedci našli v pečeni zvierat vitamín B12. Zaujímavé je, že ide o 4% kobaltu. Ako sa neskôr ukázalo, vitamín B12 je biologicky aktívna forma kobaltu a jeho nedostatok v tele je charakterizovaný nedostatkom vitamínu B12.

Kobalt v ľudskom tele sa nachádza hlavne v pečeni, malý počet je v lymfatických uzlinách, nadobličkách, obličkách, pankrease a štítnej žľaze. Jeho celková hmotnosť je 1-2 mg.

Kobalt sa tiež nachádza v krvi, ale jeho koncentrácia sa v ňom mení v závislosti od ročných období: obvykle táto koncentrácia sa pohybuje od 0,07 do 0,6 μmol / l. Tento rozdiel je vysvetlený skutočnosťou, že v lete človek spotrebuje viac zeleniny a ovocia, čo výrazne zvyšuje obsah kobaltu v krvi.

Potreba kobaltu každý deň

Každý deň sa kobalt spolu s produktmi má spotrebovať od 0,1 do 1,2 mg.

Užitočný účinok kobaltu na telo

Kobalt významne ovplyvňuje metabolizmus a hematopoézu. Vzhľadom na skutočnosť, že vstupuje do vitamínu B12, v neprítomnosti je porušený proces štiepenia proteínov, uhlíkov a tukov, syntéza DNA a aminokyselín, čo ovplyvňuje prácu nervového systému. Práca, rast a vývoj krvných buniek - erytrocytov závisí priamo od obsahu kobaltu v tele.

Kobalt je potrebný na správne fungovanie pankreasu a uvoľňovanie adrenalínu. Vďaka tomu je železo dobre absorbované stenami žalúdka a ukladané železo (Fe) prechádza do hemoglobínu erytrocytov. Kobalt tiež pomáha asimilovať proteínový dusík a stimuluje syntézu svalového proteínu.

Interakcia kobaltu s inými prvkami tela

Kobalt pomáha asimilovať železo (Fe). Taktiež vstupuje do vitamínu B12.

Známky nedostatku kobaltu v tele

Ak kobalt nezačne vstúpiť do tela v dostatočnom množstve, potom človek môže vyvinúť ochorenia endokrinného systému a mať problémy s krvným obehom.

Známky nadmerného množstva kobaltu v tele

S nadbytkom kobaltu v tele sa môže vyvinúť kardiomyopatia spolu so zlyhaním srdca.

Čo ovplyvňuje obsah kobaltu vo výrobkoch?

Obsah kobaltu v potravinách závisí od jeho množstva v pôde.

Prečo môže dôjsť k nedostatku kobaltu?

Nedostatok tohto prvku v tele môže vzniknúť, ak osoba trpí takými chronickými chorobami, ako je gastritída, cholangiocholecystitída alebo duodenálny vred.

Výrobky obsahujúce kobalt

Kobalt je veľmi nasýtený rybami. Ak chcete zvýšiť úroveň tohto prvku vo svojom tele, jeste častejšie tuniak, treska, sardinky, šťuka alebo platýs. Morská aj riečna ryba obsahuje od 20 do 40 μg kobaltu. Kalmar obsahuje najväčšie množstvo kobaltu - až 95 μg!


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Kobalt" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.