Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Mangán

Lekársky expert článku

Internistické infekčné ochorenie
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 01.06.2018

Mangán sa aktívne podieľa na metabolizme všetkých živých organizmov a najmä v ľudskom tele. Je pravda, že v týchto živých organizmoch je mangán zanedbateľný, takže je hlavne prevzatý z liekov. Ako užitočné je mangán a ako doplniť jeho rezervy v tele?

Zdroje obsahujúce mangán

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Zdroje obsahujúce mangán

Mangán je vo veľkej miere v zemskej kôre, je druhým iba železom. Ale mangán vo svojej čistej forme v prírode sa niekde ťažko stretne: vyskytuje sa len v mnohých chemických zlúčeninách. Pokiaľ ide o produkty, najvyššie množstvo je mangán - 4.2 mg, v pistáciách - 3.8 mg, v arašidoch - 1.93 mg, v mandlích - 1.92 mg, v vlašských orechoch = 1.9 mg, v špenát - 0,90 mg, v cesnaku - 0,81 mg.

Mangán sa nachádza v hubách - napríklad v podereozovik je 0,74 mg, v lištách 0,41 mg a v hríbke 0,23 mg. Mangán je dokonca v cestovinách - tam je 0,58 mg. A mangán sa nachádza v zelenom čaji a bobule: čerešňa, čučoriedka, jahody, čučoriedky, čierne ríbezle.

V mäse a rybách je mangán extrémne malý.

Užitočné vlastnosti mangánu

Bez mangánu je normálna činnosť centrálneho nervového systému nemožná. Tento užitočný stopový prvok pomáha človeku cítiť oveľa silnejší a pokojnejší, nie tak rýchlo urazený a vzrušený v nepríjemných situáciách, pod stresom.

Mangán riadi výrobu špeciálnych látok - neurotransmiterov, ktoré sú fyziologicky aktívne. Sú zodpovedné za to, aby nervové impulzy boli rýchlo prenášané z vlákien nervového tkaniva na iné takéto vlákna.

Mangán pomáha normálnemu rozvoju kostného systému. Ak je mangán prítomný v tele v správnych dávkach, kosti normálne rastú a rozvíjajú sa.

Mangán pre kosti je rovnako nevyhnutný ako vápnik. Pomocou mangánu sa imunitný systém ľudského tela stáva menej náchylný na patogénne baktérie, vírusy, reaguje na ne rýchlejšie a chráni človeka pred rôznymi chorobami. Najmä z prechladnutia.

Použitie mangánu v tele, metabolizmus lipidov je aktívnejší, rovnako ako inzulín, s pomocou mangánu, všetky procesy v gastrointestinálnom trakte môžu byť dobre kontrolované.

Mangán a vitamíny

Absorpcia vitamínov s mangánom nastáva rýchlejšie, najmä vitamín B, vitamín C, vitamín E. S mangánom sa nové bunky tela množia rýchlejšie a vyvíjajú sa s tým, že rany, poškriabanie a iné kožné lézie sa hoja rýchlejšie. S mangánom funguje mozog rýchlejšie a presnejšie a metabolizmus prebieha rýchlejšie.

Prekvapivo, vďaka manganu, ľudia dokážu zmierniť záchvaty osteoporózy a osteoartritídy, reumatoidnej artritídy. Mangán prispieva k tomu, že chrupavka rastie rýchlejšie a stáva sa silnejšou - táto funkcia je užitočná najmä pre deti, dospievajúcich a ľudí trpiacich traumami kostného tkaniva. Mangán tiež aktívne pomáha pri boji s kataraktom, roztrúsenou sklerózou sietnice a inými ochoreniami očí, čo je obzvlášť užitočné pre ľudí, ktorí strácajú zrak, rovnako ako pre starších ľudí.

Prevencia cukrovky mangánom

Podľa mnohých teórií je vďaka manganu možné vykonávať vynikajúcu prevenciu diabetes mellitus - zabraňuje tejto zákernej chorobe, zabraňuje jej rozvoju. Aj choroby štítnej žľazy by boli oveľa menšie, ak by ľudia užívali mangán v dostatočnom množstve.

Mangán ovplyvňuje prácu kardiovaskulárneho systému, výmenu inzulínu. Vedecký výskum dokazuje, že v ľudskom tele, ktorý trpí cukrovkou, je mangán menej ako dvakrát ako u tých, ktorí netrpia touto chorobou. To je spôsobené tým, že mangán je potrebný na spracovanie cukru. Ak má človek diabetes mellitus, musí užívať mangán vo zvýšených množstvách - môžete to ako doplnok a môžete v kombinácii s ďalšími doplnkami vitamín-minerál.

Mangán a svalové reflexy

Pomocou mangánu môžete znova získať stratu svalového tónu alebo zlepšiť jeho stav. Nohy a ruky, ktoré stratili citlivosť kvôli chorobám, vďaka manganu ju môžu vrátiť.

Mangán zastavuje alebo spomaľuje vývoj osteoporózy a artrózy. Pomáha rozvíjať nádoby aktívnejšie. Zlepšuje kvalitu prietoku krvi. Keď človek užíva mangán, v krvi sa stáva oveľa menej zlý cholesterol, krv sa mení lepšie, nie je taký tučný a viskózny, riziko krvných zrazenín klesá.

Počuli ste, ako sa vaše kĺby, kĺby, kolená praskajú na vás alebo na vašich priateľov? Ak budete jesť potraviny s mangánom, zbavíte sa týchto problémov. Svaly, kosti a šľachy, ak sú zahrnuté do stravy tohto stopového prvku, sa stanú silnejšími, mobilnejšími, budú menej namáhané a zlomené.

Mangán a plodnosť

Vďaka mangánu sa kvalita spermií zlepšuje u mužov. Spermatozoa sa stávajú mobilnejšími, prenikajú rýchlejšie do vajíčka a žena má možnosť otehotnieť. Ak je mangán konzumovaný ženou, dáva mu príležitosť zlepšiť prácu vaječníkov, čo znamená, že sa zvyšujú šance na počatie a pôrode dieťaťa.

Keď tehotné ženy berú mangán, plod sa vyvíja správnejšie, bez odchýlok. Zvýšená šanca na narodenie zdravého dieťaťa, fyzicky silné a psychicky plné. Mangán pomáha aj pri tvorbe mlieka u dojčiacich matiek.

Mangán a tkanivová štruktúra

Mangán je schopný zlepšiť štruktúru všetkých telesných tkanív: kostí a svalov a tiež má dobrý účinok na funkciu mozgu. Mangán je schopný ovplyvňovať prácu celého tela takým spôsobom, že sa zlepšuje funkcia pamäte človeka, pozornosť sa zvyšuje, sústreďuje sa na určitú prácu. Mangán ovplyvňuje tvorbu krviniek a pohyb krvi žilami a tepnami.

Zvlášť dôležité je mangán, ktorý odstraňuje toxíny z tela a neutralizuje ich. Pri otravách, dokonca aj v infekčných oddeleniach, bol poskytnutý roztok slabého mangánu vo veľkých množstvách. Toto znížilo riziko po otravách, pomohlo odstrániť toxíny, zlepšilo výkon vnútorných orgánov.

Je pravda, že potrebujete správnu dávku konzumácie potravín s mangánom, takže jej účinok na telo bol naozaj užitočný.

Denná potreba mangánu

Na pokrytie dennej dávky mangánu pre telo je dôležité jesť viac rastlinných potravín a najlepšie bez tepelného ošetrenia. Táto zelenina, zelenina, ovocie. Denná potreba mangánu pre tých, ktorí už opustili detstvo, od 2 do 9 mg. Pre deti táto potreba závisí od toho, koľko dieťa váži. Pre deti do 7 rokov je potrebné 0,1 mg mangánu na kg hmotnosti a pre deti od 12 do 18 rokov 0,09 mg na 1 kg ich hmotnosti.

Nedostatok mangánu v tele

Lepšie, samozrejme, to nedovoľte. Ak osoba nejedí rastlinné potraviny, vystaví ju tepelnému ošetreniu, nevyplní nedostatok vitamínov a stopových prvkov vitamínovými a minerálnymi komplexmi, je ohrozený nedostatkom mangánu. Vedie k poruchám práce nervového systému, porušovaniu sexuálnych funkcií u mužov i žien. Pre ženy môže nedostatok mangánu viesť k problémom s počatím a nesením dieťaťa.

V stave neustáleho stresu je zvlášť potrebný mangán. Ak človek súčasne strávi veľa duševnej energie v práci, mangán je jednoducho životne dôležitý. Pomáha obnoviť bunkové membrány, odstrániť toxíny z tela, bez mangánu, je normálna činnosť nervových buniek nemožná.

Ako sa cíti, keď je nedostatok mangánu?

Takýto stav nie je závidený. Hoci mangánu nedostatku telo je schopné zastaviť jeho odstránenie, ktorý uchováva ostatky užitočných stopových prvkov, ale tento proces nemôže trvať do nekonečna. Vo výraznom deficitu mangánu sa človek unaví veľmi rýchlo, on sa môže dostať chorý a točila hlava, oslabené svaly na nohách nie sú tak istí, človek by mal mať vždy oddýchnuť bez zjavného dôvodu, ktorý, samozrejme, má vplyv na výkon. Kto sa bude páčiť, ak osoba v pomerne kvitnúcej dobe je vždy slabá, mrzutá a neustále chce ležať?

Pri nedostatku mangánu môžete nahromadiť prebytočnú hmotnosť, ktorú je ťažké zvládnuť, svaly môžu bolesť a odmietnuť slúžiť. Keďže reakcia organizmu na nedostatok mangánu môže vyvolať alergie na mnohé potraviny, dokonca aj prach, cukrovka, ktorá tiež prispieva k nadmernej hmotnosti.

Ak mangán v tele nestačí, kĺby a svaly môžu ublížiť, vzniká reumatizmus, ktorý sa vyznačuje silnou bolesťou. V zozname chorôb s nedostatkom mangánu - vitiligo, epilepsia, roztrúsená skleróza, rachita, porucha imunitného systému.

Ak sa deťom vyskytne nedostatok mangánu, potom takéto dieťa môže zaostávať vo vývoji od svojich rovesníkov, rýchlo sa unaví, chodí zle, pamäť a pozornosť bude rozptýlená. U detí s nedostatkom mangánu v tele je kostný systém nedostatočne vyvinutý, svaly môžu bolesť aj pri malej fyzickej námahe.

Aké produkty zasahujú do absorpcie mangánu

Môže to byť čokoláda, kakao, sladkosti s kakaom v kompozícii, čokoládové výrobky. Telo používa viac mangánu, ak človek užíva lieky na zníženie krvného tlaku a konzumuje príliš veľa bielkovín a tučných jedál.

Čo ohrozuje prebytok mangánu?

Ak má telo príliš veľa mangánu, má to tiež nepriaznivý vplyv na ľudské zdravie. Vzhľadom na nadbytok mangánu môže byť železo nedostatočne absorbované, príliš veľa medi sa hromadí v tele. Také liečivá, ako je fosfor, železo, vápnik, spomaľujú absorpciu mangánu. Preto musíte byť veľmi opatrní pri komplexoch vitamín-minerál, ktoré užívate.

Mangán: kontraindikácie pre použitie

Pri niektorých ochoreniach je potrebné v kompozícii obmedziť alebo vylúčiť liečivá s mangánom. Ide o choroby spojené s prácou ľudí v nebezpečných odvetviach v podmienkach, keď sa veľa nahromadí mangán: zariadenia na výrobu ocele, bane, podniky, kde ľudia pracujú s vykurovacími olejmi, elektrotechnikou, benzínom, olejmi. Potom môže byť dokonca otrava zlúčeninami, v ktorých je nadbytok mangánu.

Používanie mangánu je nežiaduce pre ľudí trpiacich Parkinsonovou chorobou. Preto pred užitím mangánu musíte konzultovať so svojím lekárom jeho dávky.


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Mangán" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.