Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Gastritický chlieb: čierna, raž, celozrnné, otruby

Lekársky expert článku

Gastroenterológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 12.09.2019

Pri akútnom alebo chronickom zápale žalúdočnej sliznice - gastritíde - je potrebné zefektívniť diétu a dodržiavať určitú diétu. A pacienti sa často pýtajú, či je možné jesť chlieb s gastritídou, a ak áno, ktorý z nich.

Je možné jesť chlieb počas gastritídy?

Najprv si objasnime, aké výhody má chlieb, ktorý je od staroveku najdôležitejšou ľudskou potravou. Iba v EÚ sa produkcia tohto produktu (podľa údajov za rok 2016) - 32 miliónov ton ročne. Priemerná spotreba chleba na obyvateľa v EÚ je okolo 55 kg. Spotreba sa však v jednotlivých krajinách líši. Napríklad, Nemci konzumujú 80 kg chleba ročne, Francúzi - 59 kg ročne a Briti - menej ako 50 kg ročne. [1]Potravinárske výrobky z pšeničných zŕn poskytujú približne 20-50% celkového počtu kalórií pre populáciu našej planéty.[2]

V miernych množstvách je chlieb prospešný, pretože poskytuje telu živiny, ako sú sacharidy (vo forme škrobu) a rastlinné bielkoviny vo forme albumínu, globulínov, gluténu (gluténu), pšeničnej múky [3]a sekalínu, formy lepku z ražnej múky, ktorá obsahuje aminokyseliny, fosfor, vápnik, sodík, horčík, železo (vo forme solí kyseliny fytovej), selén a vitamíny (beta-karotén, tiamín, tokoferol, kyselina listová, riboflavín, niacín). Existujú aj rezervné proteíny - prolamíny, ktoré zahŕňajú vysokú hladinu aminokyselín glutamínu a prolínu.

Obsah rastlinných bielkovín v chlebe sa pohybuje v rozmedzí 5-20% (v závislosti od typu pšenice, z ktorej sa vyrába múka), ale sú len 75-80% strávené. Súčasne môže byť individuálna stráviteľnosť esenciálnych aminokyselín lyzínu a histidínu obsiahnutého v pšeničnom lepku vyššia - až 86-95%.[4]

Podľa odborníkov v oblasti zdravej výživy by mala byť polovica denného príjmu kalórií pokrytá sacharidmi (sú to ľudské svaly, ktoré „pracujú“ na nich) a jedným zo zdravých zdrojov sacharidov sú napríklad dva alebo tri štandardné kúsky čierneho chleba: to sú 45-60 g sacharidov, čo poskytlo 65-90 kcal. Okrem toho čierny chlieb obsahuje vlákninu (vlákno), ktorá prispieva k normálnej črevnej motilite a jej vyprázdňovaniu, ako aj k zníženiu hladiny LDL (zlého cholesterolu) a stabilnej hladiny cukru v krvi.[5]

Prítomnosť gastritídy však znamená, že je potrebné obmedziť konzumáciu mnohých produktov av mnohých prípadoch sa kontraindikácie vzťahujú aj na chlieb - aby sa zabránilo možným komplikáciám vo forme exacerbácie bolestivých symptómov. Nezabudnite na alergiu na  lepok.[6]

Je potrebné mať na pamäti, že na rozdiel od chleba, ktorý jedli naši predkovia, je moderný chlieb plný prísad a konzervačných látok... [7]

Aký druh chleba máte na gastritídu?

Takže, aký druh chleba možno konzumovať počas gastritídy. Podľa  gastritických diét, môžete použiť sušené (stale) chlieb alebo suché plátky chleba cielene. Sladké pečivo je kontraindikované.

Rovnaký princíp sa používa pre chlieb s gastritídou s vysokou kyslosťou  (viď. Diéta pre gastritídu s vysokou kyslosťou ), ako aj chlieb pre eróznu gastritídu (pozri -  Diéta pre eróznu gastritídu ).

Je teda možné použiť sušený biely chlieb na gastritídu, ako hyperkyselinu, tak hypokyselinu. Gastroenterológovia tiež odporúčajú sušený chlieb bez kvasníc počas gastritídy na pozadí hypochlorhydrie, pretože nízka úroveň kyslosti v žalúdku vedie k nedostatočnému tráveniu škrobu z kvasnicového chleba, ktorý sa „zasekne“ v čreve a vytvára podmienky pre nadmerný rast kvasinkových húb a baktérií.

Vynára sa otázka, prečo nie je čerstvý chlieb počas gastritídy. Po prvé, sušenie chleba, najmä pri teplote + 65-80 ° C (v hriankovači alebo v rúre), znižuje aktivitu enzýmov amyláz obsiahnutých v múke.

Po druhé, keď sa konzumuje chlieb, proces jeho trávenia začína v ústach, kde sa pôsobením slín (s alkalickým Ph) škrob premení najprv na dextrín a potom na maltózu. [8]Ale pri žuvaní čerstvého chleba slinenie nespôsobuje sliny, čo vedie k jeho dlhšiemu tráveniu v žalúdku. Ale suchý chlieb a sušienky z neho stimulujú slinenie, to znamená, že v žalúdku budú trávené rýchlejšie a ľahšie.

V dutine žalúdka po určitú dobu pokračuje rozštiepenie škrobu slinami a potom sa uvoľňuje žalúdočná šťava, ktorej pôsobenie (vďaka pepsínu a kyseline chlorovodíkovej) prebieha v ďalších 2-2,5 hodinách.

Aký druh chleba možno konzumovať počas exacerbácie gastritídy? Chlieb je na zozname produktov, ktoré v prípadoch akútneho ochorenia,  diéta pre chronickú gastritídu  (Pevznerova strava č. 5a) zakazuje konzumáciu.

Chlieb na gastritídu: čierna, raž, Borodino, s otrubami

Neodporúča sa používať čierny chlieb s gastritídou s vysokou kyslosťou: tento chlieb zvyšuje produkciu kyseliny v žalúdku a obsahuje aj fenolové kyseliny a dehydrodiméry kyseliny ferulovej, ktoré ďalej dráždia žalúdočnú sliznicu. [9]

Medzi kategorické kontraindikácie patrí ražný chlieb s gastritídou na pozadí zvýšenej kyslosti žalúdočnej šťavy, pretože kyslosť tohto typu chleba sa zvyšuje a trávi sa oveľa ťažšie ako biely chlieb. [10]

Podobne by sa pri gastritíde nemal jesť chlieb Borodino - kvôli nadbytku obsahu kyselín v kôre raže používanej pri pečení.

Gastroenterológovia neodporúčajú jesť celozrnný a otrubový chlieb s gastritídou: tieto druhy chleba majú silnejší peptogénny účinok a kyselina fytová z pšeničného vlákna znižuje absorpciu vápnika, železa a zinku. [11], [12]

A nakoniec, chlieb a maslo na gastritídu môžu byť, ale len oddelene, pretože sa trávia inak a tuky spomaľujú trávenie sacharidov a proteínových proteínov. Je dôležité, aby pacienti s gastritídou jedli pomaly stráviteľné jedlo čo najmenej, aby nedošlo k preťaženiu chorého žalúdka.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.