Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Štyri najnebezpečnejšie chyby rodičia robil v rozprávaní s teenagerom

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 01.06.2018

"Môžete zabiť slovo, môžete si uložiť slovo" - táto fráza je obzvlášť dôležitá, keď hovoríte s rodičmi s teenagerom, ktorý má veľmi zraniteľnú a krehkú psychiku. Ak rodičia nesprávne rozprávajú s dospievajúcim dieťaťom, nielen ich nebude počuť, ale urobí to naopak. Poďme sa dozvedieť o hrubých chybách rodičov pri rozhovore s teenagery.

Boj rodičov k moci

V mnohých rodinách nie je vzdelanie na princípe: "Dieťa je všetko". Veľmi častou chybou rodičov je neustále tlačiť dieťa a vnucovať mu svoju vôľu: to je to, čo môžete urobiť, ale to nie je dovolené. Rodičia používajú autoritárske stratégie výchovy, ktoré neumožňujú dieťaťu prejaviť svoj nezávislý hlas alebo pocit zodpovednosti za svoje vlastné rozhodnutia.

Iní rodičia, naopak, praktizujú toleranciu. Štúdie ukazujú, že oba extrémy negatívne ovplyvňujú schopnosť detí ovládať svoje emócie a vytvárať zdravé vzťahy s dospelými. Najlepším typom vzdelávania je spravodlivosť, flexibilita, rešpektovanie vášho dospievajúceho dieťaťa a ich neustále školenie a nie terorizmus na dosiahnutie svojho cieľa. Je potrebné počúvať a rešpektovať názor dieťaťa, čo mu umožňuje robiť rozhodnutia, ale zároveň stanovuje spravodlivé a presné obmedzenia, aby sa udržal poriadok v dome. Tento článok vám povie, ako sa vyhnúť neúčinným spôsobom komunikácie v rozhovore rodičov s dospievajúcimi.

Chyba # 1. Príliš veľa hovorí

Keď rodičia hovoria stále viac a viac a v ostrom náročnom tóne, deti prestávajú počúvať ich a vnímať. Výskumníci preukázali, že ľudský mozog môže súčasne vnímať len dve diela a zachrániť ich v krátkodobej pamäti. V praxi trvá asi 30 sekúnd - to znamená jedna alebo dve frázy rodičov.

Keď v jednej správe matka alebo otec dáva niekoľko pokynov naraz, dieťa sa nakoniec zmení a nerozumie nič od rodičovského učenia. Okrem toho, ak tón rodičov je alarmujúci, krutý alebo náročný, dieťa na podvedomí má úzkosť a pochybnosti. On nechce splniť takéto požiadavky vôbec.

Neúčinný príklad konverzácie

"Tento mesiac sa môžete prihlásiť do boxu, navyše každý deň budete musieť umývať jedlá a kickboxing ísť ešte skoro. Deň po zajtra budeme mať hostí a musíte pomôcť matke vyčistiť byt. "

Nie je potrebné informovať dieťa o všetkých informáciách naraz. Najlepšie je rozdeliť na samostatné bloky, aby boli tieto informácie viac stráviteľné. Nechajte tínedžera vyjadriť svoj názor na jednu otázku a potom sa môžete presunúť na druhú.

Efektívny príklad konverzácie

  1. "Môžeš sa prihlásiť do boxu tento mesiac a je príliš skoro ísť do kickboxu." Súhlasíš? "
  2. "Každý deň by si mal umývať riad, pretože tvoja matka sa po skončení práce unavila, zachránila ju a tvoj čas." Čo si o tom myslíš?
  3. "Deň zajtra budeme mať hostí a pomôžete matke vyčistiť byt." "Máte nejaké plány na zajtra 15.00?"

V tomto príklade rodičia v každom bloku obmedzujú rozhovor na dve vety, čo zjednodušuje vnímanie. Okrem toho existuje rozumný dialóg, a nie jednostranný diktát rodičov. Dieťa nakoniec súhlasí s dobrovoľnou spoluprácou, a nie s nátlakom, pričom zohľadňuje jeho potreby.

Chyba # 2. Výčitky a neustále kritika

Väčšina rodičov je oboznámená so situáciou, keď sa dieťa musí dlho ráno prebúdzať, alebo keď hodí svoje veci okolo bytu, alebo nepríde načas zo školy. A potom používajú efektívny, podľa ich názoru, príjem: sťažujú sa na zlý postoj teenagerov alebo ho ostré kritizujú. V skutočnosti to len zhoršuje situáciu: dieťaťu dávate dôvod, aby vás ignoroval, pretože každý deň nenávidíte dieťa, aby zopakovalo to isté a v najopnutom tóne.

Neúčinný príklad konverzácie

"Prebudil som ťa o hodinu skôr, pretože sa nikdy nedostaneš včas." "Teraz sa musíš obliecť." Ukáž mi svoj denník, aby som to mohol podpísať.

O desať minút neskôr.

"Povedal som ti, aby si sa obliekala a dala mi denník. A stále to budeš, budeš neskoro, a ja som s tebou, ťahaj si zuby a priprav si oblečenie"

Za desať minút.

"Kde je váš diár na podpis, požiadal som vás, aby ste si to uviedli? A vy ste nedokončili obliekanie, budeme len neskoro."

A tak ďalej.

Tento rodič dieťaťu prináša príliš veľa rôznych úloh a všetko musí byť vykonané okamžite a okamžite. To neumožňuje teenagerovi, aby sa s touto situáciou vyrovnal. Pretože každých 10 minút rodič pospája, prináša úzkosť a panika do procesu zberu. Je to tzv. "Vrtuľník na vzdelávanie", čo môže viesť k neistote, nadmernej závislosti teenagerov na rodičovských tímoch. Tón rodičovskej správy je negatívny a rušivý, čo vedie k nespokojnosti a odporu teenagerov alebo k jeho pasívnej agresii.

Efektívny príklad konverzácie

"Pred odchodom do školy máme 45 minút. Ak nemáte čas na to, aby ste sa zhromaždili a dali mi denník pre váš podpis, vysvetlíte svoje oneskorenie učiteľom."

Toto je krátky návod, ktorý jasne vysvetľuje, čo rodič očakáva od dieťaťa, a aké sú dôsledky nesplnenia úlohy. Rodič neodsudzuje dieťa, nesnaží sa ho ovládať a nevyvoláva stav úzkosti a paniky. Rodič umožňuje teenagerovi byť zodpovedný za svoje správanie.

Chyba # 3. "Nech sa hanbiť!"

Jednou z najťažších nápadov rodičov je to, že deti nemajú sympatie pre svoje potreby. Deti rozvíjajú svoju empatiu (sklon k empatii) pomaly, keď vyrastú. Preto očakávania rodičov, že deti s nimi budú sympatizovať a pomôcť im v každom smere, nie sú vždy ospravedlnené jednoducho kvôli zvláštnostiam psychologického vývoja adolescentov.

Oni sú stále len deti - nestoja sa za tebou a nestratia sa na svojom mieste, ale sústreďujú sa na zábavu v tejto chvíli. Väčšina rodičov zdôrazňuje, že ich deti sú sobecké, starajú sa len o seba. V zásade to tak je. To môže viesť k nespokojnosti rodičov, keď ich deti chcú niečo pomôcť. V takýchto okamihoch je dôležité upokojiť sa, vziať hlboké dýchanie a potom pokojne vyjadriť svoje želania a požiadať dieťa, na čo práve potrebujete pomôcť. Ak necháte emóciu zlomiť, bude vaša komunikácia s teenagerom neúčinná.

Neúčinný príklad konverzácie

"Pýtal som sa vás niekoľkokrát vyčistiť môj pokoj? - a vidím veci rozhádzané po celej podlahe copak nevidíš, že celý deň na nohách, som sa postarať o rodinu, a vy nič Teraz musím vyčistiť .. Miestnosť, namiesto odpočinku po práci.Ako sa necítiš zahanbený, prečo si tak sebecký? "

Tento rodič vytvára veľa negatívnej energie. Všetci môžeme byť sklamaní správaním iného, ale je neuctivé obviňovať tínedžera. Počuje podvedomé volanie kvôli frázou "Ty si egoista!" A to je veľmi škodlivé pre psychiku a sebavedomie dieťaťa. Postupne otec alebo matka na ňu zapôsobili, že s ním niečo nie je v poriadku. Deti zdvíhajú a absorbujú tieto negatívne štítky a začínajú vidieť seba ako "nie dosť dobré", "sobecké". Ponižovanie alebo hanba dieťaťa je veľmi škodlivé, pretože môže vytvárať negatívne emócie a zlý názor dieťaťa na seba.

Efektívny príklad konverzácie

"Vidím, že váš pokoj nie je vyčistený, a to sa mi veľmi rozrušená. To je pre nás dôležité, že byt bol plán pre všetkých z nás bolo príjemné žiť. Všetko rozptýlené v miestnosti vec dnes bude musieť poslať do špajze. Budete mať možnosť vziať späť , keď vyčistite vo svojej izbe. "

Tento rodič jasne komunikuje s dospievajúcim o svojich pocitoch a potrebách - bez hnevu alebo obvinenia. Vysvetľuje jasné, ale nie nadmerne sankčné dôsledky správania adolescentov a poskytuje príležitosť na rehabilitáciu dieťaťa. To nevytvára negatívnu motiváciu pre teenagera a neznamená, že si myslí, že je zle.

Chyba # 4. "Neslyším vás"

Všetci by sme chceli naučiť naše deti rešpektovať iných ľudí. Najlepším spôsobom, ako to urobiť, je vytvoriť úctyhodné a starostlivé správanie z našej strany. To pomôže teenagerovi pochopiť dôležitosť rešpektu a empatie a učí ho zručnosti efektívnej komunikácie. V mnohých prípadoch je počúvanie dieťaťa pre rodičov veľmi ťažké, pretože ich deti často prerušujú. V tomto prípade sa zvyčajne povedať svojmu dieťaťu, "Pripadá mi to ťažké, aby vás teraz počujem, pretože varím večeru, ale budem pripravený pozorne počúvať vám za 10 minút." Je lepšie plánovať presný čas pre komunikáciu s dieťaťom, než ho počúvať na pol ucha, alebo nie počúvať. Pamätajte však, že pre teenagerov je ťažké čakať dlho, pretože môžu zabudnúť na to, čo chcú povedať, alebo nebudú mať rovnakú náladu.

Neúčinný príklad konverzácie

Ako odpoveď na príbeh teenagerov o jeho hodnotení v škole, rodič odpovedá: "Predstavte si to. Stále mali tento gól! "

Efektívny príklad konverzácie

"Som pripravený vás pozorne počúvať za 10 minút, hneď ako sa pozerám na futbal."

Rozprávanie s teenagerom je jemné umenie. Ale dá sa to naučiť jednoducho tým, že sa na svoje dieťa staráte. A určite sa vám podarí.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.