^

Druhé vyšetrenie na tehotenstvo

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 19.10.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Druhé vyšetrenie na tehotenstvo zahŕňa krvný test, ktorý identifikuje tri typy hormónov bez estriolu, hCG, AFP (v niektorých prípadoch je stanovená inhibícia A). Odchýlka od normy znamená porušenie normálneho vývoja plodu.

Termín screening sa začal používať medzi lekármi nie tak dávno.

Screening znamená špeciálne testy, pomocou ktorých môžete určiť zmeny v hormonálnom pozadí tehotnej ženy. Takéto testy dokážu identifikovať možné vrodené malformácie u plodu (napríklad Downov syndróm).

Skríning zahŕňa analýzu venóznej krvi a ultrazvuku. Ak vezmeme do úvahy všetky tie najmenšie detaily o tehotenstve, ako aj fyziologické vlastnosti tehotných žien - vek, hmotnosť, výška, majú zlé návyky, hormonálne činidlá, a tak ďalej.

Počas celej tehotenstva sa vykonávajú dve vyšetrenia, ktoré sa vykonávajú s intervalom niekoľkých týždňov (existujú aj rozdiely medzi prvým a druhým skríningom).

Prvý skríning sa uskutoční v 11. - 13. Týždni tehotenstva, druhý - v 16-18 týždňoch.

Podmienky druhého skríningu tehotenstva

Druhé vyšetrenie gravidity je zvyčajne predpísané gynekológom od 16 do 20 týždňov tehotenstva.

Niektorí lekári sa domnievajú, že druhá štúdia je lepšie vykonávaná od 22 do 24 týždňov, ale väčšina odborníkov sa domnieva, že od 16 do 17 rokov je skríning viac informatívny.

Komu sa chcete obrátiť?

Druhý biochemický skríning tehotenstva

Biochemické skríning umožňuje gynekológovi posúdiť zdravie matky i jej budúceho dieťaťa. Tiež druhé vyšetrenie počas tehotenstva s cieľom vylúčiť prípadné porušenia vývoja dieťaťa, potrat, posúdenie stavu placenty a pupočníka, naznačujú možné poruchy (napr. Srdcové ochorenie).

Druhá skríningová štúdia zahŕňa ultrazvuk, krvný test a interpretáciu výsledkov. Osobitná úloha sa venuje práve interpretácii analýz, pretože správne hodnotenie stavu lekára v detskom veku závisí nielen od života dieťaťa, ale aj od psychologického stavu ženy.

Biochemická analýza krvi určuje tri indikátory (estirol, hCG, AFP), ktorých úroveň sa posudzuje na vývoj genetických porúch u dieťaťa.

Druhé vyšetrenie na tehotenstvo na ultrazvuku

Druhé vyšetrenie na tehotenstvo s ultrazvukom umožňuje určiť veľký počet vývojových porúch a anatomických porúch u budúceho dieťaťa.

20 - 24 týždňov ultrazvuk ukázať hlavné anatomické vývojovými poruchami, ako je napríklad srdcové chyby, mozgu, obličkách, abnormálny vývoj gastrointestinálneho traktu, tvárové abnormality, končatinových vád.

Odhalené patológie v tejto dobe nepodliehajú chirurgickej liečbe, v tomto prípade sa odporúča potrat.

Tiež môže byť použitý ultrazvuk na hodnotenie možných chromozomálnych abnormalít (retardácia rastu, polyhydramnióza, hypochondria, cysty, krátke tubulárne kosti a niektoré ďalšie).

Ak je to potrebné, predpíše sa ultrazvuk pri 16-19 týždňoch, kedy je potrebné vyhodnotiť pravdepodobnosť vývinu fetálnych chromozomálnych abnormalít u plodu.

Norma druhého skríningu tehotenstva

Niektorí špecialisti nevysvetľujú, ako dešifrovať druhý skríning tehotenstva budúcej matky.

Indikácie zodpovedajúce normálnemu vývoju plodu by mali byť takéto:

  • AFP, 15 až 19 týždňov - 15 až 95 jednotiek / ml, 20 až 24 týždňov - 27 až 125 jednotiek / ml
  • HCG, 15-25 týždňov - 10000-35000 mU / ml
  • Estirol, 17-18 týždňov - 6,6-25,0 nmol / l, 19-20 týždňov - 7,5-28,0 nmol / l, 21-22 týždňov - 12,0-41,0 nmol / l

Ukazovatele druhého skríningu tehotenstva

Druhé vyšetrenie na tehotenstvo sa vykonáva na identifikáciu možných chromozomálnych abnormalít u plodu. Druhé vyšetrenie zvyčajne priraďuje "trojitý test" - krvný test na hladinu hormónov:

  • Estirol (produkovaný placentou, nízka úroveň indikuje patológiu budúceho dieťaťa)
  • AFP alebo alfa-fetoproteín (bielkovina, ktorá je prítomná v krvi matky len počas tehotenstva, so zníženou alebo zvýšenou hladinou, stav nenarodeného dieťaťa je narušený, prudké zvýšenie počtu bielkovín znamená smrť plodu)
  • HCG, alebo ľudský choriogonadotropín (začne produkovať v prvých dňoch gravidity, znížená hladina ukazuje patológiu vo vývoji placenty, zvýšenie - o chromozómové abnormality, mellitus a niektorých ďalších ochorení).

V prípade potreby sa stanovuje hladina inhibínu A, ktorej nižšia úroveň indikuje chromozomálne patológie (Downov syndróm atď.).

Úroveň AFP pri Downovom syndróme klesá a hCG sa zvyšuje.

Pri Edwardsovom syndróme je znížená hladina hCG, zvyšok je v normálnych hraniciach.

Zvýšené indexy AFP môžu naznačovať abnormality v obličkách v plodoch, poruchy brušnej steny.

Stojí za zmienku, že syndróm Edwards a Down prostredníctvom skríningu možno zistiť iba v 70%. Aby sa zabránilo chybám, lekár musí zhodnotiť výsledky krvného testu spolu s výsledkami ultrazvuku.

Ak je krvný test normálny, lekár posudzuje vývoj dieťaťa ako normálne. Pre menšie odchýlky v oboch smeroch po predpokladá patológie nie je možné, pretože sa často skúša je falošný, okrem toho, že sú niektoré faktory, ktoré môžu ovplyvniť výsledky (napríklad, viacpočetného tehotenstva, diabetes mellitus, fajčenie, nepresnú definíciu výrazu, nadmernej hmotnosti tehotné ženy ).

Prerušiť tehotenstvo alebo urobiť diagnózu len spoliehať na výsledky skríningu, žiadny lekár nemôže. Toto testovanie poskytuje príležitosť na posúdenie pravdepodobnosti vrodených abnormalít u dieťaťa. Ak je pravdepodobnosť, že žena má dieťa s patologickými stavmi, je vysoká, potom mu boli pridelené viaceré ďalšie štúdie.

Výsledky druhého skríningu tehotenstva

Druhé vyšetrenie počas tehotenstva môže niekedy vykazovať slabé výsledky, ale to nie je ospravedlnenie pre zúfalstvo a paniku v predstihu. Výsledky skríningu môžu naznačovať vysokú pravdepodobnosť, že niektoré anomálie sú možné, ale toto nie je potvrdené o 100%.

Ak druhé vyšetrenie preukázalo významnú odchýlku od normy aspoň jedného z indikátorov, tehotnej žene sa pridelí dodatočné vyšetrenie.

Niektoré faktory môžu ovplyvniť výsledky testovania skríningu:

  • oplodnenie in vitro;
  • nadváhu počas tehotenstva;
  • prítomnosť chronických ochorení (diabetes mellitus);
  • škodlivé návyky budúcej matky (fajčenie, pitie atď.).

Stojí za zmienku, že v prípade, že žena je tehotná s dvojčatami (trojíc, atď), potom vykonáva biochemické analýzy krvi je považované za nevhodné, pretože v tomto prípade, že ženy sú indexy nad normu a vypočítať riziko vývojových chýb vo vývoji bude takmer nemožné.

Druhé vyšetrenie počas tehotenstva umožňuje ženám a ich lekárom získať informácie o stave plodu, jeho vývoji a tiež o tom, ako ide o tehotenstvo. Lekári predpisujú skríningovú štúdiu v prvých dvoch trimestroch, v treťom trimestri sa skríning vykonáva len v prípade potreby.

Vykonávanie takéhoto prieskumu by nemalo spôsobiť strach u tehotnej ženy, prevažná väčšina žien je pozitívna na vyšetrenie.

Odporúča sa vykonať všetky vyšetrenia počas gravidity v jednej laboratóriu, čo uľahčí lekárovi dešifrovanie výsledkov.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.