Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Šampón proti lupinám

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Lupiny sú pre mnohých ľudí problémom. Zreteľné, ošúpané častice zrohovatenej kože môžu zakrývať nielen oblečenie, ale aj vlasy, ktoré vyzerajú úplne neesteticky. Okrem toho, lupiny sú často sprevádzané svrbenie, nepríjemné pocity, a pravidelné šampónovanie nevedie k úľave. V tejto situácii môže Nizoral šampón na lupiny pomôcť - je to populárny liek v dermatológii, ktorý eliminuje hlavnú príčinu patológie - plesňový patogén, ktorý spôsobuje všetky príznaky seboroickej dermatitídy.[1]

Klasifikácia ATC

J02AB02 Кетоконазол

Aktívne zložky

Кетоконазол

Indikácia Nizoral pre lupiny

Jedným z hlavných indikátorov na použitie šampónu proti lupinám Nizoral je prítomnosť kvasinkovej huby Malassezia na pokožke hlavy. Nadmerná aktivita plesňového patogénu vedie k rozvoju bolestivých porúch, vrátane hyperkeratózy - zvýšeného bunkového delenia epidermálnej vrstvy.

Najmä lupiny môžu byť spojené s hyperaktivitou sekrécie žliaz a zmenami v zložení kožných mazových sekrétov. Takéto reakcie vedú k porušeniu lokálnej imunity, k oslabeniu ochrannej funkcie kože.

Lupiny môžu byť výsledkom hormonálnych, neurogénnych, imunitných procesov v tele. Nie sú vylúčené určité genetické faktory, účinok hlbokého alebo častého nervového stresu, nezdravá strava a životný štýl. Avšak v prítomnosti sprievodných faktorov vždy existuje prvá príčina - plesňová infekcia, ktorá sa môže zastaviť použitím šampónu Nizoral. Štúdia ukázala, že šampóny obsahujúce antifungálnu látku Nizoral boli najúčinnejšie v boji proti patogénom lupín Malassezia furfur (Pityrosporum ovale).[2]

Formulár uvoľnenia

Zloženie takéhoto produktu, ako je Nizoral šampón z lupín, predstavuje aktívne a pomocné zložky. Hlavným je ketokonazol, antifungálna lieková látka odvodená od imidazolu, ktorý úspešne zvláda mykózy.

Uvádza sa pomocné zloženie:

 • laurylsulfát sodný;
 • laurylsulfosuccinatom dinataria;
 • dietanolamid mastnej kyseliny kokosového oleja;
 • hydrolyzát kolagénu;
 • makrogol;
 • chlorid sodný;
 • kyselina chlorovodíková;
 • imidurea;
 • hydroxid sodný;
 • ochucovadlá a tónovacie látky.

Šampón Nizoral môže byť balený do plastových fliaš rôznych kapacít: najmenší z nich - 25 ml, stredný - 60 ml a viac - 120 ml. Vo farmaceutickej sieti je antidandruff umiestnený ako antifungálne liečivo na lokálne použitie.

Farmakodynamika

Nizorálny šampón proti lupinám je profylaktický aj terapeutický prípravok s antiseborickou a antifungálnou aktivitou, ktorý sa úspešne používa na odstránenie lupín a iných nepríjemných symptómov (vrátane seboroickej formy dermatitídy). Ako prax ukazuje, aj pri častom používaní Nizoral šampón nespôsobuje podráždenie pokožky a konzistencia lieku je taká, že vám umožní ľahko a rýchlo spracovať vlasy a vlasovú pokožku, čo vám umožní ovplyvniť problém čo najefektívnejšie.

Šampón Nizorálne lupiny prejavujú aktívne pôsobenie proti kvasinkovým hubám, dermatofytom, grampozitívnym koksovým flórom, vyšším hubám, určitým dermatomykotickým patogénom, dimorfným hubám, patogénom systémových mykóz. Tento nástroj pôsobí proti rastu a rozvoju dermatofytov, je účinný pri liečbe seboroického ekzému, pityriasis versicolor, lupín, pričom nepreniká do systémového obehu.

Farmakokinetika

Koncentračné koncentrácie účinnej látky v štúdii boli natoľko mizerné, že neboli stanovené v krvnom sére, keď boli aplikované externe šamponom Nizoral na pokožku a pokožku hlavy. Stanovenie tohto obsahu bolo možné len pri aplikácii produktu na celý povrch tela: koncentrácia v tomto prípade sa pohybovala od 11,2 do 33,3 ng na mililiter. Odborníci považujú tento indikátor za klinicky nevýznamný alebo za taký, ktorý nemôže ovplyvniť žiadne interakcie s liekmi. Pri použití šampónu Nizoral vo veľkom množstve zvyšuje pravdepodobnosť alergických procesov.[3]

Podrobnosti o kinetickom obraze vonkajšieho použitia šampónu proti lupinám Nizoral neboli študované.

Používajte Nizoral pre lupiny počas tehotenstva

Výskumníci, ktorí skúmali možnosť penetrácie aktívnej zložky šampónu Nizoral do systémového obehu, boli presvedčení o absolútnej bezpečnosti tohto produktu. Avšak takéto štúdie s účasťou tehotných alebo dojčiacich žien ešte neboli vykonané, takže odborníci nemôžu odporučiť používanie lieku počas týchto období. [4]Nie je známe, či existuje nebezpečenstvo pre bezprostredný priebeh tehotenstva alebo pre zdravie budúceho dieťaťa.

Plazmatická koncentrácia účinnej látky v šampóne Nizoral však nebola zistená po zvyčajnom dennom používaní lieku u žien, ktoré neboli tehotné. Dá sa predpokladať, že počas tehotenstva sa riziko negatívneho účinku šampónu prakticky zníži na nulu. Vzhľadom na uvedené skutočnosti je dovolené používať Nizoral lupiny pre tehotné a dojčiace ženy, ale odborné poradenstvo by malo byť povinné.

Kontraindikácie

Vek do 12 rokov, obdobia gravidity a laktácie sú relatívne kontraindikácie použitia šampónu Nizoral od lupín. Sú relatívni, pretože v určitých situáciách lekár môže dovoliť, aby tehotná žena aj malé dieťa používali šampón - napríklad, ak nie je možné použiť iný liek, a zároveň existuje dôvera v bezpečnosť Nizoralu.

Pokiaľ ide o bezpodmienečné kontraindikácie, potom zahŕňajú individuálnu precitlivenosť a alergickú náladu tela na aspoň jednu zložku šampónu.

Alergické reakcie sa doteraz rozšírili na celom svete a majú tendenciu k ďalšiemu rastu. Alergén môže byť takmer akákoľvek látka - vrátane časti hygienických prípravkov na ošetrovanie a profylaktiku, ako je šampón Nizoral na lupiny. V tomto prípade môže prvý postup šamponom prebehnúť hladko a pri druhej aplikácii sa už zistí alergická reakcia. Ak sa objavia nepríjemné príznaky alergií, musíte liek prestať používať a poraďte sa s odborníkom. V budúcnosti bude potrebné starostlivo preštudovať zloženie šampónov proti lupinám, aby ste si opäť nevybrali výrobok s potenciálnym alergénom.

Vedľajšie účinky Nizoral pre lupiny

Nežiaduce účinky spojené s používaním šampónu na vlasové lupienky Nizoral sú extrémne zriedkavé - približne v 1% prípadov. A niektoré z týchto príznakov sa vyskytujú častejšie ako iné, a niektoré - veľmi zriedka, alebo dokonca zaznamenané v ojedinelých prípadoch. Každý si však musí byť vedomý takýchto pravdepodobných prejavov, predovšetkým z bezpečnostných dôvodov pre svoje vlastné zdravie.

Hovoríme o takýchto vedľajších účinkoch:

 • zápalové procesy vo vlasových folikuloch - folikulitída;
 • tvorba hypersenzitivity na šampóny proti lupinám;
 • dočasná zmena chuti;
 • zvýšené slzenie, konjunktivitída;
 • vypadávanie vlasov, suchá koža alebo vlasy, zmena kvality vlasov;
 • pocit podráždenia pokožky, výskyt vyrážok (vrátane akné);
 • kontaktná dermatitída, zmena farby vlasov;
 • sčervenanie kože, svrbenie;
 • tvorba pľuzgierov, alergických procesov.

Ak sa objaví ktorýkoľvek z uvedených príznakov, je potrebné zastaviť kontakt s liekom a poradiť sa s odborníkom. [5]

Dávkovanie a podávanie

Na liečbu lupín u dospelých a detí starších ako dvanásť rokov sa aplikuje NOSORAL šampón na pokožku hlavy a vlasy asi 4 minúty, napení a potom sa umyje teplou vodou. Frekvencia uplatňovania fondov - dvakrát týždenne počas 1/2 mesiaca.

Na profylaktické účely sa produkt používa podľa schémy raz týždenne alebo raz za dva týždne striedaním s bežnými prostriedkami na umývanie vlasov.

Ak sa použijú akékoľvek ďalšie prostriedky proti lupinám (krémy, masti, balzamy), potom možnosť ich kombinovania s šampónom Nizoral je diskutovaná individuálne s odborníkom.

Žiadosť pre deti

Nepozorovali sa negatívne účinky systémového charakteru pri použití šampónu Nizoral z lupín. Odborníci však nedávajú jasnú odpoveď na možnosť použitia tohto nástroja v pediatrii - predovšetkým z dôvodu nedostatku relevantného výskumu s účasťou detí. Preto sa oficiálne predpokladá, že je možné použiť Nizoral na liečbu lupín u detí vo veku od 12 rokov. [6]Ak chcete nástroj používať pred týmto vekom, mali by ste sa poradiť s odborníkom - najmä s pediatrom.

Predávkovať

Pri použití šampónu Nizoral proti lupinám sa nevyskytli prípady predávkovania, pretože liek nemá systémový účinok a aplikuje sa len externe.

Ak sa liek náhodne alebo úmyselne prehltne, je potrebné konzultovať s lekárom symptomatickú a podpornú liečbu. Na vyvolanie reflexu rán alebo na spláchnutie žalúdka je prísne zakázané, aby sa zabránilo peneniu a vdýchnutiu. Odporúča sa užívať akýkoľvek sorbent a následne laxatívny liek.

Ak bol šampón prijatý dieťaťom vo vnútri, potom musí nevyhnutne nasledovať žiadosť o lekársku starostlivosť.

Interakcie s inými liekmi

Špecialisti na drogy nezaznamenali šampon s jednou liekovou interakciou. Pretože výrobok nemá žiadny systémový účinok, môže byť kombinovaný s akýmkoľvek liekom na vnútorné použitie.

Vonkajšia kombinácia viacerých prípravkov proti lupinám by sa mala dohodnúť s odborníkom, pretože to môže viesť k nepredvídaným a nepríjemným následkom - napríklad nadmernej suchej pokožke, vypadávaniu vlasov atď.

Podmienky skladovania

Šampón Nizorálne lupiny sa môžu ponechať v normálnych podmienkach, pri teplotách v rozmedzí +8 až + 25 ° C. Nedovoľte deťom skladovať miesta na umývanie hygienických terapeutických a profylaktických produktov.

Nie je vhodný na skladovanie šampónov v blízkosti ohrievačov, radiátorov, ako aj na miesta s priamym slnečným žiarením. Optimálne, ak je takéto miesto chladné, dobre vetrané.

Čas použiteľnosti

Šampón na mydlo je možné používať tri roky od dátumu výroby: dátum uvoľnenia je vždy uvedený priamo na fľaši s produktom.

Analógy

Nizoral nie je jediným šampónom na lupiny na základe terapeutického účinku ketokonazolu. Iné hygienické čistiace prostriedky majú podobné zloženie a účinnosť:

 • Dermazole šampón;
 • šampón Kenazol;
 • Ketozoral-Darnitsya;
 • šampón orazol;
 • Perhotal;
 • Ebersept.

Keto šampón plus má podobný účinok. Ketokonazol v tomto produkte je však zosilnený ďalšou účinnou zložkou - pyrithionom zinočnatým, ktorý robí výrobok ešte účinnejším.[7], [8]

Recenzia

Takýto spoločný fenomén ako lupiny je spojený najmä s plesňovou infekciou, pri ktorej je mechanizmus delenia buniek zrazený, rohovitá vrstva sa zhrubne, objaví sa svrbenie a koža sa začne nadmerne odlupovať.


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Šampón proti lupinám" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.