Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Ketokonazolový šampón proti lupinám

Lekársky expert článku

Dermatológ, onkodermatolog
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 25.02.2021

Lupiny nie sú len esteticky nepríjemné. Prináša to nepohodlie vo forme svrbenia, poškriabania, pustúl pod pokožkou hlavy. V pokročilých prípadoch začína vypadávanie vlasov. Obnova kvality vlasov je navyše často problematická. Nie vždy pomôžu alternatívne prostriedky a použitie prvého šampónu proti lupinám v obchode. Ketokonazol Šampón proti lupinám je liek. Vyrába ju farmaceutická spoločnosť a obsahuje liečivú látku s fungicídnym / fungistatickým účinkom, ketokonazol, to znamená, že ide o liečivý šampón s výraznou protiplesňovou aktivitou. Peeling pokožky hlavy sa vyskytuje z rôznych dôvodov, takže nie všetci pacienti sú vhodní na liečbu šampónom s ketokonazolom. Pred zakúpením a začatím liečby sa odporúča navštíviť lekára a zistiť, čo spôsobilo aktívnu exfoliáciu horných vrstiev kože pod pokožkou hlavy. Randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia preukázala účinnosť 2% šampónu s ketokonazolom pri liečbe stredne silných až silných lupín. [1], [2]

Klasifikácia ATC

J02AB02 Кетоконазол

Aktívne zložky

Кетоконазол

Indikácia Ketokonazolový šampón proti lupinám

Mykóza pokožky hlavy spôsobená dermatofytmi, kvasinkami a plesňami, mastnou a suchou seboreou rôzneho pôvodu.

Prevencia mykózy u osôb so zníženou imunorezistenciou.

Vhodný pre všetky typy vlasov.

Farmakodynamika

Hlavnou liečivou látkou v šampóne je ketokonazol. Toto je dobre známe antifungálne činidlo imidazolovej skupiny. Jeho pôsobením je zničenie bunkovej membrány húb blokovaním syntézy potrebných zložiek - ergosterolov, fosfolipidov, triglyceridov. Bunkové membrány sa stávajú priepustnými a zničenými. Huby strácajú schopnosť množiť sa a zomierať. Mnoho ketokonazolových šampónov proti lupinám obsahuje kyselinu chlorovodíkovú (ktorá sa používa ako rozpúšťadlo lieku), ktorá môže ďalej dráždiť a zhoršovať zápal. V šampóne "Elfa" nie je kyselina chlorovodíková, špecialistom spoločnosti sa podarilo prítomnosti tejto zložky zabrániť.

Príčinou lupín na hlave je často reprodukcia oportúnnej kvasinkovej huby Pytirosporum ovale, s ktorou si ketokonazol úspešne poradí. Huba žije na pokožke hlavy každého človeka a za normálnych podmienok sa neprejavuje. Ale so zvýšenou aktivitou mazových žliaz, zníženou imunitou a inými dôvodmi porušenia biologickej rovnováhy okamžite zdvihne hlavu a začne sa aktívne množiť. Preto sušenie a odmasťovanie zložiek zvyšuje účinok lieku. Okrem ketokonazolu obsahuje šampón napríklad od farmaceutickej spoločnosti Elfa ióny zinku. Tento prvok periodickej tabuľky pomáha obnoviť normálnu biocenózu pokožky: vysušuje, upokojuje a zmierňuje podráždenie.

V rovnakej značke šampónu obsahuje okrem liečivých a minerálnych zložiek aj rastlinný extrakt z tymiánu. Táto rastlina má antibakteriálnu a protiplesňovú aktivitu, preto dopĺňa sanitačný účinok predchádzajúcich zložiek. Okrem toho pomáha posilňovať a rásť vlasy, normalizovať pokožku hlavy.

U iných značiek šampónov sa môžu ďalšie komponenty líšiť. Napríklad ruský šampón „Sebokler“ obsahuje aj ketokonazol a pyritión zinočnatý, ktoré dopĺňajú nielen antiseptický účinok, ale majú aj mierny cytostatický účinok, ktorý zabraňuje procesom hyperproliferácie pri psoriáze a seborei. [3]

Neutrálny šampón s ketokonazolom má miernejší (profylaktický) účinok a komplex rastlinných prebiotík v ňom obsiahnutý normalizuje mikroflóru pokožky hlavy, pomáha posilňovať a rásť vlasy.

Ak vám šampón vyhovuje, potom bude jeho účinok badateľný už po prvom použití a o dva týždne, v nezačatých prípadoch, sa už s problémom rozlúčite.

Farmakokinetika

Pri vonkajšej aplikácii pôsobí liečivá zložka ketokonazol výlučne na povrch kože a nepreniká do systémového obehu.

Farmakokinetika šampónov nie je predmetom štúdia, preto nie je známy komplexný účinok všetkých zložiek, avšak vonkajšia aplikácia a následné zmytie z vlasov naznačuje absenciu významného systémového účinku. [4], [5]

Používajte Ketokonazolový šampón proti lupinám počas tehotenstva

S touto populáciou sa neuskutočnili žiadne štúdie vplyvu. Počas obdobia nosenia dieťaťa sa musí zabrániť akejkoľvek expozícii a šampón obsahuje liečivo a extrakt z byliny, ktorá je kontraindikovaná pre tehotné ženy. Ale ak je potrebné liečiť lupiny, lekár rozhodne, či je vhodné použiť šampón s ketokonazolom a tymianom. Rovnaké odporúčania platia aj pre matky, ktoré dojčia. [6], [7]

Kontraindikácie

Individuálna precitlivenosť na zložky šampónu.

Vedľajšie účinky Ketokonazolový šampón proti lupinám

Alergické kožné reakcie sú možné, systémové sú nepravdepodobné.

Dávkovanie a podávanie

Neutrálny šampón s ketokonazolom od spoločnosti Elfa sa používa na prevenciu alebo na veľmi malé množstvo lupín - nanáša sa na mokré vlasy, rozotiera sa, pení a nechá sa pôsobiť päť minút. Potom sa zmyjú pod teplou sprchou. Používajte ho pravidelne každé dva týždne.

Liečivý šampón s ketokonazolom sa používa dvakrát počas jednej šampónovej procedúry: prvýkrát si vlasy iba umyjú, druhýkrát si ich nanesú na vlasy, namydlia a nechajú pôsobiť päť minút. Potom sa zmylo. Procedúry sa liečia každý druhý deň po dobu dvoch týždňov. Aj po umytí zostáva produkt na povrchu pokožky hlavy a „funguje“, čo je viditeľné na konci dvojtýždňového kurzu.

Potom prešli na použitie neutrálnej šampónovej verzie.

Šampón proti lupinám Sebokler s ketokonazolom sa používa dvakrát týždenne po dobu jedného mesiaca. Potom si ďalší mesiac preventívne umývajú vlasy každý týždeň. Proces umývania sa odporúča nasledovne: šampón sa nanáša na mokré vlasy, napení sa a masíruje sa asi tri minúty, potom sa opláchne prúdom sprchy.

Aplikácia pre deti

Adekvátne štúdie o použití šampónu u detí sa tiež neuskutočnili. Pre deti sú však predpísané externé látky s ketokonazolom. Pred umytím hlavy dieťaťa liečivým šampónom sa odporúča zistiť príčinu jeho lupín a poradiť sa s pediatrom. [8]

Predávkovať

Predávkovanie a interakcie s inými šampónovými prípravkami sa neskúmali. Vzhľadom na to, že účinné látky z nich prakticky nevstupujú do systémového obehu, interakcie sa neočakávajú a predávkovanie je v zásade nemožné. [9]

Podmienky skladovania

Po otvorení sa šampón uloží na poličku v kúpeľni. Pred zakúpením a použitím by ste mali venovať pozornosť dátumu exspirácie, ktorý je uvedený na obale. Po jeho uplynutí nie je zaručená jeho bezpečnosť a účinnosť.

Analógy

Existujú aj ďalšie šampóny s ketokonazolom, napríklad sulsen, ktorý má korenistú vôňu bylín, ktoré sú obsiahnuté v jeho zložení; šampón proti lupinám "Horse Power"; šampón Nizoral. Nejde skôr o analógy, ale o synonymá, pretože okrem pomocných látok používajú rovnakú účinnú látku. Spoločnosť Elfa vyrába aj pastu s ketokonazolom, ktorá sa odporúča používať na lokálne lézie malých plôch. Okrem liekov a zinku obsahuje trpasličí palmový olej.

Existuje tiež množstvo šampónov s liezolom, ktorý má silný fungicídny účinok, ale je významnejšie absorbovaný do systémového obehu.

Šampóny Sulsenovy (bez ketokonazolu), decht, seborín sa tiež ponúkajú ako lieky na lupiny, ale nemajú taký silný účinok ako ketokonazol a liezol. Jednoducho zmyjú kožný maz, bez ktorého sa plesne lupín nemôžu množiť.

Okrem toho majú šampóny s ketokonazolom široké spektrum fungicídnych účinkov. Koniec koncov, porážku nie vždy spôsobuje Pytirosporum ovale. Existujú aj iné druhy plesní, ktoré infikujú pokožku pod vlasmi a spôsobujú ich hyperproliferáciu a tvorbu lupín.

Recenzie na šampóny s ketokonazolom sú dobré, spĺňa všetky očakávania. Pri ich použití podľa pokynov a pri použití každého šampónu sú nuansy každý natretý lupinami.

Lekári hodnotia účinnosť stúpania a ketokonazolu na rovnakej úrovni, zdôrazňujú však, že hlavnou výhodou ketokonazolu je absencia systémového účinku pri vonkajšej aplikácii.

Farmakologická skupina

Противогрибковые средства

Farmakologický účinok

Противогрибковые препараты

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Ketokonazolový šampón proti lupinám" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.