^

Diéta na zvýšenie telesnej hmotnosti: menu na týždeň

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 16.10.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Vôbec po vypočutí problému nadmernej hmotnosti. Sú predmetom mnohých talk show, magazínov, strave, postupov v kanceláriách plastickej chirurgie, chirurgie odčerpávanie tuku a šitie žalúdok - to všetko sa snaží priblížiť modelových štandardov, niektoré z nich sú nevyhnutné z dôvodu zdravotného stavu. Ale existujú ľudia, ktorí menej trpia nedostatkom váhy. Ťažká štíhlosť - nie je esteticky a môže signalizovať ochorenie, ako je cukrovka, hypertyreóza, anémiu, gastrointestinálne choroby, rakovina, tuberkulóza. S vylúčením možných patológií, ako sa zdá, nie je nič jednoduchšie, než vziať veľké porcie jedla bez obmedzenia (na závisť ľudí tuku), ale väčšina zaťaženie tráviaceho ústrojenstva, budú pankreas viesť k zdravotným problémom, spúšťacie hnitie v črevách kvasenie.

trusted-source[1], [2], [3]

Indikácia

Strata hmotnosti pod kritickou hodnotou je život ohrozujúca, môže spôsobiť ireverzibilné procesy srdcovej aktivity, funkcie obličiek, cievneho systému. Indikácie pre vymedzenie stravy sú túžba po zotavovaní alebo nízky index telesnej hmotnosti, ktorý ohrozuje normálne fungovanie tela. Určite to pomôže najjednoduchšie vzorca pre jeho výpočet: výška, delené štvorcovou hmotnosťou. Indikátor od 18,5 do 25 je normálny, ale pod 16 znamená anorexiu. Na boj s touto chorobou bude potrebná nielen strava, ale aj intervencia psychológov a psychoterapeutov. Nebudeme sa dotýkať takýchto hraničných podmienok, zastavíme sa na strave.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8]

Všeobecné informácie diéty na zvýšenie telesnej hmotnosti

Podstata stravy pozostáva z drvenia jedla na malé porcie, udržiavania jeho zdravia a postupného zvyšovania spotreby kalórií. Každý deň by sa kalorická hodnota mala zvýšiť o 200-300 jednotiek. Ak chcete vyvolať chuť do jedla, pol hodiny pred jedlom musíte vypiť pohár zeleniny alebo ovocnej šťavy. To povedie k zvýšenému vylučovaniu sekrécie slizníc žalúdka. Po jedle musíte vylúčiť fyzickú aktivitu, cvičiť a zostať v kľude, aby sa "tuk zviazal".

Diétne menu pre zvýšenie telesnej hmotnosti

Diétne menu na zvýšenie telesnej hmotnosti by malo obsahovať prednostne proteíny a sacharidy, príjem jedla by mal byť súčasne v intervaloch nepresahujúcich 3 hodiny. Je tiež potrebné piť veľa vody a ísť na čerstvý vzduch. Existuje veľa variantov stravy s rôznymi prístupmi k problému, ktoré vyvinuli odborníci na výživu. Tu sú niektoré z nich:

 • bielkovinová diéta na zvýšenie telesnej hmotnosti: zahŕňa potraviny bohaté na bielkoviny - dietetické mäso (králik, kurča, morčacie); mäsové bujóny; biele rybie mäso, rovnako ako tuniak, losos; plnotučné mlieko a výrobky z kyslého mlieka; vaječná biela; tvrdé syry, tvaroh; fazuľa, orechy. Diéta je vhodná pre mladých ľudí, ktorí vedú aktívny životný štýl. Jeho trvanie je 2 týždne, možno ju využiť raz ročne;
 • vysokokalorické potraviny, ktorých celkový denný kalorický obsah je 2,5-3 tisíc ton. Kalórií. Skladá sa z výživnej raňajky, ako možnosti: mliečna kaša s maslom, hrozienkami, sušenými marhúľami, sendvič s maslom a syrom, káva; omeleta so slaninkou, zeleninou, sendvič s klobásou, čaj so sušienkom alebo kakaom. Niekoľko hodín neskôr - druhá raňajky so zeleninou, môže byť šťouchaný zemiaky alebo hrach, palacinky; obed zahŕňa prvé jedlá na mäsovom vývaru, mäso alebo ryby, obloha; na občerstvenie môžete uprednostniť proteínové koktaily; na večeru je vhodná obloha s kockami, klobásami a zeleninovým šalátom, sendvič s maslom na čaj. Pred odchodom do postele môžete piť kefír so suchou suchou smotanou alebo kokosom s kokosom;
 • uhľohydrát - pozostáva z potravín bohatých na sacharidy. Niektoré z nich pomaly spaľujú: ryža, pohánka, zemiaky, fazuľa, orechy, iné sú rýchlo absorbované: med, cukor, ovocie. Optimálne pre kombináciu s telom 65% a 35%.

trusted-source[9], [10], [11], [12]

Diéta pre rýchle zvýšenie telesnej hmotnosti

Diéta na rýchle zvýšenie telesnej hmotnosti neznamená neobmedzený príjem žiadneho vysokokalorického jedla. Dobrý účinok možno dosiahnuť len vyrovnaním stravy. Najlepšou možnosťou je, keď denná dávka obsahuje 50% sacharidov, 35% bielkovín, zvyškové tuky. Ďalšou povinnou podmienkou je rozdrvenie príjmu potravy o 5-6 krát. V takej strave by mala byť prítomná kaša na mlieku s prídavkom orechov, medu; zeleninové šaláty, obležené so zakysanou smotanou alebo majonézou; prvé jedlá na vývaroch; vyprážané alebo dusené mäso, ryby; sendviče s maslom; syr a tučný tvaroh.

trusted-source[13], [14], [15]

"Energetická diéta" na zvýšenie telesnej hmotnosti

"Energetická výživa" (ED) je človekom vyrobený výrobok, ktorý obsahuje všetky potrebné makro- a mikroprvky na výmenu niekoľkých jedál. Jeho vlasť - Francúzsko, bola vyvinutá pre profesionálnych športovcov, na spotrebiteľskom trhu od roku 2003. Aby ED mohla "pracovať" na zvýšenie telesnej hmotnosti, musí byť pridaná k obvyklým jedlám. V jednej porcii obsahuje 450 kcal. Vďaka programu jedenia ED môžete dostať ďalších 900-1500kcal dennej kŕmnej dávky. Rozmanitosť týchto výrobkov je pomerne rozsiahla: koktail, omeleta, polievka, chlieb, cestoviny, kaša, dezert, káva, cappuccino. Celkovo obsahujú zmesi 15 chutí, sú sladké a slané, ale môžu sa meniť pridaním vlastných. Návod na prípravu výrobkov ED zahŕňa použitie 1,5% mlieka. Pre jednu časť misky je dostatočná odmerná lyžica zmesi a 200 ml mlieka. Ak chcete získať polievku, mlieko môže byť nahradené vývarom a kokteil - kefír. Je veľmi dôležité sprevádzať túto stravu s bohatým nápojom (minimálne 2 litre denne), ako aj fyzickou aktivitou.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20]

Dieta Mila Jovovič pre zvýšenie telesnej hmotnosti

Je veľmi dôležité, aby hollywoodske hviezdy mohli rýchlo vypadnúť alebo získať váhu, aby získali požadovanú úlohu. Strava pre Mila Jovoviča bola vyvinutá známym odborníkom na výživu Ozi Garcia, založená na dennom použití sliviek a umožnila jej získať hmotnosť 3kg za týždeň:

Prvý a piaty deň:

 • raňajky - 2 varené vajcia, 2 kusy. Slivky, grapefruity, káva;
 • večera - zeleninová polievka, plátok chleba s otrubami, 2 orechy, 8 kusov. Slivky, čaj (všade zelené) bez cukru, oranžové;
 • večera - vyprážané ryby (100 g), varené vajce, čaj.

Druhý a šiesty deň:

 • raňajky - 40 g syra, slivky 3ks, káva;
 • večera - boršč, chlieb, varené hovädzie mäso, 2 kusy. Mandle, zelený čaj;
 • večera - zeleninový šalát, 4 ks. Sušené slivky, čaj.

Tretí a siedmy deň:

 • raňajky - sendvič so syrom a šunkou, káva;
 • obed - kurací vývar s ružami, dve varené zemiaky v uniforme, jedna paradajka, 3 sušené slivky, čaj;
 • večera - pohár mlieka s bochníkom otrúb, 5 sušených sliviek.

Štvrtý deň:

 • raňajky - ovsené alebo kukuričné vločky s mliekom (200 g), 4 sušené slivky, káva;
 • večera - ukrajinská polievka, jedna uhorka a paradajka, čaj;
 • popoludňajšie občerstvenie - čerstvý lisovaný hroznový džús, 5 kusov. Slivky;
 • večera - sendvič so šunkou a syrom, 50 g hrozienka, 6 kusov. Sušené slivky, čaj.

Zimná strava pre prírastok hmotnosti

V zimnom období sa ľudia často sťažujú na vzhľad rezervy nadbytočných tukov, čo znamená, že je čas na tenké využitie tejto vlastnosti za studenej sezóny. V skutočnosti sa motorová aktivita v zime znižuje, aby sa ochránilo pred chladom, je potreba viac kalorickej výživy. Okrem toho by mala výživa obsahovať vitamíny a stopové prvky, aby sa vytvorila imunitná bariéra pre nachladnutie a infekcie. Zimná strava pre prírastok hmotnosti sa skladá z mäsa, rýb, hydiny, ovocia.

Vďaka svojim sezónnym vysokým cenám je čerstvá zelenina nahradená prílohami na zimu - kapusta, solené uhorky a paradajky, mrazená zelenina. Časť by mala byť malá, ale frekvencia ich príjmu sa zvyšuje až 5 krát denne. Hlavnými jedlami sú polievka s mäsom a hubovým vývarom, obloha z obilnín a pečené zemiaky, ryža a krupica z mliečnej kaše, čaj a káva s mliekom. Pre občerstvenie je vhodný mastný jogurt alebo jogurt s cookies.

Diéta sumo pre prírastok hmotnosti

Pri sledovaní tohto druhu boja sa zaujímate, ako to mohlo vzniknúť medzi národom, ktorý nie je naklonený plnosti. Podľa štatistiky je harmónia obyvateľov Japonska spôsobená starodávnymi tradíciami: energetická hodnota dennej stravy priemerného Japonska je 1200 kalórií, čo je polovica počtu Európanov.

Ak chcete nastaviť hmotnosť sumy, nielen poskytnúť stravu, ale aj špeciálnu každodennú rutinu s intenzívnym tréningom na zachovanie zásob tuku. Zdá sa, že v tomto existuje rozpor, pretože fyzické stres vedie k úbytku hmotnosti. Faktom je, že deň Sumo zápasník začína hodiny tréningu na prázdny žalúdok. To vedie k povinnému prejedaniu počas obeda a spomaľovaniu metabolických procesov. Okrem toho sú sumoidy počas jedla piť alkoholické nápoje: pivo, sako, čím sa pridávajú kalórie a spôsobuje intenzívnu produkciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku. Potom nasleduje 3-4hodinový spánok, počas ktorého sa kalórie premenili na tukové usadeniny. Po ďalšom tréningu majú športovci večera a idú spať.

Takto sa jedlá podávajú iba dvakrát denne. Strava je vytvorená tak, že zápasník dostane až 20 tisíc. Kalórií za deň. Poskytnite kalorický obsah tučného mäsa, rýb, kreviet, veľkých porcií ryže, zeleniny s rôznymi omáčkami. Počas 2 až 3 rokov takejto stravy získa sumoista až 200 kg hmotnosti. To nemôže ovplyvniť trvanie ich života. Pri priemere 82 rokov v krajine majú 60-65 rokov. Preto sa ich spôsob získavania hmotnosti neodporúča používať, ale niektoré prvky je možné vyskúšať.

trusted-source[21]

Banánová strava na zvýšenie telesnej hmotnosti

Banánová strava na zvýšenie telesnej hmotnosti je použitie banánu ako pomocného potravinového výrobku, t.j. Banánový zákusok je spojený s hlavným menu alebo ako prísady v obilninách, plátkoch, koláče, koláče atď. K jedlu medzi hlavným jedlom, banánový koktail s mliekom je veľmi chutný a uspokojujúci nápoj: pohár mlieka s jedným banánom je bitý s mixérom; kefír alebo jogurt s jeho pridávaním; sušené ovocie. Športovci s pomocou banánovej diéty zvyšujú svalovú hmotu: základná strava zostáva v platnosti, ale ovocie sa pridáva do rôznych dezertov, koktailov.

trusted-source[22]

Diéta na zvýšenie telesnej hmotnosti pre deti

Príčiny detskej slabosti sú odlišné. Môže to byť dedičná chudoba, nadmerná pohyblivosť dieťaťa a pravdepodobne prejav choroby (cukrovka, gastrointestinálne ochorenia, metabolické poruchy, psychologické problémy). Preto pred použitím diéty na zvýšenie telesnej hmotnosti u detí je potrebné konzultovať pediatra. Ak sa zistí patológia, lekár pošle liečbu na zdroj zlej chuti do jedla. Ak nie sú žiadne zdravotné problémy, rodičia sa obrátia na úsilie. Je potrebné zvýšiť počet jedál, dieťa má malý žalúdok a nemôže ubytovať veľké množstvo. Je potrebné naučiť deti malé časti, ale nie menej ako 5-7 krát denne, povzbudzujúce občerstvenie rovnako.

Pestovaním zdravého, užitočného, ale zároveň chutného jedla sme dobrým príkladom pre dieťa, vniesť tradíciu, ktorá sa pravdepodobne zakorení v jeho rodine. Diéta by mala obsahovať potraviny bohaté na živiny. Rastúca potreba bielkovín (vajcia, mäso, ryby, fazuľa), škrobnatých sacharidov (chlieb, zemiaky, cereálie, cestoviny), veľa ovocia a zeleniny, mliečnych výrobkov. Nemôžete robiť bez tukov rastlinného pôvodu. Pre šalátové dresingy je dobré používať olivové, ľanové nerafinované oleje. Tuky sa nachádzajú aj v orechoch, avokádoch. Tak obľúbené dezerty môžu byť vyrobené z múky s prídavkom otruby alebo ovsené vločky, sú hotové výrobky na predaj.

Dieťa by malo piť dostatok tekutín, ale až po jedle, inak nebude mať chuť do jedla. Sladká soda alebo iné podobné nápoje by sa mali stať tabuom na stolíku, čipy a koláče na častú spotrebu sú vylúčené.

Diéta na nárast telesnej hmotnosti u adolescentov by sa mala kombinovať s pravidelnými fyzickými cvičeniami, tk. Zvyšujú chuť k jedlu, s pomocou svalovej hmoty sa zvyšuje a to je oveľa užitočnejšie ako akumulácia tukových usadenín. Tento prístup by mal fungovať, pretože môže preniesť teenagera z kategórie "Hilyak" na kategóriu "športového" chlapca alebo dievčaťa.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30]

Diéta pre prírastok hmotnosti pre ektomorf

Ektammorfy sú ľudia, ktorí majú štíhle alebo chudé telo, úzku kosť, ale s energickými a rýchlymi zvykmi, tými, ktorí sa nazývajú "návnady". Bez ohľadu na to, koľko jedia, nemôžu byť lepšie. Existuje však diéta na zvýšenie telesnej hmotnosti pre ektomorf. Je vyrobená tak, že 30% denných kalórií padá na bielkoviny, 50% na sacharidy a 20% na tuky. Počet jedál by sa mal zvýšiť z 5 na 12 krát a objem pitnej vody by mal byť aspoň 3 litre.

Je tiež dôležité vypočítať, koľko kalórií denne konzumovať. Vzorec definície má nasledujúcu formu: telesná hmotnosť sa vynásobí 30 plus 500, podľa tohto obrázku sa vyberá energetická hodnota produktov av uvedených pomeroch. Pridaním fyzického progresívneho zaťaženia do tohto prístupu je možné dosiahnuť zvýšenie svalovej hmoty.

Diéta pre prírastok hmotnosti pre endomorf

Endomorfy sú ľudia so sférickou postavou, široká v kostiach, s veľkými tukovými ložiskami v miestach, kde nie sú potrebné: na ramenách, v páse. Nepotrebujú získať nadváhu, a je dôležité prispôsobiť svoju postavu a vybudovať suchú svalovú hmotu. V strave takýchto ľudí by mal byť proteín prítomný denne (30% všetkých kalórií) používa sa na budovanie svalov. Z tukov je potrebné dostať do tela až 40% kalórií a rovnaké časti obsiahnuté v mono-, polynenasýtených a nasýtených tukoch. So sacharidmi by ste mali byť opatrní a používať ich až po tréningu. Diéta pre endomorfy znamená stravovanie každé 3-4 hodiny, veľké množstvo zeleniny v strave, povinný rybí olej (1g na percento tuku). S poklesom hmotnosti sa jeho dávka znižuje.

trusted-source[31]

Diéta na zvýšenie telesnej hmotnosti za týždeň

Existujú vzorce na kalorický výpočet potravín, berúc do úvahy rast, hmotnosť, vek, pohlavie a koeficient fyzickej aktivity človeka. Ale spoločné pre ženy i pre mužov je 5-6 jedál denne, prevaha uhľovodíkov (väčšinou komplexná), veľké množstvo tekutiny (2-3 litre), fyzické cvičenie. Priemerný prírastok hmotnosti by mal byť jeden kilogram za týždeň. Ak je toto číslo nižšie, pridajte kalóriový obsah jedla, ak je prekročený, znížte ho; vykonať opravu, revíziu menu.

trusted-source[32], [33], [34]

Diéta na zvýšenie telesnej hmotnosti mužov na týždeň

Diéta na zvýšenie telesnej hmotnosti človeka na týždeň poskytuje viac tuku a bielkovín ako žena. Môže to byť toto:

 • Raňajky - hustá, s mäsu (mäsové guľky, hamburgery, vyprážané kurča) so zeleninou, ovsené vločky môžu alebo prosa kaša s mliekom, kávy s mliekom, sendvič s bieleho chleba, masla a syrov;
 • druhá raňajky - kakao s mliekom, sendvič s bochníkom, maslo, klobása alebo šunka;
 • večera - zeleninový šalát obložený zakysanou smotanou, bohatá polievka alebo boršč, druhý chod (mäso alebo ryby s oblohou), kompot zo sušeného ovocia;
 • popoludňajšie občerstvenie - zeleninový šalát s prídavkom kúskov tvrdého syra, nalievaný s olivovým olejom;
 • večera - omeleta s plátkom šunky, šalátom alebo varenými cestovinami s strúhaným syrom.

trusted-source[35], [36]

Diéta na zisk hmotnosti dievčaťu na týždeň

Približná diéta na získanie hmotnosti dievčaťa na týždeň môže vyzerať takto:

 • na raňajky: ovsené vločky s hrozienkami, orechy a medom, croissant s kávou;
 • za druhé raňajky: čerstvé ovocie, šťava;
 • na obed: šalát zo zeleniny so zakysanou smotanou, polievka, špagety so syrom alebo rybami;
 • na občerstvenie: sendvič s rybami alebo jogurtom s čerstvou zeleninou;
 • na večeru: mäso s oblohou, zelenina;
 • pred spaním: kefír alebo šálka mlieka.

Pre rýchly prírastok hmotnosti sa ženám ponúka hodinová diéta. Podstatou tejto stravy je urobiť občerstvenie okrem základných jedál každé dve hodiny. Časť v tomto prípade by mala byť malá, aby sa potravina dobre absorbovala. Ak chcete jesť, sú vhodné ovocie, tvaroh, jogurty a chlieb, chlieb a sendviče.

trusted-source[37], [38]

Dieta doma na zvýšenie telesnej hmotnosti

Všetky uvedené produkty a diéty na zvýšenie telesnej hmotnosti sa ľahko používajú doma. Pri práci je ťažké vydržať frekvenciu a frekvenciu jedál. Tiež prispieva k zvyšovaniu hmotnosti po večeri odpočinok. Čo môžete jesť, vyplýva z týchto odporúčaní. Čo by ste nemohli jesť? Nie je potrebné jesť jedlo s "prázdnymi" kalóriami: sladké nápoje, sladkosti, koláče.

trusted-source[39], [40]

Výhody

Prínos stravy spočíva v tom, že zavedením špeciálnej výživy a používaním vysokokalorických potravín je možné získať váhu bez poškodenia tráviacich orgánov bez toho, aby spôsobili znechutenie potravy.

trusted-source[41], [42], [43], [44], [45], [46]

Kontraindikácie

Jednotlivé diéty majú svoje kontraindikácie. Proteínová diéta sa preto neodporúča pre starších ľudí, pre tých, ktorí majú problémy s obličkami, tráviacimi orgánmi (pankreatitída, kolitída, dysbióza). Sacharidová strava nie je vhodná pre pacientov s diabetes mellitus. Jednotlivé vkusy produktov "Energetická diéta" obsahujú kofeín, takže sú kontraindikované pre tehotné ženy a počas laktácie pre starších ľudí pre deti do 18 rokov. Banánová diéta sa neodporúča pacientom s trombózou a kŕčovými žilami.

trusted-source[47], [48], [49], [50], [51], [52]

Možné riziká

Riziká spojené s diétou zahŕňajú nerovnováhu vo výžive mnohých diét, ktoré sa vzťahujú na seba bez predbežného vyšetrenia zdravotného stavu, ktoré ho môže nepriaznivo ovplyvniť.

trusted-source[53], [54], [55], [56], [57], [58], [59], [60], [61], [62], [63]

Komplikácie po postupe

Použitie diéty je plný odstúpenie od tela stopových prvkov, vrátane vápnika, čo nepriaznivo ovplyvňuje kostrový systém, rozobrať a olúpať nechty, zvyšuje riziko zlomenín, glazúry a šľahačkou vlasy. Pre obličky je to tiež veľké zaťaženie, pretože kvapalina je intenzívne odstránená, môže sa vyskytnúť dehydratácia.

"Energetická strava" môže spôsobiť alergiu so zvýšenou citlivosťou na jej zložky, ako aj nespavosť, zvýšený krvný tlak pri používaní zmesí s kofeínom.

trusted-source[64], [65], [66], [67], [68], [69], [70], [71], [72], [73]

Recenzia

Analýza hodnotenia stravy pre prírastok na váhe vedie k záveru, že ak sa k nej pristupuje systematicky a nie sporadicky, robí to. Mnohí zdôrazňujú potrebu spojiť stravu s intenzívnym tréningom v posilňovni, tk. Súčasne sa zrýchľujú metabolické procesy, zvyšuje sa chuť do jedla.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.