Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Aeróbne cvičenie a oxidácia substrátu

Lekársky expert článku

Gastroenterológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 12.04.2020

Jedlé tuky počas aeróbneho cvičenia chránia uhľohydráty, zvyšujú oxidáciu tukov a znižujú oxidáciu uhľohydrátov. Toto zníženie oxidácie sacharidov môže zvýšiť vytrvalosť kvôli tukom používaným na výrobu energie. Predpokladá sa, že zvýšenie príjmu jedlých tukov môže zvýšiť oxidáciu mastných kyselín, ušetriť sacharidy a zlepšiť ďalšie ukazovatele. Dostupné údaje však túto hypotézu nepodporujú.

Štúdie ukázali, že infúzia emulzie triacylglyceridu alebo príjem nasýtených mastných kyselín neovplyvňuje hladinu svalového glykogénu počas cvičenia, výkonnosti a ďalších ukazovateľov. Navyše niektorí vedci použili pôst a snažili sa zvýšiť oxidáciu mastných kyselín v porovnaní so sacharidmi v dôsledku stresu. A hoci hladovanie prispelo k oxidácii mastných kyselín počas cvičenia, ostatné ukazovatele sa nezlepšili. Bol zvážený vplyv stravy s nízkym obsahom sacharidov a vysokým obsahom tuku na fyzických cvičeniach a skladoch glykogénu. Tieto manipulácie s diétami neodhalili zodpovedajúce účinky na zásoby svalových glykogénov, výkonnosť a indikátory.

V tomto štádiu ešte stále potrebujú dôkazy účinnosť krátkodobej manipulácie s jedlom vrátane tukov, aby sa zlepšila výkonnosť tým, že sa zlepšila oxidácia tukov a znížila sa oxidácia uhľovodíkov u športovcov, ktorí nesú zaťaženie na vytrvalosť. Na druhej strane, dlhodobá adaptácia na stravu bohatú na tuky môže spôsobiť metabolickú adaptáciu a / alebo morfologické zmeny, ktoré môžu ovplyvniť výkonnosť.

Podľa pozorovaní Lambert et al., Použitie stravy s 76% obsahom tuku v porovnaní s strava obsahujúca 74% sacharidov, cyklisti počas 14 dní nenarušoval maximálny výstupný výkon a čas do vyčerpania. Avšak, svalového glykogénu zásoby boli dvakrát nižšia, strava s vysokým obsahom tuku v porovnaní s high-sacharidov stravy, čo komplikuje interpretáciu účinku týchto potravinových manipuláciou na vytrvalostný výkon. Helge a kol. Ukázali sme, že netrénovaný muži, ktorí sú na diéte s vysokým obsahom tuku (62% energie) alebo s vysokým obsahom sacharidov stravy (65% energie) a 40-týždenné školenie bol zaznamenaný vzostup o 9% V02max, čas až do úplného vyčerpania zvýšeného oboma diétami , Tak, prispôsobenie k strave s vysokým obsahom tukov v kombinácii s školenia trvajúce až 4 týždne pri submaximální zaťažení nezhoršujú vytrvalostného výkonu a strava s vysokým obsahom tukov po dobu 7 týždňov, bola spojená so znížením doby do vyčerpania v porovnaní so skupinou, ktorá nie je z vysokokarbohydrátovú diétu. Preto možno predpokladať, že dĺžka pobytu na strave s vysokým obsahom tuku ovplyvňuje indikátory.

Táto adaptácia na jedlé tuky sa môže spájať s enzýmami na oxidáciu mastných kyselín. Silná asociácia bol nájdený medzi aktivitou (3-oksiatsil-CoA dehydrogenázy a spotreby a oxidácie mastných kyselín. Hoci táto úprava spôsobené zvýšenie cvičenie vytrvalostného výkonu so zvýšeným obsahom tuku stravy nie je porovnateľná ako u v vysokým obsahom sacharidov stravy.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.