Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Sexuálne dozrievanie chlapcov

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 25.06.2018

Sexuálne dozrievanie chlapcov je charakterizované najmä vzhľadom na ich schopnosť rozmnožovať reprodukčnú funkciu, plodnosť.

Vo vekovej skupine od 11 do 13 rokov začína mladý predstaviteľ mužského pohlavia mechanizmy produkcie špecifického hormónu gonadoliberínu v hypotalame mozgu. Treba poznamenať, že uvoľnenie tohto hormónu v tele chlapca sa spočiatku uskutočňuje len v noci, vo fáze hlbokého spánku. Počas ďalšej puberty chlapcov závisí závislosť od fáz spánku významne a hormón začína častejšie a častejšie vylučovať počas obdobia bdelosti. Výsledkom pôsobenia gonadoliberínu je aktivácia produkcie spermií - spermatogenéza, ako aj mužské hormóny androgény. Androgény zase spôsobujú množstvo charakteristických zmien, ku ktorým dochádza s telom.

Najmä sa zvyšuje celkový objem svalovej hmoty a kosti sa začínajú líšiť zvýšením obsahu proteínov, ktoré obsahujú. V dôsledku toho sa rozmery tela zvyšujú a tento proces nie je jednotný, ale spazmodický. V rôznych vekoch puberty chlapcov môže dôjsť s rôznym, väčším alebo menším stupňom intenzity. Špička rastovej aktivity klesá na 12 a 15-16 rokov. Rast chlapca v tomto časovom období je možné zvýšiť o viac ako 10 cm za rok. Po 18 rokoch môže rast chlapca, ktorý sa už v súčasnosti stáva mladým mužom, rásť o 3 centimetre viac. Kvôli vysokému obsahu androgénnych hormónov v tele sa v určitom časovom momente začnú oslabovať rastové zóny dlhých kostí, čo spôsobí zastavenie ich predlžovania v budúcnosti.

Pohlavný orgán chlapci puberty v procese vývoja sa vyvinuli, spočívajúca v tom, že semenníky a miešok, prostata a semenné vačky sú väčšie, zvýšenie penis. Prvé ejakulácie sa objavujú u chlapcov od 12 do 14 rokov.

Hormónový testosterón, ktorý sa spolu s androgénmi produkuje vo veľkých množstvách, spôsobuje začiatok vlasového ochlpenia pre mužský typ vlasov. Jedným z výsledkov účinku androgénov je, že Adamovo jablko je aktívne vyvinuté, nazývané "Adamovo jablko". To je sprevádzané predĺžením hlasiviek, čo vedie k vytvoreniu relatívne nízkeho tónu. V tomto procese môže dôjsť k "prerušeniu hlasu".

Sexuálne dozrievanie chlapcov je vo veľkej miere individuálny proces a hoci sa vyskytuje spravidla v rámci určitých všeobecných vekových hraníc, často závisí od mnohých faktorov v každom konkrétnom prípade. Napríklad chlapci rovnakého veku môžu mať pomerne významný rozdiel v raste, stupeň vyjadrenia vlasov, atď.

Čas puberty u chlapcov

Keď sa puberty vyskytujú u chlapcov, endokrinný systém sa dostáva do popredia. So zvláštnosťami jej činnosti, v ktorej v tomto prípade zohráva vedúcu úlohu dolná prilba mozgu - hypofýza, sa s dieťaťom vyskytuje celý rad špecifických zmien. Hormóny produkované hypofýzou vo veľkých množstvách dostávajúcich sa do krvi sa dopravujú do všetkých častí tela a pôsobia ako stimulátor rastu tela a intenzívneho fyzického vývoja. Okrem toho hormóny hypofýzy aktivujú funkciu mužských pohlavných žliaz - semenníkov, ktoré tiež začnú vylučovať zodpovedajúce hormóny. Za obdobie puberty chlapci charakterizuje nárast ich obsahu mnohokrát. Na to sa odráža a na druhej strane tieto zmeny prebiehajú doslova pred očami s dieťaťom v prechodnom období, dospievaním.

Významná zmena v hormonálnom pozadí môže spôsobiť stav psycho-emocionálnej nestability, ktorá je vlastná mnohým dospievajúcim. S nedostatočnou výchovou a bez vnútornej kultúry môžu chlapci počas puberty prejavovať nervozitu, byť agresívni voči svojim starším, mať negatívny postoj k všetkému, čo z nich pochádza. Dospievajúce správanie sa vyznačuje impulzívnou nepríjemnosťou, často je nepredvídateľné a protirečivé.

Zvláštny význam pre chlapcov počas puberty prináša otázky a problémy spojené so sexuálnymi vzťahmi. A to nie je prekvapujúce, pretože samotná podstata všetkého, čo sa v súčasnosti deje, je pripraviť zrejúci organizmus na splnenie jedného z najdôležitejších ľudských životných cieľov - pokračovanie rodu.

Doba puberty u chlapcov je veľmi dôležitá doba na rozvoj a formovanie osobnosti. Adolescent súčasne tvorí sebadôveru a sebaidentifikáciu, ktorá určuje úspech a charakter jeho socializácie v budúcnosti na základe vlastností spoločenských úloh mužov v ľudskej spoločnosti.

Vek puberty u chlapcov

Vek puberty u chlapcov môže pokrývať časové hranice od 11 do 18 rokov. Začiatok puberty chlapcov najmä vo veku 9-14 rokov. Po 2 - 5 rokoch od začiatku prechodného alebo pubertálneho obdobia sa tento čas nazýva aj toto obdobie v živote dieťaťa, dokončuje sa konečná tvorba znakov pohlavia. Vonkajšie genitálie penisu a semenníkov sa zväčšujú. V semenníkoch sa spúšťajú procesy spermatogenézy, dozrievanie spermií a vytvárajú sa mužské hormóny. Účinok týchto hormónov je, že je tvorba sekundárnych pohlavných znakov: Okrem zmeny, ktoré prebiehajú s pohlavných orgánov, zvýšený rast tela, sa zdá, na pokožku hlavy s mužského typu telo vlasy ochlpenie a podpazušia, začne rásť fúzy. Vo veku puberty u chlapcov sú aktivované potné žľazy, čo vedie k zvýšeniu tukovosti kože a môže vyvolať výskyt akné.

Vek, v ktorom sa puberta vyskytuje u chlapcov, závisí od mnohých faktorov vrátane dedičnosti, národnosti, životných podmienok, výživy.

V dôsledku neustáleho nadmerného fyzického namáhania môže čas začatia puberty chlapcov prejsť do neskoršieho veku a spôsobiť jeho spomalenie. Za posledných 100 rokov sa vyskytol trend smerom k postupnému poklesu veku, v ktorom začína pubertačné obdobie. Všeobecne sa verí, že dôvodom je neustále sa vyskytujúce celkové zlepšenie životných podmienok a kvality výživy. Je tiež možné, že vplyv environmentálnych podmienok je tiež možný.

Vychádzajúc zo všetkého vyššie uvedeného, zhrnieme, že vek puberty u chlapcov vo všeobecnosti ročne z roka do určitej miery klesá. To sa vo veľkej miere uľahčuje konzumáciou dostatku potravín, čo je vyvážené obsahom základných látok, vitamínov a stopových prvkov, vysokou fyzickou aktivitou a cvičením. Pre normálnu pubertu chlapcov je tiež nevyhnutné opustiť fajčenie a drogy, od vdychovania výparov toxických látok.

Kedy začína puberty pre chlapcov?

Vek, keď začína puberta chlapcov, hlavne 10-12 rokov. Avšak tieto čísla nie sú tuhá konštanta a niektoré jednoznačné neotrasiteľné štandardy. Pri určitom sútoku okolností a kvôli niektorým existujúcim faktorom individuálneho, dedičného alebo sociálneho a domáceho charakteru môže byť nástup sexuálnej zrelosti odložený neskôr. Preto, pre rodičov, nesmie byť absolútne ospravedlnenie pre všetky zvončeky, aby zazvonili, ak dieťa vstúpilo do puberty v 14 alebo dokonca 15 rokoch. Pri oneskorení za rok alebo dva nie je nič naozaj neobvyklé a nadprirodzené.

Avšak, chlapec v tejto súvislosti môže dôjsť k úzkosť a strach z toho, že sa nejakým spôsobom odlišujú od svojich rovesníkov, napríklad, ktorá je nižšia ako ich rast, a on nemá rád všetky ostatné zbrane na hornej pere, ako keby svedčí o dospelosti , V tomto prípade veľmi potrebuje podporu blízkych ľudí, ktorí ho potrebujú podporiť, rozveseliť ho.

Ale niekedy príliš neskoro, keď začína puberta chlapcov, môže naznačovať, že existujú určité poruchy. Táto situácia si vyžaduje žiadosť o konzultáciu so špecialistami a vymedzenie vhodných nápravných opatrení. Takže s oneskorením vo výskyte prvých príznakov pubertálnych chlapcov o 12-13 rokov stojí za to navštíviť lekára a androloga alebo urológa.

Štandardy puberty chlapcov

Každá osoba svojou vlastnou cestou, samozrejme, jedinečná a jedinečná, nevyzerá ako výška, váha, tváre a celková charakteristika všetkých ostatných. Jednotlivé spôsoby od začiatku života sú už najväčším rastom a rozvojom, transformáciou z dieťaťa na dospelého. Dôležité je to dosiahnutie sexuálnej vyspelosti a sebaidentifikácia seba, v tomto prípade ako mužov. Koniec koncov, všetci prichádzame z detstva a tento nádherný čas, rovnako ako prechodné obdobie puberty od detstva až po dospelosť, je veľmi dôležité. Tam je tento prechod v každej jednotlivej osobe rôznymi spôsobmi, ale tam sú niektoré štandardy pre chlapcov puberty.

Prvým kritériom je vek, v ktorom sa zaznamenajú prvé príznaky skutočnosti, že telo dieťaťa aktivuje procesy, kvôli ktorým by sa mal v priebehu času plniť úloha plodu. Sexuálne dozrievanie chlapcov začína v 11-12 rokoch. Nepresahujte limity normy je tiež vek 14-15 rokov.

Ďalej sa hodnotí zmena veľkosti pohlavných orgánov. Počas puberty sa semenníky zvyšujú z 2,7 cm za 7 rokov na 2,8 až 3 cm v čase puberty. Do 13. Ročníka - do 3,6-3,7 cm.

Sexuálny člen zo 7 rokov pred pubertou rastie z 3-3,5 cm na 3,8 cm a za 13 rokov je 6,3 cm.

Za 15 rokov sa veľkosť semenníkov zvyčajne zvyšuje na 4 cm a penis dosahuje 6,7 centimetrov.

Ďalším ukazovateľom je vzhľad vlasov na tele. Spočiatku vlasy rastú na pubi, a 14-15 rokov - v podpaží. Súčasne dochádza k nárastu mladistvého kanóna na brade a nad horným retom.

Približne v rovnakom čase sa do štrnásteho roka začína objavovať znečistenie.

Počas pubertálneho obdobia chlapcov sú dva hlavné prírastky rastu. Vo veku 10 až 11 rokov sa dieťa môže natiahnuť na 10 cm. Do veku 13 rokov je možné pridať od 7 do 8 cm.

Štandardy chlapcov puberty sú samozrejme orientačné a veľmi priemerné. Určitá variabilita je samozrejme možná a niekde dokonca nevyhnutná. Rozdiely však nemusia a neznamenajú v každom prípade výskyt závažných abnormalít vo vývoji dieťaťa. Ak, samozrejme, ich hodnoty nie sú príliš nezvyčajné.

Etapy puberty chlapcov

V období puberty jeden po druhom sa striedajú rôzne štádiá puberty chlapcov. Často až do chvíle, kedy sa dieťa začne ukazovať prvé známky začínajú tvoriť vo svojich predpokladoch, aby zabezpečili, že v budúcnosti získajú schopnosť vykonávať celkovú plodnosť svojho vývoja je stabilný jednotný charakter. Súčasne neexistujú zjavné a významné zmeny v hormonálnom pozadí. K ich vrcholnej aktivite všetky procesy spojené s pubertou chlapcov pochádzajú väčšinou o dva roky neskôr ako mladé ženy. Pozoruhodné zmeny, ku ktorým dochádza s chlapcami, sa prejavujú až po dosiahnutí veku 12-13 rokov.

Podľa mnohých andrológov, ako silná bude sexuálna konštitúcia budúceho človeka spôsobená predovšetkým tým, ako začala puberťácia chlapca. Pokiaľ ide o toto tvrdenie, je však potrebné uviesť, že je spravodlivé len vtedy, ak dieťa neodhalilo žiadne poruchy vo fungovaní endokrinného systému.

Medzi hlavné príznaky pokroku v dospelosti je nárast penisu, ktorý začína okolo 11. Roka. Začiatok aktívnej reštrukturalizácie organizmu je tiež indikovaný nástupom nárastu veľkosti semenníkov vo veku 11-12 rokov.

Vo veku od 12 do 13 rokov začínajú puberťanské vlasy v pubertálnej puberte. Spočiatku je tvar vlasov podobný kosoštvorcovej kosti, a v budúcnosti, od veku 17-18 rokov, vnútorné plochy stehien sa pripoja k oblasti rastu vlasov. Následne na vlasy mužského typu sú úplné vlasy. Vegetácia na tvári v podobe prvej jemnej pištole na hornej pery sa najprv objaví v 13-14 rokoch. V 15-16 sa niektorí dospievajúci môžu pochváliť dostatočne výrazným a expresívnym fúzom. Vzhľad plnej brady sa dá očakávať v rokoch 17-18.

Tento fenomén typický pre pubertálne obdobie chlapcov ako "lámavé hlasy", ktorý mutuje, pretože štítna chrupavka v hrtane sa rozvíja do "Adamova jablka", sa objavuje v 13-14 roku života. Adamovo jablko, ktoré sa nakoniec vytvorilo, spravidla stáva 17 rokov. V tomto veku už mladý muž nájde svoj vlastný hlas s charakteristickým samčekom.

Produkcia mužských pohlavných buniek - procesy spermatogenézy sa začali od veku 14-15 rokov, čo sprevádza prípady nedobrovoľnej ejakulácie - znečistenia.

Štádium puberty chlapcov končí vo veku od 16 do 20 rokov. Avšak nástup sexuálnej zrelosti automaticky neznamená, že mladý človek môže byť definitívne považovaný za plne dospelého psychologicky. Psychologická zrelosť a formovanie osobnosti prídu a ísť o niečo neskôr.

Známky puberty u chlapcov

Znaky puberty u chlapcov sa prejavujú mnohými špecifickými zmenami, ktoré sa odohrávajú v pubertovom období a prejavujú sa vo vonkajších prejavoch a ovplyvňujú fungovanie rôznych orgánov a systémov tela.

Telo chlapca počas puberty intenzívne rastie, dieťa sa stáva vyššou, celková svalová hmotnosť sa zvyšuje. Šírka ramenného pletenca sa zvyšuje, číslo začína nadobúdať proporcie typické pre mužské telo. Sexuálne orgány - penis a semenníky sa zväčšujú.

Postupne sa telo rozvíja pokožku hlavy, začínajúc svalmi, mieškom, podpaží a potom celým telom. Potom sa vlasy objavia na tvári. Najprv sa niekoľko chlpov môže preraziť v rohoch horného pera a na lícach v hornej časti. Po uplynutí roka sa mladistvý chumáčiky nachádzajú aj nad horným okrajom uprostred.

V procese puberty chlapci môžu mať problémy s pokožkou. Vzhľadom na hormón v tele, fungovanie potu a mazových žliaz nepriaznivo ovplyvňuje telo, čo spôsobuje zvýšenie obsahu tuku v koži. A to zase môže vyvolať výskyt akné a akné na tele a tvári.

Vokálne šnúry sa rozširujú a svaly hrdla sa rozvíjajú a okrem toho sa vytvára Adamovo jablko - Adamovo jablko - ktoré slúži ako dôvod na prerušenie hlasu a jeho hrubnutie. Tento proces začína vo veku okolo 13 rokov a po uplynutí dvojročného obdobia vedie k konečnému formovaniu hlasu.

Okrem vyššie uvedených zmien, ktoré prechádzajú telom chlapca počas puberty, je tiež potrebné priniesť tie charakteristické črty, ktoré sú charakteristické pre psycho-emocionálny stav v tomto segmente jeho života, ktorý nie je pre dieťa ľahký. Centrálny nervový systém je v extrémne dráždivom stave, reakcie správania môžu byť často nepredvídateľné a veľmi rozporuplné.

Tieto príznaky puberty u chlapcov sú spôsobené rýchlou mierou prebiehajúcej reštrukturalizácie celého organizmu a zmenou v celkovom sebepoznaní a novým posúdením seba vo svetle mnohých faktorov spojených s procesom dospievania. Chlapcom, ktorý sa ocitne na ceste z toho, že je dieťa mužovi, sa dá veľmi ťažko prispôsobiť, a preto je veľmi dôležité porozumieť a podporovať rodičov a blízkych ľudí.

Skorý puberty u chlapcov

Povedať, že ranná puberta sa vyskytuje u chlapcov, je možné predovšetkým na základe skutočnosti, že keď sú prvé puberty označené u dieťaťa skôr, ako sa mu podarilo dosiahnuť vek 9 rokov.

Ako aj oneskorený pohlavný vývoj, predčasný nástup zrenia je silným argumentom v prospech neodkladať tento problém na programe dňa poradiť sa s lekárom. Podozrenie v tejto súvislosti by malo viesť k tomu, že pozorovaný nárast veľkosti semenníkov, abnormálne rýchly rast tela prekračuje mieru stredného veku normy, akné na koži, telo vlasy lonovej a podpazušia rastu chĺpkov na tvári, rovnako ako príliš nízky a hrubý, zlomil dieťaťa hlas.

Príliš skoro vstup do chlapca v puberte môže mať ako jeho hlavné dôvody na prítomnosť abnormálneho vývoja reprodukčných orgánov, aktivity ochorenia štítnej žľazy, tvorby nádoru v mozgu, následky poranenia hlavy, komplikácie minulých infekčných chorôb, ako je encefalitída a meningitída, ako aj ďalšie štrukturálne poruchy mozgu.

Toto je založené hlavne na skutočnosti, že hypofýzou a hypotalamom sa podieľa na regulácii hormonálnej sekrécie periférnymi sexuálnymi žľazami. Okrem rannej puberty sú chlapci schopní priniesť niektoré z faktorov dedičnosti. Takže pravdepodobnosť predčasnej puberty je vysoká, keď má dieťa nadmernú telesnú hmotnosť.

Ako hlavný negatívny dôsledok rannej puberty chlapcov možno nazvať skutočnosťou, že keď dieťa prestane rásť. Je to spôsobené tým, že pohlavné hormóny týmto spôsobom negatívne ovplyvňujú kosti, ktoré rastové zóny zatvárajú - tie oblasti, ktoré zvyšujú dĺžku. Z tohto dôvodu je príliš skoro na to, aby sa stali sexuálne zrelými chlapcami, čo je pre ich rovesníkov oveľa horšie.

Predčasná puberta u chlapcov je úspešne liečená modernými zdravotníckymi pomôckami. Jediným predpokladom je včasné zistenie príznakov takého procesu a vhodných metód. Lekársky účinok je zameraný v závislosti od stanovených príčin proti základnej chorobe alebo môžu byť predpísané špeciálne lieky, ktoré inhibujú sekréciu pohlavných hormónov, až kým sa dokončia rastové procesy.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Oneskorená puberta u chlapcov

Oneskorenie puberty u chlapcov sa všeobecne zistí, ak po dosiahnutí veku 14 rokov dieťa nemá žiadne známky puberty.

Táto skutočnosť však neznamená, že by mala spôsobiť podozrenie, pretože je vyvolaná prítomnosťou akejkoľvek anomálie vo vývoji. A možno to je podmienené niektorými genetickými zvláštnosťami, dedičnou predispozíciou všetkých alebo väčšiny mužských predstaviteľov konkrétnej rodiny k oneskorenému nástupu vývoja ich schopnosti reprodukovať. Tento jav je pomerne často známy ako ústavné oneskorenie fyzického a sexuálneho dozrievania. Sexuálnym dozrievaním chlapcov v tomto prípade predchádza obdobie s absolútne normálnou rýchlosťou rastu, ktorej intenzifikácia a vzhľad charakteristických vlastností pubertalu môže začať a iba o 15 rokov.

Oddialenie puberty chlapcov je schopná prítomnosti chorôb, ktoré vedú k významným poruchám hormonálneho pozadia. To sa môže vyskytnúť v súvislosti s nádorom postihujúcim hypofýzu a hypotalamus - príplatky mozgu zodpovedné za procesy puberty. Zabrániť sexuálnemu vývoju môže byť nedostatočné alebo úplné zastavenie produkcie hormónov dôležitých pre rast pohlavných orgánov - gonadotropínov. Pri mnohých chronických ochoreniach obličiek, diabetes mellitus atď. Sa pubertačné obdobie často oneskoruje.

Pri oneskorení pohlavného vývoja u chlapcov s relatívne dlhými hornými a dolnými končatinami je krehká postava, vysoká pasová línia, v rozmeroch tela šírka bokov presahuje šírku ramien. Existuje nedostatočné rozvinutie pohlavných orgánov, penis je veľmi malý, mieša neviaže, nie je žiadna vlasová embólia pubi a podpaží, nie sú žiadne znečistenie.

Ak je u chlapcov oneskorenie puberty, treba mať na pamäti, že je plný aspoň zhoršenia psycho-emocionálneho stavu teenagerov s týmto problémom a neskôr ohrozí neplodnosť. Súčasne liečba nepredstavuje žiadne osobitné ťažkosti, ak sú stanovené včasné dôvody a predpísané nevyhnutné lekárske opatrenia. V dospievaní sa s ním dokážete vyrovnať v priebehu 2-3 mesiacov.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Neskôr puberty u chlapcov

Neskoré puberty u chlapcov, v niektorých prípadoch nemusí byť priamo spojená s akýmikoľvek vývojovým postihnutím, a byť normou v niektorých jednotlivých rodín, v ktorých muži puberta zvyčajne začína neskôr ako v dobe, ktorá je celková priemerná norma. To je pre túto rodinu, a všeobecný trend puberty chlapcov, začína o niečo neskôr, potom je úplne normálne tempo rastu a vývoja.

Existuje niekoľko charakteristických čŕt, na základe ktorých je možné neskôr zistiť nástup pubertalnej periódy u chlapcov. Najzreteľnejším a najrozumnejším rozdielom týchto detí je hypostúra - to znamená, že v podstate majú rast nižší ako ich rovesníci. Ďalším príznakom je, že s chlapcom, ktorý dosiahol vek 15 rokov, nemal zvýšenie semenníkov. Diskusia o neskorej puberte u chlapcov môže byť tiež založená na skutočnosti, že v týchto rokoch nedošlo k rastu pubických vlasov.

Neskoré puberty chlapci sú schopní priniesť prítomnosť dieťaťa určitých chromozomálnych abnormalít, ako Klinefelterovým syndrómom. Pri tomto genetickom ochorení sa ženský chromozóm Y spojil s mužským chromozómovým súborom XY v jedinom množstve alebo v niekoľkých naraz. V dôsledku toho sú všetky druhy dysfunkciou endokrinného systému, jedným z prejavov, čo je zníženie produkcie mužských pohlavných hormónov v semenníkoch. Neoplastické lézie hypotalame a hypofýze - oblasti v mozgu, ktorý je spojený s puberty procesmi vyvoláva zníženie množstva gonadotropínov, ku ktorej dochádza v dôsledku pôsobenia aktívneho rastu genitálií.

Takže neskôr puberty u chlapcov sa vyskytujú v dôsledku dedičnosti, ako aj na pozadí mnohých chorôb s porušením hormonálnej rovnováhy v tele, čo sa odráža v spomalení rastu tela a vývoji pohlavných orgánov chlapcov. Keď nastáva puberty v trochu neskoršej dobe ako vo veku toho, čo sa považuje za normu a potom ide s bežným tempom, často to nemôže vyžadovať špeciálnu korekciu. Lekárske opatrenia v prípade abnormálneho oneskorenia pri vstupe dieťaťa do pubertálneho obdobia sa predovšetkým znižujú na liečbu základnej choroby, ktorá jej spôsobila.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.