Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Čo je hormonálna antikoncepcia?

Lekársky expert článku

Porodník-gynekológ, špecialista na plodnosť
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 15.05.2018

Na účely hormonálnej antikoncepcie sa používajú syntetické analógy ženských pohlavných hormónov, estrogénov a progesterónu, ktorých štruktúra je blízko prirodzenej, a aktivita je oveľa vyššia. To vám umožní získať antikoncepčný účinok pri použití vo veľmi nízkych dávkach.

Nejúčinnejšou metódou prevencie nežiaducich tehotenstiev je hormonálna antikoncepcia založená na použití syntetických analógov ženských pohlavných hormónov.

Epidemiológia

Hormonálna antikoncepcia je veľmi populárny v západnej Európe, napríklad v Anglicku tento druh antikoncepcie používa 22%, Francúzsko - 36%, v Nemecku - 48%, v Taliansku - 23% žien v reprodukčnom veku, zatiaľ čo na Ukrajine hormonálnej antikoncepcie Užíva ju 8,6% žien v reprodukčnom veku.

Mechanizmus účinku hormonálnej antikoncepcie

Mechanizmus pôsobenia hormonálnej antikoncepcie je založený na:

 • supresia sekrécie hormónu uvoľňujúceho gonadotropín hypotalamom;
 • blokáda ovulácie;
 • zhutnenie a zahusťovanie cervikálneho hlienu, ktorý je detekovaný v čase 48 hodín po začatí podávania gestagenovogo zložky, vyznačujúci sa tým, cervikálny hlien stáva viskóznejšie a je charakterizované zníženou kryštalizáciou;
 • porušenie implantácie v dôsledku zmien morfologických vlastností endometria;
 • porušenie funkcie žltého tela zavedením exogénnych hormónov dokonca aj s ovulačnými cyklami.

Účinnosť hormonálnej antikoncepcie

Ako ukazujú štúdie, teoretická a praktická účinnosť sa takmer úplne zhoduje s metódami antikoncepcie, ktorých použitie sa netýka prítomnosti spotrebiteľského faktora. Perl index pre injekčné antikoncepčné prostriedky je 0,3 v oboch prípadoch, účinnosť implantátu je 0,04 pre obe hodnoty.

Lekárska kontrola žien používajúcich hormonálnu antikoncepciu

Pri vymenúvaní hormonálnej antikoncepcie, ako aj pri kontrolných vyšetreniach žien, ktoré už používajú antikoncepciu tejto skupiny, musí lekár vziať do úvahy:

 1. Klinická analýza sťažností a stavu pacienta.
 2. Dynamika krvného tlaku.
 3. Indikátory koagulačného systému a hladiny cukru v krvi.
 4. Cytológia vaginálnych a krčných stehov.
 5. Colposkopické údaje.
 6. Stav prsných žliaz.

Je tiež potrebné pamätať na možné vedľajšie účinky liekov pri analýze sťažností pacientov, otázka individuálnej prijateľnosti sa spravidla rieši v prvých 3-4 mesiacoch. Používanie antikoncepcie. Odporúča sa určiť ženu na prvú následnú prehliadku po troch mesiacoch. (menštruačný cyklus) po predpísaní. V prípade, že v dôsledku špecifikácií použitia metódy neexistujú žiadne skúšky, následné vyšetrenia sa vykonávajú raz za 6 mesiacov.

Absolútne kontraindikácie používania hormonálnej antikoncepcie

 1. Tehotenstvo.
 2. Arteriálna alebo venózna trombóza, tromboflebitída, ischemická choroba srdca, hypertenzia alebo predchádzajúce použitie hypertenzie COC.
 3. Mozgová ischémia vrátane ťažkej lokálnej migrény.
 4. Choroby pečene: cholestatická žltačka tehotných žien v anamnéze. Porušenie funkcie vylučovania pečene.
 5. Prítomnosť v anamnéze patologických stavov, na ktorých výskyte alebo priebehu ovplyvňujú sexuálne steroidy; choroby, ktoré sa vyskytli počas tehotenstva alebo komplikovali priebeh predchádzajúcej tehotenstva (napríklad herpes gravidných žien, hemolytický syndróm, chorea a otoskleróza).
 6. Malígne nádory závislé od hormónov (napr. Rakovina prsníka).
 7. Krvácanie z genitálneho traktu nevysvetliteľnou etiológiou.

Hormonálna antikoncepcia a tehotenstvo

V tých zriedkavých prípadoch, keď žena náhodne užívala hormonálnu antikoncepciu počas začiatku tehotenstva, sa tiež neodhalili ich škodlivé účinky na plod.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.