Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Žerucha má antivírusové vlastnosti

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 01.03.2021

Vedci preukázali, že základné zložky ovocia tomel sú schopné zabrániť šíreniu vírusových infekcií - najmä vírusu COVID-19 .

Ako prostriedky na vírusové ochorenia sa používajú rôzne lieky vrátane ľudových. Veda zároveň nezostáva stáť: vedci pokračujú v hľadaní ďalších a ďalších nových spôsobov liečby a prevencie vírusových infekcií. Okrem liečby už existujúceho ochorenia je rovnako dôležité vopred zabrániť šíreniu infekcie z infikovanej a chorej osoby na zdravých ľudí.

Vedci z Japonska, ktorí zastupujú ženskú univerzitu v Nare, objavili spôsob, ako inhibovať prenos vírusového patogénu medzi ľuďmi užívajúcimi prírodné látky. Takéto látky sa nazývajú triesloviny a sú prítomné najmä vo všetkých známych druhoch ovocia - tomel . Vedci uskutočnili experiment, pre ktorý si vybrali doteraz najrelevantnejší vírus - COVID-19.

Triesloviny sú látky, ktoré spôsobujú v ústach pocit adstringencie, ktorý je pre tomel veľmi charakteristický.

Štúdia vedcov bola nasledovná. Izolovali množstvo adstringentných zložiek z buničiny tomelu, vrátane tanínov. Výsledné látky sa spojili so slinami pacienta s koronavírusom. Výsledkom bolo zistenie, že po 10 minútach sťahujúce zložky znižovali nákazlivú schopnosť vírusu a stupeň rizika prenosu infekcie na inú osobu sa znížil desaťtisíckrát.

Vedci sa zároveň zameriavajú na skutočnosť, že konzumácia tomelov a iných potravín s vysokým obsahom trieslovín nemôže zaručiť stopercentnú ochranu pred infekciou. Okrem toho je dôležité pokračovať v pokusoch s väčším počtom účastníkov s rôznymi vírusovými ochoreniami.

Vedci robia všetko pre to, aby rýchlo vytvorili liek, ktorý by bol schopný inaktivovať koronavírus a iné podobné infekcie. Je dosť možné, že takýto nástroj bude založený práve na adstringentných zložkách. Je veľmi dôležité zabrániť šíreniu chorôb v chladnom období - na jeseň, v zime a skoro na jar, keď je ľudský organizmus obzvlášť náchylný na infekcie, a imunitná obrana je výrazne oslabená vonkajšími faktormi.

Mimochodom, triesloviny sú okrem tomelu obsiahnuté v dostatočnom množstve aj v eukalyptu a čajových listoch, v šupkách z granátového jablka, v čučoriedkach, černiciach a brusniciach, ako aj v rebarbore a tekvici, červenom a bielom víne. Okrem antivírusového účinku triesloviny prispievajú k vylučovaniu toxínov a solí ťažkých kovov z obehového systému, posilňujú cievne steny a zlepšujú absorpciu kyseliny askorbovej v tele.

Viac informácií o novinkách nájdete na webovej stránke mainichi


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.