^

Tomel na zápal žalúdka

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 16.10.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

V sezóne tomel si určite chcete vychutnať svoje obľúbené ovocie, ale nie každému sa môže hodiť. Napríklad tomel pre gastritídu nie je povolený pre žiadnu formu choroby. A ak vezmeme do úvahy, že takmer 50% svetovej populácie trpí gastritídou, potom zostáva dosť dôležitá otázka možnosti použitia tohto ovocia.

Je tomel možné pri gastritíde?

Asi od novembra sa na stánkoch s občerstvením v ovocnej zóne objavujú oranžové hladké plody - zdravé a sladké, ako napríklad med, tomel. Pestuje sa v mnohých ázijských krajinách, ako aj v Južnej Amerike a dokonca aj v Japonsku. Existuje veľa odrôd tohto ovocia: líšia sa farbou, hustotou, tvarom, prítomnosťou alebo neprítomnosťou semien a majú svoje vlastné chuťové vlastnosti.

Neexistujú žiadne kategorické kontraindikácie pre použitie persimons na zápal žalúdka. Je však potrebné brať do úvahy množstvo odtieňov. Napríklad žiarivo oranžová dužina obsahuje triesloviny, adstringentné zložky, ktoré plodom dodávajú charakteristickú chuť. Triesloviny pôsobia proti rozvoju hnačiek, ale súčasne zvyšujú zaťaženie tráviaceho traktu, čo sťažuje trávenie potravy.

Tomel s gastritídou môže byť v žalúdku niekoľko hodín - najmä ak človek zjedol niekoľko druhov ovocia naraz. V takejto situácii môže človek pociťovať ťažkosti v epigastrickej zóne alebo dokonca bolesť. [1]

Aby ste sa vyhli nepríjemným pocitom, musíte dodržiavať aspoň tieto pravidlá:

 • nejedzte husté, nezrelé ovocie;
 • nejedzte viac ovocia naraz (na jedenkrát stačí 1 / 2-1 ovocia).

Tiež nesmieme zabúdať, že v období relapsu gastritídy je zakázané jesť tomel: je potrebné počkať na štádium remisie. Tomel poškodí zdravie počas erózie v žalúdku, pretože môže podráždiť poškodené tkanivá a spôsobiť tak vznik ulceróznych defektov. Ale pri hyperkyselinovej gastritíde nie je zahrnutie tomelu do stravy nielen zakázané, ale dokonca sa podporuje: samozrejme, v takom prípade je potrebné odložiť konzumáciu ovocia až do nástupu remisie.

Tomel pre gastritídu s vysokou kyslosťou

Tomel sa odporúča používať pri gastritíde s nadmerným vylučovaním žalúdočnej šťavy. Ovocie obsahuje malé množstvo kyselín, preto nedráždi zapálenú sliznicu. Zrelá dužina navyše obsahuje tiamín, látku, ktorá udržuje stabilnú hladinu kyseliny v tráviacej šťave a má mierny protizápalový účinok. Vďaka tiamínu je potlačený vývoj patogénnych baktérií Helicobacter pylori. [2]

Ale so sklonom k tvorbe vredov a erózii je lepšie nepridávať do jedálnička tomel, aby sa situácia nezhoršovala. Nemôžete jesť tomel a s exacerbáciou patológie: musíte počkať na štádium úľavy od príznakov.

Persimmons sa konzumujú čerstvé, po krátkom zmrazení a potom ich rozmrazíme v chladničke. Táto technika vám umožňuje zbaviť sa konkrétnej adstringencie a viskozity produktu. Pred použitím odlúpnite.

Okrem toho je možné persimmons na zápal žalúdka upiecť, pripraviť z nich suflé, smoothies, pudingy.

Tomel s erozívnou gastritídou

Pacienti, u ktorých je diagnostikovaný akútny erozívny zápalový proces v žalúdku, je vhodné vypustiť tomel z potravy. Ak to neurobíte a budete naďalej konzumovať toto ovocie, potom môže takáto nedbanlivosť viesť k zrýchleniu priebehu ochorenia a zvýšenému riziku nežiaducich komplikácií.

Pri erozívnej gastritíde nie sú steny žalúdka iba zapálené, ale majú aj jednotlivé poranenia a chyby. Zložky buničiny tomelu sú v takejto situácii schopné vyvolať spastické bolesti a prehĺbiť problém. [3]

Napriek všetkým známym výhodám ovocia tomel by sa nemali jesť s erozívnou gastritídou. Na pozadí šetrnej stravy je mimo štádia exacerbácie povolené jesť malé množstvo sladkého želé pripraveného na základe tohto ovocia. Odporúča sa však o takomto kroku vopred porozprávať so svojím lekárom.

Tomel pre gastritídu a pankreatitídu

Ak je zápal žalúdka komplikovaný pankreatitídou, nie je zakázané jesť tomel mimo štádium exacerbácie, ale v prísne obmedzenom množstve. Je lepšie, aby to boli pečené ovocie, alebo jedlá z nich pripravené.

Za deň nemôžete jesť viac ako jedno ovocie.

Persimmons je povolené zahrnúť do stravy iba s dlhodobou absenciou príznakov gastropankreatitídy.

Pacientovi sa spočiatku ponúka veľmi malé množstvo tepelne upravenej buničiny. Ak je všetko v poriadku a nie sú žiadne nepríjemné pocity, potom po niekoľkých dňoch môžete vyskúšať trochu čerstvého ovocia bez šupky - stačí pár lyžičiek. [4]

U pacienta s gastropankreatitídou by ste si mali vyberať iba úplne zrelé plody, ktoré nemajú adstringentné vlastnosti.

Ak je všetko vykonané správne, tomel bude veľmi užitočný aj pre chorého človeka trpiaceho poruchami trávenia.

Výhody

Tomel je považovaný za mimoriadne zdravé ovocie. Mnoho orientálnych liečiteľov hovorí o liečivých vlastnostiach týchto plodov, čo sa vysvetľuje hodnotným a rozmanitým zložením, ktoré predstavujú vitamíny a minerály, bielkoviny, aminokyseliny, tuky atď. [5]

Prospešné schopnosti tomelu možno všeobecne ľahko uviesť:

 • tónuje a osviežuje, nasýti užitočnými zložkami a vlhkosťou (v zrelom ovocí je vlhkosť okolo 80%);
 • obsahuje veľké percento vitamínu A a kyseliny askorbovej, vďaka čomu podporuje imunitné sily, čo je obzvlášť dôležité vo fáze zotavenia po chorobe;
 • vytvára ochranu pred rozvojom zhubných nádorov;
 • stabilizuje tráviaci systém;
 • poskytuje diuretický účinok, čistí močové orgány;
 • má určitý antimikrobiálny účinok, pretože inhibuje vývoj baktérií, ako je Staphylococcus aureus, Escherichia coli;
 • znižuje hladinu cholesterolu v krvi;
 • zlepšuje činnosť srdca, priaznivo ovplyvňuje videnie, urýchľuje hojenie rán;
 • posilňuje krvné cievy;
 • zvyšuje celkový tón tela.

Aby tomel bol prospešný a nepoškodil, musíte si vybrať správne ovocie a správne ho používať. Pred zakúpením pomarančovej pochúťky starostlivo preskúmajte ovocie: malo by byť stredne mäkké, priesvitné, so suchými listami. Zelené listy a matnosť naznačujú nezrelosť a nadmernú trpkosť ovocia. Prítomnosť charakteristickej „pavučiny“ a tmavých škvŕn alebo línií na koži je povolená. Zhnité ovocie, rovnako ako nedozreté, je najlepšie odložiť bokom. [6]

Kaki musíte tiež použiť na zápal žalúdka podľa pravidiel:

 • nie na prázdny žalúdok, ale nie v kombinácii s inými potravinami (optimálne - pol hodiny po jedle);
 • odstránenie kože je nevyhnutnosťou;
 • so začiatkom ovocnej sezóny by sa s užívaním kaki malo začať s jednou čajovou lyžičkou dužiny, s postupným zvyšovaním dennej dávky.

Keď sa objavia nepríjemné pocity v bruchu, používanie ovocia sa zastaví.

Kontraindikácie

Tu sú prípady, v ktorých by ste rozhodne nemali používať tomel na zápal žalúdka:

 • ak ste alergický na takéto ovocie;
 • so sklonom k zvýšenej tvorbe plynov, vývoj fermentačných procesov v čreve;
 • v akútnom období gastritídy, bez ohľadu na kyslosť žalúdočnej šťavy;
 • so syndrómom dráždivého čreva;
 • s pretrvávajúcou zápchou, akútnymi hemoroidmi, análnymi trhlinami;
 • v akútnom období cystitídy, pyelonefritídy;
 • s diabetes mellitus;
 • s erozívnou gastritídou, peptickým vredom.

Komplikácie po postupe

Pri zostavovaní stravovacieho menu pre pacienta s gastritídou je dôležité najskôr konzultovať s lekárom: vytvorí zoznam produktov, ktoré sú povolené, prijateľné a úplne nežiaduce v strave pacienta. Je dôležité vziať do úvahy stav tráviaceho systému ako celku a reakciu pacienta na liečbu žalúdka.

Veľký význam má aj kvalita a zrelosť ovocia. Čím je dužina jemnejšia, tým ľahšie ju strávi žalúdok. Koža by mala byť odstránená vo všetkých prípadoch bez ohľadu na formu a štádium ochorenia. [7]

Ak ignorujete odporúčania lekára týkajúce sa použitia žeruchy na zápal žalúdka, môžu sa vyskytnúť také ťažkosti:

 • relaps zápalového procesu;
 • tvorba vredov a erózie, vývoj žalúdočných vredov.

Konečný verdikt o možnosti použitia kaki na zápal žalúdka môže urobiť iba ošetrujúci lekár. Koniec koncov, je to on, kto má úplné informácie o výsledkoch diagnostiky, o dynamike ochorenia, o jeho reakcii na liečbu a používaní rôznych potravín. Ak však napriek tomu chcete vyskúšať trochu ovocia, nezabudnite: porcia by mala byť skutočne malá, nemala by sa brať nalačno alebo v štádiu relapsu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.