^
A
A
A

Vynikajúcim liekom na prejedanie môže byť... Stredomorská strava

 
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 28.11.2021
 
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

31 July 2019, 09:00

Wake Forest University College of Medicine začala zaujímavý experiment s opicami a všimla si, že konzumácia pravidelnej stredomorskej stravy pomáha predchádzať problémom, ako je prejedanie. Vedúcim pilotného projektu bola Carol Shaivley a výsledky boli zverejnené na stránkach časopisu Obesity.

Predchádzajúce štúdie skúmajúce vplyv stravovacích charakteristík na kalorické potreby organizmu boli založené na informáciách získaných porovnaním príslušných údajov o hlodavcoch alebo ľuďoch. U hlodavcov nemá potravinový pomer prakticky nič spoločné s ľudským a informácie získané z prieskumu ľudských dobrovoľníkov majú často značnú subjektivitu. Experti vo svojom novom projekte zdôraznili štúdiu účinkov na opice pri súčasnom dodržiavaní zásad stredomorskej stravy.

Štúdia trvala dosť dlho - tri celé roky: fyziologicky je táto doba u primátov približne rovnaká ako deväť rokov života človeka. Na experimente sa zúčastnilo 38 samíc opice stredného veku, ktoré boli rozdelené do skupín s ohľadom na ich telesnú hmotnosť a priemerné percento tukového tkaniva v tele. Prvou skupinou zvierat boli kŕmené potraviny, ktoré obsahovali veľa živočíšnych bielkovín a tukov - podľa príkladu západnej stravy. Druhou skupinou boli hlavne rastlinné výrobky, ako je tzv. Stredomorská strava. Vo všeobecnosti bol pomerný obsah bielkovín, tukov a uhľohydrátov v potrave v oboch skupinách približne rovnaký.

Opice neboli obmedzené na jedlo a jedli toľko, koľko považovali za potrebné. O tri roky neskôr odborníci vyhodnotili zdravotný stav zvieraťa a zistili, že opice, ktoré dodržiavali stredomorskú stravu, konzumovali menšie denné množstvo kalórií a vyzerali štíhlejšie a množstvo tukového tkaniva v ich telách bolo menšie.

Podľa výsledkov experimentu boli odborníci po prvýkrát schopní potvrdiť skutočnosť, že výživa podľa stredomorskej stravy úspešne bráni prejedaniu, môže slúžiť ako preventívne opatrenie proti obezite a dokonca aj prediabetickému stavu - čo je oveľa účinnejšie ako výživa západného typu.

Pravidelná konzumácia rastlinných potravín okrem iného významne znížila riziko vzniku nealkoholických tukových pečeňových ochorení u opíc. Vedci si sú istí: výživa je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré majú priamy vplyv na zdravie. Vedci zároveň odporúčajú stredomorskú stravu ako najlepšiu alternatívu zdravej výživy.

Výskumné materiály sú prezentované v Obezite, ako aj v článku onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/oby.22436.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.