^
A
A
A

Príznaky sklerózy multiplex sa líšia v závislosti od počasia

 
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

29 September 2021, 10:55

Klinický obraz pri roztrúsenej skleróze sa jasnejšie prejavuje prudkou zmenou vlhkosti a teploty okolia.

V tele ľudí trpiacich sklerózou multiplex dochádza k imunitnému útoku myelínového nervového obalu. Myelin oddeľuje smery neurónov a stimuluje vedenie nervových impulzov. Keď je myelín poškodený, impulzná vodivosť sa zhorší, neuróny začnú odumierať. Príznaky ochorenia sú rôzne: u niektorých pacientov dominuje zvýšená únava a zhoršenie zrakových funkcií, u iných sa prejavia problémy s koordináciou alebo sa vyvinie inkontinencia moču .

Keďže príčiny ochorenia ešte neboli presne objasnené, odborníci určujú jeho vývoj genetickými faktormi a vplyvom prostredia. Navyše niektoré vonkajšie faktory môžu nielen prispieť k vzniku patológie, ale tiež posilniť jej klinické prejavy.

Zástupcovia University of Miami poznamenali, že príznaky roztrúsenej sklerózy sú výraznejšie alebo oslabené zmenou klímy. Vedci skúmali lekárske záznamy niekoľkých amerických nemocníc a porovnávali návštevnosť pacientov so sklerózou multiplex a zvláštnosti poveternostných podmienok. Zohľadnili sa zmeny teploty, skoky atmosférického tlaku a vlhkosti vzduchu.

V dôsledku toho sa zistilo, že klinický obraz choroby je výraznejší na začiatku jari alebo na konci leta a v zime sú zaznamenané menej intenzívne príznaky. Geograficky je patológia častejšie diagnostikovaná u obyvateľov severozápadného Pacifiku a severovýchodných Spojených štátov, ako aj v oblastiach so subtropickým podnebím. S otepľovaním sa symptomatológia stáva intenzívnejšou, čo možno vysvetliť výskytom Uthoffovho javu: verí sa, že tento jav je spojený s nepriaznivým vplyvom zvýšenej teploty na vedenie nervových vlákien.

Vedci však okrem teploty zistili aj dôsledok zvýšených symptómov a vysokej vlhkosti. A najväčší počet návštev lekárov bol prijatý v období prudkých teplotných zmien - napríklad keď silné nočné prechladnutie vystriedali denné horúčavy.

Liečba pacientov s roztrúsenou sklerózou sa dnes scvrkáva na odstránenie symptómov a vytvorenie kontroly nad patológiou. Lekári odporúčajú: okrem hlavnej terapie je potrebné vziať do úvahy aj klimatické podmienky, v ktorých je pacient ubytovaný. Navyše, pretože počiatočné štádiá vývoja ochorenia sú často asymptomatické, náhle klimatické zmeny môžu dať podnet k objaveniu sa prvých bolestivých prejavov. Aby sa tomu zabránilo a oddialil sa rozvoj symptómov, je potrebné poskytnúť šetrné prostredie pre ľudí, ktorí majú dedičnú predispozíciu k vzniku sklerózy multiplex.

Informácie sú uvedené na stránke Medzinárodného vestníka environmentálneho výskumu a verejného zdravia

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.