Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Existuje spôsob zrušenia injekcií inzulínu pre diabetikov

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 03.03.2021

Veľkému počtu pacientov s cukrovkou typu II možno pomôcť odmietnuť injekcie inzulínu: pomôže to minimálne invazívna endoskopická metóda, ktorá sa navrhuje na jeseň pri nasledujúcej udalosti UEG týždňa 2020.

Vedci zastupujúci Centrum pre medicínu na holandskej Amsterdamskej univerzite skúmali účinnosť inovatívneho minimálne invazívneho postupu spočívajúceho v remodelácii sliznice dvanástnika . Súčasne s týmto zákrokom pacienti užívali antidiabetické lieky (antagonisty receptora glukagónu podobného peptidu-1 GLP-1 RA) a viedli mimoriadne zdravý životný štýl. Primárny experiment zahŕňal 16 pacientov s diabetes mellitus typu II závislým od inzulínu.

Endoskopická DMR sa uskutočňovala ambulantne pomocou katetrizácie drôtom. Počas zákroku lekári vykonali lifting a abláciu slizničného tkaniva v dvanástniku. Je známe, že črevné slizničné štruktúry sú patologicky zmenené v dôsledku nezdravého životného štýlu a nezdravej stravy so zvýšenou konzumáciou cukrov a živočíšnych tukov. Negatívne faktory ovplyvňujú produkciu základných hormónov vrátane tých, ktoré ovplyvňujú inzulínovú rezistenciu a vyvolávajú vznik cukrovky. Špeciálna prestavba tkanív dvanástnika pomáha naštartovať bunky v novom režime a obnoviť proces hormonálnej produkcie.

Výskumné práce preukázali, že asi 3/4 pacientov závislých od inzulínu s diabetom typu II, ktorí sa zúčastňovali experimentu s terapeutickou endoskopickou metódou, po šiestich mesiacoch stratili potrebu injekcií inzulínu. Laboratórne hodnoty glykovaného hemoglobínu u týchto pacientov klesli zo 7,5% na 6,7%, čo naznačuje pozitívnu diabetickú kompenzáciu.

Účastníci s uspokojivou odpoveďou na remodelačnú terapiu tiež preukázali výrazný pokles BMI (index telesnej hmotnosti) - z približne 30 kg / m² pred experimentom na 25 kg / m² do jedného roka po liečbe. Ďalej bol zistený percentuálny pokles obsahu tuku v pečeni - z 8% na 4,5% do šiestich mesiacov. Mastné ochorenie pečene je jedným z hlavných rizikových faktorov pre vznik syndrómu inzulínovej rezistencie, ktorý zahŕňa zvýšený krvný tlak , prírastok hmotnosti a zhoršený metabolizmus tukov .

25% účastníkov, ktorí nenašli odpoveď na remodelačnú liečbu, pokračovalo v užívaní inzulínu. Priemerné denné množstvo lieku sa pre nich však znížilo viac ako dvakrát (z približne 35 IU pred terapiou na 17 IU do jedného roka po zákroku).

Podľa jednej zo spoluautoriek práce Suzanne Meiringovej nová metóda zásadne mení prístup k liečbe cukrovky. Na zastavenie injekcií inzulínu a zlepšenie metabolických procesov v tele pacienta často stačí jediný postup v kombinácii s liekmi na zníženie cukru a s korekciou výživy. Väčšina pacientov po štúdii dokázala dokončiť inzulínovú terapiu, ktorú sprevádzajú aj negatívne vedľajšie účinky - najmä zvýšená telesná hmotnosť a príznaky hypoglykémie .

Vedci čoskoro ohlásia rozsiahlejšie vedecké práce.

Viac informácií o experimente nájdete na webovej stránke Medicalxpress 


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.