Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Vŕtacie zariadenia na glaukóm

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Odvodňovacie zariadenia u glaukómu - tekuté alebo rúrkových bočníky - používa na zníženie vnútroočného tlaku u pacientov s nekontrolovaným glaukómom, ktorého fistuliziruyuschaya ovládanie pomocou antimetabolity boli neúspešné, alebo majú len malú šancu na úspech. Nástroje, derivačný tekutiny pozostávajú z v zadnej časti sa nachádza episklerálna explantátu, ktoré poskytuje, tvoriace filtračná vrstva a s tým spojené silikónové trubice, ktorá je vložená do oka, obvykle v prednej komore (niekedy cez pars plana). Zadná filtračná vložka je vytvorená okolo episklerového explantátu. Vlhkosť prechádza pasívne cez stenu kapsuly a je reabsorbovaná žilovými a lymfatickými kapilárami.

V súčasnej dobe existuje niekoľko typov odvodňovacích zariadení, ktoré sa líšia na základe prítomnosti alebo neprítomnosti prvku, ktorý obmedzuje odtok, rovnako ako konštrukcia episklerálna dosky alebo dosiek. Neobmedzujúce zariadenia [t. Jednoduché alebo dvojité komory Molteni (Molteni), Baerfeldta (Baerveldt)] poskytujú voľný výtok tekutiny z vnútorného vŕtania rúrky do prednej komory do episklerálna explantátu. Obmedzovaču prostriedky (Krupiny, Joseph biela, OPTIMED, jedným alebo dvoma list Ahmed) obsahujú konečný segment rúrkového prvku (ventil membrány alebo rezistentné Metrix) vymedzujúci tok tekutiny, aby sa zabránilo pooperačné hypotenzia.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Popis vypúšťacích zariadení pre glaukóm

Implantácia odvodňovacích zariadení pri glaukóme sa zvyčajne vykonáva pod anestéziou retrobulbár, peribulb alebo subtenónom. Výhodným miestom implantácie je horný časový kvadrant. Aby sa zabezpečila dobrá viditeľnosť operačného poľa, švov sa aplikuje na horný sval rektusu alebo na rohovkovú alebo sklerálnu trakciu.

Konjunktiválna klapka môže byť buď základňou pre limbus alebo základňu k oblúku. U jednovrstvových implantátov stačí incízia spojoviek 90 až 110 °. Odtoková vrstva je umiestnená epizu- mérne medzi susednými svalmi rektus tak, aby jej predné okraje boli najmenej 8 mm za hranicou. Neabsorbovateľné vlákna (nylon 6-0-8-0) sa vyrábajú cez fixačné otvory v drenážnom tele, platňa sa šije na biele. Optimálna dĺžka trubice sa určuje položením trubice cez rohovku. Potom sa trubica odreže so skosením smerom nahor, aby vstúpila do prednej komory 2-3 mm. Vykonajte paraparézu rohovky. Na vytvorenie prístupu k prednej komore v šikmom uhle, rovnobežnom s rovinou dúhovky, sa ihla kalibru 23G vloží približne 1-2 mm za korneosklerálnou končatinou. Potom prostredníctvom tohto prístupu sa do prednej komory vloží anatomická pinzeta.

Správne umiestnenie rúrky v prednej komore je veľmi dôležité.

Uistite sa, že sa trubica nedotýka dúhovky, šošoviek alebo rohovky. Rúru je možné pripevniť k bielke pomocou stehov s nylonom 10-0 alebo s tesnením. Predný šev je tesne zabalený okolo rúrky, aby sa zabránilo pohybu v prednej komore. Aby sa predišlo pooperačnej erózii spojovky cez rúrku pre pokrytie jeho časť môžu byť použité limbu darcu beľmo, obloženie lata, tvrdú plienku alebo perikardu. Miesto takejto tkaniny je šité na potrebnom mieste jedinými nylonovými švami s nylonom 10-0, rezom alebo vikrilom.

Trubica môže byť tiež zavedený cez pars plana, ak je jeho zavedenie do prednej komory komplikované alebo kontraindikované (transplantácia rohovky, veľmi plytká predná komora v mieste iridokorneálny zlúčeniny, atď), v tomto prípade, nesúci vitrektomie cez pars plana starostlivému odstránenie prednej hraničná membrána sklovitého tela v mieste vstrekovania rúrky.

Aby sa zabránilo pooperačnej hypotenzii zavedením neobmedzujúcich zariadení, je potrebná ďalšia metóda. Pred šitím dosky na episklerus sa skúmavka liguje s pružným vikrilovým vláknom od 6-0 do 8-0, čo spôsobuje jeho dočasnú oklúziu.

Vzhľadom na to, že trubica je úplne obviazaná, je možné v prednej extrasklúrnej časti vytvoriť niekoľko rezných rezov s akútnym čepelím, aby sa zachoval určitý odtok tekutiny v ranom pooperačnom období. Množstvo vyčerpávajúcej vlhkosti sa môže merať pomocou 27G kanyly na injekčnej striekačke so soľným roztokom, ktorý sa vstrekuje do konca rúrky. Ligácia resorbovateľnej rúrky môže byť ďalej modifikovaná zavedením nylonového závitu 4-0 alebo 5-0 (latinský šev) do trubice zo strany zásobníka. Zostávajúca dĺžka vlákna by mala stačiť na umiestnenie druhého konca pod spojivkou v dolnom kvadrante. Ak hladina vnútroočného tlaku pred resorbciou ligatúry nepodlieha kontrole liečiva, môže kaučukovať vichrilovú niť pomocou argónového lasera otvoriť skrat. Ak bol aplikovaný latinský šev, malý rez v spodnej časti spojoviek mimo zásobníka vám umožní odstrániť nylonový závit z lumen trubice, čo robí funkciu šunky. Latinový šev má tú výhodu, že nevyžaduje použitie argónového lasera, keď je potrebné skoršie usporiadanie švíkov. Hermetické šitie spojivky dokončuje postup pre zriadenie odvodňovacích zariadení pre glaukóm.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10]

Pooperačná starostlivosť

Pooperačná liečba zahŕňa lokálne podávanie antibakteriálnych a niekedy cykloplegických liekov počas 2-4 týždňov, ako aj topické použitie glukokortikoidov do 2 až 3 mesiacov po operácii. Súčasne sa môžu použiť nesteroidné protizápalové kvapky.

Komplikácie drenážnych zariadení pre glaukóm

Zavedenie posunovacích trubíc je spojené so značným rizikom pooperačných komplikácií. Na začiatku pooperačných komplikácií zahŕňajú hypotenzia a súvisiace makulopatie, plytkú prednej komory, odlúčenie cievovky, suprahoroidalnye krvácanie, nesprávny prietok tekutiny, gifemu a zvýšený vnútroočný tlak. Hypotenzia - jedna z najčastejších komplikácií, sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku nadmerného odtoku vlhkej vlhkosti. Môže to viesť k skartovaniu prednej komory a oddeleniu choroidov. Stabilita plytkej prednej komory môže vyžadovať dodatočnú ligáciu trubice. Reštrikčné alebo ventilové implantáty menej pravdepodobne spôsobujú komplikácie vo forme hypotenzie ako nelimitujúce zariadenia, ale nedošlo k žiadnej perspektívnej komparatívnej štúdii.

Zvýšenie vnútroočného tlaku môže byť spôsobené oklúziou trubice s fibrínom, krvnou zrazeninou, dúhovkou alebo sklovitým telom. Fibrín a krvné zrazeniny sa môžu rozpustiť samostatne. Intrakameralová injekcia aktivátora tkanivového plazminogénu môže prispieť k resorpcii trombu v priebehu niekoľkých hodín, avšak v tomto prípade existuje nebezpečenstvo závažného krvácania. Ak je lúmen trubice uzavretý dúhovkou, jej priechodnosť môže byť obnovená neodymovým AIG laserovým iridotómom alebo argónovou laserovou iridoplastikou. Porušenie sklovitého humoru môže byť úspešne eliminované neodymovým laserom AIG, ale na prevenciu relapsov je potrebné vykonať prednú vitrektómiu.

Na konci pooperačným komplikáciám patrí zvýšený vnútroočný tlak, hypotenziu, migrácia implantátu, spojovkový erózie, edém alebo dekompenzácia rohovky, šedý zákal, diplopia a endoftalmitída. Neskôr je zvýšený vnútroočný tlak zvyčajne spôsobený nadmernou fibrózou okolo tela implantátu. Dekompenzácia rohovky môže byť výsledkom priameho kontaktu medzi rúrkou a rohovkou. V prípade, že rúrka je na rohovku, je nutné premiestniť rúrku pre uloženie, a to najmä v prípade, je tu nebezpečenstvo poškodenia endotelu (prípadoch fokálna edém rohovky alebo po prenikaniu keratoplastika). Diplopia môže byť spôsobená mechanickým kontrakciou extraokulárnych svalov. Ak je diplopia dlhá a nie je korigovaná prizmatickými šošovkami, musíte ju odstrániť alebo presunúť.

trusted-source[11], [12], [13], [14]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.