Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Cyklo-deštruktívne operácie pri glaukóme

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 25.06.2018

Zvýšený vnútroočný tlak je hlavným rizikovým faktorom vzniku glaukómu, ktorý môžu kontrolovať oftalmológovia.

Aby sa účinne znížil vnútroočný tlak spôsobený poklesom produkcie vlhkosti alebo zvýšením jeho odtoku, používajú sa lieky (očné kvapky alebo tablety). Väčšina chirurgické postupy a laserové, trabekulotomiya, filtračné operácie, rúrkové bočníkov goniotomiya, iridectomy, laser trabeculoplasty a laserové iridotómiou zníženie vnútroočného tlaku zvýšením odtoku. Cyklodestruktívna chirurgia je zameraná na zničenie procesov v ciliárnom tele, čím sa znižuje tvorba vnútroočnej tekutiny. Vzhľadom na nepredvídateľnosť týchto operácií s ohľadom na zníženie vnútroočného tlaku a komplikácie spojené s ich používaním sa používajú cyklodeutulačné operácie posledné.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Indikácie pre cyklodezúry

Tsiklodestruktsiyu riasnatého telesa je zvyčajne ponechaná ako záložný metóda pre pacientov, ktorí nemôžu byť predmetom lekárske alebo chirurgickej liečbe. Výnimky z tohto pravidla sú pacienti, ktorí nemôžu byť podrobené chirurgickej liečby pre lekárske kontraindikácie alebo v rozvojových krajinách. V týchto krajinách, kde liečba je drahá a len zriedka k dispozícii, kontakt diódy DSC, prenosné a relatívne ľahko vykonávať v budúcnosti, môže byť prvá fáza liečby glaukómu. Takéto zásahy sú užitočné pre liečbu bolesti spojené s glaukómom, a nedostatok vízie, ktorá napomáha vyhnúť sa enukleácie pacienta až do roku, kedy ultrazvuk neodhalili žiadne malignity. Za použitia týchto metód, s rôznou mierou úspešnosti zaobchádzať terminálny štádium glaukómu s otvoreným uhlom, neovaskulárnej glaukóm, slepý boľavé očí, glaukóm po prenikajúce keratoplastika, progresívne uzavretého uhla, pričom primárny a sekundárny glaukóm, traumatická glaukómu, malígny glaukóm, glaukóm indukované silikónovým olejom, kongenitálna glaukóm , pseudofakických a afakických glaukómu s otvoreným uhlom, a sekundárne glaukómu s otvoreným uhlom. Alternatívne terapie, ktoré môžu byť použité v týchto skupinách pacientov zahŕňajú fistuliziruyuschie operácie pomocou antimetabolity alebo rúrkových štepov.

Kontraindikácie pri cyklodextrácii

Na tieto operácie existuje málo kontraindikácií. Priamou kontraindikáciou je pacientova šošovka a dobrý zrak. V týchto prípadoch by sa mali najprv použiť alternatívne metódy liečby. Vyjadrená uveitída je relatívna kontraindikácia, pretože po zápale sa vyskytuje výrazný zápal: pred procedúrou je potrebná starostlivá starostlivosť. Napriek tomu glaukóm uveitídy je jedným zo sekundárnych glaukómov, ktorý je úspešne liečený opísanou metódou. Pri všetkých uvedených postupoch s výnimkou endoskopickej cyklophotokoagulácie je potrebná pomoc pacienta a jeho absencia môže byť kontraindikáciou.

Metódy cyklodextrakcie

Niekoľko techník používaných pre tsiklodestruktsii: bezkontaktného transsklerální cyclophotocoagulation (DSC) tsiklokrioterapiyu, kontaktné transkleralnuyu DSC, DSC a transpupilární endoskopické cyclophotocoagulation. Ak sa nedosiahla požadovaná úroveň tlaku, tieto zásahy môže opakovať podľa potreby niekoľkokrát, zvyčajne v intervale 1 mesiaca.

Bezkontaktná transsklerálna cyklofóbna koagulácia

Ak chcete vykonať túto operáciu, použije sa neodymový laser AIG. Predtým bol použitý polovodičový diódový laser. Použil sa tiež mikrolaser. Vykonajte retrobulbárny anestetikum. Ak nepoužívate kontaktné šošovky, vložte expandér očných viečok. Niekedy používajte kontaktné šošovky vyvinuté Bruce Shieldsom (Bruce Shields). Výhody takéhoto objektívu: značky v intervaloch 1 mm, aby presnejšie určiť vzdialenosť od limbu, blokovanie časť laserových lúčov vstupujúcich do žiaka a anemizatsiya zápal spojovky znižuje povrchové popálenie. Vo vzdialenosti 1 až 3 mm od limbu (optimálne 1,5 mm) sa nanesie popálenín 8-10 180-360 °, aby sa zabránilo meridiány na 3 a 9 hodín, nie koaguláciu dlho zadného ciliárnej tepny, a tým spôsobiť nekrózy predné segmenty. Využitie energie J 4-8. Laserový lúč je zameraný na spojovky, ale laser je rozptýlené tak, že jeho účinok klesá presne v 3,6 mm pod povrch spojivky, väčšina energie je absorbovaná riasnatého telesa. Vo všeobecnosti platí, že čím väčšia je spotreba energie, tým viac zápalu.

Kontaktovať transsklerálnu cyklofóbnu koaguláciu

Táto technika je v súčasnosti najobľúbenejším prostredím pre cyklodeštrukčné operácie. Pri tomto postupe sa používa kontaktná laserová polovodičová sonda, ktorá má relatívne malú veľkosť (G-sonda, IRIS Medical Instruments, Inc., Mountain View, CA). Neodymové AIG a kryptonový laser sa tiež používajú na vykonávanie kontaktného transsklerálneho DSC.

Postup: Retrobulbárna anestézia sa uskutočňuje a vkladá sa expandér očných viečok. Pacient ležia na chrbte. Predný koniec sondy je umiestnený na končatine.

Vzhľadom na konštrukciu sondy G, energia skutočne zasiahne bod 1,2 mm od končatiny. 30-40 vyrábať energetické aplikácie 1,5-2 1,5-2 wattov a 360 °, aby sa zabránilo polohách 3 a 9 hodín. Po počuteľný zvuk praskanie, energie sa znížila o 0,25, aby sa zabránilo výraznejšie zápal a tvorba hypémov.

Tsiklokrioterapiya

Podľa tejto techniky sa sonda 2,5 mm ochladí v kvapalnom dusíku na -80 ° C. Potom je umiestnený približne 1 mm za limbus na 60 s. Liečba sa uskutočňuje v 2-3 kvadrantoch, pričom každá z nich má štyri kryoexpozície, s výnimkou polôh 3 a 9 hodín.

Transpipilárna cyklopoagulácia

Kontinuálna vlna argónového lasera je smerovaná pomocou biomikroskopu. Táto metóda je založená na myšlienke priamej akcie laserovej energie na ciliárnych traktoch namiesto stimulovaného pôsobenia prostredníctvom iných štruktúr, ako sú spojivka a skléra. Na vizualizáciu procesov v ciliárnom tele je potrebná Goldmannov gonioprizmus, sklerálna depresia a veľká sektorová iridektómia. Body pôsobenia laseru v rozmedzí od 50 do 100 mikrónov s energiou 700-1000 mV sú trvanie každej expozície 0,1 s. Množstvo použitej energie sa volí tak, aby spôsobilo blednutie tkaniva. Preto sa s každým viditeľným procesom zaobchádza. Hlavnou nevýhodou tejto metódy je zložitosť vizualizácie.

Endoskopická cyklofokogulácia

Tento postup sa vykonáva v operačnej miestnosti pod lokálnou retrobulbárovou anestéziou. Existujú dva rôzne prístupy: limbálne a cez pars plana. Keď limbu prístup žiak maximálne dilatovať keratomem narezané približne 2,5 mm, a medzi objektív a clona sú podávané pre dosiahnutie viskoelastických Tsilya ary procesy. Prostredníctvom jedného rezu je možné spracovať procesy na oblúku pri 180 °. Na spracovanie zostávajúcich 180 ° je potrebné urobiť druhý rez od prvej. Po spracovaní prídavných látok sa viskoelastická látka vymyje a rana je nylon 10-0. Spolu s týmto postupom môžete vykonávať a extrahovať šedý zákal.

Endoskopická cyklophotokoagulácia cez pars plana sa uskutočňuje iba u afakických alebo pseudofakických pacientov. Typická časť pars plany sa uskutočňuje vo vzdialenosti 3,5-4,0 mm od limbusu, vykoná sa predná vitrektómia a vloží sa laserový endoskop. Ak potrebujete spracovať klíčky na viac ako 180, urobte dva kusy. Incízie na bieliach sa šiť s vikrilom 7-0. Laserový endoskop obsahuje video vodič, svetelný vodič a laserový vodič v endosonde kalibru 18 alebo 20.

Sonda kalibru 20 má zorné pole 70, hĺbka ostrosti je od 0,5 do 15 mm. Sonda kalibru 18 má zorné pole 110 °, hĺbku zaostrenia od 1 do 30 mm. Sonda je pripojená k videokamerám, svetelnému zdroju, video monitoru a videorekordéru. Polovodičový diódový laser s vlnovou dĺžkou 810 nm je pripojený k laserovému vodiču. Laserové expozície s výkonom 500-900 mV s trvaním od 0,5 do 2 s sa používajú na spôsobenie konečného bielenia a zvrásnenia každého ciliárneho traktu. Ak počujete praskanie zvuku alebo zvuk prasknutých bubliniek, trvanie a / alebo výkon nárazu by sa mal znížiť. Chirurg vykonáva operáciu a sleduje svoje činy prostredníctvom video monitora.

Pooperačná starostlivosť

Pri všetkých týchto metódach liečby sú glukokortikoidy predpísané lokálne a pod Tenonovou kapsulou na zmiernenie zápalu, ku ktorému dochádza u všetkých pacientov. Niekedy predpísané kvapky atropínu. Pri bolesti sa aplikujú analgetiká, aplikuje sa ľad.

Komplikácie cyklodestrukcie

Najnebezpečnejšou z týchto komplikácií je chronická hypotenzia vedúca k ftize, ktorá sa vyskytuje u 8-10% pacientov, a sympatickej oftalmii, ktorá sa pozoruje menej často. Vyjasnená morbidita sa vyskytuje u približne 50% pacientov, môže to trvať niekoľko hodín až niekoľko týždňov, zvyčajne bolesť ustúpi 2-3 dni po zákroku. Bolesť sa odstráni použitím analgetík a aplikáciou ľadu.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.