^

Zdravie

Spontánny test s NST

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 20.11.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Spontánny test s NST (nitrosinium tetrazolium) umožňuje vyhodnotiť stav kyslík závislého baktericídneho mechanizmu fagocytov (granulocytov) krvi in vitro.

Bežne počet HCT pozitívnych neutrofilov u dospelých je až 10%.

Charakterizuje stav a stupeň aktivácie intracelulárneho NADP-H-oxidázového antibakteriálneho systému. Princíp metódy založené na zníženie absorbovanej fagocytov rozpustného farbiva NBT na nerozpustný diphormazane ovplyvnená superoxidu aniónu (pre intracelulárnu deštrukciu infekčného činidla po absorpcii) vyrábané v NADPH oxidáza reakcie. Indikátory testu NST sa zvyšujú v počiatočnom období akútnych bakteriálnych infekcií, zatiaľ čo v subakútnom a chronickom priebehu infekčného procesu sa znižujú. Sanitácia organizmu z patogénu je sprevádzaná normalizáciou ukazovateľa. Prudký pokles naznačuje dekompenzáciu protiinfekčnej ochrany a považuje sa za prognosticky nepriaznivý znak.

Skúška s HCT hrá dôležitú úlohu v diagnostike chronické granulomatózne ochorenie charakterizované prítomnosťou defektov v NADPH oxidáza komplexu. U pacientov s chronickou granulomatózne ochorenie charakterizované prítomnosťou opakujúcich sa infekcií (zápal pľúc, lymfadenitída abscesy pľúc, pečene, kože) spôsobené Staphylococcus aureus, Klebsiella spp., Candida albicans, Salmonella spp., Escherichia coli, Aspergillus spp., Pseudomonas cepacia, Mycobacterium spp. A Pneumocystis carinii.

Neutrofily od pacientov s chronickou granulomatózne ochorenia sú normálne fagocytózy, ale v dôsledku defektu v NADPH oxidáza komplexe nie je schopný zabíjať mikroorganizmy. Dedičinové defekty komplexu NADP-H-oxidázy sú vo väčšine prípadov spojené s chromozómom X, menej často autozomálne recesívne.

Znížená spontánna cesto HCT charakteristika chronických zápalových procesov, vrodené chyby fagocytárnu systém, primárne a sekundárne imunodeficiencie, HIV infekcia, malignity, ťažké popáleniny, poranenia, stres, podvýživa, cytostatickej a imunosupresívne liečba, vystavenie ionizujúcemu žiareniu.

Zvýšená spontánna cesto HCT bod, kedy antigénne stimulácia v dôsledku bakteriálneho zápalu (prodromálne obdobie, obdobie akútnych prejavov infekcie počas normálneho fagocytózy činnosti), chronická granulomatóza, leukocytóza, zvýšenie na protilátkach závislú cytotoxicitu fagocytov, autoimunitných ochorení, alergií.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Aktivovaný test s NST

Bežne počet HCT pozitívnych neutrofilov u dospelých je 40-80%.

Aktivovaný test s NST umožňuje vyhodnotiť funkčnú rezervu kyslík závislého baktericídneho mechanizmu fagocytov. Test sa používa na identifikáciu rezervnej kapacity intracelulárnych fagocytových systémov. So zachovalou intracelulárnou antibakteriálnou aktivitou vo fagocytoch dochádza po prudkej stimulácii latexom k prudkému zvýšeniu počtu formázan-pozitívnych neutrofilov. Zníženie parametrov aktivovaného HCT testu neutrofilov pod 40% a monocytov pod 87% naznačuje nedostatok fagocytózy.

trusted-source[9], [10]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.