Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Spaľovanie z koreňovej omietky: čo robiť?

Lekársky expert článku

Plastický chirurg
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Pepperová omietka je známym a cenovo dostupným prostriedkom na znižovanie bolesti pri radikulitíde, neuralgii, artroze, myozitíde, ischiacii a iných bolestivých pocitoch. Ale nie vždy aplikácia náplasti sprevádza uľahčenie stavu: s mimoriadne citlivou pokožkou sa môže spálenie z papilárnej náplasti vyskytnúť spravidla alergickej povahy. V tomto prípade pacient zaznamená výskyt sčervenania, pálenia a dokonca aj tvorby pľuzgierov. Prečo sa to deje a čo možno urobiť v takejto situácii?

trusted-source[1], [2], [3]

Epidemiológia

Bohužiaľ, neexistuje žiadna štatistika výskytu popálenín z papilárnej náplasti. Pravdepodobne je taká reakcia najčastejšia u mladých ľudí s citlivou pokožkou, väčšinou ľudí s blond vlasmi. Ich koža má dostatočne tenkú vrchnú vrstvu s nízkym obsahom lipidov a nízkou úrovňou ochrany. V tomto prípade je slabá bariérová ochrana a alergická nálada tela hlavným faktorom pri zvyšovaní reaktivity pokožky.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8]

Príčiny popáleniny s koreninovou omietkou

Nie je vždy len prívesok na papier. Niektoré zložky peprovej vrstvy na náplasti môžu spôsobiť, že osoba reaguje na precitlivenosť, alebo jednoducho dať spáliť. Takáto reakcia sa môže vyvinúť nielen na koreni, ale aj na lepidle, ktorým je lepidlo upevnené na povrchu kože.

Samozrejme, najčastejšie je spálenie červeného korenia, ktoré je prítomné v peprovej vrstve náplasti. Po prvé, červená paprika je silný dráždivý a alergén. Navyše, rôzni ľudia majú citlivú pokožku sa tiež líšia, takže s výnimkou alergie sa môže rozvinúť reakcia precitlivenosti a banálne, a to najmä v prípadoch nesprávneho použitia externých prostriedkov (napríklad dlhodobé nosenie náplasti).

trusted-source[9]

Rizikové faktory

Ľudia s blond vlasmi a pokožkou majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku vonkajších reakcií z precitlivenosti než ľudia z múčnatky alebo černosi. To možno vysvetliť slabou produkciou látok v pokožke, ktoré poskytujú vnútornú ochranu pokožky. Takže majitelia bledej kože, ktorá nie je ľahko opálená a často trpí spálením, je väčšia šanca na to, aby sa z papilárnej náplasti dostalo horieť.

Okrem typu kože môžu ďalšie rizikové faktory obsahovať:

 • dedičná precitlivenosť;
 • sklon k alergickým reakciám;
 • slabá imunitná obrana;
 • prítomnosť zlých návykov, ako napríklad fajčenie a zneužívanie alkoholu;
 • prítomnosť dermatóz (psoriáza, ekzém, dermatitída);
 • obdobia tehotenstva alebo iných období spojených so zmenami v hormonálnom pozadí.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14]

Patogenézy

Koncepcia popálenia z koreňovej omietky sama o sebe naznačuje nadmernú reakciu tkaniva na stimul - koreňovú zložku náplasti. Klinicky sa to prejavuje pri príznakoch podobných bežným tepelným alebo chemickým popáleninám.

Pri hypersenzitívnej koži je dôležité stratiť vlhkosť, pretože dráždi, čo je ďalší znak reakcie. Zhoršená lokálna imunitná odpoveď vedie k poškodeniu povrchových vrstiev tkanív. Existuje voľné uvoľňovanie histamínu a ďalších látok, ktoré sprevádzajú vývoj zápalovej reakcie, ktorá sa zvonku prejavuje takzvaným spálením.

Pri dlhšom vystavení pikantnej zložke je možné pozorovať poškodenie hlbokých vrstiev dermis, pri tvorbe významných bubliniek a pri ďalšej delaminácii poškodenej kože.

trusted-source[15], [16], [17], [18]

Príznaky popáleniny s koreninovou omietkou

V prevažnej väčšine prípadov sa prvé príznaky popálenia z papilárnej náplasti objavujú priamo na mieste aplikácie.

 • V mieste pokožky, kde bolo lepidlo uviaznuté, dochádza k slabému pocitu sčervenania a svrbenia. Tieto známky môžu prejsť bez stopy asi za tri dni.
 • Pri hlbšom poškodení môže dôjsť k odlupovaniu, výskytu malých vezikúl, ktoré majú tendenciu sa otvárať a vzájomne sa zlúčiť.
 • Pri vývoji alergií sa začervenanie vyskytuje aj v iných oblastiach kože.
 • V postihnutej oblasti sa môže vyvinúť edém a dermatitída.

Ak je popálenina spôsobená alergiou na zložky koreňovej vrstvy na náplasti, je veľmi dôležité včas konzultovať s lekárom. To pomôže včas zastaviť alergický proces a zabrániť vzniku komplikácií.

trusted-source[19], [20], [21]

Etapy

 1. Jednoduchá fáza spálenia pokračuje s malou symptomatológiou. V oblasti aplikácie náplasti vidíte mierne sčervenanie sprevádzané nepríjemnými pocitmi (napríklad svrbenie).
 2. Stredný stupeň popálenia z papilárnej náplasti sa vyznačuje výrazným začervenaním kože, svrbením, odlupovaním a malými vyrážkami ako je žihľavka.
 3. Silný štádium popálenia z papilárnej náplasti sprevádza výskyt vredov, pľuzgierov, niekedy krvácanie a lokálna horúčka.

trusted-source[22]

Komplikácie a následky

Spálenie z papilárnej náplasti spravidla má spravidla mierny stupeň, pretože percento dráždivých zložiek je malá a nemôže poškodiť hlboké tkanivá.

V prípade, že horenia je známka alergického procesu, dôsledky týchto lézií v ťažkých prípadoch sa môže jednať o ďalší rozvoj alergie s poškodenou funkciou dýchacieho, rozvoju alergickej nádchy a zápalu spojiviek, anafylaktického šoku. Pri používaní papilárnych náplastí sa táto komplikácia vyskytuje extrémne zriedka, ale nemali by sme zabudnúť na takýto nepriaznivý následok.

Pri výskyte erózie a krvácavých oblastí sa môžu tvoriť jazvy - keloidy, vyblednuté oblasti jazvy na koži. Samotné keloidy nie sú nebezpečné, ale môžu spôsobiť určité estetické nepohodlie.

trusted-source[23], [24], [25]

Diagnostika popáleniny s koreninovou omietkou

Popáleniny z papilárnych náplastí sú diagnostikované hlavne len klinicky. Skutočnosť predbežného použitia náplasti, charakteristických vonkajších znakov - to všetko umožňuje lekárovi stanoviť správnu diagnózu už pri úvodnej konzultácii.

Na objasnenie prítomnosti alergénov a krížových alergických procesov, ako aj stupňa imunologických porúch môže byť potrebná sérologická (imunologická) analýza. Možno bude potrebné určiť titer špecifických protilátok rôznych typov, zmeny počtu leukocytov a lymfocytov v krvi.

V niektorých prípadoch je predpísaný test provokácie kože.

trusted-source[26]

Odlišná diagnóza

Diferenčná diagnóza sa vykonáva medzi alergickou reakciou a chemickým popáleninám kože. Ak chcete objasniť diagnózu, je niekedy možné odobrať škvrny a škrabance z poškodenej kože.

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba popáleniny s koreninovou omietkou

Ak niekto nájde popáleniny z peperného obväzu, potom prvá vec, ktorú musí urobiť, je:

 • odstráňte pepřovú omietku;
 • liečiť pokožku roztokom alkoholu alebo panthenolom;
 • užite antialergické lieky (zirtek, diazolin, tavegil atď.)

Ak je spálenie sprevádzané porušením integrity pokožky, vážnym nepríjemným pocitom a tvorbou vezikúl na koži, odporúča sa navštíviť lekára.

V ťažkom priebehu popálenia z korenia korenia môže lekár predpísať lieky:

 • vonkajšie antibakteriálne látky (masti - erytromycín, linkomycín, gentamycín) - na prevenciu komplikácií a infekcie povrchu rany;
 • hormonálne masti (hydrokortizón, prednizolón, lokoid) - eliminujú príznaky nepohodlia, zmierňujú sčervenanie a svrbenie.

Odporúča sa používať antialergické lieky dlhodobej expozície, ako Claritin, Loparamid, Cetirizine.

Lieky používané na popáleniny z koreňovej omietky

 

Dávkovanie a spôsob podania

Nežiaduce účinky

Špeciálne pokyny

Lokoid

Hormonálna masť, ktorá sa má aplikovať na postihnutú oblasť 1-3x denne.

Pri dlhodobom používaní je možná dermatitída, alergie, atrofia kože, vznik steroidnej závislosti.

Hormonálne externé lieky sa nemôžu dlho používať.

Zirtek

Vezmite vo forme tabliet alebo kvapiek, 1 tabletu alebo 20 kvapiek denne.

Liečivo môže spôsobiť ospalosť, bolesť v hlave, trasenie v rukách, hnačka.

Keď užívate liek, nemali by ste riadiť auto.

Erytromycínová masť

Masť sa aplikuje na čistú pokožku poškodenú popálením, až trikrát denne bez trenia.

Možno vzhľad sucha a lúpanie na koži v miestach použitia masti.

Droga sa dlhodobo nepoužíva z dôvodu možného vývoja závislostí.

Panthenol

Masť na báze dexpanthenolu sa aplikuje na poškodenú pokožku podľa potreby niekoľkokrát denne.

Zriedkavo toto liečivo spôsobuje dermatitídu a alergické reakcie.

Panthenol sa považuje za bezpečný liek a môže sa používať aj v ranom detstve.

Vitamíny

Aby sa urýchlilo hojenie popáleniny z papilárnej náplasti, je potrebné chrániť pokožku pred slnečným žiarením, aby nedošlo k treniu rany proti oblečeniu. Okrem toho, na zlepšenie opravy tkaniva sa odporúča zahrnúť do stravy potraviny bohaté na vitamíny, najmä kyselinu askorbovú, vitamíny A, E a skupinu B.

Takže vitamín A je bohatý na mrkvu, kapustu, tvrdé syry, mliečne výrobky, pečeň, plody červenej a žltej, morské ryby, žĺtky.

Vitamín B možno získať z strukovín, orechov, pohánkovej kaše, zemiakov, tmavých odrôd chleba, repy, húb.

Kyselina askorbová v dostatočnom množstve je obsiahnutá v bylinkách, bobule, kivi, citrusoch.

Vitamín E je prítomný vo veľkom množstve v rastlinných olejoch, rajčiakoch, špargle.

Fyzioterapeutická liečba

V prípade popálenin z peprovej náplasti môžu byť predpísané ďalšie fyzioterapeutické postupy:

 • ultrazvuk okolo výsledného sčervenania;
 • elektroforéza s novokainom;
 • UHF od 6 do 12 minút.

V období regenerácie kože, aby sa zabránilo tvorbe keloidných jaziev, môžete použiť:

 • elektroforéza s enzýmami (víóza atď.) počas 20 až 30 minút, iba 15 procedúr;
 • aplikácie parafínu (t ° od 50 do 55 ° C);
 • ultraphonoforéza s hydrokortizonom alebo delagamom (10 až 15 minút, iba 12 procedúr).

Alternatívna liečba

Vďaka použitiu alternatívnej medicíny môže byť odstránená plytká horúčka z koreňovej omietky.

 • Vezmite 10 kusov bobkového listu, nalejte 0,5 litra vriacej vody a trvajte, kým sa ochladí. Prijaté infúzie používame raz denne na pleťové vody.
 • My sme umyť malý zväzok kôpru a aplikovať na popáleniny, asi 15 minút. Táto metóda sa môže použiť denne.
 • Pečeňovo listy starostlivo umyjeme, aplikujeme ho na popáleninu po dobu 1 hodiny. Po tom, ak príznaky popálenia zostanú, postup sa môže zopakovať.
 • Nechajte bežný zelený čaj bez prísad, navlhčite utierku a naneste ju na poškodené miesto po dobu 10 minút. Kompresie sa môžu opakovať 3-4 krát denne.

Ak koža zle reaguje na popálenú bandáž, je lepšie odložiť alternatívnu liečbu a najprv vyhľadať lekársku pomoc.

trusted-source[27], [28]

Bylinné ošetrenie

 • Pripravte vývar z kôry duba a vezmite 40 g suchej kôry na 250 ml vriacej vody. Živica by mala byť varená asi polhodinu, potom sa namáčať a aplikovať na studené vody.
 • Pripravte infúziu oregano: trvať 2 lyžice. L. Bylinkami v 250 ml vriacej vody počas 45 minút, potom stlačte a prefiltrujte. Používame ho na spracovanie miesta vypálení.
 • Pripravte odvar z ľubovníka bodkovaného: 1 polievková lyžica. L. Suchú rastlinu, vezmeme 250 ml vriacej vody, varíme 10 minút a na ďalšiu půlhodinu trváme. Používame ho na umývanie povrchu horíka.
 • Trváme na pol hodinu 1 lyžičku. Suchý nechtík v 250 ml vriacej vody. Infúzia sa filtruje a aplikuje na vonkajšie ošetrenie postihnutej oblasti.

Homeopatie

Homeopatické prípravky sa môžu použiť ako prvá pomoc pri malých popáleninách z papilárnej náplasti. Ak v pokynoch k prípravkom nie sú uvedené iné dávky, používajú sa dve tablety s riedením 30 každú polhodinu, ale nie viac ako trikrát za sebou. Odborníci tvrdia, že už v priebehu jedného a pol až dvoch hodín po podaní prvej dávky by mal prísť úľavu.

 • Arzénový album pomôže bolestivému popáleniu;
 • Cantharis je veľmi žiadaný s pľuzgiermi;
 • Causticum sa môže použiť na zmiešané popáleniny;
 • Urtica urens sa používa na bolesť bolesti a výskyt vodných vezikúl (odporúča sa najmä v prípade, že Cantaris nepomôže).

Pri používaní týchto liekov vo veľkých riedeniach sa môžu užívať častejšie - každých 15 až 30 minút.

Prevencia

Pred aplikáciou peprovej náplasti sa má vykonať test na precitlivenosť prilepením malého kúska na vnútornú časť lakťa alebo kolena. Ak po 1,5-2 hodinách po odlupovaní koža vyvinie patologickú reakciu vo forme sčervenania, pálenia a opuchu, potom nie je dovolené používať koreňovú pomôcku.

Pred lepením peprovej náplasti si pozorne prečítajte návod na použitie. Dôležité: omietka nemôže byť na koži tak dlho, ako je to žiaduce, ale iba striktne špecifikované v časovom období pokynov. Neprekračujte tento termín, inak je nevyhnutné vypáliť pepřovú omietku.

trusted-source[29], [30], [31]

Predpoveď

Pri správne poskytovanej a včasnej prvej pomoci je prognóza pre popáleniny z koreňovej omietky vždy dobrá. Takáto trauma zriedkavo vedie k komplikáciám a zjazveniu. Hlavnou úlohou je odstrániť náplasť z kože včas a zabrániť infekcii poškodených tkanív. Plynulé popáleniny z peprovej náplasti sa zvyčajne liečia v priebehu 3-4 dní.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.