Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Spálenie vaginálnej sliznice: chemická, radiálna

Lekársky expert článku

Gynekológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Ako často, kvôli nedbanlivosti alebo kvôli nedostatku kompetencií v určitej veci, sa s dobrými motívmi zaobchádza s ďalšími problémami. Obzvlášť nepríjemné, pokiaľ ide o naše zdravie, ktoré sme sa sami otriasli. Vezmite napríklad tie isté šupky, ktoré používajú ženy a bez nich. V dôsledku nesprávneho použitia zdanlivo výhodné kuratívnou a preventívnou metódou je vývoj nových patologických stavov, alebo spáliť vagína, ku ktorým často dochádza pri použití diskutabilné riešenie pre sprchovanie alebo nesprávne teploty.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Epidemiológia

Najčastejšie v zdravotníckych zariadeniach s popáleninami vagíny sa ženy v reprodukčnom veku otáčajú. Vo veľkých mestách je tento trend rozvinutejší, čo podporuje masovokomunikačné prostriedky, aktívne požaduje starostlivosť o svoje zdravie a internet s viacerými predpismi pre túto starostlivosť.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Príčiny pálenie vagíny

Príčiny popálenia vagíny sú hlavne rôzne manipulácie v oblasti vnútorných genitálií. Niekedy je spálenie spojené s nesprávnou manipuláciou s rôznymi manipuláciami, v iných prípadoch je poškodenie vaginálnej sliznice vedľajším účinkom liečebných postupov.

Pri spálení vagíny sú najčastejšie diagnostikované tri typy popálenín:

 • radiácie,
 • chemické (v dôsledku vystavenia agresívnym chemikáliám),
 • tepelné (pod vplyvom vysokej teploty).

Príčinou vyhorenia žiarením je agresívny vplyv rádioaktívneho žiarenia na vaginálnu sliznicu, ku ktorému dochádza pri radiačnej terapii používanej na liečbu malígnych novotvarov na vnútorných genitáliách.

Častou príčinou poleptanie sprchovacieho príliš koncentrované liečivé prostriedky, ktoré obsahujú kyseliny a zásady (manganistan draselný, uhličitan sodný, peroxid vodíka, atď) alebo pochybným roztoky, ktoré nie sú určené na vykonávanie vyššie uvedeného postupu (rád "kvalifikovaný" priateliek susedov). Spôsobiť poleptanie vagíny sa môže stať nedbalé zaobchádzanie lúhov pri lekárskom ošetrení rán v oblasti vnútorných pohlavných orgánov.

Tepelné popáleniny vagíny sa vyskytujú, ak sa na injekčnú aplikáciu použije pomerne horúci roztok. Vaginálna sliznica je veľmi citlivá a netoleruje účinky vysokých teplôt.

Je iróniou, že tepelné popáleniny vaginálnej sliznice možno získať v SPA salónoch, pričom sa objednáva postup na liečbu vagíny a pohlavných orgánov pomocou bylinných výparov. Mimochodom, podobný postup sa nachádza aj v zbierkach alternatívnych receptov na liečbu ochorení reprodukčných orgánov. Vykonávanie takýchto manipulácií doma bez toho, aby sa podnikli opatrenia na predchádzanie popálenín, je považovaný za jeden z rizikových faktorov pri spálení hlienu spolu s nepresnými lekárskymi manipuláciami.

V skutočnosti sa považuje za potrebnú tepelnú alebo chemickú sliznicu horieť (v závislosti od použitých metód) a v mnohých prípadoch je to spôsob kaučuku erózií na vnútorných orgánoch. Rovnako ako v prípade rádioterapie, vaginálna horúčka je v tomto prípade skôr vedľajším účinkom procedúr ako dôsledkom nedostatočnej kvalifikácie alebo nepresnosti lekára.

trusted-source[17], [18], [19]

Patogenézy

Patogenéza popálenín vaginálnej sliznice spočíva v tom, že pod vplyvom nepriaznivých faktorov (vysoké teploty, žieravé látky, ožarovanie) dochádza k fungovaniu kožných buniek až po ich úplné zničenie. Stupeň pálenia závisí od viacerých faktorov:

 • v prípade tepelného popálenia: z teploty kvapaliny alebo pary a trvania expozície
 • v prípade chemického popálenia: povahou chemickej látky (jej škodlivou silou), objemom a koncentráciou látky, dĺžkou expozície, stupňom penetrácie do tkanív, mechanizmom účinku
 • v prípade žiarenia žiarením: z dávky žiarenia a trvania jeho expozície sliznici.

Existujú tri etapy (fázy) vývoja procesu spaľovania:

 • 1. Fáza - fáza zápalu, počas ktorej prebiehajú zmeny v tele, zamerané na boj proti zápalovej reakcii a čistenie rany z "spálených" (nekrotických) buniek:
 • primárna zmena funkcie buniek (zmena) a vývoj edému v dôsledku uvoľnenia tekutín bohatých na proteíny z ciev v tkanivách tela (exsudácia) počas prvých 5 dní,
 • sekundárne zmeny a exsudácia (od 5 do 10 dní).
 • 2. Fáza - fáza regenerácie, ktorá trvá, kým rana nie je úplne naplnená granuláciou (horšia časť)
 • purifikácia rany z mŕtvych buniek (10-17 dní),
 • tvorba granulácií (od 15 do 21 dní).
 • 3. Fáza - fáza zjazvenia a epitelizácie rany.

Hlavnú úlohu v patogenéze vaginálneho popálenia hrá prvá fáza - zápalová reakcia na poškodenie buniek sliznice. Všetko začína reakciou nádob, ktoré sa najskôr značne zužujú a potom sa rozširujú naopak. V dôsledku toho sa zvyšuje vaskulárna permeabilita, čo zase uľahčuje rýchly vstup proteínov a iných častíc obsiahnutých v kvapalnej časti krvi do rany, čo vyvoláva edém tkaniva. Mediátori tohto stavu sú aktívne častice histamínu, serotonínu, kyslíkových radikálov atď.

Bunková reakcia je, že vyššie uvedené mediátormi zodpovedné za korekciu vaskulárnej permeability, bunkovej migrácie a ochranné reakcie organizmu (špecifické a nešpecifické imunitnej odpovede) doštičky uvoľňovaním, monocytov a neutrofilov, ktoré sú odosielané do postihnutej oblasti a sú v nich hromadí. Ústredná úloha pri ďalšom vývoji reakcie na popáleninu je priradená monocytom.

Mechanizmus pôsobenia agresívnych látok v chemickom spálení vagíny sa môže značne líšiť. Niektoré látky spôsobujú oxidáciu tkanív ("mangán"), inú dehydratáciu (typickú pre mnoho kyselín), tretiu - tkanivovú eróziu alebo zápal s tvorbou pľuzgierov (charakteristických pre alkálie). V tomto prípade sú popáleniny spôsobené kyselinami považované za ľahšie (povrchné) než tie, ktoré sú vyvolané zásadami (hlboké popáleniny), ktoré sa vyznačujú dlhším pôsobením v rôznych vrstvách pokožky a slizníc.

Alkalické popáleniny často poškodzujú nielen povrchové vrstvy sliznice a nervových zakončení, ale aj krvné cievy, ako aj nervové bunky v hlbších tkanivách, čo vedie k ich degenerácii. Akékoľvek chemické popáleniny vedú k porušeniu krvného obehu, inervácie a trofizmu tkanív, ale alkalické popáleniny sú liečené silnejšie a dlhšie ako kyslé a ich následky sú nepríjemnejšie.

Vo väčšine prípadov, poleptanie kyseliny pristúpiť k vytvoreniu suchého príškvary (farba je závislá na chemické látky spôsobiť popáleniny), a je pozorovaný za pôsobenia alkálií mokré chrastavitosti, ako želé, ktorá po čase (pokiaľ nie je hnisanie) takmer suchý.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28]

Príznaky pálenie vagíny

Symptómy vaginálneho popálenia závisia od stupňa poškodenia tkaniva. Pri klasifikácii popálenin je zvykom brať do úvahy 4 stupne šírenia procesu horenia:

 • 1 stupeň - povrchové popáleniny, ktoré postihujú iba hornú vrstvu sliznice, spôsobujú miernu bolesť (pálenie), svrbenie a začervenanie.
 • 2 stupeň - plytké popáleniny, v ktorých sa na povrchu kožných bublín vytvárajú, naplnené kvapalinou (často s prídavkom krvi). Bolestné pocity sú významné.
 • 3 stupne - pomerne hlboké popáleniny, dosahujúce až po mastnú vrstvu. Bolesť je silná, ale s časom prechádza citlivosť postihnutej oblasti výrazne znížená kvôli vývoju tkaniva nekrózy (mokré alebo suché), prípadne vzhľad vezikúl s tekutinou. Povrch je jasne červený s tmavými oblasťami mŕtvej tkaniva. Na povrchu sliznice môže byť pocit kontrakcie. Pridelenia s prídavkom krvi a hnisu.
 • 4 stupne - hlboké popáleniny s porážkou všetkých vrstiev kože a tkanív pod nimi. Šokový stav s porážkou iných orgánov a funkcií tela spolu s nesnesiteľnou bolesťou a vyžadujúcou urgentnú hospitalizáciu. Je charakterizovaná nekrózou hlbokých vrstiev slizníc a podkladových tkanív až po kosti. Možné spozorovanie

Bolesť s popáleninou vagíny je prvým a hlavným znakom, ktorý naznačuje, že dochádza k poškodeniu tkanív vnútorných pohlavných orgánov. Ak je však bolesť sprevádzaný temný belavými, sivasto, žltkasté alebo zelenkasté tučných sekréty, ktoré sprevádzajú čistenie rany horenia, to je príležitosť čo najskôr navštíviť lekára o pomoc a radu.

Faktom je, že pri tepelných popáleninách sa všetko stáva jasné od prvej minúty. Ich symptómy sú okamžite zjavné. Ale chemické a radiačné popáleniny sú mínom oneskoreného pôsobenia, ktoré sa po chvíli môže prejaviť a pokračovať v pôsobení aj po kontakte s chemikáliami alebo vystavením pôsobeniu rádioaktívnych lúčov. Pokiaľ ide o dôsledky takýchto popálenín, budú závisieť od aktuálnosti poskytovania a účinnosti prvej pomoci a následnej liečby.

Chemické popáleniny vagíny

V zásade je umiestnenie vagíny taká, že náhodný vstup chemikálií na jeho sliznicu je jednoducho vylúčený. Dodávajú tam žena, ktorá praktikuje domáce douching, alebo počas lekárskych procedúr v lekárskom prostredí.

Ak vynecháte téma nezodpovedného prístupu k práci niektorých lekárov, chemické vagína horí v nemocnici môžu byť získané pri chemickej koagulačný postup (kauterizácia) cervikálny erózie. Na hauterizáciu používajte špeciálne prípravky "Solkagin" a "Vagotil", ktoré spôsobujú nekrotické tkanivá v oblasti erózie. Prítomnosť týchto chemikálií na vaginálnej sliznici je v tejto oblasti plná silného poškodenia tkaniva.

Ale najčastejšie žena spáli vagínu s chemikáliami doma, počas sprchovania a niektorých lekárskych procedúr. Vezmite si napríklad populárny antiseptický - manganistan draselný. Jeho riešenie bolo populárne nazývané "mangán" v ľuďoch.

A bez ohľadu na to, koľko lekárov nepovedal, že sprchovanie je vhodný iba svetlo ružovej roztoku s koncentráciou nie viac ako 0,1%, ešte mnoho žien si myslí, že ak urobíme štruktúra úplnejší, potom efekt bude lepší. Ale nie je si, že spolu s patogénnymi mikroorganizmami, odumierať a prospešná mikroflóra pošvy, a jeho sliznice, pretože bohatý roztok v závislosti od koncentrácie "manganistanu draselného" môže spôsobiť vaginálne popálenín rôznej závažnosti.

Scorch peroxid vodíka, ktorý sa tiež používa na vyplachovanie s bakteriálne a plesňové infekcie genitálneho traktu, a nemusí byť tak silný ako "manganistan" burn vagína ale svrbenie, bolestivosť a suchosť sliznice v tomto prípade, žena je k dispozícii.

Dusenie s peroxidom vodíka zahŕňa použitie vodného roztoku 3% liečiva s optimálnym pomerom vody a peroxidu vodíka 3: 1. Koncentrácia sa môže vykonať a o niečo menej, ale nie viac, inak môžete ľahko dostať spálenie vaginálnej sliznice peroxidom vodíka.

Scorch vaginálne alkoholu môže byť buď získajú využitím pre vyplachovanie alkoholických tinktúry (náhodou alebo špecifickú), alebo lekárskych manipuláciou vykonaných s nedostatočnou presnosťou. Zvyčajne tieto popáleniny nie sú závažné, bolesť prechádza rýchlo, ak je vagína opláchnutá s mierne teplej vodou.

Používanie sódy pre zdravie ženského reprodukčného systému je neoceniteľné. Dokonca aj lekári s mnohými gynekologickými ochoreniami odporúčajú striekať so sódou. Ale opäť máme na pamäti vodný roztok alkalického hydrogenuhličitanu sodného, ako v chémii nazývanej sóda na pečenie.

Koncentrácia roztokov na sprchovanie, ktoré sa používajú na zmiernenie symptómov drozdov a zníženie kyslosti vagíny (zvyšuje pravdepodobnosť počatia), by nemala byť viac ako 1 lyžička. Na liter vody (optimálne 1 lyžička sódy na liter vody). V opačnom prípade je vysoká pravdepodobnosť, že sa sóda vypaľuje sóda.

Skutočnosť, že sóda prášok (rovnako ako kryštály manganistanu draselného) je zákerná v tom, že sa rozpúšťa naraz, a to aj v teplej vode. Získanie malý nerozpustené kryštály o krehkú pošvovej sliznicou môže ľahko spôsobiť, že horí, a to aj ak sa budete držať na terapeutické koncentrácie. A popálenie môže byť dosť hlboké, čo je typické pre alkálie. Takže pri príprave roztokov sódy alebo "margantsovki" na injekčné striekačky musíme pozorne sledovať skutočnosť, že všetky kryštály sú úplne rozpustené.

Použitie niektoré vaginálne tablety a čapíky, môže byť sprevádzaná symptómy charakteristické slizničnej popálenín (svrbenie a pálenie v pošve, opuch a začervenanie, veľké množstvo krvácanie). Napríklad príznaky popálenia vaginálnej sliznice sú opísané v vedľajších účinkoch možných pri použití čapíka "Vaginorm". Možno je celá chyba individuálna precitlivenosť sliznice, ak používanie bežnej drogy spôsobuje malú horúčku.

Niekedy v hrách na hranie rolí, na zvýšenie sexuálneho vzrušenia, použitie znamená, že môže spôsobiť podráždenie a popálenie vaginálnej sliznice, ako napríklad v prípade papriky. Takže skôr, než začnete s násilím voči tvojmu telu, musíš tisíckrát premýšľať o dôsledkoch takéhoto "potešenia".

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33], [34], [35]

Komplikácie a následky

Ľahké popáleniny vaginálnej sliznice spravidla nezakrývajú hrozbu. Avšak, nepohodlie po určitú dobu, žena za predpokladu, pretože aj popáleniny na vystavené kožu a sú bolestivé na dlhú dobu sa má liečiť, a nehovoriac o pošvy, kde vysoká vlhkosť, a externé prístup k lekárskej procedúry je obmedzená.

Dôsledky popálení v rôznom stupni môžu byť trvalé svrbenie a suchosť vaginálnej sliznice. Nielen to svrbenie vám nedovoľuje na to chvíľu zabudnúť, tak aj suchosť vagíny pripomína sama o sebe počas každého pohlavného styku. V dôsledku nedostatku mazania a zvýšeného trenia, žena zažíva bolesť počas pohlavného styku, ktorý je plný porušení sexuálneho života a konfliktov v rodine.

Pri hlbokých popáleninách, keď dochádza k nekróze tkanív, ako komplikácia procesu horenia sa pozoruje otravu tela toxickými látkami. Okrem toho hlboké hojivé rany, ktoré sú samy osebe zdrojom bakteriálnej infekcie, môžu dostať ďalšiu infekciu zvonku. A akákoľvek infekcia, ktorá spadá do ženského reprodukčného systému, je plná vzhľadu mnohých gynekologických problémov, vrátane neplodnosti.

Popáleniny o 4 stupňoch závažnosti (nie je to tak často), keď nie je ovplyvnená iba vaginálna sliznica, ale aj tkanivá do kostí, s vysokou pravdepodobnosťou môžu mať za následok smrť pacienta. Bude to veľmi bolestivé a urážlivé, ak banálna nedôvera a nezodpovedný postoj k zdraviu žien povedie k takýmto následkom.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40], [41], [42]

Diagnostika pálenie vagíny

Rôzne metódy diferenciálnej diagnostiky popálenin sú zamerané nielen na určenie skutočnosti udalosti, ale aj na určenie stupňa poškodenia sliznice. Liečba bude závisieť nielen od závažnosti popálenia, ale aj od charakteristík látky, ktorá spôsobila popálenie. Zvlášť dôležité je zohľadniť tento moment pri chemických popáleninách vagíny, keď hlavným meradlom prvej pomoci je neutralizácia zdroja, ktorý spôsobuje nekrotické lézie sliznice.

Hlavnou metódou diagnostiky popálenia vagíny bola a je vyšetrenie pacienta na kreslo pomocou zrkadiel. Je pravda, že táto metóda neposkytuje úplné informácie o povahe popálenia. Ale chýbajúce informácie lekár môže ľahko získať čo najviac z pacienta v dôsledku ústnej pátraniach, kedy tam boli príznaky horieť, ktoré predchádzali ich vzhľad, aké kroky v oblasti vnútorných pohlavných orgánov boli vykonávané s použitím akýchkoľvek chemických látok.

Ak je podnet neznámy a všetko naznačuje chemické popáleniny vagíny, môže byť potrebný ďalší výskum. Budú zamerané na určenie látky, ktorá spôsobila popáleninu, aby sa následne účinne neutralizovala, bez toho, aby sa situácia komplikovala. Môže ísť o štúdiu nátierky z vagíny alebo krvného testu protilátok.

V zásade sú povinné krvné a močové testy na vaginálne popáleniny. Informujú lekára nielen o stave pacienta, ale aj o stave jeho zdravia vo všeobecnosti. Napokon niektoré príznaky pálenia, ako je sčervenanie a opuch sliznice, svrbenie, pálenie atď., Môžu naznačovať iné ochorenia, najčastejšie hubovú povahu. Aby sme pochopili, čo spôsobilo túto symptomatológiu, taktiež sa odoberajú výtery z vagíny do mikroflóry.

Metódy inštrumentálnej diagnostiky pri spálení vagíny strediska zriedka. Používajú sa hlavne vtedy, ak sa vyskytujú hlboké popáleniny slizníc. Určenie hĺbky poškodenia tkaniva môže byť pomocou röntgenových lúčov a ultrazvukové vyšetrenie peritoneálnych orgánov. Mimochodom, najinformatívnejšia metóda, pokiaľ ide o vnútorné genitálie žien, je vaginálny ultrazvuk, ktorý vám umožňuje vidieť a vyhodnocovať problém zvnútra.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50]

Čo je potrebné preskúmať?

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba pálenie vagíny

Liečba popálenia pošvy, ako v skutočnosti akékoľvek iné popáleniny v ideáli sa začne bezprostredne po výskyte udalosti, ktorá spôsobila takúto reakciu. Ale, bohužiaľ, to nie je vždy možné, pretože zvyčajne sa po manipulácii s horúcimi tekutinami alebo náradím prejaví len tepelné popáleniny. A chemické a radiačné popáleniny môžu byť nejaký čas asymptomatické, hoci v tomto štádiu "oneskorenia" je ich liečba najúčinnejšia.

V termálnom vagíny horieť, a to je najčastejšie menšie popáleniny, zriedka dosahujúci 2. Stupňa závažnosti, je prvým krokom prijala opatrenia na zmiernenie zápalu, v dôsledku traumatického sliznice voči vysokým teplotám. V radiačných popálenín, niečo pripomínajúce slnko a dávať prejavuje vaginálnu suchosť a svrbenie po chvíli, zobrazujúci krémy a masti, ktoré znižujú príznaky zápalu.

Ale o chemických popáleninách sa treba obávať. Po určení činidlo vyvolal horieť vagíny, okamžite sa snaží neutralizovať svoju činnosť, za predpokladu, že kyselina sa neutralizuje alkalickým (slabým roztokom sódy), a naopak, môže neutralizovať alkálie sa slabým roztokom kyseliny citrónovej alebo kyseliny octovej.

Pri spálení alkáliou je možné po umývaní vodou na sliznicu vaginálnu sliznicu lubrikovať rastlinný olej. V prípade "manganistanu draselného" bude užitočné sprchovanie so slabým 1% roztokom kyseliny "askorbovej".

Pri spálení alkoholom, rovnako ako pri akýchkoľvek chemických popáleninách, najskôr sprchujte s čistou vodou najmenej 10 minút.

Liečba vaginálneho popálenia

Pri liečbe ľahkých popálenin sa používajú lieky, ktorých pôsobenie je zamerané na odstránenie zápalu a bolesti a tiež na zabránenie vstupu patogénnych baktérií na čerstvú ranu. Liečba sa zvyčajne vykonáva doma na lekársky predpis.

V prípade ťažkých vaginálne popálenín (stupňa 3 a 4) s tvorbou nekrotických oblastí, slúžiacich ako zdroj toxických látok, ktoré potrebujú ošetrenie v nemocnici s liekmi (pre vnútorné a vonkajšie aplikácie) s výrazným antibakteriálnym účinkom, Antitoxická znamená liekov, ktoré stimulujú regeneračné procesy v tkanivách vagíny. Všeobecne platí, že liečba hlboké popáleniny vaginálne funguje na rovnakom princípe ako pri liečbe kožných popálenín, liečivé dresingy, ale v tomto prípade nahradí tampóny a vaginálne čapíky vhodné opatrenia.

Pokiaľ ide o popáleniny vagíny po rádioterapii, potom pri liečbe tejto mukóznej traumy by všetky sily mali byť zamerané na odstránenie zápalu a stimuláciu regeneračných procesov pomocou vitamínových prípravkov.

Ako lokálny prostriedok na znižovanie prejavov zápalového procesu sa najčastejšie používajú lieky s metyluracilom vo forme čapíkov alebo v extrémnych prípadoch aj masti.

Methyluracyl sviečky bráni degradácii bielkovín a deštrukciu svalov, stimulujú syntézu nových buniek a regeneráciu poškodených vaginálnej sliznice, podporovať rozvoj látok zodpovedných za zostatku červených a bielych krviniek. V zásade všetky vyššie uvedené opisujú dobrý protizápalový a hojivý účinok lieku.

Spôsob podávania a dávka. Lekári odporúčajú používať čapík dvakrát denne: ráno a večer (najlepšie pred spaním) pre 1 čapík naraz. Ale podľa indikácií môže byť počet čapíkov za deň zvýšený na 8 kusov. Liečebný priebeh je zvyčajne približne 2 týždne.

Čapíky je potrebné injikovať do vyčistenej vagíny. Pri čistení je sprcha najlepšie vhodná. Kompozície na injekčné striekačky sú teplé, čisté vody alebo odvar z harmančeka. Zavedenie čapíkov do vagíny je žiaduce v polohe sklonu s mierne ohnutými kolenami. Aby ste tento proces uľahčili a urýchlili, musíte čo najviac relaxovať (sviečky sa rýchlo roztavia, keď sa dotknete vašich rúk).

Použitie "metyluracilu" vo forme čapíkov obvykle prechádza bez akýchkoľvek problémov. Medzi vedľajšími účinkami lieku je niekedy mierne pálenie a svrbenie v mieste vpichu (krátkodobé alebo predĺžené), závraty alebo alergické prejavy na pokožke. Môže tiež existovať nejaká ospalosť, ktorá je spojená so sedatívnym účinkom lieku.

Ak sa pozoruje alergická reakcia na ktorúkoľvek zložku lieku, liečba sa má prerušiť nahradením lieku iným. Kontraindikácie použitia čapíkov a môže byť ochorenie ako akútnu alebo chronickú foriem leukémie, zhubných nádorov v gastrointestinálnom trakte a panvových orgánov, rovnako ako nadmernú popálenine granulácie.

Podporná terapia zameraná na regeneráciu tkanív je príjem vitamínov. Napríklad liečivo "Vetoron", ktoré obsahuje beta-karotén, ktorého účinok je podobný vitamínu A, vitamínom C a E, čo prispieva k regenerácii tkanív po požití vagíny.

Liek je predpísaný v terapeutickej dávke - 8-12 kvapiek, ktoré musia byť riedené malým množstvom tekutiny. Potrebujete piť liek raz denne, najlepšie počas raňajok alebo ihneď po raňajkách. Dĺžka liečby sa môže pohybovať od 2 týždňov do 1 mesiaca.

Vitamínové prípravky nemajú prakticky žiadne kontraindikácie, okrem zvýšenej citlivosti na ich jednotlivých súčastí a hypervitaminózy A. Áno, a vedľajšie účinky ich použitie nie sú bohatí: Na základe poznatkov z precitlivenosti môžu vyskytnúť alergické reakcie.

Ako dodatočný vitamínový liek môžete použiť "Carotolin" vo forme olejového roztoku, ktorý si s vatovým tampónom namazať vagínu a aplikovať 2 krát denne počas 2 týždňov. Na tento účel je tiež vhodný olejový roztok vitamínu A, ktorý poskytuje epitelizáciu.

Ak chcete zastaviť zápalový proces s chemickými a tepelnými popáleninami, používajte antihistaminiká, ako napríklad "Suprastin", "Tavegil" alebo lacné populárne "Diazolin". Vezmite im 3 po sebe idúce dni pre jednu tabletu každých 8 hodín.

Na ochranu rany pred infekciou môžete použiť množstvo hypoalergénnych olejových roztokov, mastných krémov a masti, ktoré sa nanášajú na ranu vo vagíne. Na radu lekárov, čapík so synteomycínom funguje najlepšie v tomto ohľade.

Synthomycínové čapíky - antibiotikum série levomycetínu (účinná látka chloramfinekol). Majú protizápalový a antibakteriálny účinok, zastavujú bolesť.

Aplikujte liek na 1 čapík denne (v niektorých prípadoch môže byť dávka zvýšená na 4 za deň podľa vlastného uváženia lekára). Je lepšie to urobiť skôr, ako spíte pri ležaní.

Neodporúča sa používať liek s precitlivenosťou na jeho zložky s renálnou alebo hepatálnou insuficienciou v akútnom štádiu porfýrie s nedostatkom glukózo-6-fosfátdehydrogenázy.

Použite ju iba pre tých, ktorí dosiahli pubertu. Počas tehotenstva je lepšie konzultovať s lekárom.

Pri použití čapíkov, môžu zahŕňať: (. Trombocytopénia, leukopénia, aplastická anémia, a ďalšie), podráždenie pošvy, v rozpore s hematopoetického systému. Niekedy sa vyskytujú negatívne reakcie z tráviaceho traktu (najčastejšie nevoľnosť a vracanie) a kožné prejavy alergickej reakcie.

Pokiaľ ide o liečbu vaginálnych popálenín, môžete použiť špeciálny krém pre liečbu popálenín slizníc, ktorý má všetky potrebné v tomto prípade účinky: protizápalové, antimikrobiálne, analgetické a anti-svrbenie. Krém je určený na ošetrenie rôznych typov popálenín.

Krém naneste prednostne na suchý povrch, takže horiaca rana vo vagíne by mala byť obalená sterilnou gázou. Masť sa aplikuje na spálenie rany bez trenia. Má vlastnosti rýchlo absorbované. Odporúča sa vykonať 3-5 aplikácií naraz v intervale 5 minút. Namažte ranu odporúčanú 2 až 5 krát denne v závislosti od závažnosti poranenia a jeho stavu.

Použitie masti môže sprevádzať mierne pálenie a mravčenie, ktoré rýchlo prechádzajú.

Na liečbu rany v pošve môžete použiť Panthenol, Dexpanthenol, masti Levomekol.

Fyzioterapeutická liečba

Pri ľahkých popáleninách vagíny nie sú fyzioterapeutické postupy veľmi populárne, s výnimkou toho, že efektroforéza s novokaínom na odstránenie silnej bolesti, ak nejaká existuje. Zvyčajne sa vyhýbajú liečbe liekmi, terapeutickým šupinám s roztokmi s protizápalovým účinkom a obmedzeniam sexuálnych kontaktov počas liečby.

Pri liečbe ťažkých popálenin vagíny je parafínová terapia obľúbená. Na lekársku liečbu sa používa zmes parafínového oleja. Lepsky. Dobrý účinok pri liečbe poranení vnútorných pohlavných orgánov je daný parafínovými tampónmi. V nemocnici v pošve vstúpte do parafínu, zahreje na teplotu 60 stupňov a gázu. Parafín je ponechaný 2-3 hodiny v pošve, po ktorej sa tampón ľahko odstráni pri napätí pacienta.

S rovnakým účelom je možné použiť parafínové vatové tampóny s voľnou štruktúrou, ktoré sú viazané gázou. Po vložení tampónu je žena položená v posteli a pokrytá teplom. Postup sa vykonáva na určenú dobu, ktorá môže byť od 20 minút do 1 hodiny.

Takéto postupy sa odporúčajú vykonávať každý deň, niekedy každé dva dni. Kurz liečby predstavuje 10 až 12 procedúr.

Alternatívna liečba vaginálneho popálenia

Fanúšikovia alternatívnej medicíny na liečbu popálenin vagíny odporúčajú používať niektoré improvizované lieky a liečivé rastliny.

Keď chemická látka spálí vagínu, najmä ak kyselina pôsobí ako dráždivá látka, je užitočné namočenie so slabým roztokom sódy (1 lyžička alkalickej vody na 1 liter vody). Takéto sprchovanie nielenže neutralizuje účinok kyseliny, ale tiež odstraňuje zápal v mieste spálenia. Áno, a bakteriálna infekcia nebude zranená.

S akýmkoľvek typom popálenia je užitočné použiť recept, ktorý pomôže rýchlo vypáliť ranu. Premyté a varené s vriacou vodou mrkva rošt na jemné strúhadlo. Do nasekanej mrkvy pridajte sterilizovaný rastlinný olej a ponechajte zmes na pol hodinu na chladnom mieste (najlepšie v chladničke). Strain.

Zmes vitamínových olejov farby slnka sa používa na liečbu rany. A zostávajúci mrkva koláč s olejom jesť 3 krát denne na nasýtenie tela karoténom, ktorý sa podieľa na syntéze vitamínu A.

Ako prvá pomoc pri popálení vagíny je dobré použiť infúziu z listov čučoriedok. Čajová lyžička suchých alebo čerstvých listov je potrebné vlejte do pohára vriacej vody a nechajte ju podať na 30 minút. Kmeň a použitie v horúcej forme na liečbu poranení rany a striekačiek ako antiseptického a protizápalového činidla.

Najobľúbenejšie predpis sprcha Prostriedok na infúziu alebo nálevové uvažovaného harmančeka, ktoré pre zvýšenie antiseptické a anti-komplement účinok kvety nechtíka lekárskeho (2 polievkové lyžice. L. Kvety harmančeka a 1 polievková lyžica. L. Nechtík kvety na 1 liter vody).

Pri tejto liečbe vaginálnej horúčky bylinky nekončili. Pre pleťové vody a ako sprcha kompozície pre použitie vápenné farby ako odvar alebo infúzie, infúzie kvety a listy biela žihľava, ďatelina, atď zemežlč dáždnik. Byliny, ktorý má protizápalové, antiseptické a hojivé účinky.

trusted-source[51], [52], [53], [54], [55]

Homeopatia na popáleniny pošvy

V homeopatii sa verí, že pri rôznych popáleninách, ktoré sú nevyhnutne sprevádzané strachom alebo dokonca šokom, opatrenia prvej pomoci by mali byť lieky, ktoré normalizujú duševný stav pacienta. Najlepšou voľbou v tejto situácii, ako v mnohých iných, je droga Aconite (Aconite). Okamžite potrebujete podať jednu dávku lieku, ktorá sa používa v troch riedeniach. Ak má človek horúčku, doplnok Aconite je doplnený o Arnica, ktorá sa užíva na 5 zŕn každých 1-2 hodín alebo so zvýšenou bolesťou.

Výber prípravkov na ďalšiu úpravu sa vykonáva s prihliadnutím na závažnosť a hĺbku spálenia. Ak chcete anestetizovať povrchné popáleniny a rýchlo sa vyliečiť, môžete použiť krém Pikrikum acidum (Picricum asidum). V 800 ml vody rozpustite 40 g alkoholového roztoku Pikrikum azidum. Lotion jemne ošetruje ranu.

Navulkanizovanou vagina 1 a 2 stupňov (povrchné popáleniny) obnoví rýchlejšie v prípade, lokálne (ako tampóny), a smerom dovnútra, aby sa liek urtikária Ourense (Urtica urens) potenciou 6.12 a 30 vyrobené z žihľavy (funguje na princípe ako lieky ).

Kým vyššie uvedený prípravok má veľmi dobré výsledky v liečbe a zložitejších foriem popálenín, a to aj horí 3 a 4 ° C je výhodné, homeopatické Kantaris (Cantharis) do 6,12 alebo 30 potencie. Podáva sa 5 zrniek každých 30 minút (alebo aspoň 1 čas za hodinu) na zmiernenie zápalu a silnej bolesti pri popáleninách.

Cantharis sa považuje za hlavnú liečbu pri liečbe akýchkoľvek popálenín, ale najlepšie výsledky sa dosiahli pri liečbe tepelných popálenín. Užívanie drogy vo vnútri môže byť tiež kombinované s vonkajšou liečbou. Na báze sa odoberáme krém z Calendule (Calendula), pretože masť, ktorá sa odporúča použiť okolo okrajov hornej rany, je nepríjemná pri liečbe vaginálneho popálenia.

Pripravte vyššie uvedené pleťové mlieko je jednoduché. Je potrebné vziať pohár vody a rozpustiť v ½ lyžice. Tinktúry nechtíka. V mlieku pridajte 5-8 zŕn Cantaris (alebo Urtika Urens) a počkajte, kým sa úplne nerozpustí. Miestna aplikácia mlieka vo forme tampónov a zavlažovania pomôže zabrániť hojeniu rany a stimuluje skorú tvorbu granulačného tkaniva na rane.

Kalendula sa môže užívať vo forme dražé a dovnútra, pričom sa striedajú techniky Kantaris a Calendula.

Na rýchle odstránenie bolesti spojené s popáleninami pošvy môže byť použitý vnútri homeopatického prípravku Kaustikum (Causticum), takže paralelné výplach pošvy riešenie Hypericum (Hypericum) na Hypericum.

Toto sú hlavné lieky, ktoré sa používajú pri homeopatii na liečbu popálenín. Ich použitie sa môže kombinovať s tradičnou liečbou doma aj v nemocnici. Jedinou podmienkou je vymenovanie homeopatického lekára, ktorý vám predpíše účinné dávky liekov založených na existujúcich kontraindikáciách (najčastejšie zvýšená citlivosť na komponentov) a oznámiť zriedkavé vedľajšie účinky homeopatických liekov.

Prevencia

Pokiaľ ide o preventívne opatrenia na zabránenie pálenia vagíny, potom je všetko viac či menej jasné. Vyhnite sa popáleninám, ktoré pomáhajú dodržiavať teplotu kvapalín a výparov používaných na liečbu vagíny. Vaginálna sliznica je veľmi citlivá a citlivá na horúce, takže pri rôznych manipuláciách by ste sa mali snažiť vyhnúť vysokým teplotám. Riešenie pre injekčné striekačky by malo byť teplé, nie horúce.

Vyhnite sa chemickým popáleninám pomôže udržiavať potrebné terapeutické proporcie pri príprave roztokov na injekčné striekačky. Je chybou predpokladať, že čím vyššia je koncentrácia, tým lepší účinok. Skôr, tým bližšie a silnejšie horenie hlienu. Pri výrobe roztokov založených na sypkých materiáloch musíte zabezpečiť, aby boli všetky zrná rozpustené, inak môžu vyvolať chemické popáleniny sliznice, ktorú žena najprv nemôže ani podozrievať.

Zabrániť komplikáciám v podobe horenia sliznice v rádioterapii nie je ľahké. Ale ak sa bezprostredne po postupe mazanie vaginálnej sliznice špeciálnej štruktúry (rakytníkový olej, aloe mazanie, balzam Shostakovskiy a kol.), Je možné zabrániť atrofickej zmien sliznice a súvisiacich nepríjemné následky.

trusted-source[56], [57], [58], [59], [60], [61], [62], [63], [64], [65]

Predpoveď

Prognóza vaginálneho popálenia závisí od stupňa poškodenia sliznice a od efektívnosti liečby. Keď chemické popáleniny zohrávajú dôležitú úlohu a včasnosť pomoci, pretože hĺbka takýchto popálení často závisí nielen od látky, ktorá spôsobila poškodenie sliznice, ale aj od času jej vystavenia. Pri hlbokých popáleninách (stupeň 4) je prognóza často nepriaznivá.

trusted-source[66], [67]

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.