Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Spálenie druhého stupňa

Lekársky expert článku

Dermatológ, onkodermatolog
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Keď určil - 2. Stupeň spálenie, čo znamená, že poškodenie integument ovplyvnený nielen vrchnú zrohovatenú vrstvu epitelu, ale tiež byť epidermálne vrstvy (eleidinovy, granúl, PRICKLY), ale základný deštrukcie buniek vrstva nie je ovplyvnená.

A hoci spálenie druhého stupňa v hĺbke poškodenia tkaniva sa považuje za mierne zranenie, ale keď jeho plocha presahuje veľkosť ľudskej dlaždice (tj 1% celého povrchu kože), odporúča sa poradiť sa s lekárom. Treba mať na pamäti, že aj malé popálenie druhého stupňa u dieťaťa alebo staršej osoby môže byť veľmi závažné.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Epidemiológia

Podľa prieskumu Globálnej záťaže chorôb v roku 2013 dostalo 35 miliónov ľudí na celom svete zranenia (bez uvedenia stupňa závažnosti). To viedlo k hospitalizácii takmer 3 miliónov ľudí a 238 000 úmrtí.

Odborníci zistili, že najčastejšími príčinami popálenín sú: požiar (44%), opaľovanie (33%), horúce predmety (9%), elektrina (4%), chemické látky (3%). Zároveň väčšina (69%) popálených ľudí dostáva doma, ako aj v práci (9%).

Horúčky s vriacou vodou s 2 a 3 stupňami a inými horúcimi tekutinami sú najčastejšie u detí mladších ako päť rokov; v USA, Kanade, európskych krajinách a Austrálii podiel detských popálenin predstavuje asi dve tretiny zo všetkých zranení. A kontakt s horúcimi predmetmi spôsobuje asi 25% všetkých popálenin v detstve.

Chemikálie spôsobujú 2-11% všetkých popálenín, ale dávajú takmer 30% všetkých úmrtí. Príčiny dvoch tretín úmrtí súvisia s vývojom septicopénie a septickoémie.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10]

Príčiny spálenie druhého stupňa

Hlavné dôvody stupeň horenia 2 - škodlivé účinky na koži rôznych častí tela na vysoké teploty (otvorený oheň), alebo pri kontakte s pokožkou s vysokou teplotou článkov, pary, varením alebo veľmi horúce tekutiny, ako aj agresívne chemikálie alebo žiarenie.

Pôsobením zdroja typu rozlíšiť tieto typy popálenia: popáleniny zo 2 stupňov (. 2 stupne oheň horí, horí vriacej vody o 2 °, atď), poleptanie 2 stupne (kyseliny, soli alkalických kovov alebo solí ťažkých kovov), ako aj popálenie žiarenia kože. Je pravda, že slnečné horúčky 2. Stupňa sú zriedkavé: spravidla ide o povrchné popáleniny prvého stupňa. Ale s veľmi ľahkou pokožkou, najmä blondami a červenými hlavičkami, druhým stupňom pálenia s UV žiarením môže byť výsledok nadmerného používania solária.

Ako poznamenávajú odborníci, druhý stupeň horieť u dieťaťa vo veku od jedného do troch rokov je výsledkom oparenia vriacou vodou vo viac ako 65 prípadoch zo 100 prípadov.

Tepelné alebo chemické popáleniny ruky 2 stupne častejšie - vrátane kief popáleniny a popáleniny 2. Stupňa dlaň 2 stupne. Napriek tomu, že na dlaniach epidermis silnejšie a husté (kvôli vyššiemu obsahu DKK1 proteínu keratínu, vylučovaného fibroblasty dermis), rozsiahle spáliť dlaň 2 ° - veľmi bolestivé zranenie, ako palmárno ploche ruky a prstov sú sústredené najväčší počet nervových receptorov.

Horieť nožičky 2 ° C, alebo len vypáliť nôh 2 ° C a predovšetkým tepelnej a rizikové faktory sú rovnaké: neopatrnej manipulácie s vriacej vody alebo horúceho oleja (vedúci k obareniu), otvoreným ohňom, vystavených vykurovacie zariadenia či koróznych kvapalín.

Spálenie tváre 2 stupne sa dá dosiahnuť s vriacou vodou alebo parou, kyselinou alebo zásadou, kremennou lampou alebo elektrickým zváraním. Toto poškodenie kože môže nastať pri nesprávnom vykonaní čistenia tváre, pri ktorom sa používajú látky obsahujúce fenol. Existujú kožné popáleniny tváre s jódom, peroxid vodíka, manganistan draselný; Nie je vylúčené popálenie z 2-stupňového rozprašovania vodou, ak sa prášok používa ako čistiaci prostriedok na pokožku.

Podľa klinických štatistík oko horí 2 ° C dochádza v dôsledku neopatrnej manipulácii s chemickými látkami, horľavín alebo výbušných alebo horľavých predmetov.

Pažerák stupeň horenia 2 - k poškodeniu nielen na sliznicu, ale i svalového tkaniva z jeho stien - v dôsledku požitia koncentrovaných kyselín, zásad, kvapaliny obsahujúce fenol, atď. Viac v publikácii - Chemické popáleniny pažeráka

trusted-source[11], [12], [13], [14]

Patogenézy

Miestne procesy, ktoré sa vyskytujú v tkanivách pod vplyvom hypertermie alebo chemických látok, spôsobujú patogenézu poškodenia horíka.

V blízkosti stredu nárazu sa vytvorí koagulačná zóna: epidermálne proteínové bunky začnú strácať svoju štruktúru heteropolymérov v dôsledku denaturácie. V tejto zóne sa vyskytuje ireverzibilná nekróza, ktorej stupeň závisí od teploty (alebo koncentrácie chemickej látky) a od trvania expozície.

Navyše, deštrukcia bunkových membrán spôsobuje, že bunky strácajú draslík a absorbujú vodu a sodík z medzibunkovej matrice. Zvýšená priepustnosť stien ciev vedie k zvýšeniu množstva medzibunkovej tekutiny, ktorá poskytuje výrazný edém pri popáleníku 2. Stupňa.

Okamžite okolo nekrózy je ischémia, v ktorej krvný prietok prudko klesá kvôli poškodeniu kapilár a bunky trpia nedostatkom kyslíka. Pri absencii dostatočnej lekárskej starostlivosti môže ischemická zóna dosiahnuť úplnú nekrózu.

Na obvode popálenia je tretia zóna - zóna hyperémia s reverzibilné zvýšenie prietoku krvi a zápalu, ktorý sa vyvíja, keď sú aktivované T bunky, leukotriény, neutrofily, doštičky, monocyty, atď.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20]

Príznaky spálenie druhého stupňa

Príznaky pálenia o 2 stupne - to sú bolesť, začervenanie, opuch, silná bolesť kože na dotyk, ako aj pľuzgiere. Súčasne sa prvé príznaky prejavujú spálením bolesti a erytému spálenej oblasti.

Hlavným rozlišovacím znakom pálenia druhého stupňa je oddelenie hornej vrstvy epidermis a rýchle vytvorenie jedného alebo viacerých blistrov naplnených priehľadným nažltlým výlučkom. Po pár dňoch po utrpení sa kvapalina v dutine blistrov stáva zakalená: s ním sa zmieša nerozpustný denaturovaný proteín a mŕtve leukocyty. Blistre môžu uniknúť a spontánne sa otvoriť, a potom sa objaví erodovaný jasne ružový alebo červený horiaci priestor, ktorý vyzerá mokrý a lesklý.

Podľa odborníkov, keď je oblasť popálenia významná, potom kvôli porušeniu termoregulačnej funkcie kože môže teplota vznietiť o 2 stupne a pacient má horúčku.

Pri infikovaní sa farba spálenej oblasti zmení na fialovú, okolitá koža je horúca na dotyk a opuchnutá, zelená šťava z hnisu môže vytekať.

Slnečné popáleniny 2. Stupňa sa prejavujú jasným prepláchnutím kože a jej kontaktná bolesť a bubliny a opuch okolitých oblastí sa objavia neskôr. V mnohých prípadoch s takým stupňom poškodenia kože slnečné lúče vykazujú zhoršenie pohody pri nevoľnosti a zvýšenie telesnej teploty.

Komplikácie a následky

Každý vypaľovanie vedie k zníženiu aktivity tkanivového makrofágov systéme z dôvodu nedostatku fibronektín - adhézny glykoproteín extracelulárnej matrix syntetizovanej bunkami epitelu. Bez toho, že fagocyty sa neviažu na patogénne baktérie buniek, aby ich potom zničiť fagocytózou. Preto u pacientov s popáleninami je imunita tkanív prudko oslabená.

Lekári tvrdia, že Combustiology najčastejších komplikácií spojených s popáleninami mikrobiálnej inváziu popálenín a jeho výsledkom je infikovaných popálenín 2 stupňa, pri ktorých sa môžu vyvinúť podkožný absces a streptokokovej alebo stafylokokovou pyoderma.

Jazvy a spáliť jazvy 2 stupňa môže byť priťažujúce dôsledok poleptania končatín (najmä na rukách a nohách) ako zjazvené tkanivo - v dôsledku tvorby šľachových a kĺbových kontraktúr - môžu obmedziť ich mobilitu. A jazvy po popáleninách na tvári vedú k významným kozmetickým chybám.

Pri dostatočne vysokej horení oblasti (až o 20-25%), až po život ohrozujúce následky postihnutých v dôsledku dehydratácie: organizmus stráca tekutiny, ako je indikované príznaky, ako je smäd, závraty (najmä pri zmene držania tela), suchá koža a znížené vylučovanie moču.

Ako sa liečia 2 stupne popálení?

Ak tomu tak nie je infikovaný popálenine (čo je najviac šťastia prevedenie), potom tvorená na svojej spodnej ploche chrastavitosti aktivovaného syntézy polypeptidových rastových faktorov, ktorý iniciuje rast buniek zrýchlený vývoj bazálnej membrány, to znamená, že sa spustí obnovu pokožky po popálení 2 ° alebo reparatívne regenerácie.

V tejto fáze hojenia popálenín zo stupňa 2, zahŕňajú bunkovej regenerácie proliferáciu, diferenciáciu a potom cambial bunky, keratinocyty, fibroblasty, melanocyty, a ďalšie. To trvá priemerne 10-12 dní. Epitelizáciu dokončenie tvorenie novej rohovej vrstvy epidermis. V tomto prevedení, jazva zostáva, a po určitej dobe je oblasť kože so zmenenou pigmentácia v mieste popáleniny trvá takmer normálne vzhľad.

V opačnom prípade horí infikované horieť v druhom stupni spolu s hnisavou nekrózou a zápalom. Namiesto nekrózy sa po vyčistení rany z mŕtveho tkaniva vytvorí škrabka, pod ktorou sa vytvorí granulačné tkanivo: do dvoch až troch týždňov zaplní kožnú poruchu. Granulačné tkanivo je vláknité v štruktúre; potom sa transformuje na zrelé spojivové tkanivo pozostávajúce z vlákien kolagénového vláknitého proteínu. Preto sa pri infekcii popálených povrchov kože vytvárajú jazvy a jazvy o 2 stupňoch popálenín.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Diagnostika spálenie druhého stupňa

Diagnóza popálenia druhého stupňa sa vykonáva vizuálnym sledovaním miesta poranenia a objasnením jeho polohy a pôvodu.

V dôsledku toho lekár musí určiť stupeň popálenia (tj hĺbku poškodenia tkaniva) a celkovú plochu - ako percento celého povrchu kože. Analyzuje sa intenzita bolestivého syndrómu, hladina opuchov tkaniva a príznaky infekcie. Kombinácia týchto klinických faktorov určuje taktiku liečby a prevenciu možných komplikácií.

S výrazným povrchom spálenia druhého stupňa sa robia krvné testy (kompletné klinické vyšetrenie) a podrobná analýza moču na objektívne vyhodnotenie celkovej homeostázy.

Inštrumentálna diagnostika s použitím oftalmoskopu sa používa na popálenie očí a pri pálení pažeráka je potrebný röntgen.

trusted-source[28]

Čo je potrebné preskúmať?

Ako preskúmať?

Odlišná diagnóza

Úloha, ktorú vykonáva diferenciálna diagnostika, spočíva v rozlišovaní medzi horíkom 2 stupňov a popáleninami 3A, ktoré tiež spôsobujú bubliny.

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba spálenie druhého stupňa

U dospelých a detí starších ako päť rokov, liečba popálenín 2 stupňa plocha> 15%, a zaberá viac ako 5% z kože popáleniny 2. Stupňa u detí do piatich rokov veku a dospelí nad 60 je v držbe v zdravotníckom zariadení. Akékoľvek popáleniny typu 2 v oblastiach, ako sú ruky, nohy, tvár (hlavne oči), slabiny, tiež vyžadujú hospitalizáciu. V nemocnici sa uskutoční anti-tetanový prick a vykoná sa anestézia.

Prvá pomoc pri popáleninách 2. Stupňa

Postupujte podľa postupov činností, ktoré zahŕňajú prvú pomoc pri popálenín 2. Stupňa:

  •  bezodkladne sa ukončí účinok škodlivého činidla alebo kontakt s zdrojom tepelného a akéhokoľvek iného popálenia a zavolá sa sanitka;
  • chladenie spálenej plochy studenou vodou (+ 16-17 ° C) - na štvrťhodinu (nie je možné použiť ľad a vodu pod + 10 ° C);
  • ak chemická látka spaľuje rovnakým spôsobom (veľký objem tečúcej vody t + 12-15 ° C), kvapalná chemická látka sa odmyje (kyselina sírová sa najprv vysuší suchou handričkou); prášková chemikália sa najskôr odstráni suchým procesom. Viac informácií v článku - Čo robiť s chemickým popálením
  • akýkoľvek liek proti bolesti v tabletách;
  • na horúci povrch sa aplikuje suchý sterilný obväz, veľká léziová oblasť je uzavretá sterilnými gázovými utierkami;
  • ak obeť nevracia, dostane vodu s prídavkom stolovej soli (pol čajovej lyžičky 0,5 litra).

Liečba začína čistením vypáleného povrchu vodou a ošetrením antiseptikmi: 2-3% roztokom peroxidu vodíka alebo furatsiliny, roztoku chlorhexidínu alebo miramistínu. Nepoškodená koža po obvode horíka je dezinfikovaná výrobkami obsahujúcimi alkohol.

Malé bubliny, vytvorené s popáleninou 2. Stupňa, sa neotvárajú, ale veľké - lekár by mal otvoriť sterilný nástroj. Po výstupe exsudátu do poškodenej oblasti (pokrytá exfoliovaným epitelom) sa aplikujú lieky a aplikuje sa obväz. Odstránenie exfoliovanej kože, ktorá slúžila ako vonkajšia stena vypáleného blistra, je tiež vykonávaná chirurgom - za predpokladu, že exsudát sa zakalí. Akékoľvek nezávislé manipulácie s popáleninami sú kategoricky kontraindikované kvôli vysokému riziku vzniku hnisavosti.

Liečba pálenia druhého stupňa po otvorení močového mechúra zahŕňa použitie antimikrobiálnych látok a látok, ktoré pomáhajú pokožke opraviť.

Antibiotiká na popáleniny o veľkosti 2 stupňov menšej veľkosti sa vyberajú lokálne - aplikujú sa priamo na povrch rany alebo na obväz.

Ihneď je potrebné zdôrazniť, že v modernej combustiology mastí na popáleniny 2 stupne bez vazelínou základe a na základe vysoko hydrofilných homopolymérov molekulovej hmotnosti (PEO).

Ako účinný nástroj sa osvedčili:

  • Antibakteriálna protizápalová masť Levomekol s popáleninami 2 stupňov, obsahujúca chloramfenikol (levomycetin) a regeneračné činidlo metyluracil; liečivo sa aplikuje na spálenú oblasť alebo v nej nasadí obväz (jedenkrát denne) nasiaknutý.
  • Kombinovaná mast Levosin (s levomitsetínom, sulfadimetokinómom, metyluracilom a anestetikom trimekaínom).
  • Antimikrobiálna masť so sulfadiazínom striebrom (Sulfadiazín, Sulfagin, Dermazin, Argosulfan). Liek sa nepoužíva v prípadoch výrazného vylučovania a problémov s obličkami a pečeňou, deťmi do troch mesiacov a tehotnými. Možné vedľajšie účinky vo forme alergií, zníženie hladiny leukocytov, zápal obličiek a nekróza tkaniva.
  • Masť so streptokidom a nitazolom Streptonitol a 0,1% gentamycínová masť (používa sa pri infikovaných popáleninách raz alebo dvakrát denne).

Zoznam vrátane vonkajších liekov na zlepšenie trofizmu tkanív a stimuláciu regenerácie pokožky je vedený Panthenolovou masťou na popáleniny druhého stupňa - na báze dexpanthenolu provitamínu B5. Tento výrobok je tiež dostupný vo forme spreja proti páleniu Panthenol. Viac informácií - Masť na popáleniny

Očné popáleniny oftalmológov 2. Stupňa sa liečia komplexným spôsobom, a to aj pomocou očných kvapiek, ako sú Okomistín (Ofamyrín) a Tiotriazolin.

trusted-source[29], [30], [31]

Starajte sa o popáleniny 2. Stupňa

Hlavná vec, ktorá si vyžaduje starostlivosť o popáleniny 2. Stupňa, je dodržiavať pravidlá antiseptických látok, aby sa minimalizovalo pripojenie sekundárnej infekcie.

Mnohí ľudia sa pýtajú, či je možné umývať 2-stupňové popálenie. Ak sa pri nekomplikovaných popáleninách nedoporučuje často meniť obväzy (stačí to urobiť každých 5 až 6 dní), nemôže byť otázka umývania horiaceho povrchu. To platí aj vtedy, ak má pacient infikovanú infekciu.

Optimálne je považovaný za zmenu obväz (s poškodenie pri manipulácii antiseptiká a nanesením ďalšej dávky masť), potom, čo sa za mokra. Uľahčujú starostlivosť o popálenia a pomáha znižovať riziko jeho infekcie sa špeciálnym antimikrobiálnym absorpčná obväz pre popálenín 2 stupňa (3 stupne) - Mepilex Ag, Atrauman Ag, Silkofix, Fibrotul Ag, Fibrosorb, Aquacel Ag vypáliť Hydrofiber® (vrátane vo forme rukavice - do je účinnejšie liečiť pálenie ruky alebo dlaň).

Pri každej zmene ľubovoľného obväzu musí byť rana prehliadnutá a jej stav vyhodnotený, pretože vzniknutý purulentný zápal nevylučuje potrebu chirurgického zákroku.

trusted-source[32], [33], [34]

Operatívna liečba

Aby sa zabránilo mierka hnisanie a padajúce odumreté nekróza tkaniva produktov do krvného obehu, a že obnovenie pokožky po popálení 2 stupne konať maximum fyziologické, vykonávať chirurgické sanáciu horieť povrch - nekrektomie.

Chirurgická liečba s týmito popáleninami je vrstvené odstránenie mŕtveho tkaniva, ktoré sa najčastejšie používa na rozsiahle popáleniny kože (viac ako 15-20%).

Ak je to potrebné, súčasne uzavrieť ranu dermo-epidermálnymi autogramiami a xenoimplantáty sa používajú na stimuláciu procesov epitelizácie a opravy kože.

Homeopatia, fyzioterapia, liečba vitamínmi

Pri vymenúvaní homotoxických liekov sa berie do úvahy ústavný typ a charakter osoby; Pri príležitosti popálenia sa veľmi málo ľudí zaoberá homeopatikmi. Homeopatia pre liečenie popálenín 2 stupňa odporúča takými prostriedkami, ako Arnica 30 (arniky), prilbicovú 30 (prvosienka), španielskou muškou 30 (extrakt z Cantharis, požití každú hodinu až do vymiznutia bolestivého syndrómu), Sulphuricum acidum 30 (kyselina sírová) a Urtica urens (žihľavka z horčice).

Tiež, protizápalové a analgetické homeopatický masť na popáleniny Traumel C 2 ° C môžu byť použité, ktorý je aplikovaný na hojenie rán obväzom (ale to môže spôsobiť sčervenanie kože a svrbenie).

Lekári využívajú fyzioterapeutickú liečbu v prípade rozsiahleho popálenia. Medzi hlavné metódy patria magnetoterapia, EHF terapia, lokálna hyperoxygenácia a baroterapia. S postnatálnymi cicavami sa používa talasoterapia so zákrokom - masážnou a cvičebnou terapiou.

Odporúča sa užívať ďalšie vitamíny A, C a E. Prvé dva prispievajú k výrobe kolagénu; Vitamín C znižuje potrebu tkanív v tekutine a pomáha odstrániť nadýchanlivosť; Vitamín E (400-800 IU denne) podporuje hojenie.

Liečba popálenín o 2 stupne doma

Liečba popálenín o 2 stupne doma je možná iba s malými léziami. Takže ak je opaľovaný prst liečený doma, potom je ručné popáleniny ambulantné a celá ruka spálí v nemocnici.

Lieky a zásady starostlivosti o rany sú rovnaké. Avšak, niektorí odporúčajú alternatívne ošetrenie listy kapusty, tekvica, zemiaky (so zakysanou smotanou) alebo mrkva kompresie. Tiež vám odporúčam rozmazať popáleniny surovým vaječným bielkom alebo posypať prášok z vajec škrupiny ...

Je vhodnejšie vykonať liečbu bylinami a takými liečivými rastlinami, ako sú aloe, calanchoe a zlaté fúzy.

Drobné popáleniny možno liečiť obklady s odvar z nechtíka, skorocel, ľubovníka bodkovaného, Fireweed (vŕba-bylinkovej), Highlander had, túžobník, brusnica listy (polievková lyžica na šálku vody). Otvorené bylinné kompresie však nie sú. Môžete použiť varenú vriacú suchú vodnú riasu (morskú kapustu) so spáleninami.

Spálený povrch niekoľkokrát denne, posypeme šťavou z listov aloe, kalančie, zlaté fúzy alebo roztoky múmie a propolisu.

Výživa pre popáleniny o 2 stupne

Kľúčové pravidlá, na základe ktorých sú potraviny založené na popáleninách: dostatočné množstvo tekutiny (1,5 litra za deň) a potraviny bohaté na bielkoviny.

Výživa je jednou z hlavných zložiek obnovy u pacientov s popáleninami. Pri popáleninách - v dôsledku straty bielkovín v hornej rane - sa zvyšuje potreba bielkovín. Podľa odborníkov, dietetikov, musíte jesť 1,5-2 gramov bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti každý deň, čo je najmenej 25% denných kalórií. Medzi potraviny s vysokým obsahom bielkovín patrí mäso, hydina, ryby, orechy, semená, mliečne výrobky a vajcia.

Diéta by mala mať dostatok sacharidov: po prvé ide o zdroj glukózy (stimulujúci syntézu fibrilárnych bielkovín) a na druhej strane sacharidy zabraňujú použitiu svalového proteínu ako zdroja energie.

Tuky - maslo, smotana, mastné ryby - sú potrebné pri výžive pri popálenín, aby telo dostali potrebné mastné kyseliny. Ale tuk by nemal byť viac ako 30% denného počtu kalórií, pretože ich nadbytok môže oslabiť imunitný systém.

Prevencia

Je možné zabrániť zraneniu? Teoreticky možné - s prísnym dodržiavaním všetkých pravidiel bezpečnosti práce a doma. Ale v praxi často moja matka pracuje v kuchyni v blízkosti horiacej dosky a vedľa nej je malé dieťa. Alebo kontajnery s nebezpečnými látkami stávajú tam, kde môžu byť odobraté tým istým dieťaťom a otvoriť veko - len tak, zo zvedavosti ...

trusted-source[35], [36], [37], [38]

Predpoveď

Samozrejme, ak porazíte viac ako 10% kože po návrate do zdravotníckeho zariadenia, obdržíte nielen primeranú liečbu, ale aj nemocničnú s horíkom 2. Stupňa.

Ale majte na pamäti, že prognóza je priaznivá pre popáleniny až na 30% kožných lézií, a 60% - relatívne priaznivý, a niečo vyššie (a deti - až 40-45%) - problematické a nefunkčné.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.