Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Olej rakytníka pre popáleniny: chemické, solárne, popáleniny s vriacou vodou, u detí

Lekársky expert článku

Plastický chirurg
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 25.06.2018

Žiarivo žlté plody rakytníka majú rad cenných látok pre ľudský organizmus, spôsobuje farmakologický účinok, že olej, ktorý je schopný znížiť nielen spálenú kožu, ale sliznice vnútorných orgánov ovplyvnené tepelné a chemické popáleniny. Pravidelné ošetrenie spálených povrchov kože vedie k ich zotaveniu v priemere za dva týždne. Lekári berú na vedomie účinnosť oleja rakytníka aj v prípadoch popálenia rohovky očnej bulvy

Tento olej sa vyrába z buničiny bobúľ, ktorej obsah tuku je 3 až 10%. Vzťahuje sa na farmakologickú skupinu liekov, ktoré ovplyvňujú metabolické procesy v tkanivách.

Vlastnosti tohto oleja proti popáleniu sú známe veľmi dlho. Dokonca aj veľký perzský doktor Avicenna odporúčal liečiť popáleniny olejom z rakytníka.

Tento liek sa užíva vnútorne s poškodením sliznice horných tráviacich orgánov. V prípade ťažkých lézií vnútorných orgánov - ako súčasť komplexnej liečby liekom.

Rašelinový olej s popáleninami s vriacou vodou, ktorý je veľmi bolestivý a často postihuje hlboké vrstvy kože a niekedy aj podkožné tkanivo, pretože tkanivá sú ovplyvnené nielen teplotou, ale aj odparovaním. Pri tomto type popálenia má aplikácia olejových výliskov pozitívny účinok už piaty deň po popálení.

Liečba spočíva v predbežnej dezinfekcii postihnutých oblastí a použití olejových sterilných aplikácií, ktoré sú fixované sterilným obväzom (ale nie omietkou - povrch by mal dýchať). Dezinfekcia a čistenie povrchu rany sa vykonáva s každým obväzom. Trvanie liečby je približne päť dní.

Škody v závažnej miere vyžadujú lekársku starostlivosť a použitie liekov predpísaných špecialistom a možno aj pobyt v nemocnici. V tomto prípade však nestojí za zanedbanie rašelinového oleja.

Pri spálení na pokožke tváre sa jednoducho ošetrí bavlnenou podložkou alebo tampónom namočeným v oleji. Aplikuje sa na spálenú pokožku tváre opatrne. Neotrite a nečistite ho - samotný výrobok bude absorbovaný poškodeným povrchom a prispieva k jeho rýchlemu hojeniu.

trusted-source[1], [2]

Klasifikácia ATC

C05AX03 Прочие препараты и их комбинации

Aktívne zložky

Облепиховое масло

Indikácia Rakytník olej na popáleniny

Používa sa olej z rakytníka a pri ľahkých popáleninách, ktoré sú sprevádzané iba hyperemia a bolesť. Olej aplikovaný na spálené oblasti pokožky pôsobí ako ľahké analgetikum a chráni zapálenú pokožku pred sekundárnou infekciou. Napríklad olej z rajčiaka so spáleninami odstráni sčervenanie, bude mať zmäkčujúci a zvlhčujúci účinok. Pocit a bolestivosť bolesti zmizne do 24 hodín.

Je však potrebné pamätať na to, že v prvom okamihu po prijatí popálenia sa olej nepoužíva. Okamžite je potrebné ochladiť miesto popálenia, aby sa minimalizovalo poškodenie povrchu pomocou studenej vody alebo ľadu, a tým sa dosiahla jednoduchá anestézia.

Akýkoľvek olej vrátane rakytníka, aplikovaný ihneď po popálení, zabraňuje ochladeniu lézie. Oleje nie sú prvá pomoc pri popáleninách!

O niečo neskôr v procese liečby bude tento nástroj absolútne nevyhnutný. Použitie v komplexnej liečbe Rakytníkový olej urýchľuje rýchlosť regenerácie tkanív, ako výsledok kožných buniek alebo sliznice sú aktualizované rýchlejšie a všeobecne, jazvy, jazvy, kazy a inými nečistotami na koži nezostáva.

trusted-source[3], [4], [5], [6]

Farmakodynamika

Farmakodinamika olej z plodov rakytníka je určený jeho zložky užitočné látky. Vitamíny provitamínu A, B (1, 2, 3, 6, 9), kyselina askorbová a fylochinón poskytujú výživu, podporujú bunkovú obnovu a regeneráciu kožných buniek. Ich pôsobenie je doplnené prvkami periodickej tabuľky - Fe, Mg, Ca, Mn, Ni a ďalšie. Organické, poly- a mononenasýtené mastné kyseliny, aminokyseliny, rastlinné hormóny a phytoncidy - je jednoduchšie uvádzať súčiastky, ktoré sa nenachádzajú v rakytníku. Táto rôznorodosť poskytuje olej so širokým rozsahom terapeutických a profylaktických vlastností.

Pri liečbe všetkých typoch popálenín vrcholom jeho aktívne hojenie rán a protizápalové vlastnosti, schopnosť stimulovať prirodzenú produkciu kolagénu a keratínu v koži a sliznice, udržiavať normálnu hladinu kvapaliny v klietkach. Rašelinový olej, aplikovaný na pokožku, chráni ho a aktivuje svoje vlastné ochranné funkcie, zabraňuje oxidácii tkanív.

trusted-source[7], [8], [9], [10]

Farmakokinetika

Farmakokinetika rakytníka nie je popísaná, tento produkt obsahuje veľký a rôznorodý komplex prírodných bioaktívnych zložiek.

Stupeň absorpcie závisí od spôsobu spotreby. Produkty metabolizmu pri požití sú vylučované črevom a obličkami.

trusted-source[11], [12], [13]

Používajte Rakytník olej na popáleniny počas tehotenstva

Použitie počas tehotenstva je povolené. Prirodzený a bezpečný olej môže pomôcť pri popáleninách tehotnej ženy a matky.
Napriek tomu plánujete tehotenstvo av prvom trimestri s olejom z rakytníka musíte byť opatrnejší, nadbytok vitamínu A nie je v tomto období vôbec užitočný.

Rastlinný olej sa môže použiť na popáleniny u detí už v prvých dňoch života, robí s ním sterilné obväzy alebo jednoducho lubrikuje povrch pokožky tampónom navlhčeným olejom.

Kontraindikácie

Kontraindikácie na použitie: senzibilizácia organizmu na rakytník; ochorenia pečene, pankreasu a žlčníka; hnačka.

trusted-source[14]

Vedľajšie účinky Rakytník olej na popáleniny

Nežiaduce účinky: alergie; horieť v mieste nárazu; perorálna - horká chuť v ústach.

trusted-source[15], [16], [17]

Dávkovanie a podávanie

Pri komplexnej terapii popáleninových lézií pokožky a vnútorných orgánov so svetlými stupňami je možná monoterapia.

Vonkajší - vo forme olejových aplikácií v postihnutých oblastiach.

Ústne - jednu čajovú lyžičku dva až trikrát denne pred jedlom.

trusted-source[18], [19], [20]

Podmienky skladovania

Udržujte rok a pol na tmavom chladnom mieste.

Recenzie o používaní oleja rakytníka pre popáleniny

Obaja spotrebitelia a lekári reagujú na olej z plodov rakytníka ako prostriedok na regeneráciu pokožky veľmi pozitívne. Dokonca aj tam sú recenzie s fotografiami a uistenia, že tento olej môže ušetriť z transplantácie kože, a veľmi rýchlo, a horí na fotografii veľkej oblasti.

Malé lézie sú ošetrené ušným voskom namočeným v oleji z rakytníka.

Nedostatok oleja - jasná farba, rozmazáva všetko a oblečenie a posteľnú bielizeň, zatiaľ čo takmer nie je umývaný. Takže musíte starostlivo zvládnuť.

Niektorí spotrebitelia sú konfrontovaní s falšovanými výrobkami, môžete však olej pripraviť sami, existuje veľa receptov, ale na ošetrenie popálenin sa musí sterilizovať vo vodnom kúpeli.

Farmakologická skupina

Ранозаживляющие мази

Farmakologický účinok

Регенерирующие и репаративные препараты

Analógy a podobné prípravky

Panthenol z popálenin
Záchranca z popálenin
Levomekol s popáleninami

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Olej rakytníka pre popáleniny: chemické, solárne, popáleniny s vriacou vodou, u detí" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.