Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Sage listy

Lekársky expert článku

Internista, pulmonológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Sage listy sú známe rastliny v ľuďoch. Dokonca aj starí healers poznali liečivé vlastnosti tejto rastliny a použili ju na liečbu väčšiny chorôb. Niektorí lekári z Ríma a Grécka v popisoch svojej lekárskej praxe túto trávu uviedli.

Charakteristickým rysom šalvie je to, že maximálna koncentrácia liečivých látok sa hromadí v rastline, ktorú daná osoba rozrástla. Sage je ker, av prírode staré výhonky absorbujú väčšinu živín, ale hojivý výnos takejto rastliny bude minimálny.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Klasifikácia ATC

A01AD11 Прочие препараты для местного применения при заболеваниях полости рта

Aktívne zložky

Шалфея лекарственного листья

Indikácia Sage listy

Šalvie sa často používa na zápalové procesy v ústnej dutine, nazofaryngu a tiež v horných dýchacích cestách. Sage má astringentné, dezinfekčné, protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Tinktura z listov rastliny sa často používa na oplachovanie, pleťové vody, inhalácie.

Tinktura šalvie sa používa na zápal pokožky, s hnisavými ranami, vredmi na tele, s popáleninami alebo omrzlinami.

Infúzia šalvie môže byť predpísaná ako pomocná terapia pre gastritídu, vredy so zníženou kyslosťou, s kŕčmi gastrointestinálneho traktu. Tiež sa infúzia šalvie odporúča piť so zápalom močového mechúra.

Sage pomáha znižovať potenie, takže sa často používa v procese tuberkulózy, horúčky, menopauzy.

trusted-source[5], [6]

Formulár uvoľnenia

Sage listy sú k dispozícii v lepenkových baleniach. Každé balenie obsahuje 50 g sušených listov rastliny.

trusted-source[7], [8]

Farmakodynamika

Sage listy majú všestranné vlastnosti: antiseptické, protizápalové, expektorant, tiež šalvia pomáha znižovať potenie, produkcia žalúdočnej šťavy. Tradičná medicína odporúča šalvia výhodou pre obkladom, kúpeľ zápaly na koži a hnisanie, douching na výplachy krku a úst pri rôznych zápalových procesoch.

Použitie šalvia tinktúra odporúča gastritídu so zníženou kyslosť žalúdočných vredov, s tuberkulózou ochorenia (pre zníženie potenie) počas menopauzy, zápaly močového mechúra. Šalvia sa používa aj ako pomocná liečba diabetes mellitus (mierna forma), zápal dýchacieho systému, žlčník, pečeň, hnačka.

Pri antidiabetickej liečbe je lepšie použiť šalvie ako súčasť liečebných poplatkov.

Existuje pomerne veľký rozdiel medzi účinkom tinktúr šalvie na alkoholovej a vodnej báze, pretože úroveň rozpustnosti základných látok v nich je výrazne odlišná. Tinktúry na vode sa odporúčajú pre nevhodné trávenie, diabetes, tuberkulózu v tele s menopauzou. Alkoholové tinktúry dobre čisté kŕče, majú antiseptický účinok, zmierňujú zápal.

trusted-source[9], [10], [11]

Farmakokinetika

Sage listy sú rastlina, ktorá má protizápalové a krv-vzkriesujúce vlastnosti.

Alkoholický extrakt šalvie s dlhodobým prijatím vo veľkých množstvách môže vyvolať epileptiformné kŕče. Vezmite drogu dovnútra, ak je funkcia obličiek kontraindikovaná.

trusted-source[12], [13], [14], [15]

Používajte Sage listy počas tehotenstva

Séžové listy počas tehotenstva by sa nemali používať. Rastlina obsahuje látky, ktoré znižujú hladinu progesterónu - hlavného hormónu pre tehotnú ženu. Ak dôjde k porušeniu hormonálneho zázemia, môže dôjsť k výraznému narušeniu priebehu tehotenstva, okrem toho šalvia posilňuje kontrakciu maternice, ktorá je tiež nebezpečná v tehotenstve.

Kontraindikácie

šalvia listy je kontraindikovaný u tehotných žien a počas laktácie (tam je teória, ktorá znižuje šalvia vo výrobe ženskej mlieko), v rozpore s menštruačného cyklu, zápal obličiek, znížená funkcia štítnej žľazy.

Nadmerný a dlhodobý príjem šalvie (dlhšie ako tri mesiace) môže spôsobiť ťažkú otravu. šalvie zle tolerovaná za zníženého svalového tonusu a vaskulárne (hypotenzia) a rastlina nie je použitý, keď silný kašeľ, keďže príjem šalvia spúšťací ťažšie kašeľ.

Vedľajšie účinky Sage listy

Sage listy sú zväčša dobre znášané, v niektorých prípadoch sa môžu vyvinúť alergie na rastliny. Pri nadmernom užívaní sa môžu vyskytnúť búšenie srdca, tinitus, záchvaty, nevoľnosť (niekedy vracanie).

trusted-source[16]

Dávkovanie a podávanie

Listy šalvie sa zvyčajne používajú na varenie tinktúr.

Vezmite 20 gramov listov rastlín a nalejte 1 liter vriacej vody a potom ju nakvapkajte 10-15 minút. Táto tinktúra sa užíva trikrát denne na jednu pohár. Navyše, táto tinktúra sa môže použiť na oplachovanie alebo stlačenie.

Taktiež použitý prášok, na prípravu ktorého sú sušené listy rozomleté a riedené malým množstvom vody. Takýto prášok je vhodný na vonkajšie použitie ako mlieko.

Pre vonkajšie použitie môžete použiť aj odvar (výplachy, kompresie). 2 polievkové lyžice. Lyžice šalviových listov nalejte liter vody a varíme 10 - 15 minút, ochlaďte a použite podľa potreby.

trusted-source[17], [18], [19]

Predávkovať

Sage leaf je dostatočne tolerovaný pacientmi, nedošlo k žiadnym prípadom predávkovania. V niektorých prípadoch môže nadmerné a dlhodobé užívanie šalvie spôsobiť zvýšenú srdcovú frekvenciu, celkovú nevoľnosť, kŕče. Keď sa tieto príznaky vyskytnú, musíte prestať používať šalvia.

trusted-source[20], [21], [22]

Interakcie s inými liekmi

Interakcia Sivé listy s inými liekmi nie sú známe.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28]

Podmienky skladovania

Listy múčky by sa mali skladovať na suchom mieste, dobre chránené pred slnečným žiarením. Teplota by nemala presiahnuť 25 ° C. Pripravená tinktúra šalvie môže byť skladovaná na chladnom mieste nie dlhšie ako dva dni.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33]

Čas použiteľnosti

Čas použiteľnosti listu je 18 mesiacov od dátumu výroby.

trusted-source[34]

Farmakologická skupina

Антисептики и дезинфицирующие средства
Ненаркотические анальгетики, включая нестероидные и другие противовоспалительные средства

Farmakologický účinok

Антисептические (дезинфицирующие) препараты

Populárni výrobcovia

Лектравы, ЧАО, г.Житомир, Украина

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Sage listy" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.