Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Príčiny stavov s menopauzou: krvácanie z maternice, vyprázdňovanie a salva, príliv a odliv

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Každá žena v jej živote prežíva zmeny v sexuálnej oblasti súvisiace s vekom, v dôsledku čoho zmizne reprodukčná funkcia a menštruačný cyklus sa končí.

Tento proces sa nazýva vrchol alebo menopauza a tento jav sa považuje za normálny stav, počas ktorého sa transformuje ženské telo a mení jeho fungovanie.

Príčiny menopauzy

Hlavným dôvodom vzniku menopauzy môže byť zmena v hormonálnom pozadí a endokrinnom systéme ženského tela, čo môže byť spôsobené silným šokom morálnej a psychickej povahy.

Vyzdvihneme hlavné príčiny menopauzy, ktoré zahŕňajú:

 1. Genetická predispozícia. Zriedkavosť má silný vplyv na nástup menopauzy v počiatočných štádiách;
 2. Geografický faktor. Účinky na telo silného slnečného žiarenia môžu vyvolať menštruáciu v ranom veku a menopauzy v neskoršom období života;
 3. Chronické choroby. Patria medzi ne ochorenia endokrinného systému, ako sú patologické abnormality štítnej žľazy, porušenie hormonálnej nerovnováhy, diabetes mellitus;
 4. Porušenie duševného stavu tela. Časté nepokoje, stres, depresia môžu vyvolať skoré menopauzy;
 5. Zdravý životný štýl. Správna výživa, pravidelné cvičenie, nedostatok zlých návykov a pravidelný pohlavie - všetky tieto faktory pozitívne ovplyvňujú vývoj menopauzy v neskoršom veku;
 6. Sociálno-ekonomický faktor. Ženy, ktoré sa angažujú v aktívnej práci a ťažkej fyzickej práci, vyvrcholia v neskoršom štádiu, zatiaľ čo ženy, ktoré sa venujú duševnej práci, sú vystavené skorým hormonálnym zmenám

Všetky tieto dôvody môžu ovplyvniť ženský organizmus a urýchliť alebo pozastaviť proces menopauzy. Climax nie je choroba a nemalo by sa s ňou zaobchádzať a v žiadnom prípade nie je možné pripojiť porušenie akýchkoľvek telesných funkcií. Špecialisti majú názor, že ak chcete, môžete oddialiť menopauzu, no konkrétne metódy liečby ešte neboli vyvinuté.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Príčiny rannej menopauzy

Podľa zdravotníckych štatistík je priemerný vek menopauzy 48 rokov, avšak čas vzniku menopauzy je striktne individuálny. Často sa vyskytujú situácie, keď príde vo veku 35-40 rokov. Tento fenomén v lekárskej praxi sa nazýva skorá menopauza, ktorej príznaky sú dlhé a obzvlášť ťažké.

Prvú vyvrcholenie považujú lekári za patologický fenomén, ktorý si vyžaduje riadnu terapeutickú liečbu, pretože hormonálne poruchy môžu byť príčinou mnohých ochorení, vrátane rakoviny.

Príčiny skorej menopauzy u žien môžu byť:

 • chirurgický zákrok na odstránenie vaječníkov v prípade mimomaternicového tehotenstva;
 • príjem hormonálnych liekov;
 • autoimunitné ochorenia;
 • aplikácia chémie a rádioterapie pri liečbe zhubných nádorov;
 • ochorenia endokrinného systému;
 • zvrátené imunologické reakcie, čo vedie k tvorbe protilátok proti tkanivám vaječníkov.

Podľa najnovšieho lekárskeho výskumu sa dokázalo, že nasledujúce faktory môžu priniesť skoré vyvrcholenie:

 • nepriaznivá ekológia;
 • nesprávna strava;
 • nadváha alebo naopak príliš veľa chudoby;
 • príjem hormonálnej antikoncepcie;
 • fajčenie a zneužívanie alkoholu.

Je možné, že príčinou skorého menopauzy môže byť dedičný faktor.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11]

Príčiny krvácania z maternice počas menopauzy

Po zastavení menštruačného cyklu sa bodovanie môže obnoviť. Niektoré ženy to považujú za normu, avšak toto stanovisko je nesprávne, pretože krvácanie z maternice po menopauze môže byť spôsobené rôznymi príčinami spojenými s patologickými poruchami pohlavných orgánov. Môže tiež súvisieť s poruchami zrážanlivosti krvi, nekontrolovanou hypertenziou, systémovou aterosklerózou a inými extragenitálnymi ochoreniami.

Zdôrazňujeme hlavné príčiny krvácania z maternice počas menopauzy. Môže to byť:

 • onkologické ochorenia tela a krčka maternice;
 • benígne formácie, ako sú polypy, fibroidy, ktoré boli podrobené odstráneniu alebo nekróze (lokálna nekróza tkaniva);
 • hormonálne aktívne neoplasmy vaječníkov (tekóma, opuch pohlavných žliaz, Brennerov tumor atď.);
 • predĺžená operácia ovariálneho tkaniva, dokonca aj po ukončení menštruačného cyklu a nedostatočnej funkčnej zmeny endometria;
 • patologické poruchy štítnej žľazy a iné ochorenia endokrinného systému. Pri nedostatočnom množstve produkcie hormónov sa krvácanie otvára. Je potrebné poznamenať, že nadbytok alebo nedostatok hormónu môže v každom období vyvolávať menštruačný cyklus.

Krvácanie počas menopauzy nemusí byť vždy dôsledkom maternicového pôvodu. Často sú spôsobené transformáciou sliznice v oblasti vulvovaginálnej oblasti a v niektorých prípadoch sú spôsobené krvácaním vaginálnych žíl, ktoré majú kŕčové zmeny.

Vzhľad dokonca mierneho krvácania po menopauze je varovným signálom, a keď sa objaví, okamžite prejdite na ženskú konzultáciu a podrobte sa vyšetreniu.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17]

Príčiny sekrécií a masti s menopauzou

Mnoho žien spája zlý zdravotný stav s vyvrcholením, ku ktorému dochádza na pozadí hormonálnych zmien a ukončenie menštruácie. V niektorých prípadoch sa výtok, ku ktorému dochádza po nástupe menopauzy, nekončí. Sú odlišné a často spôsobujú paniku u žien. V takýchto prípadoch sa nebojte, ale je lepšie požiadať o pomoc lekára.

V závislosti na zložení a vzhľade je vaginálny výtok rozdelený do nasledujúcich skupín:

 • sliznice, transparentné alebo s žltkastým nádychom;
 • hnisavá, biela alebo žltá, s konzistenciou podobnou hustému krému;
 • tvaroh, s kyslým zápachom, podobný tvarohu;
 • krvavé alebo čapíkové výtoky, môžu byť pomazané alebo výrazne krvácané červenou, rovnako ako pri menštruácii.

Všetky typy exkrécií v gynekológii sú považované za patologické.

Najmä je potrebné prideliť bodovanie, ku ktorému je potrebné zvlášť starostlivo zaobchádzať. Hlavný dôvod tohto javu môže byť spojený s čiastočnou funkčnosťou vaječníkov, ale keď sa výtok stáva bohatým a predlžovaným, nemožno ich pripísať prírodnému. Tu je potrebné hľadať príčinu závažných hormonálnych alebo onkologických ochorení.

Zvláštna pozornosť sa musí venovať krvavým výlučkom, ktoré sa objavujú po úplnom ukončení menštruácie. To môže byť spojené s takými nebezpečnými chorobami, ako sú:

 • fibromy a polypy, ktorých hlavnými príznakmi sú krvavé a vodnaté výtoky, ktoré sprevádzajú silnú bolesť v dolnom bruchu;
 • hyperplázia, v ktorom je maternica môže reagovať na pokles rastu ženských hormónov vlastným tkanivám, počas ktorej sa môžu zobraziť nielen krv, ale krvné zrazeniny vo forme hrudiek. Takéto príznaky sa vyskytujú u žien trpiacich obezitou, hypertenziou alebo cukrovkou.

trusted-source[18], [19], [20]

Príčiny návalov horúčky s menopauzou

Jedným z najvýraznejších príznakov menopauzy u žien sú horúce záblesky, ktoré zhoršujú kvalitu života, negatívne ovplyvňujú všeobecný stav a spôsobujú veľa nepríjemných pocitov.

Čas pôsobenia prílivu a intenzita ich prejavu sú individuálne. Niektoré ženy si dokonca ani nevšimnú tieto zmeny, pretože vo svojom tele zníženie syntézy estrogénu má slabú symptomatológiu, zatiaľ čo iné ženy pociťujú vyčerpávajúce návaly horúčavy niekoľkokrát denne v akútnej forme. V tomto prípade je lepšie vyhľadať lekársku pomoc od lekára.

Uveďme hlavné symptómy, v ktorých sa prejavuje príliv prílivu:

 • náhle objavenie pocitu tepla, najmä na tvári a krku, ako aj v hrudníku, v niektorých prípadoch dokonca aj zvýšenie telesnej teploty;
 • ťažké potenie;
 • sčervenanie tváre;
 • nedostatok vzduchu
 • závraty. 

Trvanie takéhoto stavu sa môže pozorovať od niekoľkých sekúnd po dve alebo tri minúty. Ak prílev ustúpi, žena môže cítiť chlad.

V niektorých prípadoch môžu byť okrem vyššie uvedených symptómov aj nevoľnosť, bolesť hlavy, celková slabosť tela, výrazná zmena emočného stavu, zvýšenie krvného tlaku a zvýšenie srdcovej frekvencie.

Zvyčajne po reštrukturalizácii tela, keď sa hormonálne pozadie a všeobecný stav stabilizujú, prúdy prestávajú. Avšak v niektorých prípadoch sprevádzajú ženu od začiatku menopauzy až do konca života, zatiaľ čo ich intenzita postupne klesá.

Výrazná povaha prílivov je zaznamenaná po operáciách na odstránenie ženských pohlavných orgánov, ako aj po chemoterapii. Často ženy zamieňajú horúce záblesky s infarktom, pretože ich príznaky sú veľmi podobné.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28]

Príčiny ťažkého potenia u žien s menopauzou

Ťažké potenie (hyperhidróza) počas menopauzy sa nepovažuje za nebezpečný, ale veľmi nepríjemný symptóm, ktorý sa neustále cíti nepríjemne.

Príčina ťažkého potenia môže byť považovaná za klimakterickú, pri ktorej telo v malých množstvách produkuje ženské hormóny. Takéto porušenie okamžite "posiela" mozgu falošné signály a telo bezpodmienečne ich dodržiava.

V bežnej situácii, keď je žena horúca, sa nádoby dilatujú a potné žľazy produkujú viac tekutiny na ochladenie tela. Počas menopauzy je situácia približne rovnaká, iba signály mozgu sú falošné a nie sú spojené s teplom. Živé zlým vedením, ženské telo snaží zbaviť neexistujúce hrozbe, žena má horúčku (príliv), tvár sčervenie, rozširuje cievy, a je ťažké potenie, najmä v podpazuší. Tieto prílivy sú väčšinou popoludní a môžu sa opakovať až 15 krát denne.

Existuje nočný hyperhidróza, keď žena vo sne cíti silný príval tepla a prebudí sa z chladného, studeného potu. Nočas prílivu je nielen nepríjemný, ale aj nebezpečný. Často sa prebúdza v noci z chladného alebo nepríjemného žiarenia, žena trpí nedostatkom spánku. Na tomto základe nemôžete mať nespavosť, čo vedie k depresii a chronickej únavu. Najmä imunita trpí, telo rýchlo oslabuje a vyvoláva rôzne choroby, najčastejšie kardiovaskulárny systém.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33]

Príčiny nadúvania pri menopauze

Jednou z najnepríjemnejších príčin menopauzy je nadúvanie (plynatosť), ktorá vytvára pocit nepohodlia, pretečenia a opuchu. Mnoho žien počas menopauzy sa sťažuje na plynatosť, čo spôsobuje veľa emočného a fyzického trápenia.

Zvyčajne problém začína po jedle, najmä ak diéta obsahuje slané a mliečne výrobky. Okrem nadúvania môže dôjsť k nepríjemnému zdureniu, veľkému množstvu plynu, zníženiu chuti do jedla, pocitu ťažkosti v žalúdku a ďalším príznakom.

Hlavnou príčinou nadúvania pri menopauze sú hormonálne výkyvy, a to náhly ohniská estrogénovej retardovanej tekutiny v tele a podporujú tvorbu plynu. Nízka hladina estrogénu môže ovplyvniť zníženie produkcie žlče, čo následne vedie k narušeniu vyváženého zloženia choleretických kyselín ak rozvoju normálneho množstva cholesterolu. Takéto akcie vzrušujú peristaltiku čriev, čo vedie k zápche.

Na nadúvanie počas menopauzy je ovplyvnený ďalšími faktormi, ako je zlé stravovanie, pitie nápojov s plynmi, a v niektorých prípadoch tieto prejavy vyvolávajú chronických ochorení - cukrovka, ochorenia tráviaceho traktu, syndrómu dráždivého čreva a ďalších.

trusted-source[34], [35], [36], [37]

Príčiny vysokého krvného tlaku s menopauzou

Pri ostrých zmenách krvného tlaku v menopauze sa niekedy stretli aj ženy, ktoré nikdy netrpeli kardiovaskulárnymi ochoreniami. V skutočnosti, krvné tlakové rázy sa vyskytujú v takmer polovica žien, ktoré sú v menopauze, a ak nebudete reagovať na príznaky, problém môže viesť k mŕtvici, infarktu, aterosklerózy a ďalších ochorení kardiovaskulárneho systému.

Hlavnou príčinou zmien krvného tlaku je nedostatok pohlavných hormónov, ktoré poskytujú veľa vitálnych procesov v tele. Zvlášť majú silný vplyv na prácu srdca a krvných ciev. Navyše nižšia koncentrácia hormónov vedie k ďalším poruchám tela. Môže to byť:

 • porušenie rovnováhy vody a soli, pri ktorom kvapalina nemôže normálne fungovať a stagnuje v tkanivách. V bunkách tela zostávajú častice sodíka, čo zvyšuje objem krvi a nepriaznivo ovplyvňuje činnosť srdca, čo spôsobuje zvýšenie krvného tlaku s menopauzou;
 • nestabilná práca nervového systému, keď žena je v stálom emočnom strese a niekedy depresívne. Je veľmi ľahké sa zblázniť, znepokojovať sa, rýchlo sa rozplýva do slz, často v stave úzkosti a strachu. Tento stav spôsobuje poruchu v tele, preto zvyšuje krvný tlak;
 • Oslabený stav ciev vedie k zníženiu objemu estrogénu a progesterónu. Steny ciev sú neelastické, zužujú, krv sa stáva hustá a viskózna a ťažko sa pohybuje. Navyše krv stúpa v cholesterole, čo ešte viac zhoršuje proces. Tieto príčiny ovplyvňujú zvýšenie krvného tlaku;
 • nádor nadobličiek, ktorý začal produkovať zvýšené uvoľňovanie kortikosteroidov do krvi, čo vedie k zvýšenému krvnému tlaku. Choroba môže byť vyvolaná vyvrcholením;
 • nekontrolovaný príjem hormonálnych liekov, ktoré sa používajú na liečbu menopauzy. Syntetické hormóny negatívne ovplyvňujú krvné cievy. V takom prípade musí byť liek a jeho dávka predpísané lekárom;
 • poruchy spánku, charakteristické pre symptómy menopauzy, ktoré vedú k emocionálnej nestabilite. Nedostatok správneho odpočinku vedie k zvýšenému tlaku;
 • obezita, nadváha a podvýživa vedú k zníženiu koncentrácie pohlavných hormónov, čím sa zvyšuje ich ostrý rast srdca a cievy začínajú tvrdo pracovať, preto tlak prudko stúpa.

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42], [43]

Príčiny bolesti hlavy s menopauzou

Bolesť hlavy je jedným z hlavných príznakov menopauzy a sprevádza ženu počas celého obdobia, kým nie je telo prestavané. Hlavným dôvodom jeho výskytu sú zmeny hormónov, ktoré sú znížené hladinou estrogénov, avšak existujú aj iné dôvody.

Climax prechádza paralelne so špeciálnym psychoemotionálnym stavom, často sú depresie, pocity strachu a úzkosti. Tieto prejavy spôsobujú svalovú nadmernú expe- rienciu, ktorá môže vyvolať bolesť hlavy. Takéto útoky je ťažké anestetizovať analgetiká alebo antispazmodiky.

Bolesť hlavy prichádza neočakávane, najmä v oblasti chrámov av prednej časti hlavy, je tu silný pocit stlačenia a ťažkosti, niekedy môže dočasne stmaviť v očiach. Takýto štát utláča ženu, cíti sa beznádejná a nemožnosť zbaviť sa silnej bolesti.

Tiež bolesť hlavy môže vzniknúť v dôsledku preťaženia svalov, ramenného pletenca a náhleho zúženia alebo rozšírenia ciev krku. Tieto príznaky môžu byť zamieňané s nástupom hypertenzie, keď ráno hlava bolesť, tam je ťažké na zátylku a tvár bobtna. V tomto prípade je potrebné kontrolovať krvný tlak.

Existujú aj iné príčiny bolesti hlavy s menopauzou. Ide o nedostatok kyslíka (hypoxia), pri ktorom sa vyskytuje dýchavičnosť a problémy so spánkom. Niekedy menopauza sprevádza migrénu.

trusted-source[44], [45], [46]

Príčiny opuchu chodidiel u žien s menopauzou

Všetky choroby, ktoré sa vyskytujú pri menopauze, sú patológia orgánov a prvými príznakmi sú opuchy nôh, závraty, bolesti v dolnej časti brucha a na chrbte.

Opuch nôh počas menopauzy alebo po ňom môže "signalizovať" telo, že dochádza k porušeniu metabolizmu sodíka a draslíka, čo môže spôsobiť nasledovné ochorenia:

 • kŕčové žily;
 • obličková patológia;
 • hypotyreóza;
 • prebytok tekutiny v tele.

V niektorých prípadoch môže opuch nôh spôsobiť nekontrolované používanie hormonálnych, protizápalových a nesteroidných liekov.

Niekedy s vyvrcholením nôh, ktoré nie je spojené s vážnymi chorobami. Takže napríklad ak stlačíte svoj prst silne opuchnutými nohami a diera zostane na tomto mieste, znamená to, že to môže byť ochorenie žíl dolných končatín alebo obezita.

Pred začatím liečby musíte zistiť príčinu edému na nohách. Okrem výmeny hormonálnych liekov by ste mali užívať diuretiká, ktoré pomáhajú odstraňovať prebytočnú tekutinu z tela. Môžete užívať aj sedatíva, ako aj zastaviť alebo výrazne znížiť príjem soli.

trusted-source[47], [48]

Príčiny opuchu mliečnych žliaz s menopauzou

Počas menopauzy môžu ženy napučať mliečne žľazy, zatiaľ čo ich pôvodná forma sa mení. Ide o normálny proces, pri ktorom dochádza k nahradeniu žľazového tkaniva prsníka mastnými a vláknitými tkanivami. Nahradenie tkanivového vzoru v prsnej žľaze nastáva pod vplyvom hormonálnych zmien v tele a je to úplne fyziologický proces.

Avšak počas tohto obdobia existuje vysoké riziko vzniku mastopatie alebo rakoviny prsníka, takže počas menopauzy by ženy mali podstúpiť pravidelné vyšetrenia gynekológov, mamológov a onkológov.

Prsník sa môže zväčšovať aj z iných prírodných dôvodov, ako napríklad:

 • vysoký príjem tekutiny, najmä káva a výrobky obsahujúce kofeín;
 • nesprávne vybrané spodné prádlo, stláčanie hrudníka a opuch;
 • jesť veľké množstvo soli a slaných jedál.

trusted-source[49], [50], [51], [52], [53], [54], [55], [56], [57], [58], [59]

Príčiny úbytku hmotnosti pri menopauze

V menopauze, veľa žien začne rýchlo získať váhu, čo je spôsobené metabolickou poruchou a zmenou hormonálneho pozadia. Ale existujú situácie, keď sa situácia zmení v inom smere a hmotnosť sa prudko zníži. Zvýrazňujeme hlavné príčiny úbytku hmotnosti s menopauzou:

 • vývoj rakoviny je hlavným dôvodom, prečo by žena počas menopauzy mala venovať osobitnú pozornosť. Na vylúčenie patológie gynekologických ochorení, ako aj na identifikáciu onkológie v počiatočnom štádiu, je potrebné navštíviť prenatálnu kliniu najmenej raz za rok;
 • narušenie štítnej žľazy. Je potrebné podrobiť sa kompletnému vyšetreniu endokrinológa, vykonať testy hormónov;
 • diabetes mellitus. Počas vývoja ochorenia po menopauze môže žena bezprostredne pripisovať dôležitosť úbytku hmotnosti, pocitu smädu, výskytu závratov. Potom existujú závažnejšie príznaky, ako je pichnutie alebo vôňa acetónu, ostrý podráždenosť. Potvrďte diagnózu len odborné a laboratórne testy moču a krvi.
 • nevhodnej stravy. Diéta žien počas menopauzy alebo po ňom by mala byť odlišná od predchádzajúcej. Faktom je, že organizmus v tomto veku potrebuje viac bielkovinových potravín, potrebuje vitamíny a stopové prvky. Nesprávne formulovaná strava preto môže viesť k ostrému chudnutiu
 • zmeny v práci gastrointestinálneho traktu. Pri menopauze u žien možno pozorovať dlhé zápchy, bolesti v žalúdku a opuch čreva. V tomto prípade musíte absolvovať kompletné vyšetrenie vnútorných orgánov.
 • helminthická invázia (parazitické ochorenia spojené s penetráciou parazitických červov do tela). Z nejakého dôvodu sa bežne verí, že prítomnosť parazitov v tele je vlastná len deťom. Ak existujú príznaky rýchlej únavy, slabosti, nedostatku chuti do jedla, nepríjemných pocitov v žalúdku, je lepšie stať sa analýzou prítomnosti parazitov v tele.
 • porucha psychiky a činnosť centrálneho nervového systému. Častý stres, nadmerná nervozita negatívne ovplyvňuje zdravie, preto sú staršie ženy častejšie depresívne než mladí ľudia. Táto situácia môže ovplyvniť rýchlu stratu hmotnosti. Mali by ste vyhľadávať pomoc od psychológa alebo psychoterapeuta.

Toto nie je úplný zoznam chorôb, ktoré spôsobujú vážnu stratu hmotnosti pri menopauze, sú uvedené iba hlavné a najčastejšie príčiny. Na záver možno s istotou povedať, že s ostrým úbytkom hmotnosti v menopauze u žien sa vyžaduje dôkladné lekárske vyšetrenie.

trusted-source[60], [61], [62], [63], [64]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.