Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Prevencia a prognóza závažných bolestí chrbta

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Keďže nejde o špecifické ochorenie, ale o charakteristický príznak rôznych patológií chrbtice a vnútorných orgánov, je možné predpovedať len v súvislosti s určitými chorobami. Výber správneho režimu pomáha zmierniť bolestivý symptóm.

Ale musíte pochopiť, že anestézia nerieši problém, ktorý spôsobuje bolesť. Na dosiahnutie trvalého účinku potrebujeme komplexný prístup k liečbe základného ochorenia, a nie len jedného z jeho príznakov. Aj keď bolesti skôr zmiznú, lekári odporúčajú, aby ste dokončili predpísaný priebeh liečby až do konca, čo pomáha zabrániť opakovaniu trápenia.

Výhľad

Najhoršia prognóza je, samozrejme, pri bolestiach spôsobených malígnymi nádorovými procesmi, pretože v tomto prípade sa silná bolesť vyskytuje už v posledných štádiách rakoviny, keď je percento prežitia nízke. Je možné vyrovnať sa s inými chorobami alebo aspoň znateľne spomaliť ich rozvoj a zachovať schopnosť pracovať čo najdlhšie. Ale opäť je to možné len s integrovaným prístupom k liečbe, správnej výžive, aktívnemu životnému štýlu.

Bolesti chrbta sa považujú za pomerne častý príznak, ktorý sa môže vyskytnúť v každom veku. Najčastejšie sú spôsobené nadmerným zaťažením chrbtice, ktoré mení jeho tvar a štruktúru, čo sa odráža v lekárskych diagnózach. Faktory vyvolávajúce vznik bolesti sú považované za sedavý spôsob života, výživu, vyčerpané vitamíny a minerály, citlivosť na stres, chôdzu, sedenie, státie, zdvíhanie závažia. Dokonca aj zlá poloha tela počas spánku môže spôsobiť bolesť chrbta, ktorá vám nedovolí relaxovať a užívať si život normálne.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Prevencia

Čo možno urobiť, aby sa zabránilo takémuto osudu, ktorý negatívne ovplyvňuje kvalitu ľudského života? Zvážte základné opatrenia prevencie bolesti chrbtice a bedra:

  • Učíme sa nasledovať pozíciu pri sedení v škole. A to nie je náhoda, pretože zdravie chrbtice je v stávke. Nemali by ste sa ohýbať cez stôl vpred alebo sa oprieť, nezbavuje chrbát Vedy, ale naopak zvyšuje už aj tak zvýšené zaťaženie.

Na zmiernenie únavy chrbta a bolesti s ňou spojenej, malé pohyby s rukami a stláčanie, ktoré možno vykonať každých 15-20 minút bez toho, aby vstal z kresla pomoc. Ale po hodine sedavej práce sa odporúča urobiť dobrý tréning pre celé telo stojace na nohách.

  • Je veľmi dôležité sledovať vašu polohu nielen pri sedení, ale aj pri chôdzi alebo státí. Pri správnom držaní tela zostáva chrbtica vyrovnaná a zaťaženie stavcov je rovnomerne rozložené. Skúsme sa postaviť chrbtom k stene, nakloniac sa k nej lopatkami a zadok a držať hlavu rovno. To je to, čo by malo byť dobré držanie tela, ktoré musíte mať na pamäti a pokúsiť sa udržať.

Ak z nejakého dôvodu musí človek stáť dlhú dobu, musíte nájsť príležitosť na presunutie nákladu na oboch stranách tela, zmenu podpornej nohy, uvoľnenie chrbtice, opieranie sa o niečo s rukou alebo chrbtom na chvíľu, urobiť nejaké zahrievacie cvičenia, ktoré vám umožnia relaxovať chrbtom.

  • Musíte byť opatrní, ako zdvíhame a prenášame závažia. Zvyčajne sa ohýbame a zdvíhame bremeno z podlahy. Toto sa neodporúča. Je vhodnejšie priblížiť sa k objektu ležiacemu na podlahe, squatovať, vziať bremeno s rukami ohnutými v lakťoch a postaviť sa, narovnať nohy, ale neohýbať si chrbát. Takže celá záťaž padne na nohy a chrbtica netrpí.

Ak potrebujete náklad niekde premiestniť, je lepšie ho rozdeliť na 2 rovnaké diely a niesť ho v dvoch rukách. Ak to nie je možné, je potrebné vymeniť si ruky čo najčastejšie.

  • Teraz ako pre nočný odpočinok. Ukazuje sa, že pre zdravie chrbta je veľmi dôležité, ako spíme a vystupujeme z postele. Skutočnosť, že musíte spať na pomerne tvrdom matraci, čo zabraňuje vzniku chrbtice, mnohí ľudia vedia. Avšak, rovnako ako skutočnosť, že hrúbka vankúša musí zodpovedať šírke ramena. Ale o tom, že úplné uvoľnenie chrbtice je možné len ležať na boku, nie každý vie. Lekári však odporúčajú držanie embrya na spanie, ktoré zaisťuje správny odpočinok a spánok aspoň 6 hodín.

Vystúpenie z postele je tiež potrebné podľa pravidiel. Po prebudení sa odporúča natiahnuť 2-3 krát dobre v posteli, potom spustiť nohy na podlahu a až potom zdvihnúť chrbát, položiac ruky na posteľ. To by sa malo robiť pomaly a nevypúšťať sa z postele, akoby bola v plameňoch.

  • Hypodynamia je považovaná za najväčšieho nepriateľa chrbtice a jeho najlepší priateľ je mierna fyzická aktivita. Preto nezanedbávajte ranné cvičenia, rozcvičky na chrbte počas dňa a večerný beh. Sedavá psychická práca sa musí striedať s fyzickou prácou. Hlavnou vecou nie je preťaženie, nie zdvihnutie nákladu viac ako veková norma, nie náhle pohyby. Mnohé problémy s chrbticou pomáhajú vyhnúť sa amatérskym športom, návšteve telocvične, pravidelným vonkajším aktivitám.
  • Je potrebné venovať pozornosť strave. Nedostatok horčíka a vitamínov v tele V najviac negatívny vplyv na nervový systém (teda neurologické príznaky), a nedostatok vápnika a fosforu bude mať vplyv na stav kostí, ktoré sa stanú menej trvanlivé, náchylné k zlomeninám a degeneratívne zmeny. Zelenina a ovocie, ktoré nám príroda poskytuje, sú cennými zdrojmi vitamínov a stopových prvkov potrebných pre telo, takže musia byť v ponuke v dostatočnom množstve. A mliečne a mliečne výrobky - to je príležitosť naplniť hladinu vápnika v tele. Preto by sa nemali zanedbávať.
  • Vzhľadom k tomu, bolesti chrbta môže byť spôsobená rôznymi chorobami, ktoré nie sú vždy týka chrbtice, musíte sa starať o svoje zdravie ako celok, a nie len pocity v chrbte. S výskytom rôznych podozrivých príznakov v hrudi, bruchu, chrbte, chrbte, nemusíte čakať, až sa stanú výraznejšie. Čím skôr sa choroba zistí, tým menej poškodenia bude musieť spôsobiť na tele, tým ľahšie sa bude liečiť a menšia pravdepodobnosť silnej bolesti chrbta.

Aj pri dodržaní preventívnych opatrení nie je vždy možné vyhnúť sa vzniku bolestivého symptómu. Je však veľmi dôležité pochopiť, že správna a včasná  diagnostika a liečba závažných bolestí chrbta  môže zefektívniť. Výsledky samodiagnostiky a užívania liekov a receptov, ktoré nie sú relevantné pre existujúcu patológiu, však často vedú k frustrácii a strate času.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.