Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Diagnóza ťažkej bolesti chrbta

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 09.08.2019

Nevýznamná bolesť a nepohodlie v chrbte sú vnímané zopár ako dôvod na návštevu lekára, zatiaľ čo silná bolesť jednoducho robí človeka premýšľaním o svojom zdraví a vyhľadáva pomoc od špecialistov. V niektorých prípadoch je však potrebný vážnejší podnet na to, aby ste navštívili lekára: prítomnosť iných podozrivých príznakov alebo nedostatok účinku liekov na anestéziu používaných na vlastný účel.

Prvým lekárom, s ktorým sa ponáhľame so sťažnosťami rôznych bolestí, je terapeut (v prípade dieťaťa detský lekár). Je to práve tento špecialista, ktorý musí urobiť predbežnú diagnózu av prípade potreby odkázať pacienta na úzkeho špecialistu:

 • neurológa (ak je podozrenie na neurologickú povahu bolesti),
 • traumatológa (ak bolesť predchádzala trauma), ortopéd alebo chrbtica (lekári špecializujúci sa na ochorenia chrbtice, vrátane ich komplikácií),
 • onkológa (ak existujú dôvody na podozrenie z nádorového procesu),
 • kardiológ (podozrenie na kardiovaskulárne ochorenie)
 • hematológa (pokiaľ ide o ochorenia krvi, vrátane dedičných),
 • urológ, gynekológ, gastroenterológ atď. (v prípade podozrenia na odrazenú povahu bolesti spôsobenej chorobami močového, pohlavného a tráviaceho systému).

Terapeutovi môže pomôcť len pacient alebo jeho príbuzní, aby urobili správnu voľbu, pričom opísali povahu syndrómu bolesti, jeho lokalizáciu a súvisiace symptómy (bolesti hlavy, nevoľnosť, horúčku atď.) V čo najväčšom možnom detaile.

Je veľmi dôležité uviesť, ktoré faktory spôsobujú zvýšenie a zníženie bolesti, ako aj pripomenúť, čo predchádzalo vzniku bolesti prvýkrát (aktívny tréning, zranenia, podchladenie, ťažký stres, jedenie, infekčné ochorenia atď.).

Štúdium histórie a sťažnosti pacienta je len jednou zo zložiek fyzikálneho vyšetrenia. Vyšetrenie a prehmatanie chrbta môže odhaliť rôzne svalové zhutnenie, zmeny veľkosti stavcov a tvar chrbtice. Na objasnenie diagnózy bude pacient požiadaný, aby si narovnal alebo zmenšil ramená, naklonil sa dopredu alebo urobil iné pohyby, ktoré umožnia lekárovi čo najpresnejšie preskúmať bez špeciálneho vybavenia kostí chrbtice, vyhodnotiť tvar chrbtice, ako aj jej pohyblivosť.

Pacientovi sú predpísané štandardné testy. Vo väčšine prípadov sú obmedzené na krvné testy, ktoré umožňujú zistiť hematologické poruchy, infekcie av niektorých prípadoch aj na podozrenie na rakovinu. Prítomnosť rakoviny je potvrdená biopsiou, po ktorej nasleduje histologické vyšetrenie biomateriálu.

Prítomnosť zápalových procesov v tele je tiež potvrdená krvným testom, avšak bez uvedenia miesta ich lokalizácie. Ak hovoríme o bolesti chrbta tesne nad dolnou časťou chrbta, lekár pravdepodobne dá odporúčanie na analýzu moču, aby sa vylúčili alebo potvrdili choroby pecí, ktoré sú takmer vždy sprevádzané bolesťou chrbtice rôznej intenzity.

Ak je bolesť lokalizovaná v oblasti lopatiek krku, lopatiek, dolnej časti chrbta, inštrumentálna diagnostika má pomôcť objasniť situáciu a pomôcť pri diagnostike, a to:

 • elektrokardiogram (umožňuje potvrdiť alebo vylúčiť kardiovaskulárne ochorenia, pri ktorých môže bolesť vyžarovať dozadu),
 • röntgenový snímok chrbta alebo jeho špecifických častí (pomáha identifikovať traumatické poranenia, nádorové a zápalové procesy, degeneratívne zmeny kostí a kĺbov, prítomnosť ložísk pľúcnej tuberkulózy alebo kostí),
 • vypočítaný tomogram (s jeho pomocou môžete získať trojrozmerný obraz kostných štruktúr, ak potrebujete objasniť diagnózu),
 • magnetický rezonančný tomogram a ultrazvuk (umožňujú posúdiť stav nielen kostí, ale aj štruktúr mäkkých tkanív: svalov, väzov, chrupaviek, nervových vlákien),
 • elektromyografia (štúdium stavu nervového tkaniva podľa hodnotenia ich elektrickej vodivosti a svalovej odozvy je dôležité, ak je radikulárny syndróm vyvolaný stláčaním nervu medzistavcovej hernie alebo stenózy miechového kanála),
 • scintigrafia kostí (skenovanie kostí na posúdenie ich stavu pri osteoporóze av prípade podozrenia na kostné nádory).

Ak máte podozrenie na gynekologický problém, pacient je poslaný k lekárke, ktorá vyšetrí stoličku, umyje si mikroflóru a podľa potreby sa odvolá na ultrazvuk panvových orgánov. Rovnaká štúdia je relevantná pre patologické stavy močového systému. Ak máte podozrenie na obličkové kamene, je žiaduce dodatočne urobiť ultrazvuk obličiek. Ale v prípade, že bolesti chrbta sú spôsobené problémami s tráviacim systémom, pacient je odkázaný na gastroenterológa, ktorý má predbežne pridelené takéto štúdie ako ultrazvuk brušných orgánov a FGDS.

Existuje mnoho dôvodov pre vznik bolesti, ale bolesť určitej intenzity a lokalizácia samotná nie je dostatočným dôkazom prítomnosti určitej choroby. Diagnóza a následná  liečba silnej bolesti chrbta si vyžaduje profesionálny prístup, ktorý umožňuje rozlišovať ochorenia s podobnými príznakmi syndrómu bolesti a predpisovať tie terapeutické opatrenia, ktoré budú zodpovedať existujúcemu zdravotnému problému.

Diferenciálna diagnóza v prípade závažnej bolesti chrbta je dôležitá už preto, že umožňuje identifikovať patologické stavy, ktoré vyžadujú okamžitú liečbu (napríklad malígne nádory). Správne diagnostikovaná patológia chrbtice, berúc do úvahy údaje inštrumentálnych štúdií, umožňuje spomaliť vývoj patologického procesu av niektorých prípadoch zachrániť osobu pred možným postihnutím.

Je dôležité rozlišovať medzi syndrómom akútnej a chronickej bolesti. Akútne náhle bolesti sú charakteristické pre traumatické poranenia kostí a nervov, ale chronická, pravidelne sa opakujúca alebo pretrvávajúca bolesť zodpovedá infekčným zápalovým, degeneratívnym a najmä nádorovým procesom. Navyše v posledných dvoch prípadoch sa intenzita a trvanie symptómu bolesti postupne zvyšuje, čo naznačuje, že patológia postupuje.

Vzhľadom k tomu, že spolu s miestnymi bolesťami chrbta sa môžu prejaviť, dôkladný prístup k diagnostike pomôže odhaliť choroby vnútorných orgánov skrytých pred očami. V tomto prípade sú výsledky laboratórnych štúdií a inštrumentálnej diagnostiky veľmi informatívne. Ak sú ignorované, je možné liečiť chrbticu márne a brať lieky proti bolesti, zatiaľ čo pacient môže mať vredovú perforáciu, ktorá v prípade absencie rýchlej a účinnej liečby môže byť smrteľná.

trusted-source[1], [2]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.