Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Porušenia pri klimakteriách

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Porušovanie menopauzy sa vyskytuje nielen v reprodukčnom systéme a vnútorných pohlavných orgánoch, ale aj v iných orgánoch a systémoch. Je to spôsobené hlavne špecifickým hormonálnym zázemím, ktoré má žena počas svojho života a ktorá zabezpečuje fungovanie mnohých systémov. Preto je menopauza - primárne zmena, ktorá neprejde bez stopy pre celé telo. Znalosť hlavných zákonitostí regulácie hormonálneho zázemia môže zabrániť vzniku porúch na začiatku menopauzy.

trusted-source[1]

Príčiny porušenia s menopauzou

Keď hovoríme o príčinách menopauzy, je potrebné počas tohto obdobia pochopiť celkové hormonálne zmeny v tele ženy. Žena má počas celého života špecifické hormonálne zázemie, ktoré je dôsledkom koncentrácie hlavných ženských pohlavných hormónov - estrogénov a progestogénov (progesterón). Tieto hormóny okamžite neregulujú základné procesy tela, pretože žena v jej celom živote je vystavená zmenám a celé jej telo je vystavené niekoľkým po sebe nasledujúcim fázam vývoja. Najprv sa dievča nachádza v období novorodenca, keď sa vyvinú všetky systémy a orgány a začnú kontaktovať externé prostredie. V tomto období majú vaječníky už všetky vajíčka, ktoré sú v "spiacej" pozícii. Ďalej - obdobie detstva, potom obdobie sexuálneho vývoja, v ktorom sa vyvíjajú všetky sekundárne sexuálne charakteristiky a dievča dospieva na pokračovanie rodu. Potom obdobie puberty, ktoré trvá asi tridsať rokov. Všetko končí s menopauzou - involúciou reprodukčného systému. Climax - fyziologický proces zmien ženský reprodukčný systém, v ktorom je telo sú hormonálne poruchy, a tieto zmeny ovplyvňujú mnoho procesov v tele ženy - na menštruačné funkciu, činnosť nervového systému, gastrointestinálneho traktu a kostrový systém, ako aj na prácu kardiovaskulárneho systému. Preto najcharakteristickejšími prejavmi hormonálnej nerovnováhy je narušenie práce týchto orgánov. Proces rozvoja menopauzy musí mať svoje vlastné po sebe idúce štádiá. Obdobie menopauzy je podmienene rozdelené:

 1. premenopauza - obdobie od 45 rokov do začiatku menopauzy;
 2. Menopauza je obdobie poslednej menštruácie, priemerný vek je asi päťdesiat rokov;
 3. Postmenopauza - obdobie od poslednej menštruácie do konca života ženy.

Všetky tieto obdobia sú charakterizované vlastnými charakteristikami, ktoré potrebujete vedieť, aby ste regulovali stav tela a presne vedeli, kedy sa niečo porušilo.

Premenopauza je obdobie charakterizované postupným poklesom hladiny pohlavných hormónov. Patogenéza vývoja porúch menopauzy je spojená s týmito počiatočnými zmenami. Súčasne sa všetky zmeny uskutočňujú na úrovni hypotalamu, najvyššieho regulačného centra. Involúcia hypotalamu je charakterizovaná postupným znižovaním citlivosti hypotalamu na účinok estrogénov, čo narušuje jeho regulačnú funkciu princípom reverznej regulácie. Nedochádza k dostatočnej stimulácii hypofýzy a uvoľňuje sa folikuly stimulujúce a luteinizačné hormóny, čo vedie k anovulačnému cyklu bez izolácie oocytov. Tým sa znižuje hladina hormónov hypofýzy - stimulácia folikulov a luteinizácia, ktorá narušuje ich normálnu koncentráciu a môžu nastať prvé zmeny menštruácie. Vo vaječníkoch vyskytujú špecifické zmeny vo forme folikulárnej atrézia, deštrukciu membrány, smrť oocytov a udržiavanie stróma, ktorý pomáha znížiť počet vylučovať estrogén. To zase narúša spätnú väzbu na hypotalamus, čo zvyšuje zmeny viac. Takéto porušenie hormonálnej funkcie ovariálneho menštruačného cyklu je hlavnou príčinou vývoja nasledujúcich zmien, ktoré sú priebežne spojené s hormonálnym zázemím.

Tiež príčinou vývoja porušovania predpisov z iných orgánov je porušenie regulácie. V nadledvinkách sa ako kompenzačná reakcia zvyšuje produkcia adrenalínu a norepinefrínu z dôvodu porúch normálnej regulácie funkcie hypotalamu periférnych orgánov. To prispieva k vzniku kardiálnej dysfunkcie v dôsledku periód ejekcie katecholamínov, ktoré stimulujú vazokonstrikciu a urýchľujú srdcový tep, čo spôsobuje zodpovedajúce príznaky. Porušenie regulácie vaskulárneho tónu, ktoré prispieva k periónami kŕčov, zvýšenej periférnej rezistencii a zvýšeného krvného tlaku.

trusted-source[2], [3], [4], [5], [6], [7]

Patogenézy

V patogenéze porúch menopauzy hrá menšiu úlohu poruchy nervového systému. Ako je známe, progesterón a estrogény zabezpečujú normálne vedenie nervového impulzu cez bunku a tiež v širšom zmysle regulujú tón autonómneho nervového systému. Takáto regulácia sa uskutočňuje na úrovni všetkých vnútorných orgánov a zabezpečuje ich normálne fungovanie. V prípade porušenia hladiny hormónov nemôže parasympatický nervový systém inhibovať sympatickú aktivitu, takže dochádza k rôznym narušeniam správania a emočnej aktivity ženy počas menopauzy. Ďalším mechanizmom porúch nervovej aktivity je nerovnosť procesov excitácie a inhibície centrálneho nervového systému. Ďalším systémom, ktorý trpí nerovnováhou hormónov, je tráviaci systém, pretože nervová regulácia tráviacich procesov je narušená a je to sprevádzané hnačkou alebo zápchou proti labilnému nervovému systému. Sekundárne zmeny sa vyskytujú v kostnom systéme, pretože zníženie hladiny estrogénov podporuje vylučovanie vápnikových kostí, porušenie jeho absorpcie v črevách a rozvoj osteoporózy.

Jedinou príčinou vzniku rôznych porúch menopauzy možno považovať náhle zníženie hladiny estrogénov, čo má ďalšie dôsledky. Preto na reguláciu a prevenciu akýchkoľvek porúch menopauzy je potrebné, aby hormonálny pokles bol postupný.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Príznaky porušenia s menopauzou

Symptómy vývoja rôznych porúch menopauzy závisia hlavne od rýchlosti zníženia estrogénu, takže ich závažnosť môže byť odlišná, čo poukazuje na závažnosť menopauzy. Keďže prudký pokles hormónov narúša prácu všetkých vnútorných orgánov a ovplyvňuje metabolizmus, príznaky sa môžu pozorovať zo všetkých citlivých orgánov a systémov. Najčastejšie prvými príznakmi porušenia menopauzy sú vazomotorické a emočno-psychologické zmeny. Žena sa obáva o podráždenosť, výkyvy nálady, depresie, zníženú sexuálnu túžbu, nespavosť, únavu. Rovnako vegetatívne prejavy môžu byť často útoky potenia, tepla, bolesti hlavy a palpitácie. Toto sú zvyčajne prvé klinické príznaky nástupu premenopauzy. Takéto záchvaty môžu byť dlho pred menštruačnými nepravidelnosťami a nazývajú sa "horúcimi záblesky". To možno považovať za začiatok menopauzy. Poruchy spánku pri menopauze sú tiež veľmi často prvými klinickými príznakmi. V tomto prípade môže byť ranno nespavosť alebo pocit ospalosti.

Porušenie menštruačného cyklu s menopauzou má charakter nepravidelného menštruačného cyklu - jeden mesiac je, ale ďalšie dva nie, a neskôr zmiznú. Môžu byť tiež veľké mesačné a ďalší mesiac ich neprítomnosť. Súčasne takýto proces trvá asi šesť mesiacov, nie viac, od zmien menštruácie až po úplné zmiznutie.

Hormonálne poruchy menopauzy ovplyvňujú vývoj symptómov z kardiovaskulárneho systému. Fading pocit srdce alebo naopak zvýšenie srdcovej frekvencie, potenie, labilný krvný tlak - všetko spojené s nedostatkom estrogénu, pretože rozrušených nervových vzruchu a reguláciu aktivácie a inhibícia v centrálnom nervovom systéme. Tiež, kardiovaskulárny systém trpí náležite giperkateholaminemii ktorý sa vyznačuje arytmií narušeniu srdca, paroxyzmálna tachykardia. Hypertenzia prispieva k sodíka a zadržiavanie vody a zvýšenie objemu krvi, čo môže spôsobiť príznaky ženskej ako otravné bolesti hlavy, blikajúce pred vašimi očami komárov, nevoľnosť a sčervenanie tváre.

Porušenie hormonálnej rovnováhy spôsobuje metabolickú poruchu menopauzy vo forme hypercholesterolémie, dyslipidémie. Toto je nepriaznivé označenie, a preto sa často v tomto období rozvíja ischemická choroba srdca a angína. V tomto prípade sú príznaky v podobe bolesti v srdci, za hrudníkom, ktoré sa objavujú po fyzickej námahe alebo strese a majú bolestivý a naliehavý charakter. Takéto symptómy vyžadujú účasť s korekciou nielen hormonálneho zázemia, ale aj s liekovou terapiou patológie.

Ďalšia závažná porucha sa vyskytuje u kostného tkaniva. Zníženie hladiny estrogénov pomáha odstrániť vápnik z kostí, zhoršuje jeho absorpciu v črevách a rozvoj osteoporózy. To spôsobuje klinické prejavy vo forme bolesti v nohách, únava, záchvaty svalov.

Neskoršie zmeny vnútorných orgánov s menopauzou sú trofické zmeny v močovej trubici, čo prispieva k pocitu pálenia a častého močenia. Tiež je suchá pokožka pohlavných orgánov, svrbenie, nepríjemný pocit počas pohlavného styku. To prispieva k častému vývoju urogenitálnych infekcií, pretože je narušená bariérová funkcia vaginálneho hlienu.

Celkový stav tela je obmedzený, procesy diferenciácie buniek sa znižujú a dochádza k starnutiu kože, výskytu vrások, suchosti a krehkých nechtov a chĺpkov, vypadávanie vlasov.

Všetky tieto príznaky sa najčastejšie objavujú postupne, ale je potrebné sledovať ich dynamiku, pretože je potrebné opraviť hormonálne zázemie včas a predpísať liečbu.

Komplikácie a následky

Dôsledky porúch menopauzy môžu byť veľmi závažné a závisia od povahy tých procesov a symptómov, ktoré prevládajú. V prípade sprievodných patológií môžu byť komplikácie porušenia menopauzy vyjadrené formou mŕtvice, infarktu myokardu, hypertenznej krízy. Ak sú prsia veľmi výrazné, potom sú možné patologické zlomeniny.

Je tiež dôležité poznamenať, že hormonálne poruchy môžu spôsobiť vývoj takého procesu, ako je myóm maternice. Je to proces, ktorý sa vyskytuje vtedy, keď proliferačné procesy v maternici nezodpovedajú hormónom. Preto sú potrebné pravidelné preventívne vyšetrenia, ktoré umožňujú identifikovať túto chorobu.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Diagnostika porušenia s menopauzou

Je veľmi dôležité správne určiť diagnózu porušení včas a vyvrcholiť včasnou liečbou patológie. Je potrebné jasne rozlíšiť charakter funkčných porúch a ich závislosť od nástupu menopauzy, pretože pre komplexnú liečbu je potrebné brať do úvahy a korigovať klimakterické zmeny.

Často ženy nevedia, čo sa spájať s ich stavom, takže musíte byť opatrní na túto tému a nevylučovať žiadne príznaky, ako je prejav klimakterického obdobia. Najprv musíte diagnostiku spustiť s dôkladnou históriou. Je potrebné zistiť, kedy sa tieto príznaky objavili prvýkrát a či sú spojené s oneskorením v menštruácii. Je potrebné zistiť, aký druh symptomatológie teraz, ako sa príznaky menili v závislosti od situácie, a tiež podrobne vysvetliť sťažnosti pacienta. Charakteristickým rysom týchto porúch v menopauze môže byť násobkom charakteru, to znamená, že môžu byť príznaky srdcovej a tlaku zvýšenie so súčasnými zmenami v nervovom systéme, a preto je dôležité, aby zbierať históriu. Pokiaľ sa jedná o plánovanej inšpekcii na gynekológa, je potrebné skúmať žena na stoličku, ktorá umožňuje identifikovať porušovanie vo forme suché sliznice pošvy, abnormálne výboje, než môže potvrdiť diagnózu. Analýzy, ktoré sú potrebné na objasnenie diagnózy, sú všeobecné klinické a špeciálne. Všeobecne - krvný test, biochemický krvný test s lipidogramom a indikátory funkcie obličiek, analýza moču. S vyvrcholením vďaka aktivácii rozkladu mastných kyselín je možné zvýšiť triglyceridy a lipoproteíny s nízkou hustotou. Tieto látky môžu zohrávať podpornú úlohu v patogenéze rôznych porúch v menopauze a súvisiacich sťažnosti srdca alebo bolesti hlavy, takže je dôležité stanoviť toto číslo. Pokiaľ ide o špeciálne testy, je potrebné určiť hladinu hlavných ženských hormónov v krvi. Toto je potrebné nielen pre ďalšie liečenie menopauzy, ale aj pre analýzu úrovne hormonálnych zmien a trvania patológie. Ak žena sa sťažuje na bolesti svalov dolných končatín alebo bolesti nôh pri chôdzi, je nutné stanoviť hladinu vápnika a horčíka v tele, ktorý bude diagnostikovať poruchu kosti po menopauze je osteoporóza.

Diagnostika porušenie počas vrcholu má za cieľ identifikovať etiológiu a vylúčiť iné organické patológiou. Vykonávať povinné a špeciálne výskumné metódy. Medzi povinné metódy - elektrokardiografia, ktorá vám umožňuje vylúčiť srdcovú patológiu v prípade sprievodných symptómov zo srdca. Je potrebné určiť, ako hormonálne zmeny ovplyvňujú činnosť srdca, alebo porušenie iba na funkčnej úrovni. Špeciálne metódy sa vykonávajú na objasnenie diagnózy v určitých sťažnostiach. Napríklad, v prípade zmien vyjadrených osteoporotických môžu byť denzitometria a veľmi informatívny spôsob je ambulantné monitorovanie krvného tlaku s prevahou vysokým tlakom, ktorý umožňuje určiť závislosť tlakovej vyhadzovacieho lability hormónov.

Odlišná diagnóza

Diferenciálna diagnostika porúch menopauzy by sa mala uskutočniť s prihliadnutím na vodivý symptóm a s cieľom eliminovať organickú patológiu. To znamená, že je potrebné najprv vytvoriť spojenie s vyvrcholením úspešnej liečby patológie. Ak je hlavným príznakom bolesti hlavy a zvýšený tlak, potom je potrebné tieto zmeny diferencovať s hypertenzívnym ochorením. Pomocou diferenciálnej diagnózy je potrebné stanoviť funkčnosť takýchto zmien v menopauze alebo to je esenciálna hypertenzia. Potom jednoduché meranie krvného tlaku nestačí a je potrebné denne sledovať krvný tlak. V tomto prípade sa určí každý prvok zvýšenia arteriálneho tlaku, ktorý možno porovnať s možnými etiologickými faktormi a epizódami bolesti hlavy. Táto metóda vám tiež umožňuje vylúčiť hypertenzné ochorenie. Aj v hypertenzie bolesti hlavy sú trochu iný charakter - sú lokalizované v tylový oblasti, a viac sa zaujímajú o ráno, dobre odstránených antihypertenzívami, ako aj dôležité zmeny v histórii.

Poruchy menopauzy by sa mali odlišovať aj od aterosklerózy koronárnych artérií v prípade srdcových symptómov.

Jasná diagnostická taktika a starostlivá diferenciálna diagnostika umožňujú včasnú detekciu akéhokoľvek porušenia počas menopauzy a diferenciáciu tejto patológie od organických ochorení s cieľom včasnej liečby a zlepšenia kvality života pacienta.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32], [33]

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba porušenia s menopauzou

Liečba porúch pri menopauze by mala byť tiež preventívna, aby sa zabránilo vzniku vážnejších symptómov. Existujú liečebné a nemedicínske spôsoby liečby. Liečebné metódy liečby sú zamerané na substitučnú liečbu nedostatku hormónov a súčasne na elimináciu ťažkostí a symptómov pacienta. Liečba bez drog je zameraná na korekciu hormonálnej nerovnováhy na jednej strane a na preventívny účinok na druhej strane. Preto je použitie alternatívnych liečiv prioritou len pri komplexnom liečení menopauzy a počas remisie.

Najprv pri liečbe akýchkoľvek porúch menopauzy zohráva dôležitú úlohu korekcia spôsobu života, pretože hormonálne pozadie závisí od denných biorytmov a ovplyvňuje funkčné poruchy.

 1. Je potrebné vylúčiť zlé návyky, pretože fajčenie má veľmi negatívny vplyv na tón ciev a nikotín ďalej zužuje krvné cievy a môže vyvolať poruchy vo forme bolesti hlavy, palpitácie, dyspnoe.
 2. Odstrániť stresy, zdôrazňuje, že vedú k poškodeniu nervovej aktivity a môžu zhoršiť funkčné poruchy počas menopauzy.
 3. Normalizácia spánku pomocou odpočinku - musíte ísť do postele približne v rovnakom čase, spať najmenej 8-9 hodín denne. Je potrebné vykonať hygienické opatrenia v miestnosti, kde žena spí - mokré čistenie, vetranie, čerstvé bielizeň - to všetko prispieva k odpočinku v noci a zlepšuje krvný obeh v cievach mozgu. Z tohto dôvodu môžu symptómy porúch spánku zmiznúť a celkový emočný stav ženy sa zlepšuje.
 4. Oprava režimu dňa s normalizáciou doby odpočinku a práce. Je nevyhnutné stanoviť presne zvyšný režim po každej práci. To pomôže telu správne rozložiť sily a zmierniť napätie s prevenciou rôznych patológií.
 5. Je dôležité organizovať správnu diétu s diétnymi prvkami. Je potrebné vylúčiť tučné potraviny, ktoré zaťažujú vnútorné orgány a prispievajú k narušeniu metabolizmu základných živín. Je tiež potrebné organizovať časté čiastočné jedlá v malých porciách, s výnimkou jednoduchých sacharidov a prevahu rastlinných bielkovín. Musíte jesť aspoň 300 gramov ovocia a zeleniny denne. Tiež by nemali zabudnúť na pitný režim a piť čistú vodu aspoň 1,5 litra. Takéto diétne odporúčania sú zamerané predovšetkým na normalizáciu funkcie trávenia, ako aj na prevenciu problémov s nadváhou a súvisiacich zmien lipidového spektra.
 6. Je potrebné organizovať voľnočasové aktivity s dávkovanými fyzickými záťažami vo forme jednoduchého joggingu, plávania alebo jednoduchého chôdze. To pomôže regulovať činnosť nervového systému a zabrániť vzniku metabolických porúch.

Ide o hlavné prostriedky, ktoré nie sú liekom, ktoré významne znižujú riziko vzniku porúch pri menopauze v prípade pravidelného dodržiavania týchto odporúčaní. Ale súčasne, ak už došlo k porušeniu, je potrebné vykonať hormonálnu substitučnú liečbu s liekmi. Ak to chcete urobiť, môžete použiť:

 1. Trizistón je komplexná hormonálna náhrada. Táto droga sa vyrába vo farmakologickej forme trojfarebného dražé, ktorý sa aplikuje na špeciálny časový plán na tri týždne, potom prestávku na týždeň. Dĺžka liečby nie je kratšia ako tri až šesť mesiacov. Kontraindikácie pre predpisovanie lieku sú malígne formy akejkoľvek lokalizácie, patológie krvných ciev vo forme trombóz v anamnéze, hepatitídy. Má sa používať opatrne pri cukrovke, pretože liek môže zmeniť glukózovú toleranciu, ako aj hypertenziu. Vedľajšie účinky sa môžu objaviť vo forme cholestázy, poruchy funkcie pečene, embolizácie, ako aj alergických a dyspeptických reakcií.
 2. Logest - prípravok obsahujúci vo svojom zložení estradiol a progestin, je vysokosušinové dávkovanie prípravkov, čím sa prejavuje jeho preventívnu úlohu, a to nielen v náprave hormonálnej pozadí, ale aj pri prevencii rakoviny ženského reprodukčného systému. Liečivo prispieva k vyrovnávaniu hormonálnych nekonzistencií a v dôsledku tohto narušenia menopauzy je menej výrazné. Logest je k dispozícii v kapsulách farmakologickej formy, ktoré sú obsiahnuté v 21 kusoch na balenie. Príjem musí začať od prvého dňa cyklu. Môžete začať dostávať a piaty deň menštruačného cyklu v prípade menopauzy u žien. Priebeh prijatia je jedna kapsula denne počas troch týždňov, potom prestávka na sedem dní, potom musíte obnoviť príjem. Možné gastrointestinálnymi poruchami, ako je stolica, nevoľnosť, pocit horkosti v ústach, vracanie vedľajšie účinky. Môže byť tiež astenovegetativnogo Príznaky reakcie hormonálnej liečby na časti prsníka ako prsníka prekrvenie, bolesti, sekréty a vaginálnych sekrétoch zvýšenie izolácie. Kontraindikáciou k užívanie tejto drogy pre liečbu - to je problém s zrážania krvi a srdcový infarkt alebo cievna mozgová príhoda v histórii, rakoviny, závažné poškodenie pečene, poškodenie pankreasu a cukrovky.
 3. Magnnefar je liek, ktorý obsahuje horčík a pyridoxín, čo prispieva k normalizácii nervového impulzu prostredníctvom vlákien a reguluje cievny tonus. Z tohto dôvodu má liek sedatívne vlastnosti a prispieva k normalizácii sympatického a parasympatického autonómneho nervového systému. Okrem toho sa horčík zúčastňuje metabolizmu bunkových prvkov a podporuje syntézu energie. Horčík sa tiež podieľa na metabolizme hormónov, ktoré s menopauzou majú prednosť. Preto používanie Magnefaru v menopauze umožňuje regulovať poruchy nervového systému a tiež umožňuje obnoviť normálnu hladinu mikroelementov a môže byť predpísaná v komplexnej terapii osteoporózy pri menopauze. Pyridoxín sa podieľa na metabolizme bielkovín a uhlíka a zlepšuje absorpciu horčíka v bunkách. Liečivo sa vyrába vo forme farmakologických tabliet s hmotnosťou 500 miligramov a užíva sa v dávke jednej tablety trikrát denne. Postup liečby je zvyčajne sedem dní, potom môžete užívať profylaktickú dávku. Vedľajšie účinky sú možné v podobe alergických prejavov, ako aj zmien v gastrointestinálnom trakte. Možné prejavy kardiovaskulárneho systému vo forme porušenia srdcovej frekvencie, pokles tlaku. Kontraindikácie užívania lieku sú patológia svalového systému, arteriálna hypotenzia, zvýšená hladina horčíka v krvi.
 4. Supradin je komplexný vitamínový prípravok, ktorý sa odporúča ako preventívny a liečebný vitamínový liek. Vzhľadom k bohatej zmesi, liečivo nie je doplní iba vitamíny a stopové prvky, ale že môžu byť použité ako profylaktické činidlo počas menopauzy. Prípravok obsahuje vitamíny - A, B1, B2, B5, B6, B9 B12, C, D, E, H, a stopové prvky - - horčík, vápnik, meď, mangán, zinok, železo a molybdén. Vďaka komplexnému pôsobeniu vápnika a horčíka, a vitamín C je obnovenie normálnej kože a slizníc energie, ktorý znižuje závažnosť nepohodlie v oblasti genitálií. Liečivo je dostupné vo farmakologickej forme dražé a šumivých tabliet. Odoberá sa v dávke jednej tablety jedenkrát denne a rozpúšťa sa v malom množstve vody. Vedľajšie účinky vzhľadom na dávku sa nezistia, je možné meniť farbu moču v dôsledku zloženia lieku. Kontraindikácie užívania lieku - to je zvýšená hladina všetkých hormónov, závažné porušenie obličiek a pečene. Bezpečnostné opatrenia - nekombinujte s inými vitamínmi.

Operatívna liečba porúch pri menopauze sa nepoužíva, pretože neexistuje žiadny špeciálny indikátor pre takúto intervenciu. Organické zmeny menopauzy vo forme sprievodných maternicových fibroidov môžu byť za určitých okolností indikáciou pre chirurgickú liečbu.

Spolu s liekmi je dôležité vykonať fyzioterapeutickú liečbu. Veľmi dobrý účinok umožňuje využitie magnetoterapie, laserovej terapie, elektroforézy.

Ako komplexná terapia odporúčame používať vitamíny B, C, A lepšie v kombinácii v komplexných vitamínových prípravkoch.

Alternatívne ošetrenie porúch s menopauzou

Niekedy je prioritou alternatívna liečba rôznych porúch menopauzy, pretože konštantný príjem liečebných hormonálnych liekov trochu vystraší ženy. Všeobecne platí, že v každom prípade je možná alternatívna liečba, ale niekedy sú potrebné hormóny, takže pred akoukoľvek liečbou je potrebné konzultovať s lekárom. Metódy alternatívnej liečby, ktoré sa používajú, sú zamerané na korekciu hormonálnej homeostázy a hlavné sú:

 1. Účinným spôsobom, ako normalizovať hormonálne pozadie, je použitie škrupiny vlašských orechov. Tinktúra orechov sa pripravuje nasledovne: membrány alebo škrupiny sa varia asi päť minút v horúcej vode, potom vypustia vodu a naplnia pol šálky alkoholu. Tento roztok sa má podávať infúziou asi päť až sedem dní, po ktorom sa môže užívať jedna čajová lyžička dvakrát denne, predtým zriedená vriacou vodou v rovnakom pomere. Priebeh liečby je dvadsaťjeden dní.
 2. Bylinkové odvar z listov ríbezle, žihľavy, lopuchu a slimáka - vezmite lyžicu každej bylinky, zapaľte ju v horúcej vode a trvajte 20 minút. Je potrebné odobrať taký odvar z polovice pohára na prázdny žalúdok každý deň najmenej dva mesiace na získanie účinku. Tento nápoj znižuje účinok zníženého množstva estrogénov a reguluje normálnu činnosť vnútorných orgánov.
 3. Kužele chmeľu, valerián, vápno, koriander, matka a oregano musia byť naplnené litrom horúcej vody a po podaní infúzie piť ráno a večer 2 čajové lyžičky. Takéto riešenie upokojuje nervový systém a zlepšuje neuromuskulárne vedenie v gangliách. Zabraňuje narušeniu nervového systému počas vyvrcholenia, čo odstraňuje príznaky vegetatívnych a emočných prejavov a zabraňuje porušovaniu cievneho tónu.
 4. Med, ako prirodzený zdroj živín a stopových prvkov, ktoré zvyšujú lokálnu imunitu a stimulujú regeneráciu, sa bežne používa na liečbu patológie ženských pohlavných orgánov vrátane menopauzy. Ak chcete vytvoriť lieky, medu, je nutné vykonať riešenie troch lyžíc medu, päť kvapiek ľanového oleja a tromi lyžicami vriacej vody a vziať lyžičku dvakrát denne, beh - 10 dní. Takýto nástroj prispieva k normalizácii hormonálneho zázemia, ktorého cieľom je tiež predchádzať porušovaniu lokálnej imunity a rozvoju kandidózy vulvy.

Homeopatické lieky sú schopné nielen korigovať hormonálnu nerovnováhu, ale môžu byť užívané aj s preventívnym účelom, aj keď menopauza nemá žiadne osobitné prejavy. Je tiež potrebné zahrnúť tieto lieky do komplexnej terapie, pretože telo dobre reaguje na takéto lieky.

 1. Remens - homeopatický prípravok riadok, ktorý prispieva k regulácii hormonálna nerovnováha v menopauze ovplyvnením hypotalamus-hypofýza priestor, ale tiež má ochranné vlastnosti na myokardiálnych buniek a krvných ciev. Tým sa zabráni vzniku srdcovej dysfunkcie pri menopauze. Liečivo je dostupné vo forme roztoku a tabliet. Aplikovať liek na prvom a druhom dni zvýšenej dávke - jedna tableta alebo desať kvapiek osemkrát denne a potom po dobu troch mesiacov pri rovnakej dávke, ale len trikrát denne. Neboli vedľajšie účinky. Kontraindikácie pri príjme Remensu - je precitlivenosť na individuálny obsah lieku.
 2. Ginekohel - kombinovaný homeopatický činidlo, ktoré má vplyv na poruchy v menopauze normalizáciou syntézu estrogénu a progesterónu, čo pomáha znižovať účinok nedostatku týchto hormónov. Liečivo sa uvoľňuje v kvapkách a dávkuje desať kvapiek trikrát denne, môže sa rozpustiť vo vode alebo odobrať čistý roztok. Vedľajšie účinky nie sú bežné, ale môžu sa vyskytnúť poruchy stolice, dyspepsia a alergické reakcie. Neboli nájdené žiadne kontraindikácie.
 3. Climacchel je homeopatický liek, ktorý má zloženie podobné fytoestrogénnym liekom a podporuje normalizáciu hormonálneho pozadia pri menopauze. Liek tiež znižuje proliferačné procesy na úrovni buniek. Aplikuje sa Climacchel v tabletách jednu tabletu pred jedlom alebo jednu hodinu po nej trikrát denne. Liečba liekom je dlhá - asi dva mesiace. Neboli vedľajšie účinky. Kontraindikácie pri príjme Climacchelu - to je precitlivenosť na zložky lieku.
 4. Sigetin - liek, ktorý je syntetickým analógom prirodzeného hormónu estrogénu, a umožňuje Vám doplňovať zásoby s menopauzou. Má vlastnosti ako tonikum, upokojujúci. Má dobrý vplyv na psychosomatické prejavy menopauzy, ako aj na vegetatívne a psychologické príznaky menopauzy. Preto sa môže použiť ako počiatočná liečba prvých príznakov nástupu abnormalít v menopauze.
 5. Cyclodinon je kombinovaný homeopatický liek, ktorý ovplyvňuje hormonálne poruchy a obnovuje nedostatok estrogénu. Tento liek je dostupný vo forme farmaceutických kvapiek a tabliet. Užívajte jednu tabletu denne, najlepšie ráno alebo 40 kvapiek s rovnakou multiplicitou. Trvanie liečby je približne tri mesiace. Kontraindikácia pri užívaní drog - akútnych infekčných procesov v tele.

Takáto široká škála liekov nielen liekov, ale aj alternatívnych látok, ako aj prípravkov homeopatických sérií, umožňuje vybrať potrebnú liečbu a úspešne napraviť hormonálne zmeny v klíme s prevenciou ďalších porúch.

Predpoveď

Prognóza porúch menopauzy závisí od momentu odhalenia hlavných symptómov a od včasnej korekcie patológie. Vo všeobecnosti, s náležitou diagnózou a vykonávaním preventívnych opatrení, obdobie menopauzy môže plynúť hladko bez špeciálnych porušení. Preto je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré v tomto prípade môžu byť nešpecifické. Je potrebné riadne usporiadať každodennú rutinu so striedajúcimi sa časmi odpočinku a práce. Musíte jesť s výnimkou všetkých škodlivých potravín a konzumácie ovocia a zeleniny. Spánok je nevyhnutným opatrením pre zdravie, jeho trvanie by malo byť najmenej 8-9 hodín. Je nevyhnutné vylúčiť stresy v živote a vstúpiť do športu aj v režime chôdze. Je tiež potrebné vylúčiť zlé návyky a liečiť súvisiace patológie vo forme hypertenzie, pretože kontrola krvného tlaku je veľmi dôležitá pre prevenciu komplikácií pri menopauze, aj keď nie je sprevádzaná inými príznakmi. Špecifická preventívna údržba môže byť vykonaná v prípade prvých príznakov menopauzy, potom môžete začať profylaktické podávanie homeopatických liekov vo vzťahu k regulácii hormonálnych hladín.

Porušenie menopauzy môže byť vyjadrené v rôznej miere. Keďže toto je štádium života každej ženy, ktorá potrebuje jednoducho zažiť, je potrebné poznať hlavné črty tohto obdobia, aby sme vedeli, kedy treba konať. Je dôležité podstúpiť preventívne vyšetrenia u lekára s cieľom včas diagnostikovať patológiu. Ak chcete prežiť toto obdobie bez problémov, je potrebné diskutovať s lekárom o otázke prevencie vývoja porúch v menopauze, pretože je vždy lepší ako liečba liekom.

trusted-source[34], [35], [36]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.