Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Plody jalovca

Lekársky expert článku

Internista, pulmonológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Plody borievky sú predstavované šťavnatým bobuľovitým kužeľom. Liečivé vlastnosti sú plody obyčajného stromu jalovca, ďalší predstavitelia tohto druhu sú jedovaté. Liečivá borievka má guľovité bobule, modro-čiernu farbu s voskovitým povlakom. Maso má výraznú chuť, chuť je sladká. Zbierajte bobule v jesennom období, za účelom nezávislého zberu, bobule sušené v otvorenom priestore alebo v sušičkách, ale teplota by nemala presiahnuť 30 stupňov.

Liečivé látky, ktoré tvoria ovocie, majú mnohostranný účinok - odstraňujú zápaly, pôsobia ako prirodzené antibiotiká, zlepšujú metabolizmus a pôsobia ako diuretiká, čo je obzvlášť dôležité pri zvýšenom krvnom tlaku. Na základe bobuľových plodov pripraviť odvar, tinktúry, sirupy, pridať ako korenie pre mäsové jedlá, v sirupoch, kvas, v malom množstve bobule sú konzumované a v čerstvej forme.

Odvar z ovocia a mladých výhonkov sa používa v kúpeľoch. To pomáha odstrániť svrbenie pokožky, podráždenie, priaznivý vplyv na stav dýchacieho systému. Pri epidémiách chrípky a akútnej respiračnej choroby dokonca fumiguje priestor s borievkou - čiastočne dezinfikuje vzduch a eliminuje vírusy a baktérie.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Klasifikácia ATC

G04BX Прочие препараты для лечения урологических заболеваний

Aktívne zložky

Можжевельника плоды

Indikácia Jalovec ovocie

Indikácie pre použitie sú rôzne, bobule majú výrazný účinok v rôznych smeroch a pôsobia ako:

 • diuretický
 • Hypotenzívna liečba
 • Antidiabetické činidlo
 • Antivírusová látka
 • Protizápalový, expektorant
 • Antiallergické činidlo

Juniperový čaj pomáha pri problémoch s trávením, pľúcnymi ochoreniami, prieduškami, priedušnicou. Okrem toho má čaj pozitívny vplyv na funkcie obličiek, je účinný pri ochoreniach močových ciest.

Sirup z bobúľ borievky pomáha odstrániť škodlivé látky z tela, posilňuje nervový systém, má tonizujúci účinok s vysokým fyzickým a duševným stresom, nedostatok vitamínov.

Odvar z plodov jalovca sa osvedčil v ochoreniach obličiek, obličkových kameňov, problémov s pečeňou, zápalu prídavných látok, reumatoidnej artritídy, srdcových ochorení. Tiež s infekciami ústnej dutiny a peptickým vredom žalúdka môže denne žuť bobule (podľa schémy). Pri reumatoidnej artritíde a dnu sa uvádzajú kúpele a zábaly založené na odvar z plodov borievky. Ale pred použitím ovocia na liečbu konkrétnej choroby, musíte sa poradiť s lekárom.

trusted-source[5], [6]

Formulár uvoľnenia

Zloženie - zrelé plody jalovca dreva (Vassae Juniper, Fructus Juniper). Predávame na 50 gramov, balené alebo v škatuliach. Aj v medicíne sa používa koreň borievky, koreňové drevo a mladé borievky. Najčastejšou formou výroby - jalovec bobule, ktoré obsahujú veľa glukózy a fruktózy, živice, kyselina jablčná, kyselina mravčia, kyselina octová, vosk, minerálne soli, a tiež ďalšie fytoncídy rovnako užitočné zlúčeniny pre organizmus. Plody použité na prípravu borievky oleja, ktorý je široko používaný ako ďalšie zložky v komplexe liečivá pre liečbu kožných ochorení, reumatické bolesti; ako aktívna zložka v inhalačných zmesiach na prechladnutie a iné ochorenia dýchacieho systému.

Esenciálny olej na báze borievok sa používa ako dodatočné terapeutické činidlo pre choroby dýchacieho systému, tiež esenciálny olej pomáha vyčistiť telo toxických zlúčenín, soli kyseliny močovej. Má tiež priaznivý účinok na odtok žlče, pôsobí ako protizápalový prostriedok pri chronických zápalových ochoreniach urogenitálneho systému u žien a tiež normalizuje krvný obeh.

Bobule jalovca sa môžu konzumovať surové, varené ako čaj, vyrábajú vývar a tinktúry, sirupy a tinktúry.

trusted-source[7]

Farmakodynamika

Farmakodynamika je vyjadrená v prospešných účinkoch zložiek na telo ako celok a jeho jednotlivé systémy. V závislosti od pripraveného prípravku sa mení aj schéma účinku hlavnej účinnej látky.

Borievky vývar (najmä odvar z bobúľ) sa ukázal byť účinným prostriedkom pre liečbu ochorení močových ciest (obličkový kameň ochorenia, atď), ochorenie pečene, reumatické bolesti, zápalu vajcovodov a vaječníkov u žien. Bujón sa môže konzumovať iba v neo štádiu ochorenia.

Používanie čerstvých bobúľ má baktericídny účinok pri ochoreniach úst a žalúdka. Pri použití čerstvé plody predpisuje špeciálne prijímacie obvod: Deň 1-4 plod, deň 2-5, 3 minúty - 6 a tak ďalej až do 12 dní, po ktoré znižujú dennú dávku príjem bobúľ od 1. Každý deň.

Sirup bobúľ borievky je užitočný z dôvodu nedostatku vitamínov, najmä v jesennom jarnom období, pri dlhotrvajúcom nervovom a fyzickom záťaži, pretože zlepšuje pamäť a zvyšuje celkový tón tela. Sirup je nevyhnutným doplnkom k hlavnej terapii pri liečbe nádorov, bronchitídy, ako aj pri ich prevencii. Okrem toho sirup môže byť použitý na čistenie tela toxínov a na zníženie hladiny cholimerínu.

trusted-source[8], [9]

Farmakokinetika

Farmakokinetika nebola podrobne skúmaná, preto nie sú k dispozícii údaje o kinetickej správnosti chemických a biologických procesov v ľudskom tele. 

trusted-source[10], [11]

Používajte Jalovec ovocie počas tehotenstva

Použitie počas tehotenstva je dosť rozporuplné, pretože účinné látky, ktoré tvoria bobule, môžu nepriaznivo ovplyvniť vyvíjajúci sa plod a spôsobiť stratu tehotenstva. Nesmie sa používať ani čerstvé ovocie, ani liečebné formy, medzi ktoré patrí jeho ovocie - infúzie, sirup, čaj, pokrmy spojené s ovocím jalovca. Často počas tehotenstva sa u žien rozvinú zápalové procesy v obličkách, čo je veľmi nebezpečné, pretože môže vyvolať vznik zlyhania obličiek, ťažkú intoxikáciu, opuchy, hypertenziu. Ak stále používate odvar z bobúľ a iných liekov na základe toho, môže začať krvácanie do obličiek, čo môže viesť k vážnemu stavu a strate tehotenstva.

Zahrnuté tiež do zloženia éterických olejov z jalovca a účinných látok vedú k hypertonicite krvných ciev a prietoku krvi do panvových orgánov, čo je nežiaduce kedykoľvek v tehotenstve. Intenzívny tok krvi do malej panvy vedie k krvácaniu z maternice, zvýšeniu tónu maternice a to je najčastejšou príčinou potratu. Aby sa nestrácalo tehotenstvo a nepoškodilo zdravie dieťaťa a jeho vlastné, malo by sa úplne vylúčiť použitie plodov jalovca počas tehotenstva.

Kontraindikácie

Kontraindikácie, aj napriek pozitívnemu účinku zložiek na telo ako celok, stále existuje. Najprv musíte vedieť, aké druhy borievky sú netoxické, aby sa zozbierané lieky nestali jedom. Je známych asi 70 druhov borievky a iba jeden zo všetkých druhov je liečivý. Aby sa zabránilo takýmto problémom, najlepšie je nákup ovocia v lekárňach.

Je tiež kontraindikovaný pri niektorých chorobách, pretože môže vyvolať komplikovaný priebeh, ktorý je pri niektorých ochoreniach neprijateľný. Používanie plodov jalovca je preto kontraindikované v akútnom priebehu chorôb močového systému - cystitída, pyelitída, nefritída; s patologickými stavmi dvanástnika, peptickým vredom, gastritídou a kolitídou. Pri dlhodobom užívaní liekov na báze jalovca klesá krvná zrážanlivosť krvi, čo môže vyvolať krvácanie a podráždenie parenchýmu obličiek. Aby sa tomu zabránilo, užívanie liekov na báze borievky by nemalo trvať dlhšie ako 45-60 dní.

V žiadnom prípade by ste nemali podnikať samoliečbu a začať používať liekové formy na základe borievky bez informovania lekára. Niektoré choroby, pri ktorých je prijatie borievky úplne kontraindikované, môžu pokračovať bez rýchlych klinických prejavov a po užití lieku na exacerbáciu alebo viesť k smrti.

Vedľajšie účinky Jalovec ovocie

Vedľajšie účinky jalovca sa vyvíjajú vo výnimočných prípadoch. Spravidla, ak sa dávka pozoruje a neexistujú žiadne kontraindikácie, je možné sa vyhnúť závažným vedľajším účinkom. Nepoužívajte jalovcové ovocie, dávkové formy a prípravky na základe jalovca vlastným rozhodnutím, bez informovania ošetrujúceho lekára. Neužívajte liek na báze borievky, ak máte v anamnéze:

 • ochorenia močového systému v akútnom období (nefritída, nefróza-nefritída);
 • vred žalúdka, duodenum;
 • zápal sliznice hrubého čreva;
 • tehotenstvo. V tehotenstve je akýkoľvek termín prijatie borievky neprípustný, pretože ovplyvňuje intenzitu cirkulácie v malom povodí. Zvýšený prietok krvi môže spôsobiť vážne krvácanie z maternice a spôsobiť stratu tehotenstva.
 • alergické reakcie a individuálna intolerancia liekov na báze jalovca.

Taktiež pri užívaní veľkej dávky je možné otravu. Prvé príznaky: žalúdok, hrdlo začína bolesť, zvracanie krvnými žilami, črevná tieseň, ťažké močenie je spojené s účinkom zložiek borievok borievky na renálny parenchým. V obzvlášť závažných prípadoch je možné vyvinúť zlyhanie obličiek, kŕče, poruchy vedomia.

Taktiež žiadny liek na báze borievky nemôže trvať dlhšie ako 45-60 dní. Predĺžený príjem je plný krvácania a poruchy renálneho parenchýmu, takže predtým, než začnete užívať, musíte sa poradiť s lekárom.

Dávkovanie a podávanie

Spôsob aplikácie a dávka borievky závisí od formy, v akej bude liek užívaný. Infúzia plodov borievky sa pripravuje z výpočtu: 10 gramov mletých bobúľ na 200 ml. Vriacej vody. Bobule sú umiestnené v smaltovaných alebo sklenených nádobách, naliate vodou a zahrievajú sa na vodnom kúpeli asi 15-20 minút. Potom sa výsledný vývar ochladí počas 45 minút, potom sa sfiltruje, precipitát vo forme ovocia sa stláča. Výsledný vývar sa zriedi teplou prevarenou vodou na požadovaný objem 200 ml. Pripravené lieky sa môžu konzumovať nie viac ako dva dni, na tmavom chladnom mieste. Prijatý liek sa požíva 1 polievková lyžička 3-4 krát denne, striktne po jedle.

Môžete tiež jesť ovocie jalovca a čerstvé, ale prísne dodržiavať schému. V prvý deň sa žutia 4 plody, v druhom - 5 ovocných plodov a tak pokračujte až do dvanásteho dňa prijatia, potom sa denná dávka zníži o jedno bobule. Je však dôležité pamätať na to, že obdobie ošetrenia jalovca by nemalo presiahnuť 45-60 dní, pretože dlhodobé podávanie môže vyvolať vznik zlyhania obličiek a závažnú otravu.

Spôsob aplikácie a dávky by mal tiež určiť ošetrujúci lekár a nemal by byť sám liečebný, čo môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia.

trusted-source[12], [13], [14]

Predávkovať

Predávkovanie borievky môže nastať v rozpore prijímacieho obvodu a nekontrolované použitie liekových foriem na báze borievky alebo čerstvé ovocie. Rovnako ako predávkovanie, dlhodobým použitím schematického báze drogovej borievky (počas dvoch mesiacov), je príčinou poškodenia obličiek, ktoré spočiatku prejavuje vo forme podráždenie obličiek parenchýmu orgánu, ktorý v krátkej dobe vedie ku krvácaniu a hematúria.

 • prvé príznaky predávkovania jalovca:
 • výskyt alergických reakcií;
 • zmeny správania;
 • porucha črevnej funkcie, akútna hnačka;
 • ťažká tachykardia;
 • výskyt sluchových sluchových halucinácií;
 • kŕče;
 • opuchy v oblasti zápästia a členku;
 • oligúria, hematúria, močenie prakticky prestane.

Predávkovanie sa vyskytuje aj po jednorazovom požití nielen koncentrovaného vývaru, ale aj čerstvých bobúľ v množstve viac ako 50 kusov. Príznaky akútnej otravy jedlom: bolesť brucha, hltan, hnačka, krvavé vracanie, časté močenie. S vážnejším priebehom je možná strata vedomia, svalový kŕč. Ak sú prítomné určité znaky, mali by ste čo najskôr požiadať o kvalifikovanú pomoc a zavolať tímu resuscitátorov. 

trusted-source[15]

Interakcie s inými liekmi

Interakcia jalovca s inými liekmi je možná, avšak vopred, lekár musí objasniť všetky nuansy liečby. Lieky a liekové formy založené na borievke sa nesmú kombinovať s liekmi, ktoré majú toxické účinky na pečeň, močový systém, ako aj lieky, ktoré dráždia sliznicu žalúdka, malé a hrubé črevo. To je spôsobené tým, že dlhodobé užívanie liekov založené na borievky často trpia obličky - podráždenú obličkovej parenchým, čo vedie k narušeniu normálnou funkciou vylučovaciu funkciu, vyvoláva krvácanie obličiek. V komplexe to vedie k postupnému narušeniu metabolizmu, nerovnováhe vody a elektrolytov, čo sťažuje odstránenie toxínov z tela.

Formulácia dráždi sliznice tráviaceho traktu, s paralelným použitia liekovej formy na základe borievky vedú k zhoršeniu alebo rozvoj žalúdočného vredu, vredu dvanástnika, zhoršuje alebo zhoršuje v priebehu kolitídy.

Interakcia plodov borievky s inými liekmi by sa nemala kontrolovať individuálne, ale konzultovať s lekárom vopred. Kvalifikovaná a včasná konzultácia sa stane kľúčom k rýchlej obnove a pomôže predchádzať vzniku vážnych dôsledkov samošetrenia.

trusted-source[16], [17]

Podmienky skladovania

Podmienky skladovania plodov jalovca sa prakticky neodlišujú od znakov prípravy a skladovania plodov iných rastlín. Zbierajte jalovcové plody na jeseň, v poslednom desaťročí, keď bobule majú najvyššiu koncentráciu živíc a živín. Pozbierané plody jalovca strom vytriedené, a šíri sa rovnomerne na sušené prírodné tkaniny výlučne vo šrafovanej oblasti pod strieškou, v sušičkách, ale v prísnych teplotných podmienok nepresahujúcou 30 stupňov. V peciach na sušenie plodov borievky je nežiaduce - za takýchto podmienok je kvalita zozbieraného produktu výrazne znížená a väčšina liečivých vlastností sa stratila.

Správne zozbierané ovocie jalovca je trochu drsné, hladké, častejšie s leskom. Farba je čierna, niekedy s hnedo fialovým odtieňom, voskovým povrchom. Ak chcete ochutnať, bobule majú sladkú korenistú chuť, vôňa je trochu drsná, ale voňavá. Aby sa zachovala vôňa bobuľovitých plodov a ich chuť, hotový sušený výrobok by sa mal skladovať v zapečatenej krabici alebo v tmavom sklenom pohári s tesne naskrutkovaným viečkom. Je lepšie skladovať obrobky na chladnom mieste, ktoré je zatvorené z priameho slnečného žiarenia. Zberané plody sú skladované maximálne 3 roky, každých šesť mesiacov je potrebné vyriešiť bobule, aby sa vylúčila možnosť formovania a vývoja lariev mory. 

trusted-source[18]

Čas použiteľnosti

Čas použiteľnosti je 3 roky. Po uplynutí doby použiteľnosti je lepšie nevyužiť bobule zozbierané alebo zakúpené v lekárni, pretože v nich bude príliš málo užitočných látok. Pokiaľ ide o iné liekové formy pripravené na základe plodov borievky, ich termín je ešte kratší. Bujón sa môže skladovať najviac dva dni, ale je lepšie pripraviť také množstvo roztoku tak, aby pred každou aplikáciou bolo čerstvé. V čerstvo pripravenej odvaru najväčšia koncentrácia esenciálnych olejov, organických kyselín (jablčná, octová, mravčia), vitamínov, phytoncidov. Pri pôsobení kyslíka sú niektoré z týchto látok oxidované a postupne zničené, čo robí nielen užitočné, ale aj nebezpečné pre telo.

Trvanlivosť stromu borievky zbieranej alebo zakúpenej v lekárni môže byť znížená, ak je neskôr nesprávne uložená. Najmä s neustálym slnečným svetlom na nich. Ak ovocie nie je pevne uskladnené a vlhkosť je vysoká, na plodoch sa môžu objaviť plody a larvy mora sa môžu rozmnožovať, čo spôsobí, že liečivá surovina bude úplne nevhodná. Pri opätovnom sušení nad 30 stupňov sa zníži aj percentuálny podiel liekov.

Farmakologická skupina

Диуретическое средство растительного происхождения

Farmakologický účinok

Диуретические препараты

Populárni výrobcovia

Виола, ФФ, ЧАО, г. Запорожье, Украина

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Plody jalovca" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.