Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Payzina

Lekársky expert článku

Internista, pulmonológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Liečivý prípravok Paizin sa používa na liečbu takéhoto závažného ochorenia, akým je tuberkulóza. Hlavnou účinnou látkou je pyrazínamid, účinný anti-tuberkulózny liek, ktorý je účinný proti pretrvávajúcim tuberkulóznym baktériám.

Klasifikácia ATC

J04AK01 Pyrazinamide

Aktívne zložky

Пиразинамид

Indikácia Payzina

Paisin sa používa pri komplexnej terapii všetkých foriem tuberkulózy v spojení s inými liekmi proti tuberkulóze.

Formulár uvoľnenia

Paisin sa vyrába vo forme tabliet, plochých valcovitých, s deliacim pásom na jednej strane.

Farmakodynamika

Účinná látka má dobrú penetračnú schopnosť pri ohniskových léziách tuberkulóznych baktérií. Účinnosť lieku neklesá v kyslom prostredí nekrotického tkaniva, takže sa liek často predpisuje na tuberkulózu, kazeóznu lymfadenitídu, caseous-penevmonické procesy. Počas liečby liekom Paizin sa mykobaktérium tuberkulóza rýchlo rozvíja, preto je takmer vždy liekom predpísaný spolu s ďalšími liečivami proti tuberkulóze (zvyčajne sa používajú 3-4 lieky).

Farmakokinetika

Liečivo Paizin sa absorbuje takmer bez reziduí v zažívacom systéme. Úroveň lieku v krvi dosiahne 45 μg / ml už dve hodiny po užití 1 g. V tele sa liek rozkladá na kyselinu pyrazínovú a potom na neaktívny metabolit. 70% hlavnej látky (pyrazínamid) sa vylučuje obličkami, po jednom dni sa liek úplne odstráni z tela, hlavne vo forme metabolitov.

Používajte Payzina počas tehotenstva

Paizin má vysoký toxický účinok na telo, takže je kontraindikovaný počas tehotenstva a dojčenia.

Kontraindikácie

Paisin je kontraindikovaný so zvýšenou náchylnosťou na liek s ochorením pečene, dnou. Taktiež sa liek nepoužíva na liečbu pacientov mladších ako 15 rokov.

Vedľajšie účinky Payzina

Liečivo Paizin môže vyvolať niektoré poruchy pečene, nevoľnosť (vracanie), hnačka. Tiež sa môžu objaviť rôzne alergické reakcie (vyrážka, svrbenie, atď.), Zvýšenie hladiny kyseliny močovej v krvi, v niektorých prípadoch je zvýšená citlivosť na UV žiarenie a klinickej žltačka.

trusted-source[1], [2]

Dávkovanie a podávanie

Payzina sa užíva perorálne, najlepšie po jedle. Liečivo sa užíva v dávke 20-35 mg na dávku a je tiež možné dávku podať trikrát. Na predpis lekára sa liek môže užívať jedenkrát týždenne na 90 mg, trikrát týždenne na 2-2,5 mg alebo dvakrát týždenne na 3-3,5 g. Uvedenie do úvahy berie do úvahy hmotnosť pacienta (s hmotnosťou viac ako 50 kg jedna dávka je 2 mg). Otázka predpisovania lieku deťom vo veku do 15 rokov rozhodne špecialista v každom jednotlivom prípade. Ak lekár nájde liečbu s pomocou Paisinu, potom je spravidla 0,02-0,03 mg denne. V detstve by denná dávka lieku nemala prekročiť 1,5 mg.

trusted-source[3], [4]

Predávkovať

Keď predávkovanie liekom Paizin zaznamenalo zvýšenú excitabilitu, narušenie tráviaceho systému, pečene, zvýšené prejavy nežiaducich reakcií. V prípade predávkovania je liečba väčšinou symptomatickou, najmä výplach žalúdka.

Interakcie s inými liekmi

Súčasné podávanie Paizinu a etionamidu zvyšuje pravdepodobnosť poškodenia pečene, najmä u diabetických pacientov. Počas liečby kombináciou týchto liekov musíte starostlivo sledovať činnosť pečene. Ak sa objavia príznaky zlyhania pečene, liečba týmito liekmi sa okamžite zastaví.

Hlavný lieková substancie (pyrazínamid) koncentrácia poniazhaet cyklosporínu v krvi, takže liečba musí byť monitorované hladiny cyklosporínu v krvi liečivá z prvých dní Payzina a po prijatí.

Liečba pyrazínamidom a fenytoínom súčasne zvyšuje jeho koncentráciu v krvi pacienta, čo môže spôsobiť príznaky otravy organizmu fenytoínom.

Pyrazínamid znižuje terapeutický účinok liekov používaných pri liečbe dny a činidlá, ktoré pomáhajú odstrániť kyselinu močovú vylučovaný (probenecid, alopurinol, atď), čo môže viesť k zvýšeniu obsahu kyseliny močovej v krvi. V tomto prípade môže špecialista upraviť dávku liekov.

Zidovudín významne znižuje hladinu pyrazínamidu v krvi, čo zvyšuje pravdepodobnosť anémie.

Prijatie Paisins zabraňuje vykonávaniu takýchto testov ako sú Ketostix a Acetest, pretože vzorka bude v tomto prípade červeno-hnedý odtieň. So súčasným prijatím liekov, ktoré zablokujú tubulárnu sekréciu, môžu vzniknúť problémy s odstránením látok z tela a toxická reakcia sa tiež môže stať živšou. Pyrazinamid zvyšuje anti-tuberkulózny účinok lemofloxacínu a ofloxacínu.

trusted-source[5], [6], [7], [8]

Podmienky skladovania

Liečivo Paizin sa musí skladovať dobre zo slnečných lúčov, teplota pri skladovaní by nemala presiahnuť 25 ° C. Liečivo by malo byť chránené pred deťmi.

Čas použiteľnosti

Skladovateľnosť spoločnosti Payzin je päť rokov od dátumu výroby, a to za predpokladu riadnych podmienok skladovania. Neodporúča sa používať liek po skončení jeho životnosti.

trusted-source[9]

Farmakologická skupina

Другие синтетические антибактериальные средства

Farmakologický účinok

Противотуберкулезные препараты

Populárni výrobcovia

Люпин Лтд, Индия

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Payzina" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.