Prehľad a fakty o osteoartritíde

Osteoartritída, arteriálna hypertenzia a obezita: problém komorbidity

U pacientov s osteoartritídou (OA), v kombinácii s metabolickým syndrómom (MS) významné poruchami lipidového metabolizmu boli stanovené, zvýšenie aktivity oxidačného stresu, ktoré prispeli k degradácii spojivového tkaniva štruktúr v tele.

Osteoartritída: Čo má pacient vedieť?

Ľudské kĺby sú nádherné anatomické formácie. Ktorý stroj človeka môže existovať a pracovať desiatky a desiatky rokov? Ak chcete lepšie oceniť prácu takéhoto nádherného zariadenia, ako sú kĺby, zvážte nasledujúce skutočnosti. Ak je telesná hmotnosť osoby 50 kg, pri každom kroku na kolennom kĺbe je zaťaženie viac ako 150 kg.

Osteoartritída a osteoporóza

Existuje mnoho spoločných faktorov predisponujúcich k rozvoju osteoartrózy a osteoporózy - ženského pohlavia, staroby, genetickej predispozície (familiárna agregácia génu kolagénu typu I atď.), Nedostatku estrogénu a vitamínu D atď.

Oprava kĺbovej chrupavky a rastových faktorov v patogenéze osteoartritídy

S rozvojom biotechnológií, najmä klonovacia technike, v poslednej dobe intenzívne doplní zoznam rastových faktorov, ktorý je vzhľadom anabolické faktory sú dôležité, ale nie úplne jasná úloha v patogenéze osteoartrózy.

Účinok cvičenia na osteoartrózu

Obľúbenosť joggingu medzi populáciou mnohých krajín na svete nedávno upútalo pozornosť na beh na dlhé vzdialenosti ako faktor v riziku rozvoja osteoartrózy.

Osteoartróza: Vplyv meniscektómie na kĺbovú chrupavku

Meniskus - konštrukcie, ktoré zvyšujú kongruencia kĺbových plôch stehná a predkolenia, zlepšenie bočnej stability a zlepšenie rozloženie synoviálnej tekutiny, ako aj výmenu živín do kĺbovej chrupavky

Genetické a metabolické aspekty patogenézy osteoartritídy

V roku 1803 opísal W. Heberden "mierne husté uzliny, veľkosť malého hrášku" na zadnom povrchu distálnych interfalangeálnych kĺbov rúk. Táto funkcia podľa autora rozlišuje osteoartrózu od iných chorôb kĺbov, vrátane dny.

Úloha enzýmov a cytokínov v patogenéze osteoartritídy

V posledných rokoch sa veľa výskumov zameralo na identifikáciu proteáz zodpovedných za degradáciu ECM kĺbovej chrupavky pri osteoartritíde.

Úloha zmien v subchondrálnej kosti v patogenéze osteoartritídy

Spolu s degeneráciou kĺbovej chrupavky patologický proces pri osteoartritíde zahŕňa podkladové kostné tkanivo. Predpokladá sa, že zahustenie subchondrálnej doštičky podporuje progresiu osteoartritídy.

Úloha ukladania kryštálov v patogenéze osteoartritídy

Prírodné inhibítory cytokínov môžu priamo inhibovať väzbu cytokínov na receptory bunkových membrán a znižovať ich prozápalovú aktivitu. Prírodné inhibítory cytokínov možno rozdeliť do troch tried podľa spôsobu ich účinku.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.