Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Osteoartritída: Čo má pacient vedieť?

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Ľudské kĺby sú nádherné anatomické formácie. Ktorý stroj človeka môže existovať a pracovať desiatky a desiatky rokov? Ak chcete lepšie oceniť prácu takéhoto nádherného zariadenia, ako sú kĺby, zvážte nasledujúce skutočnosti. Ak je telesná hmotnosť osoby 50 kg, pri každom kroku na kolennom kĺbe je zaťaženie viac ako 150 kg.

Väčšina ľudí robí v priemere viac ako 8 000 krokov denne, čo znamená, že kolenný kĺb by mal absorbovať viac ako 600 000 kg. Ak telesná hmotnosť osoby, ktorá počas daného dňa dosiahne stanovený počet krokov, je 75 kg, kolenný kĺb absorbuje bremeno viac ako 900 000 kg. Teraz si môžete predstaviť, aké zaťaženie amortizuje kolenný kôň športovca alebo osoby, ktorá sa venuje ťažkej fyzickej práci. Nie je prekvapením, že napriek silám je kolenný kĺb zraniteľný, náchylný na zranenie a choroby.

Artróza - jedna z najčastejších kĺbových ochorení, ktoré postihuje chrupavku, ktorá pokrýva po sebe idúcich kostnej štruktúry vo vnútri kĺbu. Presná príčina jeho vývoja nie je známa. Sú považované za najpravdepodobnejší z dvoch dôvodov - (., Napríklad, nadváhou ulice a určité profesie al) genetická predispozícia (dedičná porucha kĺbovej štruktúry chrupavky) a nadmerné Microfracture kĺbovej tkaniva. Výsledkom je, že chrupavka nosia tenký a osteofytov sú vytvorené v podkladovej kosti - tzv tŕne. Najčastejšie postihuje kĺby nesúce najväčšie statické (kolená, bedrá a kĺbov chrbtice) alebo dynamický (niektoré kĺbov ruky) zaťaženie.

Najcharakteristickejšími príznakmi osteoartritídy sú bolesť v kĺbe s predĺženým stáním, chôdzou, behom, ktorá prechádza v pokoji. Pri osteoartritíde kolenných kĺbov nastáva bolesť pri lezení po schodoch. U pacientov s osteoartrózou kĺbov rúk prsty nadobúdajú charakteristickú "zväzok". Dnes táto choroba nie je úplne vyliečená, ale pravidelné liečenie a dodržiavanie určitých pravidiel života môže spomaliť a dokonca zastaviť progresiu ochorenia.

Pacient trpiaci osteoartritídou by mal starostlivo dodržiavať odporúčania lekára. Liečba osteoartritídy zvyčajne zahŕňa užívanie liekov proti bolesti, správnu kombináciu pokoja a cvičenia, čo je mimoriadne dôležité pre udržanie fungovania postihnutých kĺbov. Treba mať na pamäti, že lieky proti bolesti pre pacientov s osteoartrózou sú predpísané na zmiernenie bolesti a nie na to, aby ich kĺby boli vystavené ešte väčšiemu namáhaniu. Počas čistenia byte nemali kľačať, vyťahovať zásuvky kolenami a zatvárať dvere atď.). Je potrebné vyhnúť sa dlhým vertikálnym statickým zaťaženiam spojov, t.j. Nezdržujte sa dlho, mali by ste sa pokúsiť posadiť, ak sa takáto príležitosť predpokladá. Nepúšťajte do autobusu, je lepšie pomaly zastaviť, sedieť na lavičke a čakať na ďalšiu. Pri chôdzi, neponáhľajte, rýchlo sa otočte a zastavte, choďte po nerovnej ceste. Keď sa vrátite domov, potrebujete odpočívať na vysokej stoličke s podrúčkami alebo kreslami, aby ste sa po zotavení po odpočinku mohli pomôcť sami rukami.

Odporúča sa vyhnúť sa hypotermii končatín a používať také postupy ako horúce zábaly, horúce kúpele, suché teplo. Ak chcete zabaliť do kolenných kĺbov, urobia to staré vlnené veci.

Ak vám miestny lekár diagnostikoval osteoartritídu bedrových kĺbov, pokúste sa čo najskôr navštíviť ortopédia. Bohužiaľ je to najnepriaznivejší variant ochorenia charakterizovaný rýchlym vývojom. Preto je najradikálnejšou metódou liečby v tomto prípade protetika. "Nový" kĺb vám dá príležitosť plne zažiť radosť z toho, že sa dokážete nezávisle pohybovať bez bolesti a pomocou ďalších zariadení. Ak je operácia odložená z nejakého dôvodu, nezabudnite, že jediným spôsobom, ako spomaliť progresiu osteoartritídy bedrového kĺbu, je zmena spôsobu života. Po prvé, pri chôdzi vždy používajte trstinu, zmierňuje kĺb o 50%. V priebehu dňa distribuujte statické (stojaté) a statické dynamické (chôdza) zaťaženie, aby ste minimalizovali zaťaženie postihnutého kĺbu.

Niekedy po nadmernej záťaži, infekčných chorobách, hypotermii atď. Postihnutý kĺb môže rásť vo veľkosti ("napučať"), koža nad ním sa zahrieva, bolesť sa zosilňuje, vzniká pri najmenšom pohybe a niekedy v pokoji. Tieto symptómy naznačujú vznik zápalu v kĺbe a akumuláciu tekutiny v ňom. To je vážny problém, nemali by ste čakať na jej seba-povolenie a samoliečbu, ale mali by ste okamžite ísť na lekára. Regály návštevu odborníka môže viesť k nezvratným zmenám v niektorých štruktúrach vnútri kĺbu, ktorý bude podporovať dlhodobé alebo len čiastočné riešenie zápalu, jeho časté exacerbácie a časovo náročné.

U osôb s nadváhou bude normalizácia pomáhať pri znižovaní bolesti v kĺboch. Odporúča sa vylúčiť ľahko stráviteľné uhľohydráty z dennej stravy (cukor, pečenie, zemiaky, ryža, čokoláda atď.), Tučné mäso a živočíšny tuk.

Fyzické cvičenia sú mimoriadne dôležité pre pacientov s akoukoľvek patológiou kolenného kĺbu. Zvláštny význam pri liečbe osteoartritídy spočíva v posilnení štvorhlavého svalu bedrového kĺbu, ktorý sa nachádza na jeho prednej ploche, predlžuje kolenný kĺb a stabilizuje ho. Cvičenie na posilnenie tohto svalu vedie k významnému zníženiu bolesti v kĺbe. Treba mať na pamäti, že pri osteoartritíde by sa cvičenia mali vykonávať iba v sediacej alebo ležiacej polohe.

Na zadnej časti stehna je skupina svalov, ktoré sa ohybujú na kolene. Zvyčajne sú tieto svaly oveľa silnejšie ako kvadricepsové svaly, ktoré rozširujú koleno a narovnávajú nohu. Preto v prípade traumy alebo zápalu kolenného kĺbu sa spodné končatiny zvyčajne ohýbajú, pretože svaly - flexi hrudníka v tomto prípade tvoria trvalú kontrakciu flexie.

Aby sa zabránilo kontrakcii flexorových svalov, je užitočné vykonať cvičenie na natiahnutie "chladu (päty) šľachy.

Stojte vo vzdialenosti 40 cm od steny (alebo skrinky), nohy sú priľnavé k podlahe, kolená sú ohnuté; nakláňaj svoje ruky na stenu; ohýbajte paže v lakťoch, pokúste sa dotknúť steny hrudníka a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Keď sa toto cvičenie vykonáva, Achillovu šľachu, lýtkové svaly a svaly - flexi hrudníka - sú natiahnuté. Ďalšie cvičenie na posilnenie svalov - ohýbače kolenného kĺbu: počiatočná poloha ležiaca na žalúdku; pomaly ohýbajte a odblokujte nohy v kolenných kĺboch. Toto cvičenie je žiaduce vykonávať s množstvom náramkov na členkoch.

Správne organizovaný program lekárskej gymnastiky je najdôležitejšou súčasťou rehabilitačných opatrení pre osteoartritídu po zápaloch kĺbov. Ak v procese vykonávania máte neočakávané ťažkosti, nemôžete udržiavať rovnováhu alebo neoznačujete zlepšenie, poraďte sa so svojím lekárom.

Pasívne cvičenia sú prvou fázou obdobia zotavenia, pretože nevyžadujú žiadne úsilie zo strany pacienta. Asistentka (zdravotná sestra, fyzioterapeutka) ohýba a uvoľňuje dolnú končatinu pacienta tak, ako to umožňuje kolenný kĺb a uvoľnené svaly.

Čiastočne aktívne cvičenia sú ďalším krokom. Pomocou asistenta môžete (aktívne) ohýbať a odblokovať končatinu v kolennom kĺbe.

Aktívne cvičenia sa vykonávajú bez pomoci niekoho. Existujú dva typy aktívnych cvičení: izometrické a izotonické.

Izometrické cvičenia sa používajú ako prechodné medzi čiastočne aktívnymi a aktívnymi izotonickými cvičeniami. Pri ich vykonávaní napína a uvoľňujete rôzne svalové skupiny, zatiaľ čo končatina zostáva nehybná. Za ich výkon je potreba natiahnuť nohu v stacionárnemu objektu (stena, skriňa, posteľ) a natiahnuť protiľahlé svalové skupiny, vykonáva flexia-rozšírenie nohy v kolenných kĺbov, alebo obe končatiny pritisla k sebe v rôznych uhloch. Obráťte sa na lekára alebo fyzioterapeuta o tom, aké športové vybavenie je možné použiť na vykonanie týchto cvičení.

Izotonické cvičenia zahŕňajú aktívne pohyby tela. Nasledujúce cvičenia vám pomôžu posilniť kolenné kĺby. Lekár vám poradí, ktoré osoby majú vykonať, a odporúčajú aj ďalšie cvičenia.

 1. Východisková poloha ležia na chrbte, nohy sú ohnuté na kolenách. Sklopte ohnuté nohy do podlahy najprv vľavo, potom vpravo a vráťte sa do štartovacej polohy. Východisková poloha ležia na zadnej strane. Nadvihnite rovnú nohu 50-70 cm nad podlahou a vráťte sa do pôvodnej polohy.
 2. Východisková pozícia - sedí na stole, jedna noha voľne visí, druhá - ležia na stoličke, stoja bok po boku, pod kolennými kĺbmi, položí valček z uteráka. Zdvihnite nohu ležať na stoličke o 10-20 cm a vráťte sa do pôvodnej polohy.
 3. Východisková pozícia - sedí na zemi, dôraz na ruky za sebou. Rozložte narovnané nohy tak, aby medzi kolennými kĺbmi bola vzdialenosť 35-40 cm a spojte nohy s remeňom alebo lano cez kolenné kĺby. Pokúste sa maximálne rozšíriť nohy na boky a prekonať odpor pásu alebo lana.
 4. Východisková pozícia leží na zadnej strane. Neodtrhávajte podpätky z podlahy, neohýbajte nohu v kolennom kĺbe a vytiahnite pätu do zadku a vráťte sa do východiskovej polohy.
 5. Východisková pozícia leží na zadnej strane. Ohnúť nohu v kolennom kĺbe a rukou, stlačte ho do žalúdka a vráťte sa do pôvodnej polohy.
 6. Východisková pozícia leží na zadnej strane. Ak je to možné, narovnajte nohy a vráťte ich späť.
 7. Východisková poloha - leží na chrbte, nohy oddelené tak, že vzdialenosť medzi päty 25-30 cm Otočte nohu dovnútra, pokúsiť sa dostať do kontaktu so svojimi palcami, a potom zase nohu von, rovnako ako je to možné, a pokúsiť sa dotýkať malé prsty podlahu ..

Ako často môžete tieto cvičenia vykonávať?

Najrozumnejším odporúčaním je, aby sa do nasledujúceho rána vykonali pocity ľahkej stuhnutosti a bolesti svalov, ale aby ste ich mohli znovu naplniť. Lekár vám poskytne presnejšie rady. Komplikujte cvičenia postupne, nepreťažujte kĺby. Pred vykonaním cvičení sa pokúste zahriať kolenný kĺb alebo celú končatinu.

Kúpanie nie je len skvelým športom na posilnenie svalov, je to skvelý spôsob ako vyložiť, spať kĺby dolných končatín a chrbtice. V bazéne môžete urobiť špeciálne cvičenia pre kolenný kĺb. Napríklad chôdza vo vode, ktorá sa dostane do boku alebo do pásu (dostanete dodatočnú záťaž kvôli odolnosti proti vode). Pokúste sa chodiť bez toho, aby ste ohýbali svoje kolená a maximálne zdvihli nohy ("goose walk"), čo výrazne posilní štvoruholníkový sval stehien.

Cyklistika - veľmi užitočný druh športu osteoartrózy: na jednej strane, posilnené a pružnejšie svaly dolných končatín, s iným - kolenné kĺby nepociťujú takú záťaž na nohy, rovnako ako v behu alebo rýchlej chôdze.

Dôležitým bodom je výška sedadla bicykla. Je nutné, aby sa pedále striedali, nohy v kolenných kĺboch sú mierne ohnuté. Na určenie požadovanej výšky sedadla bicykla sa musí najskôr zdvihnúť tak, že noha visie, nedosiahne pedál, potom mierne spusti.

Ak má bicykel zariadenie na prepínanie rýchlosti, optimálna rýchlosť jazdy pre pacienta s osteoartritídou je 80 otáčok za minútu. Ak máte po jazde na bicykli bolesť v kĺboch, potom musíte sedadlo zdvihnúť o pár centimetrov. Ak chcete umiestniť nohy na pedále, je potrebné, aby sa noha mierne otočila smerom dovnútra. Pred jazdou by ste mali robiť rozcvičky a rozťahovacie cvičenia. Treba si uvedomiť, že jazda pri vysokej rýchlosti v chladnom počasí je dodatočným chladiacim faktorom, takže je potrebné obliecť teplejšie.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Niektoré zariadenia na ochranu kolenných kĺbov

 1. "Teplejšie pre koleno." Kĺbové kolená by nemali byť podchladené. Vykonajte to pomocou vykurovacej podložky, špeciálnych kolenných podložiek, ktoré je možné zakúpiť v lekárni alebo vyrobiť z najstaršieho teplého oblečenia. 
 2. Elastické pančuchy, obväz a bandáž vám pomôžu s nestabilitou kolenného kĺbu. Neodporúčajú sa však na použitie pri vzniku zápalu v kĺbe po chirurgickom zákroku a traume spolu s opuchom kĺbu, pretože to môže viesť k zhoršeniu dodávok tkanív krvou.
 3. Walking stick je jednoduché, ale veľmi užitočné zariadenie. Pri výbere cukrovej trstiny zvážte nasledujúce skutočnosti:
  • Uistite sa, že je dostatočne silná. Ak ste tučná osoba, potrebujete silnejšiu palicu.
  • Na konci trstiny by mala byť špička, aby sa zabránilo posúvaniu.
  • Rúru by ste mali sedieť pozdĺž dĺžky (lak by mal byť ohnutý o 10 °, keď sa opriete o trstinu). Nepoužívajte palice iných ľudí.
  • Uistite sa, že rukoväť trstiny je pohodlná a samotná trstina nie je pre vás ťažká.
  • Pri chôdzi držte palicu v ruke, oproti bolesti nohy.
 4. Barle. Ich cieľom je znížiť zaťaženie kĺbov. Klinčeky by mali byť pohodlné, vhodné ste autentickí, nemali by ste skĺznuť.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.