Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Metódy vyšetrenia chrbtice

Lekársky expert článku

Ortopéd, onkoortoped, traumatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Túžba po úplnom vyšetrení pacienta často vedie lekárov k tomu, aby označili štúdie, ktoré sa navzájom duplikujú v podobe získaných informácií. Pre každého jednotlivého pacienta by sa rozsah vyšetrení mal určiť individuálne a je vždy žiaduce označiť tie štúdie, ktoré sú najviac informatívne na riešenie konkrétnej diagnostickej úlohy. Zistili sme preto, že je potrebné poskytnúť opis metód zisťovania, ktoré sa najčastejšie používajú v vertebrológii, pričom uvádzame hlavné úlohy, ktoré je možné vyriešiť s ich pomocou. Opis metód nie je uvedený v abecednom poradí, ale v súlade s frekvenciou a skutočným významom.

Panoramatický Rádiografia (štandardná spondylography) je základnou metódou žiarenie prieskumu a vykonáva sa v polohe na bruchu sa v dvoch proektsiyah.Obsledovanie prevádzku s maximálnou zachytenie chrbtice, a v predozadnom röntgenovom snímku - aj bedrové krídla. Metóda umožňuje:

 • predbežne posúdiť stav chrbtice;
 • vypočítať veľkosť deformácie chrbtice v čelných a sagitálnych rovinách, zhruba odhadnúť množstvo krútiaceho momentu (patologickú rotáciu) stavcov;
 • predbežne posúdiť stav paravertebrálnych tkanív;
 • určiť stupeň zrelosti kostry (podľa Risserových testov a stavu apofýzy stavcov);
 • predbežne odhadnúť veľkosť miechového kanála.

Počítačová tomografia (CT) je najviac poučný pre vyhodnotenie stavcov kostných štruktúr v obmedzenom počte (jedna alebo dve) stavcov segmentov, v prvom rade - v zadnej časti tiel a oblúkov prídavkov (priečny kĺb, trnový). Je možné vizualizovať stav paravertebrálnych tkanív na úrovni záujmovej zóny. V spojení s kontrastným myelografiu metóda (CT + myelografia) sa používa na posúdenie priechodnosť lúhu toky, a stav chrbticového kanála, približne, miechy v oblasti záujmu.

Magnetická rezonancia (MRI) je najviac informatívna pre:

 • vizualizácia miechy, jej rezervné priestory (subarachnoidné a epidurálne), vertebrálny kanál vo všeobecnosti a na úrovni záujmovej zóny (priečne rezy);
 • vizualizácia diskov;
 • včasná detekcia patológie sprevádzaná mikrocirkulačnými poruchami v chrbtici a nezistená inými metódami radiačnej diagnostiky;
 • posúdenie stavu paravertebrálnych tkanív.

Funkčné röntgenové snímky - prevedenie predozadný a bočné spondylograms s maximálne prípustným pohybmi: vo frontálnej rovine - na bočnej sklony v sagitálnej - v ohybe a natiahnutie. Používa sa na určenie prirodzenej pohyblivosti chrbtice.

Röntgenová tomografia - realizácia vrstvených röntgenových rezov nám umožňuje objasniť povahu patologických zmien stavcov a paravertebrálnych tkanív, zhodnotiť stavbu obratlúch.

Spondylourografia je kombináciou spondylografie so súčasným kontrastom močového traktu. Zvyčajne sa používa na podozrenie na sprievodnú patológiu močového systému u detí s vrodenými poruchami stavcov. Súčasné hodnotenie chrbtice a močového traktu môže v štúdii znížiť celkovú záťaž.

Myelo (tomo) graf - vyšetrenie miechového kanála zavedením kontrastných látok do subarachnoidálneho priestoru umožňuje:

 • vizualizovať subarachnoidný priestor a určiť jeho priechodnosť;
 • predbežne vizualizovať miechu;
 • odhaliť extradurálne a extramedulárne formácie, ktoré porušujú priepustnosť mozgovomiechových močovodov;

Echospondilografia (ESG) - ultrazvukové vyšetrenie chrbtice a miechového kanála. Metóda je nevyhnutná pre prenatálnu diagnostiku vývojových defektov chrbtice, používa sa aj na približné vyhodnotenie stavu miechového kanála;

Epidurografia je štúdium chrbtice a miechového kanála zavedením kontrastných látok do epidurálneho priestoru.

Venospondilografia (WASH) - vyšetrenie chrbtice s kontrastnými epidurálnymi a paraverterebárnymi venóznymi traktami. Kontrastná látka sa zavádza do kostných štruktúr stavcov (zvyčajne - v spinóznom procese). Posúďte stav žilových epidurálnych plexusov. Metóda môže byť použitá na včasnú detekciu objemových útvarov epidurálneho priestoru.

Rádioizotopové skenovanie kostry - štúdium aktivity metabolických procesov v kostnom tkanive zaznamenaním akumulácie osteotropného rádiofarmaka (RFP); umožňuje detegovať patologické kostné ohniská s aktívnym metabolizmom (zápalové, niektoré nádory).

Diskografia - kontrastná štúdia medzistavcového disku V súčasnosti sa používa v polysegmentálnej diskopatii ako provokatívny test na identifikáciu segmentu, ktorý je príčinou bolestivého syndrómu.

Preto v závislosti od diagnostických úloh sa význam jedného alebo iného spôsobu štúdia výrazne líši:

 • na určenie typu a veľkosti chrbticovej deformity - najviac informatívna je štandardná spondylografia, spondylourografia;
 • hodnotiť štruktúru kostných elementov chrbtice - CT, rôntgenovú tomografiu;
 • posúdiť stav diskov - MRI, diskografia;
 • na vizualizáciu miechy a jej rezervných priestorov - MRI, CT-myelografia, myelografia, epidurografia;
 • pre prenatálnu diagnostiku ochorení chrbtice a jej približnú vizualizáciu u malých detí (skríning) - echoespondilografia;
 • na detekciu hemodynamických porúch na stavcoch - MRI;
 • pre včasnú detekciu pevných a systémových nádorových lézií chrbtice (dorentgenologicheskaya fáza), odhad ich výskytu v chrbticovej kostnej segmenty a systém - rádionuklidovej vyšetrenie, MRI;
 • vyhodnotiť epidurálny a paravertebrálny venózny bazén - venospendilografiu.
 • na posúdenie stavu paravertebrálnych tkanív - MRI, CT, Rengenotomografia.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.