Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Liečba psoriázy s kúpeľmi: terpentín, ihličnan, radón, sírovodík

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Jedným z najúčinnejších postupov na zlepšenie stavu pokožky je kúpele s psoriázou. Zvážte indikácie a techniky ich správania, druhov, užitočných vlastností.

Psoriáza (šupinatý lichen) sa týka chronických dermatologických ochorení. Ovplyvňuje nielen kožu, ale aj jej doplnky: vlasy a nechty. Je charakterizovaná častými relapsmi na pozadí dočasného zlepšenia stavu. Nie je prenášaná iným (nie infekčná povaha) a nie je spojená s účinkom škodlivých mikroorganizmov.

Najčastejšie sa choroba vyskytuje vo veku 15-45 rokov u ľudí s čestnou kožou. Každých 25 obyvateľov planéty trpí. Patológia je spôsobená imunitnými bunkami tela. Koža sa zapáli, bunky epidermis rastú a tvoria malé kapiláry. Ochorenie sa prejavuje vo forme červených škvŕn, to znamená psoriatických plakov. Sú suché na dotyk, pokryté bielou povrchovou úpravou a nad zdravými tkanivami.

Vedci a lekári z celého sveta sa zaoberajú štúdiom a liečbou tejto patológie. V terapeutickom komplexe sú zahrnuté kúpele s psoriázou s rôznymi prísadami. Zmierňujú bolestivé príznaky, zmierňujú svrbenie a pálenie, zvlhčujú pokožku. Vodné procedúry sa vykonávajú len po konzultácii s dermatológiou, ktorá odporúča túto metódu a predpokladanú účinnosť.

Môžem si vziať kúpele so psoriázou?

Mnohí pacienti, ktorí sú vystavení najčastejšiemu dermatologickému ochoreniu, sa pýtajú, či je možné kúriť sa psoriázou? Šupinatý lichen udrie kožu s červenkastými suchými škvrnami, ktoré spôsobujú nepríjemné pocity a bolestivé pocity. Vodné postupy by sa mali vykonávať počas obdobia remisie, pretože pri exacerbácii je koža najzraniteľnejšia.

Podstatou liečebných kúpeľov je hydratácia pokožky a odstránenie škodlivých látok z tela cez póry. Na tieto účely používajte soľ, terpentín, liečivé byliny, magnéziu a ďalšie zložky. Hlavnou výhodou tejto terapie je to, že sa dá vykonávať doma. Samozrejme, úplne zbaviť choroby nefunguje, ale môžete významne predĺžiť obdobie remisie a zlepšiť vzhľad pokožky.

trusted-source[1], [2], [3]

Výhody a nevýhody kúpeľov pri psoriáze

Všetky výhody a nevýhody kúpeľov pri psoriáze závisia od toho, aké látky sa používajú pri postupoch a od toho, ako sa postupuje. Ak uvažujete o tomto type terapie ako celku, potom s jej pomocou môžete dosiahnuť tieto výsledky:

 • Zmäkčovanie hrubých suchých plátov.
 • Protizápalový účinok.
 • Upokojujúce postihnuté tkanivá.
 • Zlepšite lymfodrenáž.
 • Odstránenie toxínov a iných škodlivých látok.
 • Zníženie podráždenia, bolestivé pocity, svrbenie a odlupovanie.

Pokiaľ ide o nedostatky, s nesprávne vybranými doplnkami liekov, je možné zhoršiť stav kože a vyvolať recidívu choroby. Podobné sa môže vyskytnúť aj pri zvýšenej koncentrácii liečivých zložiek. Preto pred vykonaním vodných procedúr zameraných na liečbu a prevenciu psoriázy je potrebné poradiť sa s dermatológiou.

trusted-source[4], [5], [6]

Indikácie postupu

Hlavné indikácie pre vymenovanie kúpeľov pri psoriáze sú spojené s terapeutickým účinkom zložiek použitých na ich zvládnutie. Typ a trvanie postupov vôd závisí od týchto faktorov:

 • Vek pacienta a vlastnosti jeho tela.
 • Forma ochorenia, stupeň a závažnosť.
 • Počet a frekvencia recidív.
 • Lokalizácia a veľkosť dosiek.

Kúpele majú upokojujúce vlastnosti, obnovujú a urýchľujú hojenie poškodených tkanív psoriázy.

trusted-source[7], [8], [9], [10]

Technika kúpele na psoriázu

Postupy na liečbu psoriázy zamerané na zlepšenie stavu pokožky sa môžu vykonávať v nemocniciach alebo v rezortných a sanatóriových zariadeniach a doma. Technika ich správania závisí od typu: noha, sedenie, všeobecné. Najčastejšie používané liečebné kúpele, ktoré vám umožňujú relaxovať telo a úplne ho ponoriť do vody.

Aké kúpele sa dermatológ rozhodne vziať. Lekár tiež odporúča a oboznámi so všeobecnými pravidlami úpravy vody:

 1. Voda v kúpeľni by nemala byť vyššia ako 38 ° C, inak by tento postup mal zvýšené zaťaženie kardiovaskulárneho systému.
 2. Kúpele sú terapeutické, nie hygienické postupy. Preto predtým, ako sú vykonávané, je potrebné dôkladne umyť pod sprchou, pričom ste očistili pokožku mŕtvych buniek. To umožní, aby terapeutické roztok prenikol hlboko do epidermis a intenzívne ovplyvnil pokožku.
 3. Vykonajte liečbu po jedle. Posledné jedlo by malo byť 1-2 hodiny pred kúpaním.
 4. Terapia sa vykonáva každý druhý deň, celkové trvanie kurzu určuje lekár. Optimálny čas pre jeden postup nie je dlhší ako 20 minút.
 5. Po liečebnom kúpeli musí byť koža ošetrená hydratačným krémom alebo liekom predpísaným lekárom.

Pri pozorovaní vyššie opísanej liečebnej techniky je možné dosiahnuť trvalé výsledky, zlepšiť stav pokožky a celkovú pohodu, zvýšiť dobu remisie alebo dokonca uviesť ochorenie do stavu spánku.

Soľné kúpele so psoriázou

Liečiť mikrotrhlinky na pokožke, eliminovať svrbenie, pálenie, relaxáciu a tonizáciu tela používajú soľné kúpele. S psoriázou zmierňujú podráždenie a prispievajú k posilňovaniu nervového systému. Na liečivé riešenie je vhodná kamenná soľ, morská alebo anglická (magnézia), ktorú si môžete zakúpiť v lekárni. Koncentrácia roztoku závisí od štádia ochorenia a od individuálnej znášanlivosti.

 • Exacerbácia - postupy sa vykonávajú denne po dobu 30-50 dní.
 • Stacionárne obdobie (nie sú žiadne nové vyrážky, ale bolestivé pocity pretrvávajú) - 3 krát týždenne každý druhý deň.
 • Regresia (pokles počtu plakov, deskamácia a bolesť) - jeden postup sa odporúča za 3 dni.
 • Ročné a mimosezónne obdobia - raz za týždeň.

Na začiatku liečby použite slabý soľný roztok (200-300 g soli na 200 litrov vody) a postupne zvyšujte jeho koncentráciu. Pozitívny efekt bude viditeľný za týždeň. S prechodom 2-3 kurzov môže prísť remisia.

Morské kúpele so psoriázou

Veľmi často sa používajú morské kúpele na liečbu dlaždicovitých lišajníkov. Pri psoriáze majú antiseptický a hojivý účinok, zlepšujú metabolické procesy na bunkovej úrovni, zmierňujú svrbenie a odlupovanie. Na rozdiel od stolovej soli, morská soľ obsahuje mnoho mikro a makro prvkov, medzi nimi: draslík, vápnik, jód, bróm, horčík a iné. Morská soľ omladzuje pokožku, je pružná a hladká.

Všeobecné odporúčania pre postup:

 • Do 10 litrov teplej vody pridajte 1 kg soli. Po rozpustení roztoku nalejte roztok naplneným kúpeľom.
 • Teplota vody by nemala byť vyššia ako 40-45 ° C. Ak je to potrebné, môžete nalievať horúcu vodu.
 • Kúpať by mala byť 15-20 minút, ponorte do vody všetky časti tela s psoriatickými plakmi.
 • Okamžite po zákroku opláchnite čerstvou vodou a vysušte pokožku pomocou ručníku.
 • V týždni sa odporúča vykonať 3 procedúry, celkový priebeh liečby je 3 mesiace.

Ak chcete dosiahnuť maximálny terapeutický výsledok, je lepšie použiť vankúšikovú vodu alebo vopred stanovenú vodu na kúpeľ. Počas kúpania opatrne masíruje zapálenú pokožku mäkkou špongiou alebo špongiou, čím odstraňuje keratinizovanú vrstvu. Vo vode môžete pridať pár kvapiek jódu, ktoré zvýšia antiseptické vlastnosti solného roztoku.

Sóda s psoriázou

Spoľahlivým asistentom pri liečbe mnohých dermatologických ochorení je sóda. Pri psoriáze má protizápalový účinok, zmäkčuje postihnuté oblasti pokožky, upokojuje, zmierňuje podráždenie a svrbenie, odstraňuje škodlivé látky z tela.

Ak chcete kúpeľ, vezmite 250 g sódy a rozpustite ju v teplej vode 36-38 ° C. Plávať 15-20 minút. V tomto prípade, bezprostredne po procedúre, je lepšie netknúť pokožku, ale nechajte ju prirodzene vyschnúť. Liečba sa má vykonať raz za dva dni.

Okrem sodných kúpeľov, s šupinatým lišajom, môžete použiť sódu masti:

 • Vezmite 10 gramov sódy a 25 gramov jedlého oleja, 250 gramov kuracieho tuku, 50 gramov drogovej žlče a rovnakého množstva brezového dechtu. Pridajte k vyššie uvedeným prísadám 3 surové žĺtky, 50 g mydla na bielizeň a ½ šálky chaga. Varenie tuku, pridajte k nemu chaga a všetky ostatné zložky okrem žlče. Po ochladení masti pridajte žlč a dôkladne premiešajte. Chladené činidlo sa má aplikovať na miesto vyrážky každý deň pred spaním.
 • So sódou môžete pripraviť terapeutické mlieko. Zmiešajte v rovnakom množstve sódy a olivového oleja. Aplikujte výrobok na pokožku a cez noc pokryte plastovým obalom. Postupy sa odporúčajú vykonávať dvakrát týždenne.

Sóda sa môže používať nielen na vonkajšie účely, ale aj na vnútorné použitie. Len pred začiatkom takejto terapie je potrebné sa poradiť s dermatológa a gastroenterológom, pretože nesprávna aplikácia sódy môže spôsobiť prerušenie práce gastrointestinálneho traktu.

Terapentínové kúpele so psoriázou

Účinné protizápalové, antiseptické a otepľovacie vlastnosti majú terpentínové kúpele so psoriázou. Na prípravu lieku potrebujete v lekárni kúpiť žltú terpentínovú emulziu. Roztok sa pripraví podľa pokynov, ktoré prichádzajú s emulziou. Postup je kontraindikovaný pri zníženom tlaku av akútnej fáze ochorenia. Postup liečby je 30 dní, kúpele sa odoberajú každý druhý deň, počnúc od minimálnej koncentrácie (25 ml na 200 litrov vody) a až do maximálnej dávky 170 ml.

Pred kúpaním je potrebné zatvoriť alebo liečiť otvorené rany, pohlavné orgány s vazelínou. Doba procedúry je 15-20 minút. Pacient sa má čo najviac ponoriť do liečebného roztoku, teplota vody do 39 - 40 ° C. Postupne pridajte do kúpeľa horúcu vodu. Je to potrebné na zvýšenie telesnej teploty a aktiváciu obranných systémov tela. Táto metóda liečby zvyšuje pozitívny účinok kúpeľa.

Bezprostredne po procedúre sa pleť nedá očistiť, musí sa uschnúť. Je potrebné zabaliť si do teplého plášťa a piť teplý bylinný nápoj. To prispeje k zvýšeniu potenia a eliminácii toxínov a toxínov z tela. Po 1-1,5 hodine by ste sa mali umyť pod sprchou alebo si zotrieť pokožku bylinkovou infúziou (harmanček, šalvia, obrat), môžete tiež použiť hydratačný krém na telo.

Sulfidové kúpele so psoriázou

Pri mnohých dermatologických ochoreniach sa používajú kúpele so sírovodíkom. Pri psoriáze tieto postupy zmierňujú zápal, zlepšujú stav kože, odstraňujú svrbenie, pálenie a odlupovanie. Sírovodík je prírodný antioxidant s oxidačnými vlastnosťami. Počas oxidačného procesu látka vytvára oxid siričitý a kyselinu sírovú. Liečebné kúpele majú pozitívny účinok na celý organizmus:

 • Normalizácia krvného tlaku.
 • Urýchlenie toku krvi a zlepšenie fungovania krvného zásobovania.
 • Aktivácia metabolických procesov.
 • Zvýšte pružnosť pokožky, odstráňte alergické vyrážky.
 • Urýchlenie obnovenia chrupavkových tkanív.
 • Normalizácia hladiny cukru v krokoch.
 • Zlepšenie celkového stavu tela.

Sírovodíkové kúpele aktivujú enzýmový systém a urýchľujú proces obnovy. Terapeutický účinok sa dosahuje prostredníctvom aktívnych zložiek, ktoré prenikajú do tela cez póry kože a dýchacieho systému. Na liečbu psoriázy musíte zobrať kúpeľ s vodou a pridať sirovodík na požadovanú koncentráciu. Postup by mal trvať 10-15 minút pri teplote vody 35 - 37 ° C. Priebeh liečby 10-15 procedúr za 1-2 dni. Opakovaná liečba sa môže vykonať po 4 až 6 mesiacoch.

Napriek užitočným vlastnostiam a zlepšeniu zdravia má liečba množstvo kontraindikácií. Nevykonáva sa tuberkulóza, bronchiálna astma, onkologické a alergické ochorenia, angina pectoris. Konečné rozhodnutie o možnosti ošetrenia sirovodíkom môže urobiť len dermatológ.

Radónové kúpele so psoriázou

Liečba radónovými kúpeľmi na psoriázu sa zvyčajne uskutočňuje v prostredí sanatória-rezortu pod lekárskym dohľadom. Radón je rádioaktívny chemický prvok. Patrí medzi najvzácnejšie prírodné plyny vznikajúce počas rozpadu rádia. Pri správnom používaní prenikajú mikrodóza radónu do pokožky a poskytujú hojivý účinok.

Teplota v liečebnom kúpeli by mala byť 34-36 ° C a špecifická aktivita radónu 0,2-7,4 kBq / l. Pri 200 litroch vody použite 100 ml koncentrátu. Dĺžka kúpania by mala byť 7-10 minút, trvanie kurzu je 10-15 zasadnutí. Ihneď po ukončení procedúry je potrebné odpočinok a spánok. Takúto terapiu možno vykonať raz ročne. Liečba je kontraindikovaná v sezónnych formách psoriázy a u pacientov, ktorých práca je spojená so zvýšenou expozíciou ionizujúcemu žiareniu.

V procese kúpania sa radón absorbuje do pokožky a postupne preniká do subkutánnych tukových vrstiev, rozpúšťa sa a dostáva sa do systémov vitálnej činnosti tela. Vplyv radónových kúpeľov možno porovnať s ionizáciou. Táto látka aktivuje vnútorné procesy a najmä regeneráciu. Po takejto terapii dochádza k zlepšeniu stavu kože, minimalizácii zápalových procesov, zrýchleniu regenerácie poškodených tkanív. Radón má priaznivý účinok na obehový a kardiovaskulárny systém, má obnovujúci účinok.

Ovesné kúpele so psoriázou

Oatmeal je prírodný a účinný bylinný prostriedok na starostlivosť o pokožku tváre a tela. Na svojom základe sa pripravujú rôzne masky, kroviny a iné kozmetické prípravky. Ovesné kúpele so psoriázou majú zmäkčujúci a upokojujúci účinok, zmierňujú svrbenie a podráždenie.

Pri príprave kúpeľa môžete použiť: ovos s šupkou, ovsené vločky a dokonca aj ovsená slama. Najpopulárnejšie spôsoby prípravy liečivých kúpeľov:

 • Najskôr do 10 litrov vody uveďte niekoľko pár ovsenej slamy a výsledný vývar pridáte do teplého kúpeľa. Takýto nástroj pomáha znižovať odlupovanie a obnovuje normálnu farbu kože.
 • Pečieme v termosku ovsenej vločky, kým nie je klzká. Výsledný likér sa naleje do teplého kúpeľa a pridá sa 50 až 100 ml olivového oleja. Procedúra by mala trvať 15-20 minút, počas jej vykonávania by mala byť koža jemne rube ovsená kaša.
 • Vezmite gázu, dvakrát preložte a naplňte ju 250 g ovsenej vločky. Viazajte gázu a vložte do teplej kúpeľa. Okrem ovsenej vločky by sa do vody malo pridávať 500 g stolnej soli. Po takomto postupe sa pokožka stáva hladkou a mäkkou, psoriatické plaky sú bledé.
 • Vezmite liter mlieka a varte 250 gramov ovsenej vločky. Po varení sa má liek podávať do infúzie 30 minút. Chladená kaša nalejte do teplej kúpeľa. To zlepší stav pokožky, zosvetlí plaky, zvlhčí a zmäkčuje pokožku.

Ovsené vločky obsahujú vysoké množstvá vlákniny a bielkovín, ktoré zlepšujú metabolické procesy a vstrebávajú toxíny a toxíny z tela. Vyššie popísané recepty sa môžu používať tak v období remisie, ako aj pri exacerbácii ochorenia.

Kúpele s horčíkom na psoriázu

Anglická soľ alebo síran horečnatý je najčastejšie používaná droga na liečbu hypertenzie. Kúpele s magnéziou pri psoriáze sa týkajú vyhrievacích procedúr, ktoré odstraňujú toxíny z tela. Lekárske kúpele by sa mali užívať pred spaním.

Pripravte roztok 100 g magnézie a 500 g morskej soli a zrieďte ich teplou vodou na kúpanie. Trvanie procedúry by malo byť 15-20 minút, priebeh liečby je 14 dní s kúpeľom každý druhý deň. Ihneď po kúpaní je potrebné obaliť sa v teplom rúchu a pot. Po hodine sa môžete sprchovať a naniesť na pokožku hydratačný krém.

Pri šupinovej hnačke môže byť použitý síran horečnatý na vnútorné použitie. Pred terapiou je potrebné pripraviť telo, užívať sorbent na čistenie a alkalické pitie a tiež po diéte. Pred podaním magnézia pod správnym hypochondriom položte fľašu s teplou vodou a ľahte 1-2 hodiny. Potom rozpustite v pohári vody 3 lyžice horčíka a vezmite ho dvakrát 30 minút. Takéto liečenie môže vyvolať exacerbáciu chronických ochorení gastrointestinálneho traktu. Preto skôr ako začnete užívať síran horečnatý, poraďte sa so svojím lekárom.

Škrobové kúpele so psoriázou

Pri výraznom svrbení a rozsiahlych vyrážkach sa doporučujú škrobové kúpele. Pri psoriáze sa tieto prejavujú ako vo fáze exacerbácie, tak aj počas remisie ochorenia. Škrob odstraňuje zápaly a svrbenie, prispieva k exfoliácii mŕtvych častíc. Na prípravu roztoku si vezmite 800 g zemiakového škrobu a zrieďte ho v nádobe so studenou vodou. Pridajte výrobok do pripravenej vody.

Pre liečebný kúpeľ môžete použiť tento recept: 200 g zemiakového škrobu zriedeného v studenej vode, aby ste získali druh mliečnej tekutiny. Postupným miešaním pridajte roztok do kúpeľa chladnou vodou. Potom priveďte teplotu na komfortné, ale nie nad 37 ° C. Trvanie procedúry by malo byť 20 minút, potom, čo nepotrebujete opláchnuť pokožku ani dodatočne zvlhčiť. Priebeh liečby 10-12 kúpeľov, frekvencia aplikácie - každý druhý deň.

Bylinné kúpele so psoriázou

Na normalizáciu pokožky a zníženie závažnosti psoriatických vyrážok sa odporúča používať bylinné kúpele. Pri psoriáze znižujú zápalový proces a tonizujú celé telo.

Najčastejšie je pacientovi predpísané takéto fitovanie:

 • Sušený farmaceutický harmanček vyplňte nádobu s vekom a vylejte strmeň vriacej vody v pomere 1: 2. Kvapalina sa má podávať do infúzie počas 30 minút, potom sa musí filtrovať a pridať do kúpeľa. Infúzia sa môže použiť na tlmenie zapálených kože a aplikovať kompresie. Vezmite bavlnenú podložku alebo obväz a namočte ju do rastlinnej infúzie, naneste na zapálené plaky a pokryte filmom.
 • 50 g nechtíka a harmančeka, varí sa v 6 litroch čistenej vody. Odvážte vývar, napnite a pridajte do teplej kúpeľa. Čas liečby je 20-30 minút.
 • V množstve 100 gramov šalvie na liter vody pripravte odvar. Za týmto účelom vyplňte rastlinnú surovinu v hrnci, nalejte vodu a varte jednu hodinu. Bujón by sa mal infúziť 24 hodín, filtrovať a pridať do kúpeľa.
 • Vysušte zemnú kožu pasty s vodou a varte na strednom ohni, kým sa objem kvapaliny nezníži trikrát. Akonáhle sa bujón ochladí, musí byť filtrovaný a použitý na liečivé kúpele. Ak je to žiaduce, rastlinná kvapalina môže namočiť gázu a aplikovať na miesto vyrážky 1-3 hodiny, pokrývajúce telo filmom.

Ak chcete vybrať najvhodnejší recept na fytoprocedúry, potrebujete kontaktovať dermatológov. Po kompletnom vyšetrení a objasnení charakteristických znakov priebehu ochorenia lekár pripravuje schému liečby byliniek, individuálne pre každého pacienta.

Kúpele s kandidánom pri psoriáze

Výkonný rastlinný liek na liečbu mnohých dermatologických ochorení je celandín. Rastlina obsahuje vitamíny a kyseliny (citrón, jantár, jablko, chelidón), éterické oleje, karotén, saponíny. Takáto bohatá kompozícia poskytuje baktericídne, protizápalové, choleretické a spasmolytické účinky.

Kúpele s kandidánom pri psoriáze - to je jedna z možností liečby s touto bylinkou. Zariadenie sa môže použiť na mokré dresingy, masti na varenie a pleťové vody. Je zakázané používať šťavu rastliny v jej čistej forme, pretože spôsobuje silné bolestivé pocity, sčervenanie a podráždenie pokožky, popáleniny. To je dôvod, prečo je lepšie používať celandín vo forme olejov, vývarov alebo masti.

Liečebné kúpele sú rozdelené na dva typy:

 • Teplo - vykonané v počiatočných štádiách ochorenia, teplota vody by nemala presiahnuť 35 ° C.
 • Hot - používa sa v pokročilých štádiách, maximálna povolená teplota vody - až do 45 ° C.

Na prípravu liečebného roztoku je vhodný olej vo farbivá alebo jeho odvar. Môžete si pripraviť špeciálny bylinný kúpeľ. Vezmite lyžicu celandínu, dve lyžice valeriánskeho koreňa, tymianu, obrat, kvetu nechtíka, tri lyžice ľubovníka a štyri časti kvetov ďateliny. Všetky bylinky na miešanie, vylejte vriacou vodou, varte na parnom kúpeli, ochlaďte a napnite.

Kúpanie by nemalo trvať dlhšie ako 20 minút. Na dosiahnutie optimálneho terapeutického výsledku je spravidla 10 postupov. Počas tejto doby bude koža vyčistená z psoriatických plakov, podráždenie, pálenie a svrbenie zmizne. V niektorých prípadoch spôsobuje celandín úplné zotavenie zraku.

trusted-source[11], [12]

Ihličnaté kúpele so psoriázou

Terapeutický účinok ihličnatých kúpeľov pri psoriáze je spojený s vysokým obsahom ihiel v ihlach. Prenikanie týchto látok do pokožky dráždi nervové zakončenia a rozširuje malé cievy. To vedie k zlepšeniu krvného obehu a výživy tkaniva, vylučovaniu toxínov a toxínov.

 • Na výrobu ihličnatého kúpeľa vezmite 100 ml prírodného kvapalného extraktu z ihličiek alebo jednej brikety a dôkladne premiešajte v pohári vody. Roztok sa naleje do predtým pripraveného kúpeľa s teplotou vody 35 až 37 ° C. Trvanie kúpeľa 10-15 minút.
 • Vezmite borovicové puky v množstve 50 g na 1 liter vody. Varenie rastlinných surovín vo vodnom kúpeli sa hodinu, napíšte a pridajte do kúpeľa. Tento recept je účinný pri liečbe psoriázy palmárno-plantárnej.
 • Nalejte čerstvé rezané borovicové vetvy s vriacou vodou. Akonáhle teplota vody klesne na 38 ° C, môžete do roztoku ponoriť časti tela ovplyvnené plakmi. Ihneď po skončení procedúry musíte obaliť a ležať pod teplou prikrývkou na 30 minút. Takéto ošetrenie sa vykonáva každé dva dni, priebeh liečby je 5-7 kúpeľov.

Aromatické zlúčeniny prenikajú nielen do kože, ale aj do dýchacieho traktu, to znamená do slizníc dýchacích ciest. Ihly majú protizápalový a baktericídny účinok, upokojujú podráždenie nervov, zlepšujú spánok.

trusted-source[13]

Kúpacie kúpele so psoriázou

Mladé parohy z jeleňa maral sú nohavičky. Obsahujú 18 aminokyselín a krv zvieraťa, ktoré má terapeutické vlastnosti. Kúpacie kúpele so psoriázou sa používajú v netradičnom lekárstve. Normalizujú metabolické procesy, urýchľujú regeneráciu poškodených tkanív, omladzujú a spomaľujú proces starnutia, odstraňujú škodlivé látky z tela. Zvýšte odolnosť proti stresu, normalizujte hormonálny spánok, máte protizápalový účinok a hojenie rán.

Pri príprave liečebného kúpeľa zriedte vo vode 50 g prášku z maránskej rohy. Kúpanie by malo trvať 15-20 minút. Postupy sa vykonávajú každý druhý deň, v priebehu 10 kúpeľov. Takéto liečenie je možné len v štádiu remisie psoriázy, pričom jej zhoršenie môže spôsobiť zhoršenie priebehu ochorenia. Pred použitím tohto lieku sa poraďte so svojím lekárom.

trusted-source[14], [15], [16]

Kúpeľ s aspirínom pri psoriáze

Exfoliačné vlastnosti majú kúpele s aspirínom na psoriázu. Kyselina acetylsalicylová sa týka nesteroidných protizápalových liečiv. Anestézuje, zmierňuje teplo a má protizápalový účinok. Rovnaký terapeutický účinok aspirínu sa dá dosiahnuť nielen pri jeho orálnom podaní, ale aj pri jeho vonkajšom podaní.

Kúpele s aspirínom sa používajú na palmar-plantárnu psoriázu. Na prípravu liečebného roztoku utrite 10 tabliet lieku a pridajte k nim 2 až 4 kvapky citrónovej šťavy. Výslednú zmes je možné naliať do nádrže vodou a umyť postihnuté časti psoriázy alebo položiť na plaky a zabaliť ich polyetylénom. Doba kúpeľov a kompresie by nemala presiahnuť 15 minút. Počas tejto doby sa pokožka zmäkne a keď sa opláchnu, plaky bezbolestne odídu. Takéto postupy sa môžu vykonávať nie viac ako raz týždenne a až po konzultácii s lekárom.

trusted-source[17], [18], [19]

Kúpele pre psoriázu v domácnosti

Najviac prístupným a účinným liečebným postupom sú kúpele so psoriázou. Doma môžete pripraviť z jednoduchých a cenovo dostupných surovín: soľ (moria, kuchárstvo), ovsené vločky a oveľa viac. Takáto odroda umožňuje výber najjednoduchšieho a účinnejšieho predpisu pre psoriázu.

Najčastejšie doma pripravujú kúpele so sódom, soľou, škrobom, terpentínom a rôznymi bylinnými infúziami. Ale s výnimkou správne zvoleného predpisu je veľmi dôležité dodržiavať správnu liečbu:

 • Dajte telo odpočinok medzi kurzami terapie (nie menej ako 30 dní).
 • Po každej úprave vody by ste mali starostlivo preskúmať dosky. Ak sú zmäkčené kôrky, musia byť starostlivo oddelené od tela.
 • Počas liečby by ste nemali piť alebo fajčiť. Odporúča sa dodržiavať diétu. Takýto integrovaný prístup pozitívne ovplyvňuje celkový stav tela a liečbu.
 • Dodržujte liečebný režim predpísaný lekárom (pilulky, krémy, masti).

Úprava vody by sa mala kombinovať s liečbou vitamínmi. Môžete si vziať vitamínové a minerálne komplexy a potraviny bohaté na vitamíny A, B, D a vlákninu. Pretože zlepšujú metabolizmus a majú priaznivý vplyv na celkový stav tela.

trusted-source[20], [21]

Kontraindikácie postupu

Procedúry terapeutickej vody pre skvamózne vši majú takéto kontraindikácie:

 • Onkológia a benígne nádory.
 • Tuberkulóza a zápalové ochorenia dýchacieho traktu.
 • Choroby kardiovaskulárneho systému, hypertenzia.
 • Ateroskleróza.
 • Diabetes mellitus a iné poškodenie endokrinného systému.
 • Epilepsia.
 • Tehotenstvo (druhý trimestr).
 • Hubové alebo infekčné kožné lézie.

V prítomnosti vyššie uvedených kontraindikácií by liečba psoriázy mala byť pod kontrolou dermatológa a najlepšie v nemocnici.

trusted-source[22], [23], [24]

Dôsledky po postupe

Psoriáza je jednou z najčastejších dermatologických ochorení. Jeho dôsledky negatívne ovplyvňujú prácu celého organizmu. Nesprávna liečba patológie alebo pokusy vyliečiť samotnú chorobu môžu viesť k vážnym problémom.

Takže ak nie je dodržaná technika vedenia populárnych kúpeľov z šupinatých lišajníkov, môže dôjsť k ich zhoršeniu. Napríklad príliš horúca voda alebo zvýšená koncentrácia liečivých látok môže viesť k vzniku nových zápalov zápachu alebo nadmernej tvorby starých. Oblasť lézie môže dosiahnuť 70% celého tela.

Nekontrolované postupy s použitím rôznych prísad a liekov môžu viesť k toxicko-alergickej dermatitíde alebo k otravám tela. Okrem fyzických ťažkostí ochorenie spôsobí psychické nepohodlie, dôsledky ktorých môžu byť katastrofálne.

trusted-source[25], [26], [27], [28]

Komplikácie po postupe

Hlavným rizikom psoriázy je to, že jej predčasné alebo nesprávne liečenie môže viesť k porážke celého organizmu. Komplikácie sa prejavujú v podobe porušenia rôznej závažnosti zo strany mnohých orgánov a systémov. Najčastejšie spadajú pod dohľad artikulárne tkanivá, obličky a pečeň. Existujú tiež možné metabolické poruchy na úrovni tkanív a buniek.

Komplikácie psoriázy sú potenciálne život ohrozujúce a môžu viesť k postihnutiu. Preto by diagnóza a liečba choroby mala zaobchádzať s lekárom. Pokusy zvládnuť samotnú patológiu sú plné fatálneho výsledku.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33]

Recenzia

Kúpele pri psoriáze nie sú len metódou netradičného ošetrenia. Ich účinnosť potvrdzuje klasická medicína. A mnoho pozitívnych reakcií pacientov prinúti veriť k liečebným vlastnostiam vodných procedúr. Dodržiavanie techniky takejto terapie a výber vhodných prostriedkov (fytocomplexy, sóda, morská soľ, škrob) významne zlepšujú stav kože, minimalizujú alebo úplne eliminujú bolesť a vedú k stabilnej remisii.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.