Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Liečba osteochondrózy: prehľad moderných metód

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 16.06.2019

Liečbu osteochondrózy vykonáva neurológ symptómami, najmä syndrómom bolesti a obmedzením mobility pacientov. Liečba osteochondrózy je primárne založená na eliminácii jej príčin. Existujú rôzne metódy a metódy liečby, z ktorých každá je určená ošetrujúcim lekárom vzhľadom na povahu ochorenia a sťažnosti pacienta.

Pozri tiež:

Osteochondróza je ochorenie, ktoré sa vyskytuje počas dystrofických zmien chrbtice, čo spôsobuje poškodenie medzistavcových platničiek (fibro-chrupavkovité platničky). Vo väčšine prípadov sa to deje v krčných a bedrových oblastiach a menej často v hrudníku.

V dôsledku straty svojej pružnosti na disku sa stáva hustejšou, čo spôsobuje, že medzistavcový priestor sa zmenšuje a nervové korene sú zovreté - a výsledkom je bolesť, opuch, ktorý zase zvyšuje bolesť. Medzistavcové platničky sú zásobované potrebnými živinami zo chrbtových svalov a práve v dôsledku deštruktívnych javov sa osteochondróza vyskytuje v miechových svaloch. Rôzne fyzické aktivity sa vyskytujú najmä v dolnej časti chrbta, preto sa v tejto oblasti častejšie tvoria výčnelky a medzistavcové prietrže ako v iných.

Protrúzia je výčnelok medzistavcovej platničky, v ktorej vláknitý kruh zostáva neporušený, možno ho považovať za počiatočnú fázu medzistavcovej prietrže. Ak sa ochorenie nezačne, výstupok sa môže vyliečiť bez chirurgického zákroku, s ďalším vývojom ochorenia, môže dôjsť k extrúzii - prolapsu jadra disku, operácia v tejto situácii je nevyhnutná.

Hlavnými príčinami ovplyvňujúcimi vývoj osteochondrózy sú dedičné dispozície, zmeny súvisiace s vekom, nadváha, nečinnosť, fyzické preťaženie, stres, zranenia atď. Symptóm chrbta sa považuje za bolesť chrbta, ktorá sa zvyšuje vzpieraním, ostrými zatáčkami a inými neopatrnými pohybmi. A predpisuje liečbu neurológom. Vyšetrenie pacienta sa vykonáva v rôznych polohách: státie, sedenie a ležanie. Pri palpácii sa určuje stupeň a povaha bolesti. Je možné identifikovať skryté patológie a určiť diagnostiku pomocou počítačovej diagnostiky a zobrazovania magnetickou rezonanciou (metóda radiačnej diagnostiky bez použitia ionizujúceho žiarenia).

Liečba osteochondrózy sa uskutočňuje rôznymi metódami, zameranými hlavne na neutralizáciu bolesti a prevenciu vzniku dystrofických javov v chrbtici.

Liečba môže zahŕňať špeciálnu gymnastiku, masážne procedúry, fyzioterapiu, trakciu chrbtice (alebo trakciu) a lieky. Terapeutická gymnastika je zameraná na zmiernenie tlaku na korene nervov, ako aj na zvýšenie pružnosti väzov, minimalizujúc zaťaženie chrbtice.

Komplexná konzervatívna liečba osteochondrózy

Liečba osteochondrózy je hlavne komplexná. Je to zložitý a zdĺhavý proces. Trvanie liečby závisí od jej metód, zmien súvisiacich s vekom a závažnosti ochorenia. Dôležitú úlohu zohráva starostlivé vykonávanie všetkých lekárskych predpisov. Aktívna fáza procesu liečby trvá jeden až tri mesiace. Počas tohto obdobia sa aplikuje komplexná konzervatívna liečba osteochondrózy, ktorá zahŕňa liečbu liekmi (protizápalové a lieky proti bolesti), fyzioterapiu, fyzioterapiu, manuálnu terapiu a masáže, ako aj trakciu chrbtice (predĺženie) a reflexológiu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Liečba osteochondrózy liečivom

Liečba osteochondrózy by sa mala vykonávať v akútnom období ochorenia. Zmierňuje bolesť, zmierňuje zápal a zvyšuje metabolické procesy v tele. V tejto metóde liečby sa používajú nesteroidné zápalové lieky (diklofenak, indometacín, ibuprofén) a korekčné látky metabolizmu chrupavky a kostného tkaniva (chondroitín sulfát a glukozamín sulfát), ako aj vitamíny B.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12]

Liečba osteochondrózy a fyzioterapie

Liečba osteochondrózy nemôže robiť bez jemnej fyzickej námahy. Terapeutická gymnastika zlepšuje pohyblivosť chrbtice, stimuluje proces metabolizmu a tiež posilňuje svaly, ktoré podporujú chrbticu. Cvičenia, ako je pomalá hlava sa otočí doprava (5 krát), potom toľkokrát doľava sú veľmi užitočné. Hádzanie hlavu, skúste sa dotknúť jeho ucha rameno (5 krát), najprv vľavo, potom vpravo.

Masáž hrá významnú úlohu pri liečbe osteochondrózy. Vďaka profesionálnemu mechanickému pôsobeniu na potrebné body sa eliminuje svalové napätie, zlepšuje sa krvný obeh a všeobecná pohoda.

Ďalšia liečba osteochondrózy je metóda manuálnej terapie alebo liečba rukou. Na zmiernenie rôznych typov bolesti v kĺboch a chrbtici, ako aj na zvýšenie pohyblivosti kĺbov, sa praktizuje manuálny účinok na pohybový aparát. Účinnou metódou na odstránenie bolesti v chrbtici je tzv. Trakcia alebo natiahnutie chrbtice. Vykonáva sa pomocou špeciálneho zariadenia, pomáha zväčšovať vzdialenosť medzi stavcami, posilňuje chrbtové svaly, zlepšuje krvný obeh, narovnáva zakrivenú chrbticu.

Ďalšou liečbou osteochondrózy je metóda reflexoterapie, ktorá zahŕňa súbor metód ovplyvňovania reflexných zón ľudského tela, ako aj rôznych segmentov akupunktúry. Drogová liečba sa tiež používa - napríklad injekcie - zameraná na neutralizáciu bolesti a zlepšenie metabolických procesov.

Liečba osteochondrózy: metódy fyzikálnej terapie

V procese liečby osteochondrózy sa úspešne využíva fyzioterapia. Liečba osteochondrózy fyzioterapeutickými prostriedkami zahŕňa vystavenie ultrazvukovým vlnám, laserom a nízkofrekvenčným prúdom. Táto metóda odstraňuje pocit bolesti, zápal, žiadne vedľajšie účinky, zvyšuje účinnosť liečby liekmi.

Jedná sa o liečbu osteochondrózy s použitím nízkofrekvenčných prúdov, lasera, ultrazvuku, magnetických polí, je predpísané pre bolesť, zápal. S jeho používaním sú výrazné podmienky ochorenia významne znížené a účinnosť liečby liekmi je významne zvýšená. Masáže a manuálna terapia sú široko používané pri liečbe osteochondrózy. Táto liečba osteochondrózy zmierňuje napätie a svalovú bolesť, zlepšuje krvný obeh a lymfatickú cirkuláciu. Postup natiahnutia chrbtice je zameraný na zmiernenie bolesti, zväčšenie priestoru medzi stavcami a obnovenie správneho tvaru chrbtice.

Nekonvenčná liečba osteochondrózy

Liečba osteochondrózy zahŕňa netradičné metódy, ako je reflexológia. Tento spôsob liečby znamená účinok na akupunktúrne body a reflexné zóny ľudského tela. Použitie tejto metódy v kombinácii s inými metódami liečby významne zvyšuje účinnosť postupov. Reflexológia sa používa pri osteochondróze, ktorá je sprevádzaná bolesťou, poruchou spánku, mentálnou nestabilitou.

Každá z uvedených metód je sama o sebe veľmi účinná, avšak trvalý pozitívny efekt sa dosahuje len pri ich komplexnej aplikácii. Účinnú liečbu osteochondrózy konzervatívnymi metódami možno dosiahnuť tak, že sa pacient dostane do špeciálnych zdravotníckych zariadení. Pod dohľadom kvalifikovaných špecialistov bude liečba osteochondrózy plodnejšia. V akútnom štádiu ochorenia sa pacientovi odporúča pastelový režim. Lôžko pacienta s osteochondrózou by malo byť pevné a hladké. Tiež by ste mali obmedziť pohyb a čo najskôr pozvať lekára.

Liečba osteochondrózy alternatívnymi prostriedkami

Mnohí pacienti s osteochondrózou sa obracajú na alternatívnu medicínu, ale mali by ste vždy pamätať na to, že musíte byť opatrní a nesnažiť sa ublížiť. Liečba osteochondrózy alternatívnymi prostriedkami je založená na použití odvarov a infúzií bylín; Oni tiež robia masti z prírodných materiálov, ktoré trenia boľavé miesta. Všetky tieto prostriedky odstraňujú bolesť a obnovujú postihnuté oblasti chrbtice. Zeler odvar je veľmi užitočné. Recept: 1 polievková lyžica prevarenej vody sa naleje na lyžicu jemne nakrájaného zeleru a nechá sa 8 hodín. Vezmite 1 polievkovú lyžicu 3 krát denne pred jedlom.

Trenie a tinktúry

Na mletie sa s úspechom používajú éterické oleje z mäty piepornej, eukalyptu, škorice, jedle. Alternatívna liečba osteochondróza zahŕňa použitie tinktúry kvetov podbeľ. Recept: Žlté kvety podnože, spolu so stonkami, narezané a zalejeme amoniakom. Trvajte na tmavom mieste po dobu 1 mesiaca. Napínajte a namažte boľavé miesta. Netierajte! Infúzia zlepšuje elasticitu väzov, stimuluje krvný obeh, uvoľňuje svaly a znižuje zápal. Alternatívna medicína odporúča liečbu osteochondrózy s korením omietky. Náplasť musí byť prilepená na postihnutých miestach a ponechaná na dlhú dobu (od 5 do 7 dní).

trusted-source[13], [14]

Liečba osteochondrózy: použitie obkladov

Liečba osteochondrózy a bolesti, ktorá s ňou súvisí, sa uskutočňuje použitím obkladu z morskej soli. Je potrebné ohriať vodu na teplotu 50 ° C, rozpustiť v nej 300 gramov morskej soli a päť balení suchej morskej kapusty. Po polhodinovej infúzii musí byť tekutina filtrovaná cez tenkú vrstvu. Navlhčite čistú gázu handričkou v tekutine a na päť až šesť hodín položte na boľavé miesto. Zhora je potrebné zakryť celofánom a zabaliť s teplou šatkou.

Liečba osteochondrózy zahŕňa celý rad postupov a postupov, starostlivo vybraných ošetrujúcim lekárom, pričom sa berie do úvahy povaha a typ ochorenia.

Bez ohľadu na to, aké účinné sú metódy alternatívnej medicíny, musia kombinovať liečbu osteochondrózy s lekárskou gymnastikou a lekárskymi prípravkami.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.