Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Liečba osteochondrózy krčka maternice

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 07.06.2019

Liečba osteochondrózy krčka maternice prinesie dobré výsledky len vtedy, keď je pravidelná, konzistentná a systematická. Táto choroba je na zozname najčastejších sťažností pacientov v produktívnom veku, ktorí strávia pol dňa pri počítači. Pacienti si často nechcú všimnúť bolesť a nedávajú im význam, čo vedie ku komplikáciám.

Ak nechcete zažiť neustálu bolesť v krku, hlave, ramenách, je potrebné sa čo najskôr poradiť s lekárom.

Diagnóza ochorenia zahŕňa také spoločné metódy: 

 • inšpekcia; 
 • röntgen; 
 • Počítačová tomografia; 
 • Zobrazovanie magnetickou rezonanciou; 
 • Dopplerov ultrazvuk.

Po určení miesta ochorenia a jeho štádií často začínajú liečbu osteochondrózy krčka maternice, ktorej cieľom je zbaviť sa príčin bolesti.

Prehľad moderných metód liečby

Osteochondróza krčnej chrbtice sa najlepšie koriguje v počiatočnom štádiu vzniku pred výskytom syndrómov vertebrálnych artérií a kardialgie, sprevádzanej chronickými bolesťami hlavy a bolestivými pocitmi v oblasti lopatiek, srdca. OSHP - to je skratka tohto ochorenia, v priebehu času vedie k zmene celkovej štruktúry chrbtice v dôsledku aktívnej kompenzačnej expanzie spojivových, fibrilárnych a kostných tkanív, preto liečba osteochondrózy krčnej chrbtice by sa mala začať čo najskôr a mala by sa vykonávať komplexne s dôrazom na neutralizačné zápalové procesy. A zmiernenie bolesti. Terapeutická stratégia prvého stupňa je zameraná na neutralizáciu bolesti, druhá fáza spočíva v aktivácii zásobovania krvou a metabolických procesov v postihnutých oblastiach chrbtice, v treťom štádiu sú znázornené fyzioterapeutické a manuálne techniky.

 1. Ak je osteochondróza krčnej chrbtice v akútnom štádiu sprevádzaná silnou bolesťou, paravertebrálna blokáda je indikovaná lokálnou injekciou novokaínu, lidokaínu, kortikosteroidov (kortizónu, diprospanu), aby sa zmiernil svalový tlak v segmente motorických obratlovcov (PDS) a znížil sa bolesť.
 2. Účinné sú kombinácie nesteroidných protizápalových liekov (ibuprofén, diklofenak), antispasmodík (mydocalm), analgetík (spazmalgon) a komplexov vitamínov (skupina B, kyselina nikotínová).
 3. Ako lokálna terapia predpísaná masť - chondroprotektory (Hondroksid) a fondy s NSAID (nesteroidné protizápalové zložky) - Voltaren, Ketonal.
 4. Účinné reflexné terapeutické procedúry, elektrická stimulácia, manuálna terapia, masáže, vykonávanie komplexu terapeutických cvičení.
 5. Ak osteochondróza krčnej chrbtice trvá roky, ochorenie je v pokročilom štádiu a herniated disk je diagnostikovaná, chirurgia je možná.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Konzervatívna liečba osteochondrózy krčka maternice

Liečba osteochondrózy krčka maternice sa najčastejšie uskutočňuje pomocou konzervatívnych techník. Je tiež možné použiť protizápalové a analgetické lieky, chondoprotektory, ako aj lieky, ktoré pomáhajú zmierniť opuchy a napätie vo svaloch. Lieky však len pomáhajú vyrovnať sa s intenzívnou bolesťou. Fyzioterapia liečba krčnej osteochondrózy pomáha zbaviť sa, ak nie navždy, potom aspoň na dlhú dobu. Medzi najčastejšie používané metódy patria: 

 • akupunktúra; 
 • Terapeutické masáže; 
 • elektroforéza; 
 • Laserová terapia; 
 • Metódy manuálnej terapie.

Táto liečba osteochondrózy krčka maternice trvá spravidla približne dva týždne.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11]

Liečba liekmi

Osteochondróza krčného stavca sa úspešne lieči s včasným prístupom k lekárovi a vymenovaním súboru opatrení, medzi ktoré patrí lekárska, fyzioterapia a preventívna terapia, ako je fyzikálna terapia, masáž, akupunktúra. Hlavnou úlohou poskytovania lekárskej pomoci je zmierniť bolesť a obnoviť normálne fungovanie krčných stavcov.

Liečba liekmi proti osteochondróze krčka maternice zahŕňa:

 • Protizápalové lieky - nesteroidné protizápalové lieky - diklofenak, indometacín, ibuprofén alebo piroxikam;
 • Anestetiká - spasmalgon, ketanov, analgin;
 • Myelorelaxant - mydocalm, sirdalud, trental;
 • Chondroprotektory - aflutop, teraflex;
 • Vitamínový komplex - vitamíny skupiny B a kyselina nikotínová;
 • Vonkajšie dráždivé látky - Finalgon, Apizatron;
 • Vonkajšie prostriedky s regeneračnými, chondroprotektívnymi vlastnosťami - Hondroksid, Traumel C;
 • Externé produkty obsahujúce nesteroidné protizápalové zložky - diklofenak, voltaren.

Choroba civilizácie - osteochondróza krčnej chrbtice sa v prvej fáze rozvíja asymptomaticky a je teda zákerná. Keď sa však objavia neurologické a srdcové príznaky, ako je pretrvávajúca bolesť hlavy a bolesť, vyžarujúce do srdca pod lopatkou, osteochondróza krčného stavca vyžaduje okamžitú a účinnú liečbu. Prvou pomocou môže byť podávanie antispasmodík (Spasmalgon, Baralgin) a aplikácia masti obsahujúcej nesteroidné protizápalové zložky (indometacín, diklofenak), ktoré tiež pomôžu masti s lokálnym dráždivým účinkom (Apisatron alebo Finalgon). V prípade syndrómu akútnej bolesti nie je možné vykonávať populárne metódy fyzioterapie a masáže, je oveľa vhodnejšie konzultovať s vertebrologom, kde si môžete predpísať anestetickú paravertebrálnu blokádu, zmierniť bolesť a potom liečebný komplex, vrátane protizápalových liekov (Diclofenac, mal som problém, nebudem pracovať). (Baklofen alebo Mydocalm), vitamínový komplex (B1, B2, B6, B12) a fyzioterapia. Až po ukončení liečby je možné vykonávať komplex fyzioterapie a preventívnych masážnych sedení.

trusted-source[12], [13], [14], [15]

Prípravky na liečbu osteochondrózy krčka maternice

Terapia osteochondrózy krčnej chrbtice by mala byť čo najúplnejšia, zameraná na zastavenie niekoľkých symptomatických oblastí naraz. Explicitný syndróm bolesti, neurologické symptómy, kardialgia, exacerbácia všetkých príznakov existujúcich závažných ochorení - táto patologická "odborová jednotka" vyžaduje starostlivý výber metód, metód a prostriedkov na zmiernenie symptómov stavcov (závraty) a bolesti v srdci, edému a spazmu svalov s cieľom vrátiť pacientovi schopnosť pracovať a zvýšiť vitalitu. Prípravky na liečbu osteochondrózy krčka maternice sú rozdelené do nasledujúcich kategórií: 

 • Analgetiká, ktoré sú schopné zastaviť bolesť, - ketány, analgín, dexalgil, menej často - električka; 
 • Pre epidurálnu blokádu je predpísaný lidokaín, novokaín alebo jeho zmes s kortikosteroidmi (hydrokortizónom, prednizolónom); 
 • Nesteroidné protizápalové lieky, perorálne, injekčné formy, lokálne podávanie - diklofenak, movalis, ibuprofén, indometacín; 
 • Antispasmodiká, myelorelaxanty - mydocalm, papaverin, no-spa; 
 • Prostriedky znižujúce vestibulárne poruchy - betaserk; 
 • Vasodilatačné lieky - Vinpocetine, Cavinton; 
 • Diuretiká - diuretiká, ktoré neutralizujú opuchy v tkanivách v tkanivách - lasix, furosemide; 

Chondroprotektívne lieky - alflutop, hondroksid, teraflex.

trusted-source[16]

Liečba osteochondrózy krčka maternice

Akýkoľvek typ osteochondrózy - krčka maternice, hrudníka alebo bedra sa lieči rýchlejšie a účinnejšie v skorých štádiách ochorenia. Keďže osteochondróza je často asymptomatická a dlhotrvajúca, často sa vyskytuje v kombinovanej forme (krčka maternice s prsníkom), preto je veľmi dôležité urobiť správnu diagnózu na podávanie špecifického komplexu terapeutických opatrení. Liečba hrudnej osteochondrózy krčka maternice zahŕňa tri fázy účinku:

 1. Liečba prípravky, zamerané na zmiernenie bolesti, uvoľnenie izolácie, natiahnutých svalov, zlepšenie cerebrovaskulárne krvného zásobenia a chrbtice - nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, ibuprofén), analgetiká, mielorelaksanty (Mydocalm, baklofén), masti dráždi - Finalgon, Apizatron.
 2. Fyzioterapeutické metódy, ktoré posilňujú protidrogovú terapiu - elektrostimulácia mikročasticami, UHF, akupunktúrou, akupunktúrou, kurzom manuálnej terapie.
 3. Preventívne metódy, neutralizujúce relapsy - komplex fyzikálnej terapie, terapeutická masáž.

Ukázalo sa tiež, že sa dodržiava jemná diéta, ktorá vylučuje slané a korenené potraviny, minimalizuje edémy a zlepšuje metabolizmus.

Liečba závratu s osteochondrózou krčka maternice

Vestibulárne neurologické symptómy sú charakteristické pre komplex príznakov osteochondrózy krčnej chrbtice, vzhľadom na to, že v dôsledku kompresie vertebrálnej artérie je narušený hlavný prívod krvi do mozgu. Najčastejšie sa vyskytujú závraty pri ostrých zákrutách, po spaní, pri otáčaní hlavy a často medzi vestibulárnymi symptómami, dochádza k poklesu ostrosti sluchu a zraku. Liečba závratov pri osteochondróze krčka maternice spočíva predovšetkým v obnovení normálneho prekrvenia a uvoľnení napätých svalov krčnej oblasti. Nootropné liečivá, ako napríklad oxybral, cinnarizin, fezam, sú účinné ako liečivá, ktoré aktivujú krvný obeh, betahistín dihydrochlorid (Betaserk) sa predpisuje na zlepšenie mikrocirkulácie, myeloralaxant je účinný, zmierňuje vazospazmy - Sirdalud, Midocalm. Okrem toho závraty spôsobené osteochondrózou krčných stavcov vyžadujú dodržiavanie jemnej diéty, ktorá vylučuje korenené, slané potraviny a použitie tvrdých likérov - kávy, alkoholu.

Liečba alternatívnymi prostriedkami

Osteochondróza krčnej chrbtice postihuje viac ako 80% svetovej populácie, preto je správne považovaná za chorobu civilizácie, pretože dystrofické lézie kĺbovej chrupavky najzraniteľnejších - krčných stavcov sú spojené so sedavým, sedavým životným štýlom. Ak je choroba v ranom štádiu, potom popri lekárskych metódach existujú aj recepty našich predkov, ktoré sú niekedy účinnejšie a bezpečnejšie ako liečba liekmi.

Liečba krčnej osteochondrózy alternatívnymi prostriedkami zahŕňa:

Lisuje rušivé, rušivé vlastnosti, zlepšuje zásobovanie krvou - z listov chrenu, protizápalových obkladov - z listov lopúcha a kapusty, zohrievacích obkladov - zmes propolisu a suchej horčice.

Infúzie podávané perorálne 3-krát denne (1 polievková lyžica) počas dvoch až troch týždňov - 50 g nasekaného koreňa zeleru trvá 12 hodín v litri horúcej vody alebo 50 g nasekaných koreňov slnečnice varí v litri vody po dobu 5 minút.

Gymnastika

Osteochondróza krčných stavcov je ochorenie charakteristické pre tých ľudí, ktorí strávia 8-10 hodín denne, sedí pri stole v kancelárii, s počítačom. Hlavnou príčinou osteochondrózy krčnej oblasti podľa WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) je sedavý spôsob života, ktorý spôsobuje konštantné statické napätie, napätie na stavcoch dolnej časti krku. Ak sa choroba už vyvinula a je diagnostikovaná, prvá fáza, ktorá pomáha zmierniť bolesť a neurologické príznaky, je lieková terapia, ale priebeh fyzioterapeutických cvičení je neoddeliteľnou súčasťou komplexnej liečby. Rozumné zaťaženie krčných svalov počas remisie umožňuje posilniť a formovať svalový korzet na podporu medzistavcových platničiek. Akákoľvek liečba gymnastiky osteochondrózy krčka maternice iba fixuje, navyše účinne zabraňuje relapsom. Terapeutický gymnastický komplex je predpísaný dva až tri týždne po hlavnom liečebnom cykle a zahŕňa izometrické (bez otočenia, statické) cvičenia naťahovania svalov a cviky s otočeniami, otáčaním hlavy, otáčaním ramena.

Liečba exacerbácií osteochondrózy krčka maternice

Osteochondróza krčnej chrbtice zriedka začína so zrejmými klinickými príznakmi, priebeh ochorenia je často latentný, latentný, a preto sa lekárska starostlivosť zvyčajne poskytuje len vtedy, keď je osteochondróza sprevádzaná neznesiteľnou bolesťou. Exacerbácia liečby osteochondrózy krčka maternice zahŕňa komplexnú a intenzívnu liečbu, pretože musí byť zameraná na rýchlu úľavu od bolesti, neurologických symptómov. Najčastejšie sa v období exacerbácie predpisujú blokády vo forme paravertebrálnych injekcií novokaínu alebo jeho zmesi s hydrokortizónom a tiež je účinné podávanie diprospanu. Účinná je fixácia krčnej a hrudnej oblasti pomocou špeciálnych korzetov alebo ortéz (ortopedických obojkov). Po zastavení exacerbácie osteochondrózy krčka maternice sa užívajú nesteroidné protizápalové liečivá, perorálne (orálne) a ako masti, gély, manuálna terapia, fyzioterapeutické postupy - myostimulácia s mikročasticami, elektroforéza a akupunktúra, ako aj komplex fyzickej terapie - poskytujú dobrý fixačný účinok.

Ako zefektívniť liečbu osteochondrózy krčka maternice?

Pozrime sa na terapeutickú masáž, ktorá sa svojím správnym výkonom dá urobiť doma, aby sa zbavila nepríjemných pocitov. Aby ste si neublížili, musíte dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel: 

 • Netlačte príliš tvrdo na krk a chrbát; 
 • Všetky pohyby musia byť zhora nadol;

Samotný proces masáže môže zahŕňať nasledujúce komponenty: 

 • S rukou na kolene posuňte prsty zo zadnej časti hlavy k ramenu; 
 • Urobte ten istý okraj dlane; 
 • Urobte ľahké kruhové pohyby pozdĺž rovnakej cesty; 
 • Kašeľ za ušami; 
 • Posúvajte prsty po boku krku.

Doplnková liečba osteochondrózy krčka maternice je masáž v plechovke, ktorá sa používa pri všetkých typoch osteochondróz, ako aj pri radiculitíde. Táto slávna ľudová metóda pomáha zlepšovať krvný obeh a zlepšovať stav svalov. V prípade osteochondrózy krčka maternice je potrebné vykonať hladké pohyby od zátylku po ramená, avšak bez toho, aby ste sa dotkli samotného stavca.

Všetky tieto pohyby vám pomôžu roztiahnuť a uvoľniť svaly na krku. Ich každodenné používanie je dobre kombinované s outdoorovými aktivitami a chodením do bazéna alebo posilňovne. Ak však nemáte takúto možnosť, liečba osteochondrózy krčka maternice sa môže vykonať doma vykonaním niektorých z nasledujúcich cvičení: 

 • Kývne hlavou; 
 • Naklonenie vľavo a vpravo; 
 • Posúvanie hlavy dopredu a dozadu bez naklápania; 
 • Leží na bruchu, zníži lopatky, zdvihne hlavu, ramená; 
 • Východisková pozícia je rovnaká. Vykonávajte postupné pohyby rukami: dopredu - do strán - k pleciam. 
 • Urobte vertikálne pohyby s ramenami z miesta na sedenie.

Terapeutické cvičenia by mali byť čo najpohodlnejšie, čisté, bez akýchkoľvek silových techník a bolestivých pocitov. Až potom budú mať úžitok a liečba osteochondrózy krčka maternice sa zvýši, ak spojíte všetky tieto cvičenia so správnou výživou - používanie všetkých potrebných vitamínov a minerálov, absencia príliš slaných a korenených jedál vo vašej strave.

Na to, aby bol problém osteochondrózy oboznámený len so zrakom, je potrebné si uvedomiť nasledovné: 

 • Zadná strana kresla by mala byť dosť tuhá; 
 • Pracujete alebo relaxujete pred televízorom alebo počítačom - nezostávajte dlhšiu dobu v jednej polohe. Pravidelne vstávajte a prechádzajte sa po miestnosti; 
 • Nenakláňajte hlavu príliš blízko k knihe alebo monitoru. Pamätajte na optimálnu vzdialenosť 30-35 cm. 
 • Posteľ by nemala byť príliš mäkká; 
 • Aj keď pracujete a jazdíte, buďte v pokoji, neprepracovávajte.

Pri správnom pochopení a implementácii všetkých odporúčaní lekára je liečba osteochondrózy krčka maternice bezbolestná a užitočná. Koniec koncov, robí všetky cvičenia, budete prispievať k zlepšeniu celkového stavu tela. A aktívny životný štýl nikomu neublížil!

trusted-source[17], [18], [19], [20]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.