Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Koberec

Lekársky expert článku

Internista, pulmonológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Vazokardín patrí do skupiny adrenoblokujúcich antihypertenzívnych a kardioselektívnych antiarytmík. Ďalšie obchodné názvy sú: Metoprolol, Corvitol, Lopressor, Betaloc, Serdol, Egilok, Emzok a iné.

Klasifikácia ATC

C07AB02 Metoprolol

Aktívne zložky

Метопролол

Indikácia Koberec

Vazokardín sa používa na takéto patológie ako:

  • primárna a sekundárna arteriálna hypertenzia;
  • angína (vrátane prevencie záchvatov);
  • hyperkinetický srdcový syndróm;
  • poruchy srdcového rytmu (tachykardia, fibrilácia predsiení, fibrilácia predsiení).

Vazokardin tiež môžu byť podávané na prevenciu a liečbu infarktu myokardu (nie závažného) na profylaxiu migrény a v komplexnej liečbe hypertyreózy.

trusted-source[1]

Formulár uvoľnenia

Uvoľňovanie formy - tablety, každá tableta obsahuje 100 mg účinnej látky

trusted-source[2], [3]

Farmakodynamika

Terapeutický účinok vasokardínu je poskytovaný účinnou látkou metoprolol tartrátu vďaka jeho schopnosti zabrániť väzbe katecholamínových neurotransmiterov na β1-adrenergné receptory. V prvom rade to vedie k zníženiu frekvencie a sily kontrakcií myokardu a stabilizuje rovnováhu medzi metabolickými potrebami srdcového svalu v kyslíku a jeho dodaním koronárnym prietokom krvi.

Okrem toho je aktivita proteolytického hypertenzného enzýmu renínu blokovaná, čo vedie k zníženiu vaskulárneho tonusu a zvýšeného krvného tlaku.

Farmakokinetika

Účinná látka lieku Vazocardinum po požití je takmer úplne (o 90%) absorbovaná v zažívacom trakte; maximálna koncentrácia v krvnej plazme sa dosiahne po 1,5-2 hodinách. Vzhľadom na rýchlu biologickú transformáciu lieku počas prechodu pečeňou jeho biologická dostupnosť po jednorazovej dávke nepresahuje 50%, po opakovanom podaní sa biologická dostupnosť zvyšuje takmer o 70%.

Metabolizmus Vazokardina sa vyskytuje v pečeni, metabolity nemajú farmakologickú aktivitu. Metabolity sa vylučujú obličkami a až 10% lieku sa vylučuje nezmenené. Polčas rozpadu je približne 3,5 hodiny. Pri zlyhaní pečene je možné akumulovať tartrát metoprololu v tele.

Používajte Koberec počas tehotenstva

Používanie počas tehotenstva je zakázané.

Kontraindikácie

Vazokardín je kontraindikovaný v nasledujúcich prípadoch:

  • neznášanlivosť metoprololu;
  • arteriálna hypotenzia;
  • akútny infarkt myokardu a dekompenzované zlyhanie srdca;
  • vyjadrené formy porušenia miestneho obehu (endarteritída, vaskulárna staza, trombóza atď.);
  • bronchospazmus, chronická obštrukčná bronchitída a bronchiálna astma.

Vedľajšie účinky Koberec

Uplatnenie liek môže vyvolať nežiaduce účinky v podobe porúch sínusový rytmus srdca, pokles krvného tlaku, opuch, bolesť srdca, dýchavičnosť, nepríjemný pocit v nadbrušku, dyspepsia, poruchy metabolizmu lipidov, alergické kožné reakcie, bolesť kĺbov, zvýšenie hladiny cukru v krvi, zvýšenie telesnej hmotnosti telo, poruchy potencie atď.

Počas príjmu vasokardínu sa neodporúča riadiť auto a rôzne výrobné mechanizmy, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo.

trusted-source[4], [5], [6]

Dávkovanie a podávanie

Vazokardín sa užíva perorálne v rovnakom čase (najlepšie ráno) s malým množstvom vody. Dávka lieku je predpísaná lekárom individuálne.

Štandardná dávka pre arteriálnu hypertenziu, poruchy srdcového rytmu a angínu pektoris je 50 mg dvakrát denne; maximálna denná dávka je 200 mg.

Štandardná dávka po infarkte myokardu je 100 mg dvakrát denne.

trusted-source[7], [8]

Predávkovať

Keď sa prekročí dávka Vasocardinu, môže sa objaviť nauzea, vracanie, prudký pokles krvného tlaku a srdcovej frekvencie, strata vedomia. Významné predávkovanie môže viesť k kardiogénnemu šoku a zástave srdca. Pri príznakoch predávkovania je potrebné umyť žalúdok a dostať enterosorbenty a intravenózne podávanie atropínu, dopamínu alebo norepinefrínu.

Interakcie s inými liekmi

Vazokardín sa nemôže užívať inými spôsobmi na zníženie krvného tlaku, pretože zvyšuje jeho účinok. Súbežný príjem Vasocardinu s rezerpínom a srdcovými glykozidmi vedie k spomaleniu intrakardiálneho vedenia a k zníženiu srdcovej frekvencie.

Liek sa nesmie užívať spolu s nitroglycerínom, tricyklickými antidepresívami, hypnotikami barbiturátovej skupiny, diuretikami, alkoholom alebo prípravkami obsahujúcimi alkohol (tinktúry).

trusted-source[9], [10], [11], [12]

Podmienky skladovania

Podmienky skladovania: na tmavom mieste pri teplote do + 20-25 ° C.

trusted-source[13], [14]

Čas použiteľnosti

Čas použiteľnosti lieku je 3 roky.

trusted-source[15]

Farmakologická skupina

Бета-адреноблокаторы

Farmakologický účinok

Антиаритмические препараты
Антигипертензивные препараты
Антиангинальные препараты

Populárni výrobcovia

Зентива, АО, Словацкая Республика

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Koberec" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.