^

Zdravie

Klebsiella vo výkaloch dospelého a dieťaťa

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 09.11.2022
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Klebsiella je typ enterobaktérií, čo je oportúnny patogén. Sú to gramnegatívne tyčinky v tvare kapsuly, usporiadané jednotlivo, v pároch alebo v reťaziach. Sú považované za veľmi nebezpečné, pretože. Odolný voči existujúcim antibiotikám. Nachádzajú sa na koži, dýchacích cestách, vode, pôde, zelenine a ovocí, stolici. Škrupina im pomáha prežiť v akomkoľvek živnom médiu, dokážu existovať bez vzduchu a ničí ich len var.

Klebsiella norma pri analýze stolice

Klebsiella sa zisťuje pri štúdiu výkalov na dysbakteriózu. Jeho prítomnosť nie je znakom patológie, ak neprekračuje normu - 10 5  buniek na gram.

Na to, aby sa baktéria aktivizovala, sú potrebné faktory, ktoré tomu napomáhajú: oslabená imunita, dlhodobé užívanie antibiotík, ignorovanie hygienických pravidiel (neumyté ruky, jedlo), cukrovka, alkoholizmus a drogová závislosť. [1]

Klebsiella pneumónia vo výkaloch

Existuje 7 odrôd Klebsiella , z ktorých jedna je Klebsiella pneumoniae. Pôvodne bol objavený ako pôvodca zápalu pľúc, odtiaľ názov. Neskôr sa zistilo, že jeho reprodukcia vedie k uvoľňovaniu toxínov, ktorých porážka spôsobuje ďalšie ochorenia, vrátane urogenitálnej cystitídy, abscesov sleziny, pečene, zápal pohrudnice a množstvo ďalších chorôb. Bacillus sa nachádza v stolici. [2]

Klebsiella oxytoca vo výkaloch

Ďalším typom baktérie nachádzajúcej sa vo výkaloch je Klebsiella oxytoca. Vyvoláva poruchy tráviaceho systému, zápal pľúc, klebsiellózu. [3]

Klebsiella vo výkaloch dospelých

Klebsiella sa prenáša fekálno-orálnou cestou a kontaktnou cestou v domácnosti. Oslabený organizmus dospelého človeka, ignorujúceho pravidlo čistých rúk, dostatočnej tepelnej úpravy produktov, napadne oportúnna baktéria spôsobujúca akútne príznaky. Fekálna analýza odhaľuje exponenciálny nárast bacilov.

Ak ochorie jeden človek v rodine, je vysoká pravdepodobnosť, že sa nakazia aj ďalší.

Klebsiella vo výkaloch dieťaťa

Na ochorenie sú náchylné najmä deti, ktoré často prichádzajú do kontaktu so zvieratami a neuvedomujú si dôležitosť hygieny. Klebsiella v nich zatiaľ môže pokojne koexistovať, no príde len ten správny moment na ich aktiváciu a choroba sa prejaví.

Prípady infekcie Klebsiella u dojčiat sú bežné. Imunita u novorodencov je slabá, nie úplne vytvorená, sliznice vnútorných orgánov sú sterilné, preto sú vysoko náchylné na škodlivé účinky bacilotoxínov. Zvyčajne majú v stolici oxytoxy.

Od dospelých sa môžete nakaziť vzdušnými kvapôčkami, pričom samotní nosiči netrpia, ich obrana si s baktériou poradí. Ďalšími spôsobmi, ako zachytiť patológiu, sú špinavé cumlíky, bradavky, hračky a tiež pri kŕmení - fermentované mliečne výrobky, mäso ju môže obsahovať.

Symptómy

Príznaky infekcie Klebsiella závisia od lokalizácie lézie. Ak je postihnutý gastrointestinálny trakt, objavia sa príznaky akútnej otravy:

  • bolesť brucha;
  • nevoľnosť a zvracanie,
  • vysoká telesná teplota;
  • hnačka;
  • bolesti tela;
  • nedostatok chuti do jedla.

Pneumónia spôsobená Klebsiellou spôsobuje prudký skok v teplote nad 39ºС, silný kašeľ, niekedy s úlomkami krvi v spúte. Je tiež možné vyvinúť rinitídu, sinusitídu, konjunktivitídu s prejavmi charakteristickými pre tieto ochorenia: výtok z nosa, slzenie, bolesť a bolesť v očiach, upchatý nos.

Často býva postihnutý urogenitálny systém: diagnostikuje sa cystitída, pyelonefritída, sprevádzaná častým močením, bolestivým močením, zakaleným močom, bolesťami v podbrušku, často vyžarujúce do chrbta, horúčkou.

U žien a dievčat môže Klebsiella spôsobiť vaginitídu, ktorá sa vyznačuje hojným bielym alebo sivým pošvovým výtokom s nepríjemným zápachom, svrbením.

Výnimkou nie je ani zapojenie kostrového systému do patologického procesu, vrátane provokácie zápalu kĺbov.

Liečba

S porážkou Klebsiella sú predpísané antibiotiká, ktoré sú citlivé na patogén. Môže to byť gentamicín, amikacín, cefalosporíny: cefotaxím, cefuroxím. Bacillus je tiež zničený pomocou vírusových činidiel - bakteriofágov: klebsielový zápal pľúc, oxycyt, polyvalentný.

Paralelne sa používajú enzýmy: pankreatín, linex, festal; rehydratačné roztoky. V závažných prípadoch sú vhodné imunostimulanty. Priebeh liečby môže trvať týždeň až tri. Na rehabilitáciu sa používajú probiotiká, vitamínové prípravky, bylinné prípravky.

Správna a včasná liečba dáva priaznivú prognózu na zotavenie, ale progresia reprodukcie bacilov spôsobuje nebezpečné následky, dokonca aj smrť.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.