Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Je to v poriadku

Lekársky expert článku

Internista, pulmonológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Liečivo Tavamin sa vzťahuje na farmakologickú skupinu aminokyselinových hepatoprotektorov, ktorá zahŕňa prostriedky na zlepšenie fungovania pečene a ochranu jej parenchymu pred rôznymi patologickými účinkami.

Klasifikácia ATC

A16AA Аминокислоты и их производные

Aktívne zložky

Валин
Таурин
Изолейцин
Лейцин

Indikácia Je to v poriadku

Indikácie používania lieku Tavamine sú:

Formulár uvoľnenia

Uvoľňovanie formy: liek je dostupný vo forme želatínových kapsúl 200 mg a 500 mg, obsah kapsúl - jemne granulovaný prášok.

Farmakodynamika

Tavamin hepatoprotektivním účinkom na základe kombinovaného pôsobenia jednotlivých komponentov esenciálneho vetveného alfa-aminokyseliny - valín, leucín, izoleucín, a kyseliny 2-amino-ethansulfonová (taurín).

Valín poskytuje výmenu dusíka v tele a je potrebný pre normálny metabolizmus svalov a regeneráciu poškodených tkanív. Leucín je nevyhnutnou súčasťou syntézy proteínov a zdroj energie, umožňuje obnovu všetkých tkanív v tele, a stimuluje syntézu somatotropínu (rastového hormónu), a mierne znižuje hladinu krvného cukru. Ileucín sa tiež podieľa na syntéze proteínov, regenerácii poškodených tkanív, produkcii hemoglobínu a regulácii hladiny cukru v krvi.

Taurín, ktorý reguluje intracelulárnu výmenu draselných, sodných a horčíkových iónov, má antioxidačný a regeneračný účinok a tiež podporuje produkciu žlčových kyselín, ktoré zabezpečujú trávenie tukov.

Preto, vzhľadom na kombinovaný účinok zložiek, Tavamin aktivuje metabolické procesy v pečeni a prispieva k normalizácii jeho práce.

Farmakokinetika

Po požití vstrebaný do žalúdka vstúpi Tavamin do tkanív tela, hlavne do kostrového svalstva, do tukových tkanív a do pečene. Najvyššia koncentrácia v krvi sa pozoruje u leucínu, ktorého takmer polovica je rozložená vo vnútorných orgánoch. Čas dosiahnutia maximálnej koncentrácie (Tmax) liečiva je 45-50 minút a polčas rozpadu je približne 6 hodín.

Viac ako polovica leucínu prechádza úplnou transformáciou a jeho metabolity sa odstránia vydychovaným oxidom uhličitým. Zvyšné aminokyseliny sú rozložené na glukózu a ketónové telieska syntetizované v pečeni, metabolity sa vylučujú z tela močom. Dve tretiny taurínu sa vylučujú obličkami v nezmenenej forme obličkami (močom).

Používajte Je to v poriadku počas tehotenstva

Používanie Tavaminu počas tehotenstva a laktácie sa neodporúča.

Kontraindikácie

Medzi oficiálne deklarovanými kontraindikáciami používania Tavaminu je individuálna precitlivenosť na látky, ktoré tvoria liek. Napriek tomu je známe, že prípravky obsahujúce leucín a taurín sú kontraindikované až do veku 18 rokov.

Vedľajšie účinky Je to v poriadku

Podľa pokynov sa pri používaní Tavaminu môžu vyskytnúť poruchy tráviaceho systému (dyspepsia), ako aj alergické reakcie vo forme urtikárie a svrbenia kože.

Je však potrebné mať na pamäti, že používanie doplnkov stravy s valínom, leucínom a izoleucínom môže viesť k zvýšeniu hladín valínu, ktoré sprevádzajú vedľajšie účinky, ako sú poruchy citlivosti (parestézia). Príliš vysoká hladina leucínu v tele môže spôsobiť hypoglykémiu a nadbytok amoniaku.

trusted-source[1], [2]

Dávkovanie a podávanie

Spôsob aplikácie Tawamin - perorálne, po jedle (kapsuly sa musia umyť vodou). Štandardná dávka je od 0,5 g do 1 g denne.

Odporúčané maximálne trvanie liečby nie je dlhšie ako tri týždne. Opakovaný príjem lieku Tavamin je možný po dvojtýždňovej prestávke.

trusted-source[3], [4]

Predávkovať

Nie sú k dispozícii žiadne informácie týkajúce sa predávkovania liekmi.

Interakcie s inými liekmi

V pokynoch k lieku sa zistilo, že nebola zistená žiadna interakcia medzi Tavaminom a inými liekmi. Treba však mať na pamäti, že aminokyselinový taurín obsahujúci síru prítomný v zložení tohto činidla je schopný zvýšiť účinok srdečných glykozidov na zmenu sily kontrakcií srdca.

Okrem toho, taurín zvyšuje účinok liekov, ktoré znižujú hladinu cholesterolu v krvi, antikoagulant (zrážanie krvi znižujúci) činidlá, a lieky používané na zníženie vysokého krvného tlaku a vysokej hladiny cukru v krvi.

trusted-source[5], [6], [7], [8]

Podmienky skladovania

Liečivo sa má uchovávať na mieste chránenom pred svetlom a vlhkosťou pri teplote nepresahujúcej + 25 ° C.

trusted-source[9]

Čas použiteľnosti

Čas použiteľnosti lieku je 3 roky.

trusted-source[10]

Farmakologická skupina

Белки и аминокислоты

Farmakologický účinok

Восполняющие дефицит аминокислот препараты

Populárni výrobcovia

Гродненский ЗМП, РУП, Руспублика Беларусь

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Je to v poriadku" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.