Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Inokulácia dyzentérie Sonne

Lekársky expert článku

Detský imunológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Dyzentéria Sonne je najrozšírenejšou formou úplavice v Rusku. All šigelóza v roku 2006 bol chorý 36.092 v roku 2007 - 31632 osôb (incidencia, respektíve 25,1 a 22,1 na 100 000), a deti mladšie ako 17 rokov predstavuje viac ako polovici prípadov (s výskytom 69,1 a 62, v tomto poradí, , 15 na 100 000).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Ciele imunizácie proti úplavici Sonne

Očkovanie z úplavice Sonne sa podáva deťom od 3 rokov a dospelým. Prioritné očkovanie proti úplavici Sonne sa odporúča pre:

  • zamestnanci infekčných nemocníc a bakteriologických laboratórií;
  • osoby zaoberajúce sa verejným stravovaním a verejným vybavením;
  • deti, ktoré navštevujú detské inštitúcie a chodia do zdravotných táborov;
  • Osoby odchádzajúce do regiónov s vysokým výskytom úplavice Sonne.

Podľa epidemiologických dôkazov sa hromadná imunizácia populácie uskutočňuje s hrozbou epidémie alebo vypuknutia (prírodné katastrofy atď.). Očkovanie z úplavice Sonne sa vykonáva pred sezónnym nárastom chorobnosti. V Rusku bola zaregistrovaná očkovacia látka Shigellvak - purifikovaný lipopolysacharid z kultúry S. Sonei. Konzervačné činidlo je fenol. Zavedenie vakcíny po 2-3 týždňoch poskytuje imunitu voči infekcii do 1 roka. Koeficient účinnosti lieku je 92,4%. Vyrába sa v ampulkách s objemom 1 ml v balení po 5 alebo 10 ampulkách.

Nežiaduce udalosti

Reakcie sú zriedkavé a slabé: v prvý deň sčervenanie a bolesť v mieste vpichu, teploty do 37,6 ° (3-5% - 24-48 hodín), niekedy bolesti hlavy.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Očkovanie z dyzentérie Sonne: Dávky a spôsob podávania

Vakcína Shigellvak sa vstrekuje raz, hlboko podkožne alebo intramuskulárne do vonkajšieho povrchu hornej tretiny ramena. Dávka pre všetky vekové skupiny je 0,5 ml (50 μg). Revakcinácia proti úplavici sa vykonáva, ak je to potrebné, raz ročne, s rovnakou dávkou.


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Inokulácia dyzentérie Sonne" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.