Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Exudatívna forma psoriázy

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Zo všetkých foriem psoriázy klasifikovaných v klinickej dermatológii spôsobuje exsudatívna psoriáza najväčšie problémy pri definovaní symptómov. Všetci sa však zhodujú, že tento typ ochorenia v štádiu progresie demonštruje vyšší stupeň lokálneho zápalu, ktorý sa prejavuje intenzívnou tvorbou exsudátu v epidermálnom tkanive.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Príčiny exsudatívna psoriáza

Keďže etiológia psoriázy nebola definitívne určená, presné príčiny exsudatívnej psoriázy sú tiež neznáme. Ale, ako štúdium choroby, dostal veľa presvedčivé dôkazy prepojením na rozvoj určitých nedostatkov bunkovej imunitnej odpovede, genetické odchýlky, metabolické poruchy a poruchy endokrinného systému.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Rizikové faktory

Takéto rizikové faktory pre vznik exsudačnej psoriázy, ako je prítomnosť anamnézy diabetes mellitus typu 2 (a súvisiaca nízka citlivosť tkanív na inzulín) sú zaznamenané; poruchy metabolizmu proteínov pri hypotyreóze a autoimunitnej tyroiditíde; zvýšené hladiny lipidov v krvi v dôsledku obezity; ťažká arteriálna hypertenzia; kŕčové žily a nedostatočný žilový obeh v dolných končatinách; všetky formy alergie. Treba poznamenať, že v mnohých zdrojoch sú tieto systémové metabolické a chorobné poruchy považované za sprievodné a iné formy psoriázy.

Patologický proces môže vyvolať silný stres, traumatické poškodenie kože alebo dráždivé účinky chemických látok, ako aj dlhodobé vystavenie chladu.

trusted-source[15], [16], [17]

Patogenézy

Patogenéza akejkoľvek formy psoriázy je spojená s hypertrofovanú deliacich bazálnych keratinocytov epidermis, ich zrýchlené diferenciácie a kornifikace (odumretie) a tiež generovanie porušenie keratín. To vedie k hromadeniu mŕtvych keratinocytov v hornej vrstve epidermis (roh) a ich zvýšenej odlúčenosti (desquamation). Tieto procesy sú v skutočnosti, abnormálne reakcie imunitných buniek (T-lymfocyty, T-pomocných buniek, NK buniek, neutrofilov, makrofágov, žírnych buniek), a aktívny produkciu zápalových mediátorov dendrocytech a kožných keratinocytov.

Exsudatívna psoriázy, na rozdiel od konvenčných povlaku, vyznačujúci sa tým, vyššou priepustnosťou stien ciev v koži v dôsledku zápalu, ktorý vedie k akumulácii extracelulárnej matrix v poranených tkanív zápalového infiltrátu.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23]

Príznaky exsudatívna psoriáza

Prvé známky počiatočného štádia tejto formy psoriázy sú vyjadrené vo vzhľade jasne červených škvŕn, zvyčajne nepravidelného tvaru (papuly, ako pri vulgárnej psoriáze, nie). Opuch kože je mierny alebo chýba.

V procese vývoja ochorenia existujú aj ďalšie príznaky exsudatívna psoriázy: monomorfní zvyšuje vyrážka a formu skvamocelulárneho blyashkovidnyh zápalových ložísk s rozmazané obrysy. Charakteristickým rysom psoriasis vulgaris stearovej škvrny tiež neprítomné, pretože povrchy zápalových ložísk pokryté krusty serózna - žltkastý, šedo-žlté a žlto-hnedé.

Tieto kôry sú len keratínové váhy, impregnované a upevnené exsudátom. Spočiatku sú mäkké a potom sa zahustia a naďalej sa zahustia a prekrývajú sa, keď sa vysychajú (čo naznačuje zvýšenú proliferáciu keratinocytov). Pri odstraňovaní kôrov sa otvorí intenzívne ružový, zmáčací povrch.

Uvoľňovanie histamínu z žírnych poškodenia buniek kože spôsobuje silné svrbenie (čo vedie k poškriabaniu, poruchy spánku a neuróza) a praskanie krycie ich krusty môžu byť sprevádzané krvácanie a bolesti. Jednotlivé ohniská sa môžu spojiť s vytváraním veľkých plôch, ktorých plocha je veľmi významná.

Lokalizácia vyrážok v exsudatívnej forme psoriázy je odlišná, vrátane oblasti záhybov kože, v záhyboch končatín; veľmi často sa postihuje koža na nohách.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28]

Komplikácie a následky

Dôsledky a komplikácie v dlhodobom progresívnom štádiu exsudatívnej psoriázy môžu mať za následok zhrubnutie kože - lichenizáciu. A výsledkom poškodenia kože alebo jej podráždenia v mieste vyrážky môže byť pripojenie infekcie a rozvoj rozsiahleho zápalového procesu s hnačkou a nekrózou epidermy a podkožného tkaniva.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33], [34], [35], [36]

Diagnostika exsudatívna psoriáza

Diagnóza tejto formy psoriázy sa vykonáva na základe skúmania kože, posúdenia intenzity prejavu symptómov, určenia štádia ochorenia a oblasti lézie.

Inštrumentálna diagnostika sa vykonáva pomocou dermatoskopu, ktorý vám umožní vizuálne zvýšiť vyrážku.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42]

Odlišná diagnóza

Odobratie vzorky zo zdroja povrchového zápalu a histologické štúdie diferenciálnej diagnózy môžu požadovať, - aby sa odlíšil od exsudatívna formy psoriázy kožných ochorení, ako ružové alebo plochý lišaj, atopickej dermatitídy, keratózy, tinea atď ..

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba exsudatívna psoriáza

Aby exsudatívna liečbe psoriázy sa získa požadovaný účinok, tj. Odstráni príznaky a rozšírila remisie terapeutické metódy a prípravky sú vybrané dermatológmi expozície pre každého pacienta s charakteristikami organizmu, vážnosti a štádiu ochorenia.

Rozsiahle lézie kože v exsudatívna psoriázou liekov môže liečiť imunosupresívne pôsobenie (Infliximab, Remicade), alebo Imunofan antimetabolity (metotrexát). Infliximab sa podáva intravenóznou infúziou, Imunofan - subkutánne alebo do svalu (raz za dva dni, iba 10 injekcií).

Metotrexát (v tabletách 2,5 mg) sa užíva jedna tableta dvakrát alebo trikrát denne alebo raz týždenne intramuskulárne; priebeh liečby je predpísaný a predpísaný iba lekárom. Medzi možné vedľajšie účinky metotrexátu sú nauzea, hnačka, ulcerácia sliznice v ústach, pokles hladiny hemoglobínu a krvných doštičiek.

Pozitívnym účinkom na psoriázu je odstránenie škodlivých látok (detoxikácia) pomocou hemodézy (dvakrát alebo trikrát týždenne, je umiestnený kvapkadlo).

So svrbením, ktoré znepokojuje pacientov s exsudatívnou psoriázou, sa nedá urobiť bez antihistaminík (Suprastin alebo Tavegil). Prečítajte si viac o tom, ako sa pri psoriáze odstráni pruritus kože

Pri psoriáze odporúčajú dermatológovia užívať vitamíny ako A, C, E, PP, skupina B, lecitín a tiež stopové prvky - zinok a selén.

Hlavné lieky na vonkajšie použitie sú masti a krémy: kyselina salicylová, síra alebo decht; zinková masť; Kortikosteroidy masť - Oksikort, Diprosalik, Celestoderm-B (Akriderm), klobetasol, Lorinden, flutsinar, Elokim atď .; s vitamínom D - Psorokutan (Daivonex); s bitúmenom - Dithranol (Antralin, Zignoderm). Ako tieto lieky fungujú, aké kontraindikácie a vedľajšie účinky majú a ako sa majú používať - podrobne v článkoch - Krémy na psoriázu a nehormonálne masti na psoriázu

Na zmiernenie zápalu a svrbenia pokožky ponúka homeopatia takýto nástroj na vonkajšie použitie, ako je Psoriaten, ktorý obsahuje výťažok z kôry mahagónovej holly.

Fyzioterapeutická liečba exsudačnej psoriázy zahŕňa foto- a PUVA-terapiu, balneológiu a peloidnú terapiu. Viac informácií o týchto spôsoboch liečby si prečítajte - Liečba psoriázy

Môže priniesť úľavu a alternatívnu liečbu, viac informácií obsahuje publikácia - Liečba psoriázy v domácnosti

A ako liečiť bylinky, podrobnejšie pozri článok - Liečivé byliny z psoriázy

Prevencia

K dnešnému dňu nie je možné zabrániť rozvoju niektorých druhov psoriázy. Ale aby nedošlo k zhoršiť exudativní lupienky, odborníci odporúčajú chrániť pokožku pred zranením, nefajčite a nepite alkohol, vyhnúť sa spodné oblečenie z syntetických materiálov, nezaťažujte UV, nie prepracovanie a odolávať stresu.

Je užitočné odstrániť možné príčiny vzniku ochorenia, pri ktorom bola vyvinutá diéta pre psoriázu

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50]

Predpoveď

V prípade psoriázy je prognóza neuspokojivá, pretože túto chorobu nie je možné vyliečiť. Môžete však zlepšiť stav a predĺžiť obdobie remisie. Je dôležité kontrolovať exsudatívnu psoriázu, aby kvalita života neklesala.

trusted-source[51], [52]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.