Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Obmedzená psoriáza

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Psoriatické vyrážky môžu mať prísnu lokalizáciu a stále sa objavujú na rovnakých miestach na tele. Klinický priebeh tejto formy ochorenia je zvyčajne jednoduchší. Napriek tomu sa vyznačuje častými a pretrvávajúcimi exacerbáciami. S obmedzenou psoriázou, zvyčajne nie je ovplyvnená viac ako 10% celkového povrchu tela, niektorí autori hovoria o významnejšom percentu poškodenia - až 40. Hlavnou vecou je, že lokalizácia vyrážok je striktne konštantná.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Epidemiológia

Frekvencia výskytu psoriatických ochorení vo väčšine výskumných pracovníkov sa odhaduje na 1 až 5%, pričom v závislosti od klimatických podmienok v regióne sú výrazné výkyvy. Napríklad v rozvinutých krajinách Škandinávskeho polostrova a medzi domorodým obyvateľstvom na severe Severného Ruska sa miera incidencie odhaduje na približne 4%. V Kuvajte je tento údaj 0,11% a je považovaný za najnižšie na svete. Prevalencia choroby je ovplyvnená nielen klimatickými podmienkami života, pravdepodobnosť vzniku psoriázy je determinovaná dedičnosťou a je determinovaná subpopulačnými charakteristikami. Napríklad, podľa pozorovaní amerických dermatológov, afroameričania trpia psoriázou oveľa menej často ako belochovia Američania, prakticky sa nevyskytujú u amerických indiánov. Hoci vo všeobecnosti v Spojených štátoch malo viac ako 7% populácie psoriatickú chorobu.

Podľa niektorých údajov domáca populácia v Afrike nie je touto chorobou ovplyvnená, hoci v Ugande je pomer šupinatých lišajníkov 2,8% kožných ochorení, čo zodpovedá európskej prevalencii.

Väčšina pacientov s touto chorobou (3/4) trpí geneticky determinovanou psoriázou typu I. Tento typ ochorenia sa prejavuje v mladom veku, jeho priebeh je závažnejší. Choroba typu II nie je určená dedičnou predispozíciou, chorí sa u ľudí zrelého veku a vyznačuje sa jednoduchším klinickým priebehom.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14]

Príčiny obmedzenej psoriázy

Etiológia psoriázy, vrátane obmedzených, je stále nejasná. Existuje veľa predpokladov o vzniku ochorenia, významné miesto v nich je dané genetickému predispozície, gény sa zistilo, že zvyšujú pravdepodobnosť ochorenia v ich nosičoch. Podiel dedičnosti na tvorbe patológie sa uvádza až do výšky 70%, úloha externých faktorov sa odhaduje na 30%. Psoriáza, určená genetickou predispozíciou, sa vo väčšine prípadov vyskytuje a jej prvý prejav sa pozoruje vo veku do 25 rokov. Absencia genetickej predispozície nezaručuje bezpečnosť, jednoducho pod vplyvom mnohých vonkajších faktorov, ktoré sa choroba môže vyvinúť vo vyššom veku.

Rizikové faktory vývoja ochorenia sú veľmi rozdielne. Predpokladá sa, že prvý prejav vyvoláva viac ako jeden faktor, ale ich kombináciu v niektorých zlých hodinách oslabuje ľudský imunitný systém. Niekedy pacient sám nemôže pomenovať dôvody, ktoré mu boli viditeľné, a zostávajú neznáme.

Takže, okrem dedičnosti, nástup ochorenia môžu byť vyvolaná hormonálnymi zmenami (puberta, tehotenstvo, menopauzálnych porúch, hormonálna liečba liekmi). Jednou z vedúcich úloh patrí stresové situácie, spojené so silným fyzickým a / alebo duševným nadmerným nástrahám. Poranenia povrchu kože, ložiská chronických infekcií (faryngitída, sinusitída), očkovanie, niektoré typy liečby drogovej závislosti liekov (antipsychotiká, cytostatiká, imunostimulanty a ďalšie), môžu vyvolať prvé prejavy psoriázy. V rizikovej skupine sa alkoholici a fajčiari, alergici a diabetici, ľudia s nadváhou a chronickými ochoreniami zmenili svoju klímu.

Predpokladá sa, že bakteriálne alebo vírusové infekcie prenášané pacientom môžu spôsobiť génovú mutáciu, je tiež sledované prepojenie medzi rasou a chorobou.

Príčiny vzniku choroby zatiaľ sú hypotetické, avšak účinky a účinky na pokožku, ako aj na zvyšok telesných systémov boli študované celkom dobre.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Patogenézy

Patogenéza ochorenia je spojená s poruchami vo fungovaní imunitného systému. Ale či sú primárne alebo je to imunitná reakcia organizmu na zápalový proces v dermis, nie je s určitosťou známa.

Zdravá ľudská koža sa obnovuje každé štyri týždne - počas tohto obdobia sa nové bunky zrelia a starí zomierajú, vykonávajú svoje funkcie a odlupujú sa. Na miestach so psoriatickými vyrážkami sa tento proces vyskytuje zrýchleným tempom - koža sa obnovuje každé tri až štyri dni. Novo vytvorené nezrelé bunky sa ponoria na povrch, takmer okamžite zomierajú a vytvárajú masívnu zahustenú vrstvu. V miestach vyrážky sa zistili mnohé aktívne T-lymfocyty, makrofágy a iné imunitné bunky, hyperproliferácia kožných buniek, ktoré nemajú čas na správnu formáciu. Aktívny prozápalový mediátor, ktorý sa nachádza na poškodených oblastiach kože, je histamín, hydrolázové enzýmy, prostaglandíny a ďalšie produkty metabolizmu kyseliny arachidónovej. Ich nadprodukcia je hypoteticky poskytovaná cytokínmi syntetizovanými makrofágmi alebo keratinocytmi. V týchto oblastiach bariérová funkcia pokožky nefunguje a stanú sa citlivé na nepriaznivé účinky.

Choroba je individuálna a vyžaduje individuálny prístup k liečbe. Prípady účinnej liečby šupinatého lišajníka ako primárnej dermatózy potvrdzujú jednu teóriu patogenézy, avšak nie vždy uspieť. Liečba psoriázy ako autoimunitného procesu je tiež úspešná, často je účinný komplex protizápalových opatrení.

Kontakty s pacientmi nie sú nebezpečné, dokonca aj transfúzia krvi od osoby trpiacej psoriázou, zdravá, nespôsobí druhú chorobu.

Všetky hypotézy doteraz majú právo na život, ale neexistuje žiadne bezpodmienečné potvrdenie žiadnej z nich a každá teória má dosť vyvrátenia.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35]

Príznaky obmedzenej psoriázy

Lokalizácia vyrážok zodpovedá oblastiam tela, ktoré sú charakterizované sušiacou pokožkou (napríklad extenzívne plochy končatín, lakťov, bedrovej oblasti chrbta). Prvými znakmi sú červené papulózne vyrážky, ktorých priemer je približne veľký. Papuly majú jasne definované hranice. Sú predisponované k rastu s tvorbou plakov pokrytých striebristo šedými šupinatými laminami. Veľkosť psoriatických plakov je veľmi variabilná - od niekoľkých milimetrov do 10 cm. Ovplyvnené oblasti tela spravidla nemajú svrbenie. Psoriatické plaky sú šupinaté, lamína sa ľahko odlupujú od povrchu a zhora zostávajú hustšie šupiny (šupinatý lišajník).

Nadmerná proliferácia keratinocytov v psoriatických plakoch je sprevádzaná tvorbou kožných infiltrátov a podporuje zhrubnutie vrstvy pokožky zdvihnutej nad zdravou kožou. Trojica symptómov, ktoré naznačujú vznik psoriatického pôvodu vyrážok:

 • Povrch plakety je strieborno-šedý a podobá sa stearínovej farbe vo vzhľade;
 • ak odstránite šupinové dosky z nej, nachádza sa pod nimi zakončovací film, hladký a vlhký vzhľad;
 • krvavé rosy - kvapkajúce krvné časti krvi, ktoré sa objavili na filme.

Koža pokrytá psoriatickými plakmi sa zvyčajne líši od sucha, niekedy praskne a na ňom sa tvoria hnisavé miesta lokalizácie vyrážok charakteristických pre pocit tesnosti kože.

Priebeh psoriatickej choroby je vlnitý, čo je typické pre všetky formy ochorenia. Obmedzená psoriáza sa spravidla vyznačuje častými a pretrvávajúcimi relapsmi.

Etapy

Štádiá manifestácie sú bežne rozdelené na:

 • progresívny - charakterizuje sa stálym výskytom nových jasne červených vyrážok, ktoré sa tvoria v svrbivom erytému s jasnými hranicami;
 • stacionárne - neobjavia sa nové vyrážky, prestane staré ohniská skončiť, ohraničujúci okraj (až do ≈ 5 mm) vyschne a plaky sú pokryté šupinatým plátkom;
 • regresia - vyrážka prechádza, zmiznutie začína od stredu ohniská až po ich okraj.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40], [41], [42]

Formuláre

Šupinatý lichen má niekoľko klinických odrôd, najbežnejšou formou je obmedzená vulgárna psoriáza. Vyššie uvedený opis presne zodpovedá tomuto druhu. Obľúbené psoriatické ložisko lokalizácia kontrolaDvor končatiny ohyby (kolená, kolená), z pokožky hlavy hlavy, aspoň - tela, napríklad, v bedrovej oblasti. Oblička vyrážky takmer nikdy neovplyvňuje, aj keď príležitostne vyrážka klesá na hornú časť čela. Malé poškodené oblasti hladkej pokožky sú takmer bez svrbenia, ale erupcie seborea sú veľmi svrbiace. Na pokožke hlavy sa nachádzajú niektoré malé plaky, niekedy sa spájajú do jedného kontinuálneho erytému, popraskaného a exsudátu. Erupcia na hlave skalpu a za ušami, v nose plochy, pery, prsia a medzi lopatkami sa nazývajú seborrheic psriaz. Plaky tejto lokalizácie sú charakterizované nezrozumiteľnými obrysmi, ich farba nie je striebornošedá, ale žltkastá. Na pokožke hlavy - prebytok lupín, ktorý maskuje plaky, môžu zostúpiť na čelo a krk (psoriatická koruna).

Klinickou formou obmedzeného pustulárneho ochorenia je palmar-plantárna psoriáza Barber. Zvyčajne má priaznivý priebeh, ovplyvňuje väčšinu ľudí zapojených do ručnej práce spojenej s korozívnymi chemikáliami. Psoriatické plaky pokryté pustulami - bolestivé pľuzgiere naplnené sterilným zápalovým exsudátom, obklopené opuchnutou, zapálenou, odlupujúcou sa kožou.

Lokalizovaná môže byť akákoľvek forma šupinatého lišajníka, hoci takmer vždy na tele pacienta možno nájsť na iných miestach psoriatické plaky iného druhu.

Reverzný (intertriginózne) - bolestivé škvrny sa nachádzajú v oblastiach, kde existujú veľké prírodné lomy (interdigitálna, anogenitálnej, v podpazuší a pod prsiami) a vyzerajú atypické. V skutočnosti nie sú šupinaté, ich povrch je lesklý, lesklý, často vlhko-červený. Diagnóza tejto formy ochorenia spôsobuje určité ťažkosti.

Papilomatózne sú zvyčajne lokalizované okolo členkov, zápästia, na vzostupe nohy a dolnej tretiny holene. Výpady vo forme okrúhlych papulov, konvexné na povrchu kože, predĺžené relapsy a mechanické trenie vedú k tomu, že na týchto miestach sa často pozorujú hypertrofické zmeny pokožky. Existuje riziko malignity.

Psoriatická onychodystrofie (klinec psoriáza) - deštrukcie štruktúry nechtov a periungual posteli s predĺženou samozrejme možné giperhrupkost klince alebo onycholýza (klinec zmiznutie). Často tak manifestovaná psoriatická artropatia.

Zvyčajne s prvým prejavom ochorenia sú lézie vždy obmedzené a dotýkajú sa malých častí tela. V priebehu času sa postihnutá oblasť zvyšuje a pozoruje sa progresívny vývoj ochorenia. Jednoduché štádium dermatózy sa zvažuje, keď poškodenie postihuje až 3% povrchu tela, od 3 do 10% - stredné, viac ako 10% - závažné.

Neočakávané liečenie lekára s problémom psoriatických vyrážok, dokonca vo veľmi obmedzenom rozsahu, môže mať veľmi vážne dôsledky a komplikácie. V počiatočnom a zvyčajne miernom štádiu ochorenia sa akútne exacerbácie dosiahnu vonkajšími spôsobmi liečby, s použitím procesu rozširovania sa používajú závažnejšie terapeutické činidlá.

Okrem toho môže byť nakažená zápalová koža. To spôsobí hnisanie, opuch, erytém a následne komplikuje diagnostiku a proces liečby.

trusted-source[43], [44], [45], [46]

Diagnostika obmedzenej psoriázy

Diagnostické opatrenia začínajú vizuálnou kontrolou. Ak sú prítomné príznaky psoriatickej triády, pacient je spochybnený, aby zistil udalosti, ktoré predchádzajú ochoreniu. Pacientovi sú pridelené potrebné laboratórne testy. Zvyčajne s obmedzenou psoriázou na začiatku ochorenia výsledky testov neprekračujú normu.

S komplikáciami a významnými, aj keď obmedzenými oblasťami poškodenia, krvné testy ukazujú intenzívny zápal, prítomnosť porúch endokrinného systému alebo reumatizmu.

Niekedy k objasneniu diagnózy si vezmite kúsok kože na biopsiu. Štúdia by mala odhaliť histologicky nedostatočne vyvinuté keratinocyty, ich hyperproliferáciu (telo Rete), nadbytok imunokocytov v postihnutej oblasti a zrýchlené vytváranie nových kapilár.

Hlavnou inštrumentálnou diagnostikou psoriatickej choroby je dermatoskopia. Pomocná diagnostika sa vykonáva, ak je to potrebné, predpísané lekárom, aby si úsudok o prácu iných systémov a prítomnosťou ochorenia vnútorných orgánov - X-ray, ultrazvuk brucha a štítnu žľazu, elektrokardiografie.

trusted-source[47], [48], [49]

Odlišná diagnóza

Diferenciálna diagnostika umožňuje rozlíšiť psoriázu od podobných ochorení. Vykonáva sa na základe úplnej histórie, zhromaždenej na vizuálnych znakoch, podľa výsledkov vyšetrení a laboratórnych vyšetrení. Diferencovať psoriatickú chorobu z lymfómu T-buniek kožných buniek (okrem viditeľných rozdielov sa niekedy používa punkcia miechy); ploché lišajníky, ktorých lokalizácia je podobná papilomatóznej psoriáze ("náramky" na zápästiach a členkoch, príležitostne sa dotkli nehtov); chronické lišajníky (jednoduché a ružové); mincový ekzém; kandidóza; seboroická dermatitída; dermatofytóza a sekundárna syfilis.

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba obmedzenej psoriázy

Lokálne psoriatické lézie mierneho stupňa zvyčajne dobre reagujú na lokálnu liečbu. Treba však mať na pamäti, že dosiahnutie dlhodobej remisie je možné len vtedy, ak máte zdravý životný štýl a dodržiavate určité pravidlá výživy. Konzervované, tučné, údené, slané potraviny, potraviny, ktoré spôsobujú alergické reakcie, alkohol a fajčenie sú vylúčené. Vzhľadom na to, že reakcia na ten istý liek sa líši od človeka k človeku, odporúčania týkajúce sa diétneho príjmu u pacientov sa nemusia zhodovať. Napriek tomu všeobecné hľadisko organizácie výživy pri psoriatickej chorobe predpokladá prevládanie produktov tvoriacich alkalické zložky (70-80%) v strave a polovica z nich sa prednostne konzumuje ako surovina.

Začnite liečbu s menovaním jednoduchších, nehormonálnych, vonkajších masťov alebo pleťových vody.

Napríklad salicylová masť, ktorá je súčasťou mnohých liekov zo psoriázy. Tento výrobok má silné protizápalové a dezinfekčné vlastnosti, ako aj exfoliačné odfarbovanie mŕtvych kožných šupín. Pri psoriáze sa používa 2% salicylová masť. Jeho nedostatok - silný efekt sušenia, takže niekedy sa zmieša s vazelínou. Nekombinujte túto masť s inými topickými topickými prípravkami.

Dobrý účinok majú aj prípravky na báze zinku alebo kombinácia zinku a kyseliny salicylovej. Napríklad aerosól Zinokap. Jedná sa o najpohodlnejšiu formu uvoľňovania, zavlažovanie postihnutých oblastí sa vykonáva diaľkovo, pri seborrických formách psoriázy sa nachádza špeciálna tryska. Liečivo má výrazné antiprofiletické a antiseptické vlastnosti, prakticky nespôsobuje vedľajšie účinky a fenomény predávkovania. Môže sa používať od veku. Pridané dvakrát alebo trikrát postihnutým oblastiam počas dňa. Trvanie liečby od mesiaca do roku a pol.

Taktiež používané masti na báze brezového dechtu, napríklad Wilkinsonova masť je kombinovaný prípravok obsahujúci decht, purifikovanú síru, naftalanový olej, zelené mydlo. Účinok zložiek masti je vyriešiť infiltráty a zmäkčiť pokožku, ako aj mäkkú analgéziu. Má dezinfekčné a antiparazitárne vlastnosti, čo umožňuje používať s priloženou hubovou infekciou. Prítomnosť síry v jej zložení zaisťuje tvorbu keratoplastických zlúčenín s organickými látkami, ktoré opravia poškodený povrch kože. Agent sa aplikuje dvakrát denne počas dvoch týždňov, potom sa vykoná prestávka na mesiac. Masť sa nepoužíva pri seboroickej psoriáze.

Moderná príprava Dayvoneks, forma uvoľnenia - krém a roztok. Účinnou zložkou týchto látok je kalcipotriol (analóg vitamínu D). Inaktivuje T-lymfocyty a inhibuje hyperproliferáciu keratinocytov. Terapeutický účinok užívania tohto lieku je sľubovaný pomerne rýchlo - do dvoch týždňov. Môže sa použiť samostatne alebo v kombinácii s glukokortikosteroidmi, cyklosporínom, ktorý sa nepoužíva súčasne so salicylovými prípravkami.

Rýchlosť je zabezpečená hormonálnymi masťami. Najefektívnejším je Dermoveit s aktívnou zložkou klobetasol propionátu. Uvoľňovanie formy - masť alebo smotana, ktoré liečia vyrážku raz alebo dvakrát počas dňa. Trvanie žiadosti - najviac 28 dní, týždenná sadzba by nemala presiahnuť 50 g. Vedľajším účinkom môže byť vývoj pustulárnej psoriázy.

Liekové formy na vonkajšie použitie obsahujúce glukokortikosteroidy sú umiestnené ako relatívne bezpečné. Musia sa však použiť len na predpis dermatológov. Ich účinok je viditeľný takmer okamžite, ale je charakterizovaný krátkym trvaním. Tieto masti a roztoky spôsobujú závislosť, abstinenčný syndróm a stojí za to zvážiť pred začatím hormonálnej liečby.

Akékoľvek lieky, aj na základe prírodných zložiek, môžu spôsobiť alergické reakcie a namiesto očakávaného zlepšenia viesť k zhoršeniu procesu. Pred začatím liečby môžete vykonať kožný test na miernom zdravom mieste pokožky, napríklad na vnútornej strane predlaktia. Naneste tenkú vrstvu masti na noc a počkajte do rána. Ak pri prebudení nenájdete sčervenanie alebo vyrážku, môžete ho začať používať.

Pri komplexnej terapii psoriatickej choroby sa používajú vitamíny. Pri obnove kože podceňovaná hodnotu vitamínu A. Vitamínu D profilaktiruet kožných ochorení, odstraňuje šupinatá, antioxidačné vlastnosti vitamínu C a E používaný v liečbe psoriázy. V prípade potreby a podľa indikácií je možné predpísať vitamíny iných skupín.

Pri obmedzených vyrážkach sa úspešne využíva fyzioterapia - terapia PUVA, laserová terapia, najmä laserové ožarovanie krvi, magnetoterapia; liekovej elektroforézy a fonoforézy.

Chirurgická liečba s obmedzenou psoriázou sa zvyčajne neuplatňuje. Chirurgické rekonštrukčné metódy sa používajú v pokročilých prípadoch psoriatickej artropatie.

Alternatívna liečba

Obmedzená psoriáza - vážna choroba, bola dlho skúšaná, takže existuje veľa alternatívnych receptov, ktoré zmierňujú stav pacienta. Pred aplikáciou alternatívnej liečby sa odporúča konzultovať s ošetrujúcim dermatológa a tiež zvážiť, že alternatívne látky môžu spôsobiť alergické reakcie.

Pri liečbe lokálnych psoriatických erupcií je brezový decht dobrým účinkom. Je vyrobený z brezovej kôry, moderné čistiace metódy umožňujú jeho bezpečné používanie.

Birch decht má zložité zloženie, ktoré poskytuje svoju schopnosť zmäkčiť vonkajšiu vrstvu pokožky, exfoliovať mŕtve bunky a pomáha obnoviť hladký povrch pokožky. Zároveň má antimikrobiálny a insekticídny účinok a spolu s postihnutou stratum corneum odstraňuje mikroorganizmy, ktoré sa tam usadili. To všetko prispieva k znižovaniu zápalu a normalizácii procesu proliferácie kožných buniek. Tar môže spôsobiť alergické reakcie, takže pred začatím liečby je potrebné vykonať skúšku: je odporúčané, aby na kožu vnútri lakťa s bavlnenou handričkou a trochou mucha čakať pol hodiny, ak nedôjde k reakcii, možno bezpečne používať. Pri dodržaní jednoduchých pravidiel je potrebné zaobchádzať s dechtom:

 1. pred procedúrou, najmä v prípade starých vyrážok, je žiaduce kúpať sa s liečivými bylinami a olejmi;
 2. po aplikácii dechtu sa fotosenzitivita pokožky zvyšuje, je potrebné, aby bola chránená pred slnkom a pokryté ošetrené oblasti ľahkým dýchacím tkanivom;
 3. postup sa odporúča vykonávať denne pred spaním, pretože po dôkladnom umývaní zanechá vôňu dechtu a v noci opustí;
 4. počas liečby je potrebné sledovať výkonnosť močového systému (pravidelne prechádzať močovými testami).
 • Recept číslo 1. Je lepšie, aby si vybral decht v lekárni, zabalený do sklenenej fľaše (nie plastovej). Aplikujte decht na postihnutú oblasť na začiatku liečby po dobu 10 minút (niekoľko dní) a potom umyte dechtovým mydlom. Postupne sa čas aplikácie predlžuje o 1-2 minúty na pol hodiny alebo maximálne na 40 minút. Liečba pokračuje až do úplnej remisie. Tento efekt je viditeľný v prvých dňoch. Koža v miestach použitia kvôli dechtu môže získať tmavý odtieň, ktorý potom príde dole.
 • Recept číslo 2. Používa decht s prídavkom 2% kyseliny boritej. Rozložte túto zmes tvrdým štetcom a oplachujte po pol hodine, potom zmačte léziu zmäkčujúcim krémom založeným na lanolíne.
 • Recept číslo 3. Zmiešajte 50 ml ricínového oleja a rovnaký objem dechtu so 100 g medu a šľahte bielkovinami z dvoch domácich kuracích vajec. Vložte do chladničky tri dni. Rozmazávať každý večer pred senom tenkú vrstvu na ohromených miestach za mesiac. Druhý kurz sa koná podľa potreby.

Fytoterapia tiež nezostala. Bylinné ošetrenie šupinatého lišajníka sa vykonáva na vonkajšej i vnútornej úrovni.

Môžete vyrobiť masť z suchých trávnikov. Trávu rozomlejte na prášok a premiešajte s morčacím tukom. Táto zmes sa rozdrví vo vodnom kúpeli najmenej jednu hodinu, nechá sa vychladnúť. Aplikujte na postihnuté miesta pokožky.

Bylinné infúzie:

 • Make zmes rozdrvených sušených bylín v pomeroch: tri časti tráve za sebou a jedno - valeriána koreň, lastovičník a ľubovník, naliať polievkovú lyžicu zmesi 200 ml vriacej vody a potom sa vo vodnom kúpeli pätnásť minút, cool, kmeň a dvakrát piť pol šálky deň potom, príjem potravy;
 • nalejeme do termosky 400 ml vriacej vode 40g Viola trikolóra a rovnaký lastovičník, nechajte dve až tri hodiny, ochladí sa a vziať dve polievkové lyžice trikrát denne pred jedlom (infúzie, aby v chladničke po dobu dvoch dní, po uplynutí tejto doby - naliať a urobte nový).

V letných mesiacoch, keď sa nachádzate na chate alebo na inom ekologicky čistom mieste, môžete na každom mieste namazať čerstvú šťavu z čokolády, do konca leta môžete dosiahnuť odpustenie.

Homeopatia môže výrazne zmierniť stav pacienta s psoriázou. Ide o veľmi účinnú liečbu, ktorá môže zlepšiť kvalitu života a prakticky viesť k úplnému zotaveniu. Liečba malými dávkami predpokladá dlhodobú liečbu, ale minimalizuje vedľajšie účinky a nežiaduce reakcie. Najefektívnejšiu liečbu určí homeopatový lekár so zreteľom na všetky vlastnosti zdravotného stavu pacienta a jeho rodinnú anamnézu. Vymenovania sú absolútne individuálne, preto - terapeutické zlepšenie prichádza dlho a ak máte trpezlivosť a dodržiavate odporúčania, môžete sa vyhnúť relapsom. Pri liečbe psoriázy obmedzené použitie týchto liekov, ako Akvifolium (seboroická psoriáza), Krotalyus gorridus (palmárno) a Manganui fosfor (extensor povrchy), avšak pri prideľovaní považovaná nielen lokalizácia lézií.

Môžete použiť lekárske homeopatické lieky, ale sú zbavené hlavnej veci - individuality. Aj keď môžu byť užitočné, ako s monoterapiou, tak v kombinácii s inými liečivými a alternatívnymi spôsobmi.

trusted-source[50], [51], [52], [53], [54], [55]

Prevencia

Hlavné preventívne opatrenie s obmedzenou psoriázou je správny životný štýl a zdravá výživa a to platí aj pre latentné obdobia.

Je potrebné vykonať pravidelné čistenie toxínov z tela, aby sa predišlo preťaženiu z kože. Monitorujte normálne fungovanie čreva, snažte sa zabrániť zápche, hnačke alebo striedaniu.

Pacienti sezónne formy psoriázy, by mala brať do úvahy túto funkciu svojho tela, napríklad k návšteve solária v zime, fizprotsedury buď vyhnúť sa slnečnému žiareniu, uzavretie telo oblečenie, dáždniky, čiapky s oplýva.

Nepreháňajte, opatrne je potrebné používať lieky na liečbu iných ochorení.

Pripravte si jedlo s morskou soľou, kúpejte sa s morskou soľou alebo sprejte morskú vodu na lézie denne.

Pravidelne konzumovať ľanový olej, pivovarské kvasnice, žihľavy (v akejkoľvek forme: čerstvé - šaláty a polievku, sušené - v čaji a infúzie), vylúčené zo stravy na chvíľu potraviny s lepku a mliečnych výrobkov, ak sa zlepšil stav, je potrebné, aby ich vylúčenie navždy.

trusted-source[56], [57], [58], [59], [60], [61]

Predpoveď

Oficiálne sa choroba považuje za nevyliečiteľnú, avšak prognóza, najmä pri obmedzenej psoriáze, je pomerne priaznivá. V súčasnosti je možné dosiahnuť dlhé latentné obdobia, hoci je potrebné vyvinúť úsilie, ale stojí za to. Pedantická implementácia lekárskych odporúčaní, dodržiavanie stravy a zdravého životného štýlu prináša významný výsledok. Alternatívna medicína na fórach sľubuje úplné vyliečenie, ale predispozícia pacienta k erupciám psoriatických stavov zostáva s ním navždy.

Mnohí sa zaujímajú o otázku prechodu vojenskej služby mladými ľuďmi, ktorí mali prejavy psoriázy. Obmedzená psoriáza a armáda sú nezlučiteľné pojmy a s najväčšou pravdepodobnosťou bude mladý človek uznaný za obmedzene spôsobilý na služby, to je - v čase mieru tak nehovor. Táto otázka však zostáva v kompetencii vojenského lekárskeho vyšetrenia.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.