^

Zdravie

Draslík v krvi

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 20.11.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Referenčné hodnoty (norma) koncentrácie draslíka v sére sú 3,5 - 5 mmol / l (meq / l).

V tele zdravého človeka s telesnou hmotnosťou 70 kg obsahuje 3150 mmol draslíka (45 mmol / kg u mužov a 35 mmol / kg u žien). V extracelulárnom priestore je len 50-60 mmol draslíka, zvyšok jeho množstva je distribuovaný v bunkovom priestore. Denný príjem draslíka je 60-100 mmol. Takmer toto isté množstvo sa vylučuje močom a veľmi málo (2%) sa vylučuje kalóriami. Zvyčajne obličky vylučujú draslík rýchlosťou až do 6 mmol / kg. Koncentrácia draslíka v krvnom sére - ukazovateľom jeho celkový obsah v tele, avšak rôzne faktory môžu ovplyvniť (porucha CBS zvýšená extracelulárnej osmolaritu, nedostatkom inzulínu) na jeho distribúciu medzi bunkami a extracelulárnej tekutiny. Preto keď sa pH posunie o 0,1, mali by sme očakávať zmenu koncentrácie draslíka o 0,1-0,7 mmol / l v opačnom smere.

Draslík hrá dôležitú úlohu pri procesoch svalovej kontrakcie, srdcovej činnosti, vedenia nervových impulzov, enzymatických procesov a metabolizmu.

Pri posudzovaní stavu elektrolytovej rovnováhy sú dôležité iba veľmi nízke a veľmi vysoké koncentrácie draslíka, ktoré presahujú normu. V klinických podmienkach sa hypokaliémia považuje za koncentráciu draslíka nižšiu ako 3,5 mmol / l, hyperkalémiu nad 5 mmol / l.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Regulácia draslíka v tele

Draslík je hlavný intracelulárny katión, ale iba 2% celkového draslíka v tele je v extracelulárnom priestore. Pretože väčšina intracelulárnych draslíkov sa nachádza vo svalových bunkách, celkový obsah draslíka v tele je úmerný zložke telesnej hmotnosti bez tuku. Priemerná dospelá osoba vážiaca 70 kg obsahuje 3500 meq draslíka.

Draslík je hlavným determinantom intracelulárnej osmolality. Pomer draslíka v ITSZH ETSZH a výrazne ovplyvňuje polarizáciu bunkových membrán, čo zase ovplyvňuje mnoho bunkových procesov, ako je napríklad vedenie nervových impulzov a kontrakcie svalových buniek (vrátane infarktu myokardu). Tak relatívne malé zmeny v koncentrácii draslíka v plazme môžu mať významné klinické prejavy.

Pri absencii faktorov zodpovedných za pohyb draslíka vo vnútri a von z buniek hladiny draslíka v plazme úzko korelujú s celkovým obsahom draslíka v tele. Vzhľadom na konštantnú hodnotu pH plazmy, pokles koncentrácie draslíka v plazme zo 4 na 3 meq / l naznačuje všeobecný deficit K 100-200 meq. Zníženie koncentrácie draslíka v plazme o menej ako 3 meq / l znamená celkový nedostatok draslíka 200-400 meq.

Inzulín podporuje pohyb draslíka do buniek; preto vysoké hladiny inzulínu znižujú koncentráciu draslíka v plazme. Nízke hladiny inzulínu, ako je diabetická ketoacidóza, podporujú pohyb draslíka z buniek, čím zvyšujú koncentráciu draslíka v plazme, niekedy dokonca s celkovým deficitom draslíka v tele. Adrenergných agonistov, najmä selektívne 2agonisty prispieť pohyb draslík do buniek, zatiaľ čo blokátory a aagonisty draselný pohyb príčinou buniek. Akútna metabolická acidóza spôsobuje pohyb draslíka z buniek a akútna metabolická alkalóza podporuje pohyb draslíka do buniek. Avšak zmeny HCO v plazme môžu byť dôležitejšie ako zmena pH; acidóza spôsobená nahromadením minerálnych kyselín (hyperchloremická acidóza) vedie k zvýšeniu hladiny draslíka v plazme. Metabolická acidóza spôsobená nahromadením organických kyselín nespôsobuje hyperkaliémiu. Preto sa hyperkalémia, často pozorovaná pri diabetickej ketoacidóze, pravdepodobne spôsobuje nedostatok inzulínu, skôr ako acidóza. Akútna respiračná acidóza a alkalóza dávajú väčšiu pozornosť koncentrácii draslíka v plazme než metabolická acidóza a alkalóza. Napriek tomu by koncentrácia draslíka v plazme mala byť interpretovaná v súvislosti s hodnotou pH plazmy (a koncentráciou HCO).

Príjem draslíka z potravy je približne 40-150 mekv / l denne. V stabilnom stave predstavujú straty s výkalmi asi 10% spotreby. Vylučovanie moču prispieva k rovnováhe draslíka. Keď sa zvýši príjem K (> 150 mEq K za deň), približne 50% nadbytku draslíka sa objaví v moči počas nasledujúcich niekoľkých hodín. Väčšina zvyšku prechádza do vnútrobunkového priestoru, aby sa znížil nárast hladiny draslíka v plazme. Ak dôjde k zvýšenému príjmu draslíka, zvýšenie renálnej exkrécie draslíka v dôsledku sekrécie indukovanej aldosterónom; aldosterón podporuje vylučovanie draslíka. Pravdepodobne absorpcia draslíka z výkalov je pod regulačným vplyvom a môže sa znížiť na 50% s chronickým nadbytkom draslíka.

Keď sa zníži príjem draslíka, intracelulárny draslík je rezervou na zabránenie náhlym zmenám koncentrácie draslíka v plazme. Udržiavanie draslíka obličkami sa vyvíja relatívne pomaly ako odpoveď na pokles príjmu draslíka s jedlom a je oveľa menej účinný ako schopnosť obličiek udržať Na. Preto je zníženie hladiny draslíka častým klinickým problémom. Vylučovanie draslíka v moči 10 mekv / deň predstavuje takmer maximálnu retenciu draslíka obličkami a naznačuje významný pokles draslíka.

Akútna acidóza narušuje vylučovanie draslíka, zatiaľ čo chronická acidóza a akútna alkalóza môžu podporiť vylučovanie draslíka. Zvýšený príjem Na v distálnych nefronoch, ktorý sa pozoruje pri vysokom príjme Na alebo v liečbe slučkových diuretík, podporuje vylučovanie draslíka.

Psevdogipokaliemiya alebo falošne nízke hladiny draslíka, občas pozorovali u pacientov s chronickou myeloidnou leukémiou s množstvom viac ako 105 leukocytov / ul, ak je vzorka skladovaný pri izbovej teplote pred spracovaním, v dôsledku zachytenia draslíka v plazme abnormálnych leukocytov. To sa dá vyhnúť rýchlou separáciou plazmy alebo séra z krvných vzoriek. Psevdogiperkaliemiya alebo falošne zvýšené hladiny draslíka v sére je pozorovaná najčastejšie v dôsledku hemolýzy a uvoľňovanie intracelulárneho draslíka. Aby sa zabránilo takejto chybe, zamestnanci na odber krvi by nemali brať príliš rýchlo plot s tenkou ihlou a príliš krútiť vzorky krvi. Psevdogiperkaliemiya môže byť tiež pozorovaný u hladín krvných doštičiek ako 106 / ml kvôli zvýšenému uvoľňovaniu draslíka z krvných doštičiek v priebehu zrážania. V prípade, že psevdogiperkaliemii hladinu draslíka v plazme (incoagulated krv), na rozdiel od hladiny draslíka v sére je normálne.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.