Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Daktol

Lekársky expert článku

Internista, pulmonológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Dactol sa týka cytotoxických antibiotík, ktoré sú určené na liečbu rakoviny. Liečivo je silné, a preto počas liečby je potrebné neustále sledovanie odborníka. Maximálna účinná dávka, ktorá poskytne minimálne nežiaduce reakcie, by mala vypočítať lekár, ktorý má dostatočné skúsenosti s takýmito liečbami.

Klasifikácia ATC

L01DA01 Дактиномицин

Aktívne zložky

Дактиномицин

Indikácia Daktol

Dactol je priradený, keď:

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Formulár uvoľnenia

Dactol je dostupný vo forme prášku, z ktorého sa pripravuje injekčný roztok. Kartón obsahuje jednu fľašu s práškom na jednu dávku.

trusted-source[7], [8], [9]

Farmakodynamika

Dactol sa týka protinádorových liečiv zo skupiny aktinomycínov. Liečivo inhibuje násobenie patologických buniek a tiež má imunosupresívny účinok.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Farmakokinetika

Dactol sa viaže na tkanivové bielkoviny, metabolizmus lieku v tele prakticky nedochádza, hlavná účinná látka - dactinomycín - sa hromadí v jadrových bunkách, preniká do placenty.

Polčas rozpadu je 36 hodín. Vylučovanie z tela je pomalé (30% lieku sa vylučuje do siedmich dní).

V nezmenenej forme sa 50% lieku vylučuje žlčou, 10% - s močom.

Liek nepreniká cez hematoencefalickú bariéru.

trusted-source[18], [19]

Používajte Daktol počas tehotenstva

Dactol je schopný spôsobiť dedičné mutácie, porušenie embryonálneho vývoja a tiež má toxický účinok na embryo. Tehotné ženy môžu predpísať Dactol lekárom, ak sú prínosy liečby pre matku väčšie než možné vedľajšie účinky na plod.

Údaje o schopnosti lieku preniknúť do materského mlieka nie sú k dispozícii, ale vzhľadom na to, že väčšina liekov je schopná preniknúť do materského mlieka, ako aj závažné nežiaduce reakcie u detí, vymenovanie Dactolu by malo prestať dojčiť.

Kontraindikácie

Dactol je kontraindikovaný v prípadoch zvýšenej náchylnosti organizmu na daktinomycín alebo iné zložky lieku.

Taktiež sa liek nepoužíva na ovčie kiahne, herpes zoster, depresívnu funkciu kostnej drene, zlyhanie pečene, zvýšenú hladinu kyseliny močovej v krvi.

Liek nie je predpísaný pre deti do 6 mesiacov, tehotné a dojčiace ženy.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24]

Vedľajšie účinky Daktol

Dactol má toxický účinok na telo. Počas prvých týždňov liečby sa môže objaviť len nauzea a vracanie, pričom sa čas môže výrazne zhoršiť, ale po liečbe sa vedľajšie účinky zmiznú.

Po začatí liečby sa môže objaviť slabosť, horúčka, znížená hladina vápnika, spomalenie rastu (u detí), bolesť svalov, zápal slizníc (v ústach, krku, žalúdka, čreva), poruchy prehĺtania, zápal pľúc, bolesti brucha, poruchy trávenia stoličku.

Často sa pozoruje aj porušenie pečene, zníženie hemoglobínu, leukocytov, krvných doštičiek atď.

Môžu sa objaviť kožné vyrážky, akné, pigmentácia kože (najmä po ožiarení).

Pri nepresnom podaní môže liek poškodiť mäkké tkanivá, čo môže viesť k opuchu, začervenaniu a zníženej pohyblivosti kĺbu.

trusted-source[25], [26]

Dávkovanie a podávanie

Dactol sa podáva individuálne v závislosti od veľkosti a umiestnenia nádoru, tolerovateľnosti a režimu liečby.

Najvyššia denná dávka by nemala byť vyššia ako 15 mg / kg telesnej hmotnosti. Pri výpočte dávky pacientom trpiacim obezitou, opuchom sa zohľadňuje suchá hmotnosť tela, t.j. Bez ohľadu na tuk.

Dávka lieku v detstve sa nelíši.

Opakovaná liečba sa vykonáva najskôr po troch týždňoch za predpokladu, že všetky nežiaduce účinky zmiznú.

Na prípravu roztoku potrebujete čistú vodu na injekciu (1,1 ml). Prášok rozpustený vo vode je koncentrát (približne 500 mg / ml), ktorý sa má pridávať do izotonických roztokov glukózy alebo chloridu sodného. 

Dactol sa môže podávať samostatne alebo súčasne s inými liekmi, ktoré potláčajú rast nádorov a tiež sa môžu použiť ako doplnok k chirurgickej liečbe. Liečivo sa môže preniesť cez cievy horných alebo dolných končatín, čo výrazne zníži pravdepodobnosť vedľajších účinkov.

Pri liečbe pacientov s obezitou, ako aj v prípadoch chemoterapie alebo ožiarenia v minulosti sa odporúčajú menšie dávky lieku.

trusted-source[27], [28], [29]

Predávkovať

Dactol, ak prekročí odporúčané dávkovanie, môže vyvolať nevoľnosť, vracanie, rozrušenie stolice, zápal slizníc, silnú inhibíciu hematopoézy, akútne zlyhanie obličiek. Ak je liek predávkovaný, môže to byť smrteľný výsledok.

V prípade predávkovania sa vykonáva symptomatická a podporná liečba.

Počas liečby sa má sledovať činnosť obličiek, pečene, kostnej drene.

trusted-source[30], [31], [32], [33]

Interakcie s inými liekmi

Dactol v kombinácii s inými protinádorovými liekmi, prípravkami s myelotoxickým účinkom alebo rádioterapiou má silnejší terapeutický účinok.

Súčasná kombinácia lieku Dactol s močopohmotnými liekmi môže vyvolať poškodenie obličiek.

Dactol s doxorubicínom môže zvýšiť kardiotoxický účinok.

Účinnosť vitamínu K počas liečby Dactolom sa môže znížiť. 

trusted-source[34], [35]

Podmienky skladovania

Dactol by sa mal skladovať na suchom mieste, kde priame slnečné žiarenie nedosiahne. Liečivo sa má uchovávať pri teplote neprevyšujúcej 25 ° C a chrániť pred deťmi.

trusted-source[36]

Špeciálne pokyny

Dactol môže deformovať výsledky biologických vzoriek, ktoré sú určené na zistenie koncentrácie antibakteriálnych látok v krvnej plazme. Radiačná liečba v kombinácii s liečbou Dactolom môže viesť k zvýšeniu nežiaducich účinkov kostnej drene a tráviaceho systému.

Počas liečby je potrebné sledovať funkcie pečene, obličiek, koncentrácie kyseliny močovej v krvnej plazme.

Čas použiteľnosti

Dactol je vhodný na dva roky od dátumu výroby za predpokladu, že nedôjde k porušeniu podmienky skladovania a celistvosti balenia.

trusted-source[37], [38]

Farmakologická skupina

Противоопухолевые антибиотики

Farmakologický účinok

Противоопухолевые препараты

Populárni výrobcovia

Венус Ремедис Лтд для "М-Инвест Лтд", Индия/Кипр

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Daktol" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.