Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Čo robiť a ako sa zbaviť svrbenia cukrovkou?

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Aby ste sa zbavili svrbenia, potrebujete liečiť cukrovku. Toto je hlavná choroba a svrbenie je jedným z jej príznakov. Preto sa nedoporučuje svrbenie. Bolo by racionálnejšie odstrániť príčinu ochorenia. Spôsob liečby sa vyberá v závislosti od klinickej formy ochorenia, závažnosti diabetických angiopatií a sprievodnej patológie. Okrem toho sa ako symptomatická terapia používajú rôzne masti a spreje na zníženie svrbenia.

Lekárstvo

Antidiabetické perorálne prípravky sa široko používajú pri liečbe diabetes mellitus a pri eliminácii svrbenia u diabetes mellitus. Je potrebné postupovať opatrne: dodržiavajte odporúčania lekára, dodržiavajte stravu. Treba tiež vziať do úvahy, že tieto lieky môžu mať vedľajšie účinky: majú toxický účinok na pečeň. Preto sa majú užívať spolu s hepatoprotektormi. Po dlhom príjme (2-3 mesiace) sa tieto lieky musia nahradiť analógmi alebo inzulínom, pretože sa vyvíja závislosť. Treba mať na pamäti, že pôsobia jemne a hladko a zriedkavo spôsobujú hypoglykemický stav

V súčasnosti sa používajú dve hlavné skupiny hypoglykemických liečiv : sulfónamidy a biguanidy. Prípravky sulfonamidom redukujúce cukr sú účinnejšie, ale toxickejšie. Majú toxické účinky na bunky pečene a kostnej drene, potláčajú chuť do jedla, môžu spôsobiť zvracanie, anorexiu.

Osvedčené liečivo, ako je butamid (denná dávka je 2 gramy). Bukarban menuje na 1,5 gramov denne. Pre cyklamid je denná dávka 1 gram. Chlorpropamid sa predpisuje na 0,5 gramov denne. Všetky lieky majú jediný liečebný režim. V prvých dňoch liečby je predpísaná maximálna denná dávka lieku, potom je znížená na optimálnu udržiavaciu dávku. Neúčinnosť liečby sulfanilamidom počas 7 dní naznačuje potrebu vymenovania inzulínu.

Masť pre svrbenie s cukrovkou

Ako prostriedok na symptomatickú liečbu svrbenia sa nehormónne masti osvedčili. Rýchlo odstraňujú nepríjemné symptómy, pôsobia jemne, bez toho, aby mali systémový vplyv na telo. Napriek tomu, že neobsahujú hormóny, nemôžu byť nazývané absolútne bezpečné. Môžu mať vážne vedľajšie účinky, najmä ak sú užívané nekontrolovateľne, narušiť režim liečby. Existuje tiež veľa prípadov, v ktorých sú tieto masti kontraindikované.

Použitím nehormonálnej masti môžete eliminovať príznaky (znížiť ich prejav), ale nie úplne vyliečiť. Je to spôsobené tým, že príčinou svrbenia je ochorenie - diabetes. Hlavná liečba by preto mala byť zameraná na odstránenie príčiny. Potom príznaky prejdú nezávisle. Aplikácia môže obsahovať iba prejavy príznakov.

Veľkou výhodou je, že nepreniknú do kožnej bariéry do krvi, a preto nemajú žiadny systémový vplyv na telo.

Nevýhody spočívajú v tom, že obsahujú veľké množstvo rôznych toxických látok. Všetci sú silní. Preto niektorí ľudia netolerujú ich dobre. Ak zneužijete tieto nástroje, len môžete zvýšiť svrbenie.

Masť sa používa zvonku, nanáša tenkú vrstvu na povrch pokožky, trení masážnymi pohybmi. Prakticky tradične používané masti salicylu a zinku.

Spreje zo svrbenia s cukrovkou

Zo svrbenia môžete použiť nielen krémy, ale aj spreje. Majú podobný mechanizmus účinku. Jediný rozdiel je, že majú formu aerosólu, v ktorom sú účinné látky suspendované vo forme disperzného roztoku. Pomôžte odstrániť svrbenie a ďalšie príznaky cukrovky. Výhodou je, že pri striekaní častíc sú rovnomerne rozložené v postihnutej oblasti, podporujúc spoľahlivú fóliu, ktorá má trvalý účinok na telo.

Vitamíny

Ak je indikovaná cukrovka, používanie zvýšeného množstva vitamínu. Retinol acetát predpisuje jednu tabletu (0,001 g) trikrát denne po dobu jedného mesiaca. Predpísajte tiež 1 ml 1% roztoku riboflavínu. Odporúča sa 15 injekcií hydrochloridu pyridoxínu - 1 ml 5% roztoku. Cyanokabalamín je predpísaný pre 80 mg (10 injekcií). Acidum ascorbicum sa vloží do 5 ml 5% roztoku intravenózne, po 15 injekciách. Kyselina nikotínová sa pridáva na 0,05 g trikrát denne počas 2 mesiacov.

Fyzioterapeutická liečba

Na odstránenie svrbenia sa zriedka používa fyzioterapia. Hlavnou metódou je elektroforéza, ktorá umožňuje relatívne krátku dobu odstrániť úzkostné príznaky. V tomto prípade lieky prenikajú priamo do ohniska zápalu pod vplyvom mikrotúrov. Zároveň sa ich účinok zvyšuje, potreba dávkovania je znížená. Preto sa zníži riziko vedľajších účinkov a predávkovania.

Alternatívna liečba

Alternatívne látky boli vždy účinné pri liečbe akejkoľvek choroby, vrátane svrbenia. Vo všeobecnosti sa na odstránenie svrbenia používajú rôzne prostriedky vonkajšej aplikácie - masti, odvarové prípravky na pleťové vody, obklady.

Široko používaná masť zo zložiek rastliny. Pri príprave masti potrebujete odobrať tuk z jazera (dosť bude 50 gramov), roztaviť ho pri nízkej teplote. Činidlo sa musí miešať neustále. Pridajte 2 polievkové lyžice medu, pokračujte v miešaní, až kým sa nevytvorí jednotná hmotnosť. Samostatne, musíte mleť asi 2 lyžice kávových zŕn, pomaly miešať, nalejte mletej kávy do pripravenej zmesi. Miešajte a odstráňte z tepla. Dajte príležitosť zmraziť. Potom rozrezať malé kusy, použite na mazanie poškodených oblastí.

Môžete tiež použiť masť iného zloženia. Na varenie je potrebné samostatne obrusovať ovos (asi 5-6 lyžíc), kávu (2-3 lyžice). Zahrejte na malú misku okolo pohára mlieka. Jemne miešajte, nalejte najskôr mletý ovos, potom - mleté kávové zrná. Miešajte, kým sa nevytvorí homogénna hmota. Odstránime sa z ohňa a necháme komponenty usadiť. Potom napnite gázu. Bujón môže byť použitý na pleťové vody na postihnutom mieste. Výsledná hustá hmota sa zmieša s lyžicou medu, premiešajte do homogénnej zmesi. Poskytujú možnosť stáť 1-2 hodiny. Aplikujte postihnutú oblasť tenkou vrstvou niekoľkokrát denne.

Dobre odporúčaná masť na báze horčičného prášku. Pri príprave masti potrebujete akýkoľvek krémový základ, ale je lepšie používať bežný detský krém. Krúžok krému stlačte do vhodnej nádoby. Pridajte čajovú lyžičku horčičného prášku, potom starostlivo premiešajte výrobok a naneste ho na postihnuté miesto.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Ako odstrániť svrbenie kože pri cukrovke?

Môžete zmierniť tento stav rôznymi spôsobmi. Okrem bežnej medikamentóznej liečby, ktorá je tradične predpísaná v tomto prípade a ktorá musí byť prísne dodržaná, môžu byť použité alternatívne alebo homeopatické lieky.

Pozrime sa na niektoré recepty.

  • Recept číslo 1.

Osvedčená masť z listov suchých malín. Pri jeho príprave je potrebné vysušiť suché listy, rozdrviť ich v maltách, ak je to možné, do práškového stavu. Potom pridajte k výslednému prášku jeden žĺtok, dôkladne premiešajte. Vytvorte lyžicu sezamovej múky. To všetko je dôkladne premiešané. Výsledná hmotnosť sa odoberie a na postihnutú oblasť sa aplikuje tenká vrstva. Takže opakujte každý deň, kým svrbenie prestane byť znepokojujúce.

  • Recept číslo 2.

Dobrá masť pracuje z dechtu a sabelníka. Na prípravu mastí trvať asi 50 gramov dechtu, taveniny vo vodnom kúpeli, bolo pridané 5.10 g Comarum, zmes sa mieša, kým nevznikne homogénna hmota, bola ponechaná stáť po dobu 1-2 hodín. Naneste tenkú vrstvu na oblasť, ktorá je náchylná na svrbenie. Môžete rozmaznať až trikrát denne. Trvanie liečby - až do vymiznutia svrbenia.

  • Recept číslo 3.

Včelí jed s kostnou múčkou pomaly eliminuje svrbenie akejkoľvek etiológie, vrátane cukrovky. Vezmite asi 50 gramov včelieho jedu, roztopte ho vo vodnom kúpeli, pridajte čajovú lyžičku kostnej múčky, dôkladne premiešajte, kým sa nevytvorí jednotná hmotnosť. Výsledná masť sa aplikuje na pokožku 3-4 krát denne, kým symptómy úplne nezmiznú. 

Liečba svrbenia pohlavných orgánov pri cukrovke

Príčinou je porušenie mikroflóry a lokálnej imunity. Aby sme sa zbavili tohto nepríjemného javu, je možné použiť rôzne medikamentózne a alternatívne prostriedky. Aplikujte pleťové vody, obklady, striekačky. Najjednoduchší spôsob, ako sa zbaviť svrbenia, je umývať ho. Pre pranie je známy veľa rôznych receptov. Tu sú najefektívnejšie (oleje a odvar, ktoré je možné pridať priamo do vody na umývanie).

  • Recept číslo 1. Olej na báze rastlinných extraktov

Olej zo stevie a žihľavy zvyšuje stav imunity, normalizuje sliznice, normalizuje urogenitálnu mikroflóru, zmierňuje svrbenie a podráždenie. Na varenie vezmite 2 polievkové lyžice bylín a nalejte dve šálky vareného horúceho slnečnice alebo olivového oleja. Povolenie zostať pod tesne uzavretým vekom 2-3 hodiny, po ktorom môžete použiť olej na umývanie. Odporúča sa pridať dve polievkové lyžice oleja do 5 litrov teplej vody, ktorá sa používa na umývanie. Voda musí byť teplá.

  • Recept číslo 2. Butter-rastlinný olej

Ako rastlinná základňa vezmite listy plantain, lopúch a čerešní. Tieto látky majú hojenie rán, protizápalové a antiseptické vlastnosti. Listy sú mleté. Oddelene sa roztavilo 100 gramov masla (na nízkej teplote). Po roztopení oleja sa pridávajú rozdrvené listy rastlín. Pokračujte v miešaní, kým sa nevytvorí homogénna hmota. Odstráňte z ohňa, dajte príležitosť zmraziť. Potom sa výrobok uchováva v chladničke. Do umývadla pridajte 1-2 čajové lyžičky.

  • Recept číslo 3. Horčica ovsený olej

Na varenie vezmite 200 ml horčicového oleja, teplého do teplého stavu pri nízkej teplote. Oddelene osušte mlynček na kávu do práškového stavu. Potom sa výsledný prášok pridá do misiek s teplým horčičným olejom. 20 ml horčičného oleja spotrebuje približne 30 gramov ovseného prášku. Všetko toto je dôkladne premiešané a ponechané na infúziu 10-12 hodín, po ktorom je možné použiť olej na umývanie. Odporúča sa pridať dve polievkové lyžice oleja do 4-5 litrov teplej vody, ktorá sa používa na umývanie. Voda musí byť teplá. Je potrebné vymyť sa, ak sa vyskytne svrbenie, neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa kvantitatívnej aplikácie.

Ak chcete rýchlo a efektívne odstrániť svrbenie pre diabetikov, je potrebné mať na pamäti, že pri použití niektorého znamená, že je dôležité rešpektovať zásadu pravidelnosti - využitie prostriedkov systematicky počas celého priebehu liečby, rovnako ako pre jeho absolvovaní liečby, aj keď príznaky neboli dodané nepríjemnosti.

Liečba svrbenia hlavy u diabetu

Keď sa objaví svrbenie, hlavu sa predpisujú rôzne lieky. Po prvé, záleží na príčine svrbenia. Ak je príčinou zvýšená senzibilizácia organizmu, vznik alergickej reakcie, nadmerný obsah histamínu v krvi, problém je celkom jednoduchý. V tomto prípade predpisujte antihistaminiká. Najjednoduchším liekom je suprastin. Tento nástroj je známy už viac ako 30 rokov a stále nestratil svoju účinnosť a relevantnosť. Odporúčané dávkovanie je 1 tableta 2-3 krát denne. Množstvo (počet dávok za deň) závisí od závažnosti ochorenia a od závažnosti príznakov. Ak sa svrbenie silne stará o človeka a stane sa neznesiteľným, jedna tableta sa predpisuje až 3-4 krát denne. S miernym svrbením stačí jedna tableta denne. Treba poznamenať, že liek môže spôsobiť ospalosť a oneskorenú reakciu. Toto by mali brať do úvahy osoby, ktorých práca vyžaduje zvýšenú koncentráciu pozornosti. Pri riadení vozidla sa musí venovať aj starostlivosť.

Pri aplikácii akýchkoľvek liekov musíte byť opatrný a konzultovať s lekárom skôr, než začnete užívať akékoľvek, dokonca aj tie najnebezpečnejšie prostriedky. Je tiež dôležité, aby sa všetky prostriedky, vrátane antialergických liekov, prijali až po určení presnej príčiny patológie. To je spôsobené tým, že vo väčšine prípadov je liečba svrbenia etiologická, to znamená, že je zameraná na odstránenie príčiny patológie.

Je dôležité konzultovať s lekárom, pretože nesprávne užívanie liekov môže viesť k sérii komplikácií a patológiou, najmä svrbenie môže šíriť do ďalších častí tela a zosilnený nesprávnym výberom lieku môže dôjsť súčasne ochorenia a zhoršenie chronických patológií non-compliance s režimom.

Liečba svrbenia v ušiach s cukrovkou

Diabetes sprevádza svrbenie s rôznou lokalizáciou vrátane uší. Aby ste sa zbavili svrbenia v ušiach, musíte vidieť lekára (otolaryngológa), ktorý starostlivo preverí ucho a predpísať potrebnú liečbu. Nestojí za to, aby ste podnikli akékoľvek kroky nezávisle, pretože toto môže byť len zhoršené.

Nezávisle môžete piť antialergické činidlo, ak je svrbenie veľmi silné a človek má tendenciu k alergickým reakciám. Takže liekom číslo 1 v liečbe alergií je suprastin. Stojí za to piť raz, čo vám umožní odstrániť svrbenie. S cieľom úplne odstrániť patológiu a predchádzať recidívam, stojí za to piť úplný priebeh liečby: na tablete 2-3 krát denne. Priebeh liečby je 5-7 dní. Ak nie je ovplyvnené suprastin a svrbenie sa neodstráni, odporúča sa užívať loratodín. Bude sa užívať 1 tableta denne, pretože ide o liek s predĺženým účinkom. Platí 24 hodín. Prekročenie dávky sa neodporúča, pretože silná intoxikácia, ospalosť a symptómy sa môžu vyvíjať.

Miestne prípravky, masti by sa nemali používať, pretože hrozí riziko poškodenia bubienka, čo je silné bolesť a strata sluchu.

Bylinné ošetrenie

Pri liečbe svrbenia sa používajú rôzne rastliny. Orchisia bodkovaná sa používa vo forme hlienu. Môže byť použitý zvnútra a zvonka, pričom sa aplikuje na postihnuté miesto.

Príprava slizu je dosť jednoduchá. Je obsiahnutá v koreňových plodinách v pomerne veľkých množstvách (až do 50%). Užitočný hlien pre tráviaci trakt obklopuje steny gastrointestinálneho traktu. Hľuzy sú bohaté na živiny, ktoré je možné pridávať aj do polievok, nápojov. Niektorí z tejto rastliny robia dokonca aj cesto. Je lepšie variť čerstvé potraviny vždy.

Ephedra sa tiež používa na svrbenie. Použite zelené vetvy rastliny, zhromaždené v auguste. Používa sa hlavne vo forme vývarov a infúzií. Má zmäkčujúci účinok na telo, eliminuje podráždenie, svrbenie a ďalšie nepríjemné pocity vrátane svrbenia. Infúzia sa používa hlavne zvonka. Znečistené oblasti postihujú približne trikrát denne. Môžete tiež piť odvar nad polievkovou lyžicou niekoľkokrát denne. To urýchli proces obnovy.

Sorrel kôň je aplikovaný vo forme koreňov a listov. Zloženie listov zahŕňa kyselinu šťaveľovú, vitamíny, v zložení koreňov - taníny. Listy vďaka svojmu zloženiu poskytujú regeneráciu organizmu, normalizujú metabolické procesy vrátane uhľohydrátov. Korene poskytujú elimináciu rôznych patologických javov a nepríjemné symptómy z kože, tráviaceho traktu. Používajú sa aj na liečbu ochorení pečene. Aplikoval v podstate ako odvar.

Homeopatie

Homeopatické lieky sa našli široké uplatnenie pri odstraňovaní rôznych kožných ochorení, vrátane svrbenia rôzneho pôvodu. Používajte drogy opatrne: môžu mať vedľajšie účinky. Ak ich zneužijete, môžete nielen odstrániť svrbenie, ale aj posilniť. Preto je dôležité prijať preventívne opatrenia: pred začatím liečby sa poraďte s lekárom.

Pri aplikácii vonkajších prostriedkov je tiež dôležité aplikovať skríningový test: nepoužívajte okamžite na veľkú oblasť pokožky. Najskôr skontrolujte obmedzenú oblasť pokožky. Lepšie je to urobiť na vnútornej strane dlaní. Ak do 10-15 minút nedošlo k začervenaniu, bolesti, môžete použiť masť na celú postihnutú oblasť.

Masť môžete použiť z reťazca. Na varenie potrebujete detský krém alebo akýkoľvek iný krém. Stlačte ju do misy, ktorá je vhodná na miešanie. Potom pridajte 2-3 lyžice suchých listov šnúry, rozmiešané v maltách do plytkého stavu. Dôkladne premiešajte, až kým nebudete hladký, potom môžete použiť túto masť na miesta, kde sa cíti svrbenie.

Na všeobecné posilnenie tela sa používa vitamínový sirup. Na prípravu sirupu potrebujete pohár bokov, hlohu, 2 šálky granátového jablka. Všetko toto je zmiešané, pridajú sa 2-3 lyžice medu. Miešajte do homogénneho stavu. Vezmite si tretí pohár asi 28 dní.

Posilňujte telo posilňujúcou zmesou: žerucha, rakytník a vápenec sa odoberajú v rovnakých častiach, prechádzajú cez mlynček na mäso. Potom je všetko dôkladne zmiešané, pridané k čajovej lyžičke zemiakového zázvoru, škorice a muškátového oriešku.

Môžete použiť ešte jednu infúziu. Pomôže posilniť steny ciev, normalizovať metabolické procesy, odstrániť patológiu kože. Pre infúziu trvať asi 50 gramov priečok vlašských orechov, 2-4 lyžice byliny Stevia 1 lyžica sušené listy žihľavy a 100 gramov akýchkoľvek bobúľ alebo ovocia, aby sa chuti a aromatické vlastnosti, a naliať vodku alebo alkohol. Trváte na tmavom mieste po dobu 2-3 dní, musíte vypiť tento liek na tretinu skla denne po dobu jedného mesiaca. To nielenže odstráni svrbenie, ale aj obnoví metabolizmus.

Chirurgická liečba

Na liečbu pruritu sa nepoužívajú chirurgické metódy. Pri cukrovke sa zriedkavo používajú aj chirurgické metódy. Môžu sa použiť len vtedy, ak vzniknú komplikácie vyžadujúce okamžitú chirurgickú intervenciu. Operácie sú naliehavé a plánované. Naliehavé výdavky na núdzové indikácie, zatiaľ čo plánované musia byť starostlivo pripravené vopred.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.